Помош за проекти по филозофија и психологија

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
имаш тема за цели побарувања на проектни семинарски и слични работи. П.С поубаво ти е да непраиш проект ако мислиш некој друг да ти ја среди ра ботата... финтата е да биде твој труд а башка и 10 страни не се многу и многу...
 
Член од
23 јануари 2011
Мислења
22
Поени од реакции
0
Кои кгиги за современа филозофија да ги побарам, ИТНО МИ ТРЕБА :( ако знаете некоја книга пишите!!! :))))
 
Член од
1 март 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
УТИЛИТАРИЗАМ !

Imam potreba od pomos dokolku nekoj e zapoznaen so ovaa tema dali moze da mi odgovori na prasanjava sto gi imam napisano ?
Tie mi e se za proektna zadaca za matura a nemozam nigde da najdam konkretno za ova :nesum:

3. Koja e sustinata na utilitarizmot, za sto se zalaga i od koi eticki idei e sostavena.
4. Kako denes vo svetot se gleda na utilitarizmot.

Odnapred Vi Blagodaram !
 
Член од
23 јануари 2011
Мислења
22
Поени од реакции
0
Ама мене ми требаат за проекна за матура, и немам доволно материјали, ако можеш пиши ми некои :) фала однапред
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Artur Soppenhauer-Svet ko volja i prestava,eTIKA, zA ZIVOTNATA MUDROST
FRIDRIH NIETZSCHE-VOLJA ZA MOC
SOREN Kirkegor-ili ili
ANRI Bergson--Tvorecka evolucia
VILIJAM DZEJMS-PRAGMATIZAM
ALBER KAMI-POBUNETIOT COVEK
MARTIN HAIDEGER-SUMSKI PATISTA,BITIE I VREME
HERBERT MARKUZE-COEK OD EDNA DIMENZIA
DJERDJ LUKACH-ISTORIJA NA GERMANSKIOT IRACIONALIZAM
MAX HORKHAIMER-POMRACUVANJE NA UMOT
ERNST BLOH-PRINCIPOT NA NADEZTA
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.930
Поени од реакции
12.422
Ај некој да ми објаснит накратко сличности меѓу Фројд и Јунг..... :D
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.018
Ај некој да ми објаснит накратко сличности меѓу Фројд и Јунг..... :D
И Фројд и Јунг зборуваат дека постои несвесно кај луѓето. Фројд вели дека тоа никогаш не може да се освести и дека е еден од најбитните работи кај луѓето, Јунг вели дека личното несвесно може да се освести, дека се сосои од нешта кои биле во свеста но се потиснати, но колективното несвесно не може да се освести и дека тоа е најважното кај луѓето.
Јунг зборува за персона - Фројд за надјас (суперего) [претпоставувам дека повеќе ќе прогуглаш за ова, да не ти ги објаснувам целите што се]
Јунг зборува за сенка - Фројд за тоа (ид)
Теориите на Јунг и Фројд се теории на личност и потекнуваат од нивните искуства со работа со личности со кои биле во тераписки однос.

Повеќе има разлики кај овие двајца, на почеокот имале слични идеи, но Јунг ја отфрла идејата на Фројд за пансексуализмот и тоа што Фројд го поистоветува својот метод со својата теорија за секуалноста, и Јунг го нашушта и создава своја теорија.
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
Да не има некој фин случаааајно да се најде, да ми даде нешто етика ми треба семинарска, ама до 3 страни да биде :) За било што, некоја си етичка тема, што и да имате ќе ми заврши работа. До петок треба да ја предадам, а иам милиарда други обврски истражувања, семинарски, презентации, прикази на книги и други глупости со кои сум окупирана у следниве две недели... Фала унапред ако има некој така добар да ми се најде...
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.018
Да не има некој фин случаааајно да се најде, да ми даде нешто етика ми треба семинарска, ама до 3 страни да биде :) За било што, некоја си етичка тема, што и да имате ќе ми заврши работа. До петок треба да ја предадам, а иам милиарда други обврски истражувања, семинарски, презентации, прикази на книги и други глупости со кои сум окупирана у следниве две недели... Фала унапред ако има некој така добар да ми се најде...


бирај..
јез да у аа на Гете има некои грешки со датумите...ќе треба да ја препрочиташ...а последните две се по страна ипол, две... мислам дека ќе ти биде најубоо првата, али ако сакаш плус нешо да допобараш, може и др да ти ги пратам
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178


бирај..
јез да у аа на Гете има некои грешки со датумите...ќе треба да ја препрочиташ...а последните две се по страна ипол, две... мислам дека ќе ти биде најубоо првата, али ако сакаш плус нешо да допобараш, може и др да ти ги пратам
Може првата ако е подолга. Фала многу :) Сеа, не знам дали ова е сликичка или од тука треба да ги симнам, не се разбирам баш, ај помошче? :)
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.018
Може првата ако е подолга. Фала многу :) Сеа, не знам дали ова е сликичка или од тука треба да ги симнам, не се разбирам баш, ај помошче? :)
ke ti pratam po pp
 

Kajgana Shop

На врв Bottom