Охрид

Член од
30 јануари 2014
Мислења
529
Поени од реакции
275
od kade vi e taa brojka 20000? znaete li sto znaci 20000 od 50000? Se soglasuvam deka ima iseluvanje no da ne se preteruva. 10% od naselienieto e realno deka zaminalo, mozebi nekoj procent gore dolu,
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
За менувачница мислам требат премногу пари. Потребно е најмалце 10 валути да ги имаш или појќе. Затоа во цел град само 3-4 се изгледа.
Гаранција кај Народна Банка т.е. да ги имаш на сметка на фирмата како почетно вложување.200000 денари.
Screenshot_1.png
http://www.nbrm.mk/WBStorage/Files/WebBuilder_Odlukazamenuvackiraboti15_10_2012.pdf
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Гаранција кај Народна Банка т.е. да ги имаш на сметка на фирмата како почетно вложување.200000 денари.
Прегледај го приврзокот 159561
http://www.nbrm.mk/WBStorage/Files/WebBuilder_Odlukazamenuvackiraboti15_10_2012.pdf
200.000? Јас колку шо знам од шо ми кажвеле во некој менувачници просечна размена на пари на дневно ниво е околу 10.000 евра. Како ќе покрие човек толку со 200.000 ден.
евра,долари,австралиски долари,франци, рубљи и уште 2-3 кој беа. Само во евра не се доволни 200.000 .. Еве јас сум раситнал наеднаш во една скопска менувачница 4000 евра и ми ги изброја и исплати одма.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.909
Поени од реакции
1.762
200.000? Јас колку шо знам од шо ми кажвеле во некој менувачници просечна размена на пари на дневно ниво е околу 10.000 евра. Како ќе покрие човек толку со 200.000 ден.
евра,долари,австралиски долари,франци, рубљи и уште 2-3 кој беа. Само во евра не се доволни 200.000 .. Еве јас сум раситнал наеднаш во една скопска менувачница 4000 евра и ми ги изброја и исплати одма.
На зима можда е послабо ама на лето голема пара си вртат,секој си имат некој дискретен газда од трговците шо ситнат или купуваат плус стално имат некоја жртва шо им позајмуваат пари и со залог ланец,кола стан,.....50 посто е од местоположбата 50 посто зависит шо факман си ти.Или Џа или Бу.
Требит да направиш Парата да трчат по тебе а не ти по Парата
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Како бе немат секој 3 месеци избори, ено нешо се раздвижиле кај автобускана.Изгледа ќе покривет или шо и да е.Само дан застанет на 11 декември :pos:

Кај да е очеквам да го најавет зимскиот центар на Галичица, патот за Свети Наум, 14-те катни гаражи, траект за Солун преку Битола и ор'гинал проект вештачки остров со висококатници во облик на палма кај Ајван Плажа!
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.909
Поени од реакции
1.762
200.000? Јас колку шо знам од шо ми кажвеле во некој менувачници просечна размена на пари на дневно ниво е околу 10.000 евра. Како ќе покрие човек толку со 200.000 ден.
евра,долари,австралиски долари,франци, рубљи и уште 2-3 кој беа. Само во евра не се доволни 200.000 .. Еве јас сум раситнал наеднаш во една скопска менувачница 4000 евра и ми ги изброја и исплати одма.
Aко имаш отпојке кешарина ке си бараш некој близок од зап земји или во Австралија (само Мелбурн и Сиднеј) каде некретнините ке одат нагоре уште 4-5 години ,ке си вложиш таму ,ке си живејш од киријата а капиталот вртоглаво растит.На жалост ја немам статистиката не ја зачував кој беа десете градови во светот каде некретнините растеа вртоглаво,не морат да се главни градови,најдобро е кај што имат многу студенти.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Тие пинг понг зеле да игрет, подавање топка, ние гледаме ко прости...

Не сум јас - ти си - тој е - онај е

ДОЦНИ ИЗГРАДБАТА НА ДОМОТ ЗА СТАРИ ЛИЦА ВО ОХРИД, ИНВЕСТИТОРОТ АД ИЛИНДЕН СЕУШТЕ НЕМА ОДОБРЕНИЕ ЗА ГРАДБА
Written by Нелоска Валентина.

Изградбата на Домот за стари лица во Охрид сеуште тапка во место. На локацијата во населбата Далјан каде што треба да се гради Домот нема никакви градежни активности.Изградбата беше најавувана дека ќе стартува во 2016 година според договорот со кој купувачот беше обврзан во рок од 12 месеци да обезбеди одобрение за градба, а во рок од 4 години да го изгради објектот согласно урбанистичкиот план по кој земјиштето е отуѓено. Градоначалникот Никола Бакрачески доцнењето го лоцира кај инвеститорот АД Илинден кој го купи градежното земјиште во 2015 година. Укажува дека е завршена постапката за изработка на урбанистичката планска документација.

Според она што разговаравме со инвеститорот нивната најава е дека ќе го завршат многу брзо по добивање на одобрението за градба би значело 1 до 2 години“, истакна Бакрачески.
Инаку, во 2015 година на почетокот на јуни месец, градоначалникот Бакрачески и претставници на градежната компанија АД „Илинден“ од Струга потпишаа договор за купопродажба на градежно земјиште, за парцела во охридската населба „Далјан“ . Станува збор за градежна парцела со вкупна површина од 8.425 метри квадратни, која на јавното наддавање достигна цена од 1.532 денари од метар квадратен. АД „Илинден“ за градежната парцела исплати 12.907.100 денари, средства од кои 80 проценти треба да се инкасираат во буџетот на Општина Охрид, а останатите 20 проценти во ресорното Министерство за транспорт и врски.


Сигурно комуњарски министер е моментално во транспорт и врски.Пошо вториов дел од министерствово е посебно битен.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Цел свет местит семафори на места со најголем проток на луѓе, а кружни текој кај шо имат помалку движење на возила и пешаци, за да не се местит семафор.
Ние прајме обратно.На 'обиколница'** лупнавме семафори.СФака час!

**обиколница - заобиколвење на населено место, да не се влегвит во него, за побрзо демек :facepalm:



Чисто информативно шо изеле гоВна пред да го напрает со 4 ленти
http://arhiva.vlada.mk/?q=book/export/html/2542

Славески додавајќи дека изградбата на заобиколницата на Охрид ќе биде од огромно сообраќајно и стопанско значење за Охрид и регионот, но и за безбедноста на локалното население.

- Потребата од изградба на северната транзитна сообраќајница произлезе како резултат на зголемиот товарен сообраќај кој досега се одвиваше низ градот. Изградбата на заобиколницата на Охрид значително ќе го подобри протокот на возила и ќе го олесни сообраќајот во централното градско подрачје, рече Валкановска.

Е тек сега ќе го олесните со семафори :busi:


И уш нешо интересно од овде
Таа најави дека Агенцијата за државни патишта веќе започнала со подготовка на проектна документација за изградба и на магистралата на потегот Косел – Свети Наум, проект чија реализација е предвидена да стратува на почетокот на 2010 година.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Исто ко шо напрај Перески со старана автобуска, Бакрач со оваа.Цркнете пиздавиматерина.
Од цел олкав простор автобуска само ова: as ohrid.png 8 перони на зима не стигвет, не пак на лето...

И снимкава не им е баш точна.Во договорот пишит 4 или 5 спрата станој и канцеларии :facepalm:
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Патувал некој сега скоро, ова вистина е?

dido.png
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Патувал некој сега скоро, ова вистина е?

Прегледај го приврзокот 160466
Мене ова ми изгледа на парите шо ги даваме за чекирање карта. Сигурно нема наплатна рампа пред влез.
Иако и Делфина многу се искурназија во поглед на понашање на шофери. Уште малку ќе дојдат на рамниште на Галеб.
А, тоа шо праќаат та Галеб, та Делфина некогаш на пат непроверени автобуси, тоа настрана. Колку пати се има случено да се расипи автобусот, ама не е толку ништо страшо како шо воланот еднаш откажа, цела среќа пред Пресека.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom