Палачинки

Член од
24 октомври 2007
Мислења
3
Поени од реакции
0
3 jajca 200gr brasno cimet rum i ekstrakt od vanila

Zamatkajte gi jajcata so dve lazici zejtin dodadete go cimetot rumot i ekstraktot od vanila razmatete ubavo oklu 20 sekundi, dodadete voda, i zgusnete so brasnoto ....
vakvi placinki nemate probano
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Во турска чаршија, во анот има еден национален ресторан. Прават тазе испечени палачинки (онакви топли и меки) со крем од таан алва.
Вечерва бев да м’цнам една порција, ама немаше место. Што сум се разочаралааа!
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
Aceva и јас многу пати имам паднато у бедови ради тие палачинки и тоа немање место,беља работа...а што се вкуснииииии..... :P
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Многу сакам палачинки.Ги јадам како десерт,со еурокрем и банана ми се најубави.И шлаг се разбира.Скоро никогаш не јадев солени палачинки,ама во последно време јадам и така,со павлака,кашкавал и шунка,баш се убај.А и похованите се превкусни.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
За тоа можам да се пофалам... Мајстор сум!

Какви палачинки правам, прсти да си излижеш....

Само има еден проблем. Можам повеќе да изедам од колку што ќе направам :(

Со еурокрем, банани, мед... мххххх

Кој сака домашни палачинки.... нека вика...
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
Кај наидов на темава, готово ми се пријаде палачинки сега. :)

Ги обожавам. Само штета што не умеам да правам како и се во кулинарството, само за дегустатор се пријавувам. :)
На Струмичкото корзо летово правеа на лице место, со еурокрем и банани, бисквити по желба... Веднаш топли и прекрасни ти ги даваат на рака.
Во Будва беа 1 евро и беа толку огромни што не се дојадуваа но не познавам човек што би ги одбил. Многу се вкусни.
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
Јас највише си ги сакам палачинките на баба. Со нутела или мед. И ако се запраша некој, не се ништо посебни, само дека се на баба некако помили ми се:kesa: И ги љубам тие братучед ми што ми ги праи, а тоа се дешава РЕТКО, со нутела, банана, шлаг и прелив. И тие не се посебни, али дека се од братучед ми:kesa: :kesa:
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Кај наидов на темава, готово ми се пријаде палачинки сега. :)

Ги обожавам. Само штета што не умеам да правам како и се во кулинарството, само за дегустатор се пријавувам. :)
На Струмичкото корзо летово правеа на лице место, со еурокрем и банани, бисквити по желба... Веднаш топли и прекрасни ти ги даваат на рака.
Во Будва беа 1 евро и беа толку огромни што не се дојадуваа но не познавам човек што би ги одбил. Многу се вкусни.
Ти треба учител??

Ајде, за да ви отворам апетит....

 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
Да, ми треба :)

А сликава не ти требаше...
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
4.059
Поени од реакции
2
Пробајте солени палачинки(значи тесто : 3 јајаца , малку зејтин , сол , брашно и кисела вода , малку пециво)
Ги филувате со павлака , рендани кисели краставички , рендан кашкавал и рендан свински врат
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.408
Поени од реакции
22.001
mene mi se najomilen desert palacinki so eurokrem,,mmmmm
 

Kajgana Shop

На врв Bottom