Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
17 август 2011
Мислења
9.815
Поени од реакции
17.616
Не ќе да е до машинеријата, не се од вчера на политичкава сцена. Максим има партија 3 месеци стара, па е далеку поприфатен од народот општо, без разлика што до вчера за Северна се борел.

Веројатно си има некој ефект идеологијата и тие некои крајно-левичарски ставови, како да се неприфатливи и одбивни за луѓево, и покрај тоа што прилично долго време водат ултра-популистичка политика за националните прашања, со вклучено сè што сака да чуе народот на кој му значи државата.
Spored mene nacionalistickata politika e toa so gi drzi tamu kade sto se. Tie populisitcki muabeti se dobri za u kafana, ama ne i za na izbori. Lugjeto dlaboko u sebe si se za konforot so go nosat ovie pro-eu partii, i apasiev im e vlaganje vo nepoznato.

Mislam gi precenuvas glasacite deka glasaat vrz baza na ideologija.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.839
Pa bas toa go zboram, Levica dosega nitu ednas ne e bila vo pozicija da ima mokj ili da odlucuva, zatoa pre bi gi glasal niv otkolku vekje videnoto zlo so VMRO.
Vo moe iskustvo, VMRO i SDS se isti partii, verni poslusnici na zapadot i glavni pusokurci na Albancite.
Мене ми е јасно што збориш и дека имаш добри намери ама во принцип "the road to hell is paved with good intesions" не заборавај тоа... Ај да речеме дека си во право за ВМРО/СДСМ и дека е 100% како што викаш...

Што уствари пробуваш да постигнеш со глас за левица? Ти сакаш да ги казниш овие лошите и евентуално да се форимира 3та опција така? Има нешто друго или тоа е тоа?

Што уствари правиш? Ги ослабуваш позицииите на „лошите“ вмро и сдсм со тоа што твојот глас/пратеник не иде на нивно конто и се фрла во опозиција.

Што е резултатот на крај? Пак некој од вмро/сдсм ќе формира влада и ќе мора да донесе полоши компромиси за да направи стабилна влада. Баш затоа глас за левица е глас за шипците и против македонските интереси.

Јас сфакам дека у вашите глави мислите дека нешто добро правите ама ова е партија шах каде треба да размислуваш неколку потези унапред. До сега видовме дека левичарите се способни само за еден потег унапред (куртон револуцијата) и затоа се буквално најлошиот сегмент во нашата политичка реалност. Сфати дека кога ќе ти кажат сите партии дека нема да се коалицира со вас, едноставно НЕМА да се коалицира. Сфати дека оние сериозни играчи што не размислуваат потез,два, три него триесет потези напред и ја имаат вистинската моќ (калето) кога не те ни рецкаат за релевантен фактор тогаш нема што да бараш. Дури и со 120 пратеника, цел парламент за левица јас ви нацртав зошто пак ќе мора да се игра по амерички инструкции, ама џабе е тоа пак да објаснувам кога вие неможете повеќе од еден потез напред да видите.

Поздрав, гласај си кого сакаш, јас не сум овде никого ништо да убедувам, од лична гледана точка ако бев себичен мене повеќе ми одговара левица или куртон партии да ја турнат Македонија во проблематична иднина каде цените и стандардот ви се афрички... Терајте како мислите, ама барем почнете да размислувате малку подалеку од она што ви е само пред носот.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.839
Моја проценка за број на пратеници во новиот состав:
Со првиот предлог број има вкупен збир 120, тоа во заградата ми е под знак прашалник во која насока би можело да варира бројката на нечива друга сметка.

Дпмне - 54 (55)
Го имаат моментумот, ќе се изнасоберат гласови ни криви ни должни, плус западот си гледа во Мицко подобро решение да си ги спроведува интересите тука. Би гласале за нив и луѓе што се русофили, тотално игнорирајќи про ЕУ/Нато политиката на Дпмне. Волку неспособно Сдс им е како пенали шутирање.

Сдс - 22 (21)
За жал самите себе си се поразија, сите тие што ги познавав што се залагаа за да дојдат на власт во 2016, сега се тотално разочарани од партијата. Тие места кои им беа ветувани на луѓето што спиеја во шатори пред влада и што деноноќно трчаа за нив, им беа дадени на Дуи, само за да можат да си останат на власт и да си тераат профит нивните главни играчи. Предвидувам пораз од епски размери. Последно закопување на партијата е тоа што во рекламите гледаат да ги оцрнат луѓето што се осудени за 27 април, да не им се даде аболиција, а 95% од етничките Македонци од кои го бараат својот глас се позади тие луѓе и сметаат дека во најмала рака се за погрешно дело осудени.

Дуи - 18 (17)
Можно е сценарио да почнат луѓе да скокаат од бродот кога ќе видат дека истиот тоне и дека се губи поддршка од надвор, па Вреди да профитира од се ова.

Вреди - 11(12)
Бидејќи во неколку града во 6ката + Чаир беа пата пата резултатите, давам можност на +1 пратеник за кој што би се бореле со Дуи (во однос на тоа колку мандати би излегле по партија ако се оди според гласовите од претседателските).

Знам - 10
Тука најголем мит во кој што можеа да веруваат луѓето е дека гласачите на Знам се разочарани Сдс членови, што е така во 30% од случаевите, ама грото тие се луѓе што виделе најпатриотска верзија од понуденото во Максо. Луѓе што си се со Кутлеш слики на профилни, луѓе што се одградени од било која партија (не само Сдс), ќе се зачудите колкав процент има на луѓе од полиција, армија кои гласале за Максо. Третата опција што Апасиев можеше да стане да не им пушташе известување на членовите дека не смеат да веат знаме од Кутлеш во штаб. По ИЕ би било: 3 во кецот, 3 во двојката, 2 во двојката, по 1 во 4ка и 5ка, без пратеник во 6ка.

Левица - 5(6)
Според мене би оделе 2 од кецот, 1 од двојката, 1 од тројката, 1 од четворката, 5ката ми е многу под знак прашалник поради дејствувањата на носителката во минатото, 6ката нема да има пратеник
Јас пост изборно очекувам ВМРО да украде и 2-3 пратеника од поразените. Ова би биле цигани или од малите партии во комуњарската коалиција па и да се купи некој од левица ако треба.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.922
Поени од реакции
39.419
не знам кој верува у тоа режим. Нивниот политички неуспех го праат како режим да било и да немале слобода. А они секој пат кога ќе побараа избори Груевски им даваше. И на крај со револуција превземаа власт тотално нелегитимно.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.839
Целта на Бранко е преку ЗНАМ да го прелее целото гласачко тело на крилото Заев,Спасовски и Таче со цел СДСШ да падне на ниво на кое што сега е Стевче Јакимовски и останатите мали партии кои немаат пратеници во парламент за да го смени целото раководство и повторно превземе контрола врз таа партија бидејки таа партија е неговата ДНК.
блиску си, само не е ова цел на бранко него на калето. сдсм е мртво да живее знам се случува у позадина.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.741
Поени од реакции
9.866
За Димчо Апашиев,иако изиграва буљашот русофилско магаре и почна да ме нервира.. Сепак че размислам ако продужи да го тупи..муда!
 
Член од
24 април 2024
Мислења
260
Поени од реакции
557
Јас пост изборно очекувам ВМРО да украде и 2-3 пратеника од поразените. Ова би биле цигани или од малите партии во комуњарската коалиција па и да се купи некој од левица ако треба.
Може само Зајкова да ја земат од сдскоалиција.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.839
Не ми се јасни СДС . Место да пробаат нешто колку толку да добијат плус глас они се скриени и ги нема никаде. Уште послаба кампања имаат од прв круг . А во меѓувреме ВМРО пак прави митинзи и одат врата на врата во сите градови ( општини ) . Изгледа Аљи им рекол толку беше :icon_lol: !.
Што не ти е јасно? Ако се прелее цело грасачко тело во ЗНАМ и да речеме дојдат 25 пратеника ЗНАМ а само 10 СДСМ со кого ќе треба коалцира ВМРО? Може им нацртал некој нешто друго?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.839
Kolku glasovi ke sobere DPMNE od poranesnite VMROvci kako Stojance, Ljube i drugi, koi do pred mesec dena bea so Zaev, Tace, SDS i ucestvuvaa vo site predavstva koi se napraveni, za sega da se vratat vo DPMNE? I dali vredi?
ситно. вреди зошто нема што да загубат од гласачки аспект.
Автоматски споено мислење:

Кано почнал на кирилица да пишува. :icon_lol:
ај може ќе почнеш и ти мозокот да го користиш. очигледно неписмен си да сфатиш прости работни кога некој ти пишува латиница.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
686
Поени од реакции
662
sds so reklamive za rezim i snimki od 27mi april gi bustaat VMRO nakaj 61.
Незнам дали имаат воопшто некоја програма, им остана само да мантраат ЕУ, ЕУ и не дозволувајте да се врати "режимот".
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.839
Левица фрли ракавица во лице на македонскиот народ е сега ако толку се лупате дека ви е до Македонија имате трет избор ама за жал има луѓе ко кано што прво ке расчистувале со македонскиот народ па за на крај ке ги репавале шиптaрите :masa:
куртони не се македонски народ. трет избор се шпонските партии, вие работите за нив, толку е просто.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.168
Поени од реакции
20.696
Spored mene nacionalistickata politika e toa so gi drzi tamu kade sto se. Tie populisitcki muabeti se dobri za u kafana, ama ne i za na izbori. Lugjeto dlaboko u sebe si se za konforot so go nosat ovie pro-eu partii, i apasiev im e vlaganje vo nepoznato.

Mislam gi precenuvas glasacite deka glasaat vrz baza na ideologija.
Не дека гласаат врз база на идеологија, јасно ми е тоа, ама некои идеолошки ставови може и те како да влијаат дали ќе го дадеш гласот на некоја опција или не.

Мавтање со национализации, 50% даноци за кулаците, агресивна анти-западна и про-руска политика, импулсивни испади во јавност и тн., веројатно им делува несериозно и ризично на луѓево, не остава впечаток дека таква партија би можело некогаш да дојде на власт и да води држава со такви ставови и политики.

Веројатно затоа Максим им делува поприфатлив. А да не се лажеме дека сите негови гласачи се бивши комуњари, има таму доста обичен народ, прособран од секаде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom