Повреди на колена, совети, прашања..

  • Креатор на темата ФорцаМилан
  • Време на започнување
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
типот на повредата и лечењето целиот третман,што друго
Јас лично не сум се оперирала кај него( не дај боже), но на жалост мои блиски ја имале таа среќа да имаат од него добиено хирурчка интервенција. Лично го познавам човекот и затоа ти велам дека слободно миожеш да се препуштиш во неговите професионални раце. Операција на менискус, скинат лигамент, опрација на скочен зглоб, сите овие оперативни зафати за кои знам каде што он интервенирал се со 100% успешност.
 
Член од
6 јули 2016
Мислења
7
Поени од реакции
0
Јас пред една недела правев операција на преден вкрстен лигамент и менискус и токму Зоран Несторовски ми ја правеше операцијата и сум презадоволен од него.
A колку време беше во болница и после операција кога ќе можеш слободно да одиш и дали ти кажа да одиш во бања
 
Член од
12 јули 2016
Мислења
7
Поени од реакции
0
A колку време беше во болница и после операција кога ќе можеш слободно да одиш и дали ти кажа да одиш во бања
Значи во болницата бев 4 дена,после операцијата следниот ден ме тераја да одам по малце со штаки.Нормално дека ми кажа дека треба да одам на бања,без бања ништо не правиш.
 
Член од
6 јули 2016
Мислења
7
Поени од реакции
0
Значи во болницата бев 4 дена,после операцијата следниот ден ме тераја да одам по малце со штаки.Нормално дека ми кажа дека треба да одам на бања,без бања ништо не правиш.
Kolku vreme bese vo banja i vo koja te prati
TI blagodaram :D
 
Член од
12 јули 2016
Мислења
7
Поени од реакции
0
Kolku vreme bese vo banja i vo koja te prati
TI blagodaram :D
Уште не сум бил нa бaњa сегa пред некoј ден ми ги извaдијa кoнците и прaвaм физикaлнa терaпијa,a зa прaќaње нa бaњa ме прaти вo кaтлaнoвскa бaњa 21 ден
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
S
Уште не сум бил нa бaњa сегa пред некoј ден ми ги извaдијa кoнците и прaвaм физикaлнa терaпијa,a зa прaќaње нa бaњa ме прaти вo кaтлaнoвскa бaњa 21 ден
Spremi se psihicki za banja . Povrzani se so katlanovo,zatoa site gi prakaat. Mozes so fizikalna mnogu podobro da ja sredis nogata,ama doktorot ti e gospod vo momentov i sto ke ti kaze toa ke pravis. Imaj trpenie,vezbaj mnogu,i ke bides skoro kako nov
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.875
Fizikalna i plivanje ako sakas da go zajaknes teloto, mestoto i resis problemot posle operacija. Banja e za babi, fakt. A i najdobri doktori se samite pacienti, gledaj slusaj i prati go svoeto telo zosto sekoj razlicno reagira.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Fizikalna i plivanje ako sakas da go zajaknes teloto, mestoto i resis problemot posle operacija. Banja e za babi, fakt. A i najdobri doktori se samite pacienti, gledaj slusaj i prati go svoeto telo zosto sekoj razlicno reagira.
Не знам кој ти е концептот за бања ама тоа не е само киснење во топла вода. Еве јас во моментов сум во бања и односот млади луѓе vs баби е 70:30. :P
Во секоја бања има хидрогимнастика што е најдобра активност за најбрзо зајакнување на мускулите. Исто така има и физиотерапевти па на исто место имаш и физикална и хидрогимнастика и пливање. И пациентите не се најдобри доктори зашто многу често после операцијата се плашат да се движат, цело време се во грч и избегнуваат да ја користат оперираната/повредената нога што може да доведе до тромбоза и атрофија на мускулите.
Да резимирам, најдобро е да се оди таму кај што има базен со обучени физиотерапевти кои ќе може да му покажат на пациентот како правилно да вежба и да се движи за да може што побрзо да се опорави. Дали тоа ќе биде баш класична бања или некој друг центар за рехабилитација што ги има тие услови не менува.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.875
Ok, tvoe mislenje, moe mislenje, bitno ne sme na isto, pa ne e monotono. :D
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Не знам кој ти е концептот за бања ама тоа не е само киснење во топла вода. Еве јас во моментов сум во бања и односот млади луѓе vs баби е 70:30. :P
Во секоја бања има хидрогимнастика што е најдобра активност за најбрзо зајакнување на мускулите. Исто така има и физиотерапевти па на исто место имаш и физикална и хидрогимнастика и пливање. И пациентите не се најдобри доктори зашто многу често после операцијата се плашат да се движат, цело време се во грч и избегнуваат да ја користат оперираната/повредената нога што може да доведе до тромбоза и атрофија на мускулите.
Да резимирам, најдобро е да се оди таму кај што има базен со обучени физиотерапевти кои ќе може да му покажат на пациентот како правилно да вежба и да се движи за да може што побрзо да се опорави. Дали тоа ќе биде баш класична бања или некој друг центар за рехабилитација што ги има тие услови не менува.
Od toa katlanovo zakaciv infekcija,zatoa ne go preporacuvam
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Od toa katlanovo zakaciv infekcija,zatoa ne go preporacuvam
Тоа баш сакав да те прашам, како си задоволен од Катланово ама по ова што го пиша јасно е. Баш поради вакви искуства јас отидов надвор од Македонија, на крај и поевтино дојде од нашиве бањи.
Каде одеше/одиш на рехабилитација?
Чисто информативно, знае ли некој која од бањите во Македонија е подобра од просекот на базени со стаорци?
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Тоа баш сакав да те прашам, како си задоволен од Катланово ама по ова што го пиша јасно е. Баш поради вакви искуства јас отидов надвор од Македонија, на крај и поевтино дојде од нашиве бањи.
Каде одеше/одиш на рехабилитација?
Чисто информативно, знае ли некој која од бањите во Македонија е подобра од просекот на базени со стаорци?
Negorci bila ok. Vo katlanovo imas 1 wc na 10 sobi, so cucavec (kako so operirano koleno da vrsis rabota na cucavec???). Relativno cisti se sobite,a siroki se 2m,so dva kreveti,i prolaz 40 cm megu niv.Vo bazenot dnrvno pominuvaat po 160-200 dusi,moze i lepra da fatis
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Negorci bila ok. Vo katlanovo imas 1 wc na 10 sobi, so cucavec (kako so operirano koleno da vrsis rabota na cucavec???). Relativno cisti se sobite,a siroki se 2m,so dva kreveti,i prolaz 40 cm megu niv.Vo bazenot dnrvno pominuvaat po 160-200 dusi,moze i lepra da fatis
порано се плаќаше еден дел а другиот беше на товар на фондот, како е сега со плаќањето?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom