Охрид

Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.914
Поени од реакции
1.767
Палас го затворија ДМНЕ---ОВЦИТЕ 1998 г наводно дека некој со денационализација треба да си го земит назад.(ОРХАН ЗЕКИР)
Орце Николов -Славија исто така ДПМНЕ -ОВЦИТЕ во сојуз со Љацот го испокрадао и му го дадоа поклон на СУБРАТА РОЈ.[DOUBLEPOST=1478261591][/DOUBLEPOST]Дали некој планират да одит на СП во ракомет 2017 во Мец?
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: M-1
A

Avenger99

Гостин
Еве и јас маката да си ја кажам.. Од сабајле кај 7:30 и негде од 5 до 5ипол, пред ОУ Христо Узунов, не се поминвит! Реки од коли, и комбиња, родителите да си ги земет дечињата.. Па добро бе, не земаше некој нас ко бевме мали? Сабајле чоек на работа немојт да поминит а да не се изнервират 20 минути се врвит тие 100 метра, општинава нек си го решит ова или просветните инспектори нека не запишват деца дури од Железничка! :mad:
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Еве и јас маката да си ја кажам.. Од сабајле кај 7:30 и негде од 5 до 5ипол, пред ОУ Христо Узунов, не се поминвит! Реки од коли, и комбиња, родителите да си ги земет дечињата.. Па добро бе, не земаше некој нас ко бевме мали? Сабајле чоек на работа немојт да поминит а да не се изнервират 20 минути се врвит тие 100 метра, општинава нек си го решит ова или просветните инспектори нека не запишват деца дури од Железничка! :mad:
И јас пред некоја година си го поставував истото прашање и ми беше кажано дека учениците од 1во до 4то (или 5то појма немам сега како е осмо деветтолетки) морат да дојт некој (родител или дедо/баба) за да ги однесит и земит за дан ги „украдит“ некој.
Јас ко одев во истото школо ме однесоја на 1ви септември далечната 1995 (плус минус) во забавиште и толку беше. Ама сега можат дечињата (7мо-8мо одд.) да накиснат и да настинат од дождот. Зато татичко и мамичка идет да ги земат.:D:D
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
704
Поени од реакции
1.585
Мене пак како студент последно ме мачит едно нешто . Допрва избори имаме и сеа требит да се гласаме... Ес де ес ги памтам (иако мал бев) по то шо го затворање на емо , еден од поглавните директори си ги обезбеди сите поколенија од фамилијата а остадоја многу Охридски фамилии без леб... Е сеа овие од ДМПНЕ ке ги запамтам по криминал крадење, сокривање убиства, богатење со црни пари исто ко Ес де ес. За преселените другари да не почвам..
И сега за кој да гласам/е ??? Свесни сме дека ова криминална банда требит да заминит, те не само да заминит туку да одговарат некој за се и да сносит ОДГОВОРНОСТ. Пак ак гласаме/е за другиве , гласаме за старите криминалци од пред 2006 кои ништо не сменаја во општеството.
Е секогаш ко ке помислам на ова ми идат нешто НЕУБО во душава и пробвам да ги тргнам мислите од то .
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Абе најголем проблем се семафорите на таа раскрсница ај ги пуштија да работат ама барем пушти ги нормално нека работат не овие со трепкачко жолто светло и црвено/зелено само за пешаци ..
 
A

Avenger99

Гостин
И јас пред некоја година си го поставував истото прашање и ми беше кажано дека учениците од 1во до 4то (или 5то појма немам сега како е осмо деветтолетки) морат да дојт некој (родител или дедо/баба) за да ги однесит и земит за дан ги „украдит“ некој.
Јас ко одев во истото школо ме однесоја на 1ви септември далечната 1995 (плус минус) во забавиште и толку беше. Ама сега можат дечињата (7мо-8мо одд.) да накиснат и да настинат од дождот. Зато татичко и мамичка идет да ги земат.:D:D
Рикверц се враќам ко ќе видам колку гужва имат кај Христо и си вртам назад и одам преку сокакон.. Онде чоек живци губит, на сред пат оставет кола и одат да го земат детето.. А просветните инспектори прат притисоци да се запишат и деца кои шо се мн далеку од Христо или си имет др школо ама нејќеле таму да му учат дечињата.. Имат спроти Христо "голема" површина, нек си ја откупит општинава и нек напрат паркинг ако веќе морат.
Иначе она се семафорине е најголема глупост, некој ќе загинит онде, си возиш глеаш жолто трепкат, наеднаш црвено и некој преминвит улица.. Многу од возачине не ни ги гледет семафорине зш 95% од денот трепкет жолто..
А мостон за џабе сејт онде, мислам дека и затворен е..
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Рикверц се враќам ко ќе видам колку гужва имат кај Христо и си вртам назад и одам преку сокакон.. Онде чоек живци губит, на сред пат оставет кола и одат да го земат детето.. А просветните инспектори прат притисоци да се запишат и деца кои шо се мн далеку од Христо или си имет др школо ама нејќеле таму да му учат дечињата.. Имат спроти Христо "голема" површина, нек си ја откупит општинава и нек напрат паркинг ако веќе морат.
Иначе она се семафорине е најголема глупост, некој ќе загинит онде, си возиш глеаш жолто трепкат, наеднаш црвено и некој преминвит улица.. Многу од возачине не ни ги гледет семафорине зш 95% од денот трепкет жолто..
А мостон за џабе сејт онде, мислам дека и затворен е..
ОСтај ги семафорине не чепкај ги единствени се шо ни останаја во градон.:D:D
Шала настрана читав дека 60 секунди се жолто трепкаво и црвено за пешаци, а 15 секунди црвено за коли и зелено за пешаци. Поглупа работа амин.
Јас ко учев најдалеку шо учеа деца во Христо беа од Стобекс. Другите учеа или во Велгошти или во Радојца Новичич.
То со паркирањето се регулират со знак за забрането паркирање пришто ак се паркират некој одма казна од скриена полиција. Барем буџетот да се поднаполнит.
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Дечки каков бизнис би успеал во Охрид според вас?
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.914
Поени од реакции
1.767
Дечки каков бизнис би успеал во Охрид според вас?
-Aко можиш да ја земиш продавницата од Жито Леб до гимназијата и да продолжиш со пецива ,бурек,слатки...на зима незнам колку прает промет ама налето лом ке прајш.
-Менувачница да отвореше во чаршијата ке успееше ама сега отворија уште 2-3 ,другите беа или кон пазарот и две наспроти судот.
-Многу е опаднат пазарот во Охрид,,,,,од 50 000 илјади жители е намален на 20 000.
Фирмите кои немаат допирни точки со ДПМЕ_овците се рекетираат нон стоп.
 
Последно уредено:

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Aко можиш да ја земиш продавницата од Жито Леб до гимназијата и да продолжиш со пецива ,бурек,слатки...на зима незнам колку прает промет ама налето лом ке прајш.
Немат пари во то според мене.
И да имат нонстоп купувачи фулл,
Ефтини се пецивата во Жито Леб,
Плус 4 најмалце вработени ќе требат. Локалот и сметки да се платат,Данок, тешко би одело.
Некоја варијанта кафич-шиша бар мислам немат уште во Охрид такво нешто, или имат ?[DOUBLEPOST=1478297315][/DOUBLEPOST]
Немат пари во то според мене.
И да имат нонстоп купувачи фулл,
Ефтини се пецивата во Жито Леб,
Плус 4 најмалце вработени ќе требат. Локалот и сметки да се платат,Данок, тешко би одело.
Некоја варијанта кафич-шиша бар мислам немат уште во Охрид такво нешто, или имат ?
Шиша = наргиле
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
-Aко можиш да ја земиш продавницата од Жито Леб до гимназијата и да продолжиш со пецива ,бурек,слатки...на зима незнам колку прает промет ама налето лом ке прајш.
-Менувачница да отвореше во чаршијата ке успееше ама сега отворија уште 2-3 ,другите беа или кон пазарот и две наспроти судот.
-Многу е опаднат пазарот во Охрид,,,,,од 50 000 илјади жители е намален на 20 000.
Фирмите кои немаат допирни точки со ДПМЕ_овците се рекетираат нон стоп.
Е вака мојт.Не морат да е тој објект можит и помал, некој во таа околина околу Гимназија.Спроти неа во редон кај Кактус, Старс, продавницине или одма кај плоштадчено или од кај Кошишта.

Од Бараки / Карпош Војвода / Пештани до Стара Автобуска немат ниедна менувачница.Сите шо отворија нови се напикаја кај пазарон (многу инвентивно:aplauz:) и по чаршијана кај шо имат веќе сто други.Тој дел до в Центар освен двене експозитури на Охридска кај М.Маркет или кај болницана немат кај да смениш, а таму ќе ти барет лична карта и триста потписи.Пошта имат до нив исто ама не менвет девизи појќе.Плус странци налето кај постојкана за накај плажине со евра ги дерет дивине таксисти и сите гледет да раситнет колку шо мојт поситно.

Патем, да не испаднит дек го обесхрабвиме ама многу тешко да му се погодит бизнис овде на просечен чоек.
Шо од немање купувачи, шо од политики и инспекции, висока кирија или скапа струја/гориво.Примери колку сакаш, Амамон, Чаршија, 7-ми Ноември од Банка до Автобуска, Јане Сандански... се менвет локали, газди и дејности секојдневно.
Луѓе со фирми шо 80% работеле во кеш, без фактури и фиксални - не биле расипикуќи ама не издржале ради овие работи.Па кафичине по плоштадон...Језа да те фатит навечер.Ко сме веќе кај кирии и Монте Карло цени, позитивен пример е турскана чаршија.Летово полно странци, сега исто не е лошо.Ама хамбургер/сендвич со ќебапи 60-70 ден. и да се најајш месо, не соја.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.914
Поени од реакции
1.767
Е вака мојт.Не морат да е тој објект можит и помал, некој во таа околина околу Гимназија.Спроти неа во редон кај Кактус, Старс, продавницине или одма кај плоштадчено или од кај Кошишта.

Од Бараки / Карпош Војвода / Пештани до Стара Автобуска немат ниедна менувачница.Сите шо отворија нови се напикаја кај пазарон (многу инвентивно:aplauz:) и по чаршијана кај шо имат веќе сто други.Тој дел до в Центар освен двене експозитури на Охридска кај М.Маркет или кај болницана немат кај да смениш, а таму ќе ти барет лична карта и триста потписи.Пошта имат до нив исто ама не менвет девизи појќе.Плус странци налето кај постојкана за накај плажине со евра ги дерет дивине таксисти и сите гледет да раситнет колку шо мојт поситно.

Патем, да не испаднит дек го обесхрабвиме ама многу тешко да му се погодит бизнис овде на просечен чоек.
Шо од немање купувачи, шо од политики и инспекции, висока кирија или скапа струја/гориво.Примери колку сакаш, Амамон, Чаршија, 7-ми Ноември од Банка до Автобуска, Јане Сандански... се менвет локали, газди и дејности секојдневно.
Луѓе со фирми шо 80% работеле во кеш, без фактури и фиксални - не биле расипикуќи ама не издржале ради овие работи.Па кафичине по плоштадон...Језа да те фатит навечер.Ко сме веќе кај кирии и Монте Карло цени, позитивен пример е турскана чаршија.Летово полно странци, сега исто не е лошо.Ама хамбургер/сендвич со ќебапи 60-70 ден. и да се најајш месо, не соја.
Кај Пазарчето Кошишта е најдобра варијанта за менувачница ,ама требит Мини Маркетот повторно да се отворит штета шо барет голема кирија.
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Е вака мојт.Не морат да е тој објект можит и помал, некој во таа околина околу Гимназија.Спроти неа во редон кај Кактус, Старс, продавницине или одма кај плоштадчено или од кај Кошишта.

Од Бараки / Карпош Војвода / Пештани до Стара Автобуска немат ниедна менувачница.Сите шо отворија нови се напикаја кај пазарон (многу инвентивно:aplauz:) и по чаршијана кај шо имат веќе сто други.Тој дел до в Центар освен двене експозитури на Охридска кај М.Маркет или кај болницана немат кај да смениш, а таму ќе ти барет лична карта и триста потписи.Пошта имат до нив исто ама не менвет девизи појќе.Плус странци налето кај постојкана за накај плажине со евра ги дерет дивине таксисти и сите гледет да раситнет колку шо мојт поситно.

Патем, да не испаднит дек го обесхрабвиме ама многу тешко да му се погодит бизнис овде на просечен чоек.
Шо од немање купувачи, шо од политики и инспекции, висока кирија или скапа струја/гориво.Примери колку сакаш, Амамон, Чаршија, 7-ми Ноември од Банка до Автобуска, Јане Сандански... се менвет локали, газди и дејности секојдневно.
Луѓе со фирми шо 80% работеле во кеш, без фактури и фиксални - не биле расипикуќи ама не издржале ради овие работи.Па кафичине по плоштадон...Језа да те фатит навечер.Ко сме веќе кај кирии и Монте Карло цени, позитивен пример е турскана чаршија.Летово полно странци, сега исто не е лошо.Ама хамбургер/сендвич со ќебапи 60-70 ден. и да се најајш месо, не соја.
За менувачница мислам требат премногу пари. Потребно е најмалце 10 валути да ги имаш или појќе. Затоа во цел град само 3-4 се изгледа.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
За менувачница мислам требат премногу пари. Потребно е најмалце 10 валути да ги имаш или појќе. Затоа во цел град само 3-4 се изгледа.
Како 3-4... толку нови се отворени ако не и појќе .. имат над 10 во охридов ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom