Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
22 февруари 2024
Мислења
656
Поени од реакции
2.268
Бугарите .
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.716
Поени од реакции
80.095
Залудни се сите твои критики ако мнозинството гласачи кои не гласаа на вонредните парламентарни избори во 2020 и на првиот круг од редовните претседателски избори на 24 април 2024 не излезат масовно да гласаат на 8 мај 2024.

Еве запиши си го ова за да не заборавиш:

Доколку излезеноста на парламентарните избори на 8 мај 2024 не изнесува над 60%, велешкиот даскал ќе освои максимум 5 (ПЕТ) пратенички места, а најсигурно ќе освои многу помалку.
5 е океј
дупло повеќе и плус, од сега што има
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.362
Поени од реакции
5.109
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.100
Поени од реакции
12.499
Ne e strasno. Kje tepa vmro, makso kje bude nsdp a kovacevski bucko. Ocekuvam za 5 godini da se vrati zaev kako spasitel i da se kompletira krugot.
Помеѓу 2те зла помалото. 2016-2017 се направи огромна грешка овие што дојдоа на власт.

Ако пак останат да постојат многу полошо ќе биде. Најдобра опција е да бидат забранети како политичка партија и да бидат истерани од државата.

Тоа што во последниве 7 години го направија за курово здравје, знам дека знаеш на што треба да бидеме спремни за да се поништи.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.185
Поени од реакции
20.792
5 е океј
дупло повеќе и плус, од сега што има
Но, сепак е дупло помалку од очекувањата и хајпот што го креираа. Максим им помати доста сметки, за жал.

КРМОВ ГИ ОТКРИ ОЧЕКУВАЊАТА: Ќе освоиме повеќе од 10 пратеници на претстојните избори, анкети не правиме, го гледаме пулсот на народот
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.059
Поени од реакции
39.718
Несомнено најверодостојниот извор на развојот и состојбата на јавното мислење. :D
Според Кајгана, Ванковска победи во првиот круг. Сега идеме на победа и во вториот :D
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.185
Поени од реакции
20.792
Има некој инфо кој би можел да биде овој среќен добитник?

 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.840
Поени од реакции
17.642
Помеѓу 2те зла помалото. 2016-2017 се направи огромна грешка овие што дојдоа на власт.

Ако пак останат да постојат многу полошо ќе биде. Најдобра опција е да бидат забранети како политичка партија и да бидат истерани од државата.

Тоа што во последниве 7 години го направија за курово здравје, знам дека знаеш на што треба да бидеме спремни за да се поништи.
Znam deka ne mozhe da se ponisti, znam deka ne e ni geopoliticki pametno da se igra taa igra.
Zalno e sepak mu deka nema ni gram volja kaj narodot bar fiktivno nekoj otpor da se pruzi posle se sto se sluci. 80k glasovi za makso se slika i prilika za toa sto saka ovoj narod. Drugo sve se opravduvanja.
Автоматски споено мислење:

Но, сепак е дупло помалку од очекувањата и хајпот што го креираа. Максим им помати доста сметки, за жал.

КРМОВ ГИ ОТКРИ ОЧЕКУВАЊАТА: Ќе освоиме повеќе од 10 пратеници на претстојните избори, анкети не правиме, го гледаме пулсот на народот
Levica i apasiev go imaa pikot pred 2 god, sea nekako se mainstrim a ja nemaat masinerijata za toa. Togas mozhe i kje zemea 10, sea treba da se sreknji ako opstanat vo sobranie.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.716
Поени од реакции
80.095
Но, сепак е дупло помалку од очекувањата и хајпот што го креираа. Максим им помати доста сметки, за жал.

КРМОВ ГИ ОТКРИ ОЧЕКУВАЊАТА: Ќе освоиме повеќе од 10 пратеници на претстојните избори, анкети не правиме, го гледаме пулсот на народот
Нека зборат што сакаат. И два да се пак, ако продолжат како до сега ќе ги подржувам и понатаму. Ја не ги подржувам затоа што имаат 5 или 8 пратеника, него затоа што сум видел дека тие кои ги избрале, до сега, си стојат на кажаното. Очекувам и понатму да биде така.

А за Максми, лично мислам дека е далеку полош избор од ВМРО, ама време ќе покаже.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.185
Поени од реакции
20.792
Levica i apasiev go imaa pikot pred 2 god, sea nekako se mainstrim a ja nemaat masinerijata za toa. Togas mozhe i kje zemea 10, sea treba da se sreknji ako opstanat vo sobranie.
Не ќе да е до машинеријата, не се од вчера на политичкава сцена. Максим има партија 3 месеци стара, па е далеку поприфатен од народот општо, без разлика што до вчера за Северна се борел.

Веројатно си има некој ефект идеологијата и тие некои крајно-левичарски ставови, како да се неприфатливи и одбивни за луѓево, и покрај тоа што прилично долго време водат ултра-популистичка политика за националните прашања, со вклучено сè што сака да чуе народот на кој му значи државата.
 
Член од
7 февруари 2021
Мислења
240
Поени од реакции
730
Максим и Левица се скоро исто мислам... Едните разочарани од СДСМ Другите од ВМРО, можеби најдобар избор за Македонија моментално. Штета што немаат повеќе пратеници. Ама и најсовршената партија да дојде на власт ќе и треба 10-15 години да ја среди државата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom