Повреди на колена, совети, прашања..

  • Креатор на темата ФорцаМилан
  • Време на започнување
Ф

ФорцаМилан

Гостин
ja do sega 2 pati go imam povredeno kolenoto(mi izletuva caskata) taka da ako ima nekoj nekoe prasanje slobodno neka pise
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
интересна тема, би требало да се отвори дискусија. Јас иам мака со десното колено, течноста шо ми е значи меѓу двете коски (менискусот ми се чини :kesa:) ми рекоја дека ми бил „потрошен“. Па ми предлагаја да ми клават инекци в колено, 3 инекции, еднаш месечно :nesvest:. Ама немав можност јас па зедов некој апчиња демек слични (демек за обновување на течноста) само мислам и дека не ми помогнаја баш мн. Па ако имал некој ваков сличен проблем секој совет е добродојден :helou:
 
Ф

ФорцаМилан

Гостин
znam deka e interesna tema zatoa i ja ovoriv mene samo sto mi pravea operacija na levoto koleno pred dve nedeli za najgolem strucnak vo mkd za koleno bi ti go preporacal doktor Borislav Iliev Od Privatnata klinika RE-Medika vo sk ako si od sk bi mozel da go posetis a ako e vo prasanje meniskusot i taa tecnost ne treba da se rizikuva i da se ceka ako imas moznost posei go doktorov CAR E
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
и јас имам проблеми со коленото, прво викаа оти е скокачко колено, ама уште боли : ))
 
Ф

ФорцаМилан

Гостин
off ja samo so praev operacija ne da me bolelo prvite 2 dena ne sum mozel da trpam ali aj ke pomine morase da se prai inace posle pogolemi problemi ke imav.I OBAZBEZNO AKO SE IMA NEKOJ POGOLEMI POBLEMI SO KOLENO DA SE POJDE NA LEKAR ZATOA TO POSLEDICITE MOZAT DA BIDAT MN NEZGODNI
 

Wa_sa_ka_ha_ta

свежо офарбана
Член од
16 мај 2009
Мислења
72
Поени од реакции
4
уффффф, кај отворивте ваква тема, па згора кога прочитав операции инекции се смрзнав. Пред неколку години истегнав лигамент а и плус го средив коленото, а и згора ме досреди еден доктор (не сакам да го спомнувам ама многу луѓе ги среди така токму). Кога го прашував низ солзи ( мислам плачање и рикање апла) Д-ре ќе можам ли пак да спортувам, да скијам„
-тој ми вика„ СПОРТ...МОЖЕ КАКО НЕ ....ЌЕ СПОРТУВАШ ШАХ
.......
е после си отидов кај д-р Милан од мајчин дом, јес дека е доктор за детски повреди , но со негова помош можев топтанот на 13 штикла на една свадба да го играм по само 6 месеци од повредата...:helou:
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Јас имав незгода со коленото пред некоја година....
Ми се измести чашката скроз од страна ми дојде, одма пробав да ја исправам ногата за да се врати чашката и незнам како ми успеа ама се врати.....После по лекари испадна дека небило страшно зашо сум ја вратил одма, само убаво истегнати(или искинати може беа....незнам точно) лигаменти и недела дена у лангета ногата....па коа видеа дека нема полза од лангетата ми ја гипсираа уште 10-15ина дена.
И коа “заврши“ се ми тргнаа гипсот тогаш дојде тешкиот дел, неупотрблива ми беше ногата, нит можев да ја свиткам(немаше шанса) нит па да се наслонам на неа.....ми даваа некој терапии да можам да ја виткам и после некој месец и више беше добро. Ама пак, зашо да е се ОК коа може да се заебе нешо....испадна дека сум имал излив на крв у коленото па требале да ја вадат со шприц, ама се најде еден паметен доктор што рече НЕ ТАКА, наводно многу мал излив било тоа и ако се вади ке треба почесто да ги посетувам па ме поштеди од тоа.

Сега после добри 3-4 години јас уште го осеќам едното колено како послабо(може ми е само психички, шо знам) така да не се заебавајте со повреди у колената зашо не се баш интересни последиците.
 
Ф

ФорцаМилан

Гостин
Е да не се баш интересни,него тоа шо ти вадат крв шо шприц се вика пукција мене ми имаат 4 пати така праено затоа шо коленото ми беше КО ТОПКА јас си одам во ремедика таму ми е топ докторот и мене сеа ми избега така и јас си ја вратив коа малце ја подвиткав ногата ама операција ми праеа и така мн е заебано да имаш проблеми со колена од искуство знам и нејкам на некој др ова да му се дешава зш е мн ГАДНО
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.606
Поени од реакции
10.846
интересна тема, би требало да се отвори дискусија. Јас иам мака со десното колено, течноста шо ми е значи меѓу двете коски (менискусот ми се чини :kesa:) ми рекоја дека ми бил „потрошен“. Па ми предлагаја да ми клават инекци в колено, 3 инекции, еднаш месечно :nesvest:. Ама немав можност јас па зедов некој апчиња демек слични (демек за обновување на течноста) само мислам и дека не ми помогнаја баш мн. Па ако имал некој ваков сличен проблем секој совет е добродојден :helou:
Марш на снимање одма. Независно за кој менискус се работи (внатрешен или надворешен), неопходна е операција, а после терапијата што следи и апчињата кои што ги пиеш (гарант се од ајкула или така нешто, не памтам добро)...зошто јас ќутев цела година и ми се појавија многу проблеми со коленото, не можев да одам, ми се кочеше цела нога, дури одев понекогаш ми се дешаваа по 10 full on trance прелази од оние најопасните ко на Sesto Sento :icon_lol: итн...фино лепо отиди си, ако треба да те сецнат одма легнувај, пола саат операција е, после ти следи 2 недели терапија и апчиња, ќе си одмараш и вежбаш по дома некое време и то...јас после 2 месеци почнав да играм фудбал :pos: нормално зависи и до докторот...мене ме оперираше др. Сашо Младеновски, тогашен др. во Воена, сегае во Филип 2ри мислам...ако има уште нешо пиши слободно, поздрави натака :wink:

btw околу инекциите....се ставаат доколку ти е истечена рскавицата, јас на пример немав ич :icon_lol: и ми се маваа коски од коски...па примив 5, што ги платив по цена од 10000-12000 денари за инекција (вештачка рскавица) арно ама парите не ми ги рефундираа дека наводно биле на црна листа на лекови, мамицата да им ја еам! Затоа ако треба и такво нешто да набавиш, стрикно од Грција ќе си нарачаш по многу поефтина цена....е така.
 
Ф

ФорцаМилан

Гостин
opeacijata na koleno sea kratko trae 1 saat najvishe a jas bi go preporacal Dr.Borislav Iliev Od remedika vo avtokomanda te te te i ti plasi odma nemora da znaci ako e meniskos mora operacija :D:D zzz
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.606
Поени од реакции
10.846
Јас за мојот случај си пишав бе море :icon_lol: а да и Илиев е ѕвер, сега пред 2 недели се оперираше другарче кај него, само пофални зборови чув :wink:
 
Ф

ФорцаМилан

Гостин
хаха и ја праев пред 2 недели да не сум ја тоа твое другарЧе ? како се викаш? од кај си?
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
Марш на снимање одма. Независно за кој менискус се работи (внатрешен или надворешен), неопходна е операција, а после терапијата што следи и апчињата кои што ги пиеш (гарант се од ајкула или така нешто, не памтам добро)...зошто јас ќутев цела година и ми се појавија многу проблеми со коленото, не можев да одам, ми се кочеше цела нога, дури одев понекогаш ми се дешаваа по 10 full on trance прелази од оние најопасните ко на Sesto Sento :icon_lol: итн...фино лепо отиди си, ако треба да те сецнат одма легнувај, пола саат операција е, после ти следи 2 недели терапија и апчиња, ќе си одмараш и вежбаш по дома некое време и то...јас после 2 месеци почнав да играм фудбал :pos: нормално зависи и до докторот...мене ме оперираше др. Сашо Младеновски, тогашен др. во Воена, сегае во Филип 2ри мислам...ако има уште нешо пиши слободно, поздрави натака :wink:

btw околу инекциите....се ставаат доколку ти е истечена рскавицата, јас на пример немав ич :icon_lol: и ми се маваа коски од коски...па примив 5, што ги платив по цена од 10000-12000 денари за инекција (вештачка рскавица) арно ама парите не ми ги рефундираа дека наводно биле на црна листа на лекови, мамицата да им ја еам! Затоа ако треба и такво нешто да набавиш, стрикно од Грција ќе си нарачаш по многу поефтина цена....е така.
упс, малце стар постот али не сум го забележал ...

да да бев на снимање уште пред да одам на лекар, само тој не виде некој сериозни повреди на снимките .

Во врска со апчињата, апсолутно нишо поарно не осетив, баш во последно време некако се почесто и почесто осеќам болки во колената :toe:, особено ако ги заморам на било кој начин. А апчињата убо напиша беа од ајкула нешто ...

Јас ко прашав во септември тој докторо в болница ми рече дека една инекција кошта негде 4 или 5 илјади денари и дека не оди на рецепта. Само проблемот е во то шо и да сакам да клам инекци не ми е изводливо пошо нема шанси дома да седам 3 месеци ....

А шо се однесва на операција и то ми е неизводливо. Овде сум обврзан на факс, а тука да зеам да се оперирам ( Словенија ) и не е баш исплатливо :).

Така да, моментално сум ни ваму ни таму ... треба моментално некое алтернативно решение да побарам, па ако нема друго решение и на операција ќе одам потаму , газ му стопанкин :).
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.606
Поени од реакции
10.846
Оди на операција не се заебавај! Постои голема шанса да наебеш гадно, ипак менискус е осетлива работа и е фраерот што ти ги држи на постоље коските, инаку ќе рикаш...затоа со време, отиди и не жали пари за себе :)
 
Ф

ФорцаМилан

Гостин
упс, малце стар постот али не сум го забележал ...

да да бев на снимање уште пред да одам на лекар, само тој не виде некој сериозни повреди на снимките .

Во врска со апчињата, апсолутно нишо поарно не осетив, баш во последно време некако се почесто и почесто осеќам болки во колената :toe:, особено ако ги заморам на било кој начин. А апчињата убо напиша беа од ајкула нешто ...

Јас ко прашав во септември тој докторо в болница ми рече дека една инекција кошта негде 4 или 5 илјади денари и дека не оди на рецепта. Само проблемот е во то шо и да сакам да клам инекци не ми е изводливо пошо нема шанси дома да седам 3 месеци ....

А шо се однесва на операција и то ми е неизводливо. Овде сум обврзан на факс, а тука да зеам да се оперирам ( Словенија ) и не е баш исплатливо :).

Така да, моментално сум ни ваму ни таму ... треба моментално некое алтернативно решение да побарам, па ако нема друго решение и на операција ќе одам потаму , газ му стопанкин :).
Проблемот мораш да го решиш што побрзо...затоа што колено е мн заебана ствар...осетено имам....мн е гадно...глеај шо побрзо да завршиш еби факс и др ствари...здравјето е побитно....позз брат и се надевам дека ке го решиш проблемот за скоро време
(после неколку месеци живна темава)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom