Повреди на колена, совети, прашања..

  • Креатор на темата ФорцаМилан
  • Време на започнување
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.061
Поени од реакции
6.671
Дечки ако се сеќавате на мене, да не ви објаснувам како се повредив, знаете. Веќе месец и некој ден, уште коленото не ми е океј. Бев на ортопед, ми кажа менискус но не ми спомна тотално ништо за Магнатна ниту пак за операција, ми даде ортопетски стегач за колено од Медискус плус и ми кажа да одам на преглед можеби некои инекции нешто у коленото ке ми ставал. Коа отидов следнио пат кажа оти немало потреба од тоа и дека имало подобрување. Ми кажа на физикална од оваа недела и ми даде некои лекарства...
Веќе коленото почна сериозно да ме загрижува, да го свиткам до 60 степени можам но кога одмарам и така полека го свиткувам можам и над 120 степени.. Кажете ми некои совети, искуства, дали некој имал слични проблеми.
а местачот шо вели
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Благодарам
Не ти допишав прееска од мобилен скролав, гледај да најдеш ортопед кај кој ќе ја однесеш снимката што врши артроскопии, има специјализирано и се занимава скоро стриктно со колено. Обичен ортопед не ти брка работа. Ако не знаеш кој од државните ортопеди е таков, подобро појди си во приватна клиника, пошто ако заебеш колено, цел живот ќе си го носиш такво.

Како се повреди ти? Што мака имаш моментално со коленото?
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Заврши тоа со "местачот".
Тоа шо беше шинато помина.
Инаку побарав совет, искуство а не да ме исмеваш
Не сум во тек со твојот проблем ама еден совет да ти дадам..се додека немаш точна дијагноза за болеста на коленото, утврдена со ртг снимка или направен магнет, ништо да не превземаш.
Ортопеди има добри и на клиника, во 8ми септември, во градска болница.
Обавезно барај од спец.ортопед да ти даде упат за магнетна резонанса.[DOUBLEPOST=1467837189][/DOUBLEPOST]
Заврши тоа со "местачот".
Тоа шо беше шинато помина.
Инаку побарав совет, искуство а не да ме исмеваш
Не сум во тек со твојот проблем ама еден совет да ти дадам..се додека немаш точна дијагноза за болеста на коленото, утврдена со ртг снимка или направен магнет, ништо да не превземаш.
Ортопеди има добри и на клиника, во 8ми септември, во градска болница.
Обавезно барај од спец.ортопед да ти даде упат за магнетна резонанса.
 
Член од
6 јули 2016
Мислења
7
Поени од реакции
0
Не ти допишав прееска од мобилен скролав, гледај да најдеш ортопед кај кој ќе ја однесеш снимката што врши артроскопии, има специјализирано и се занимава скоро стриктно со колено. Обичен ортопед не ти брка работа. Ако не знаеш кој од државните ортопеди е таков, подобро појди си во приватна клиника, пошто ако заебеш колено, цел живот ќе си го носиш такво.

Како се повреди ти? Што мака имаш моментално со коленото?
Играм ракомет и на утакмица паднав и го свиткав коленото. Сега коленото не ме боли ама понекогаш ми цима од страна. Знаеш ли колку чини операција во државна и во приватна болница. Фала[DOUBLEPOST=1467890616][/DOUBLEPOST]Кои доктори се добри за операција на лигаменти на државно
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Играм ракомет и на утакмица паднав и го свиткав коленото. Сега коленото не ме боли ама понекогаш ми цима од страна. Знаеш ли колку чини операција во државна и во приватна болница. Фала[DOUBLEPOST=1467890616][/DOUBLEPOST]Кои доктори се добри за операција на лигаменти на државно
Во државна болница за артроскопија на менискус и дводневно лежење платив околу 7000 негде. Лигамент би требало да е поскапо, другарка што имаше предни вкрстени скинато плати околу 1000 евра негде во Систина ми се чини, пред неколку години.

Пиши ми пп ако те интересира нешто повеќе :)
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.061
Поени од реакции
6.671
Играм ракомет и на утакмица паднав и го свиткав коленото. Сега коленото не ме боли ама понекогаш ми цима од страна. Знаеш ли колку чини операција во државна и во приватна болница. Фала[DOUBLEPOST=1467890616][/DOUBLEPOST]Кои доктори се добри за операција на лигаменти на државно
распрашај се кај шо живееш кој е поспремен ортопед,упат и правец кај него...........дијагноза оди со магнетна резонанца откако ќе ти изврши преглед ортопедот , по она што го кажуваш имаш некое минимално истегнување ништо страшно,операција/артроскопија недајбоже во крајни ситуации се прави И НЕ КАЈ СЕКОЈ
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Во државна болница за артроскопија на менискус и дводневно лежење платив околу 7000 негде. Лигамент би требало да е поскапо, другарка што имаше предни вкрстени скинато плати околу 1000 евра негде во Систина ми се чини, пред неколку години.

Пиши ми пп ако те интересира нешто повеќе :)
Remedika 2000 eur so fizikalna komplet, drzavna 100 eur samo operacija so 3 dena lezenje. Za preden vkrsten e muabetov.
 
Член од
6 јули 2016
Мислења
7
Поени од реакции
0
Во државна болница за артроскопија на менискус и дводневно лежење платив околу 7000 негде. Лигамент би требало да е поскапо, другарка што имаше предни вкрстени скинато плати околу 1000 евра негде во Систина ми се чини, пред неколку години.

Пиши ми пп ако те интересира нешто повеќе :)[/qu
распрашај се кај шо живееш кој е поспремен ортопед,упат и правец кај него...........дијагноза оди со магнетна резонанца откако ќе ти изврши преглед ортопедот , по она што го кажуваш имаш некое минимално истегнување ништо страшно,операција/артроскопија недајбоже во крајни ситуации се прави И НЕ КАЈ СЕКОЈ
Од Куманово сум бев кај еден ортопед и ми кажа дека е за операција ама ќе одам и кај уште еден па и во Скопје ќе одам.
 
Член од
6 јули 2016
Мислења
7
Поени од реакции
0
Некој да не има правено операција на колено кај Др Зоран Несторовски да ми каже дали е добар
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.061
Поени од реакции
6.671
Некој да не има правено операција на колено кај Др Зоран Несторовски да ми каже дали е добар
не кажа шо ти дијагностицираа конкретно(за доктори не ме прашувај кој е добар или не пошто не знам)
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Некој да не има правено операција на колено кај Др Зоран Несторовски да ми каже дали е добар
Др.Зоран Несторовски од ГОБ 8 ми септември е нешто прекрасно човечко створење...супер хирург(y)
 
Член од
12 јули 2016
Мислења
7
Поени од реакции
0
Некој да не има правено операција на колено кај Др Зоран Несторовски да ми каже дали е добар
Јас пред една недела правев операција на преден вкрстен лигамент и менискус и токму Зоран Несторовски ми ја правеше операцијата и сум презадоволен од него.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom