Оставено дете - лош или добар потег?

Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.664
Одличен потег. Треба субвенции да даваат за оставање на деца. А и овие што го оставиле на хауба треба да се најдат, за да се наградат. Соодветно нормално. Со доживотно обезбеден смештај и храна на сметка на државата.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Дете не се остава. Ни под разно. Се има постпородилни депресии, сиромаштија, а некогаш и пари да имаш ако немаш луѓе како што треба, го трауматизираат детето со расправии инаети проблеми, следното нема да го фрлиш. Ни ти не си раснел во аквариум на соодветни услови си имал проблеми и децата ќе имаат
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Лошо е да се оставаат деца. Не лошо, туку грозно... Се работи за немоќно човечко суштество и некој го оставил....
Јас се грозам кога оставаат немоќни мали мачиња и кучиња, а за деца да не зборуваме
Но според мене за вакви настани, најголема вина има државата
Најнапред воведе рестрикции за абортуси
Абортусите треба да се овозможат на сите кои сакаат да ја прекинат бременоста
Во случај да не сакаат да ја прекинат бременоста, треба да им се овозможи да родат,Потоа ако не сакаат да го одгледуваат детето, за дететото треба да се грижи државата или да се даде на посвојување
Постојат брачни парови кои немаат деца и многу од нив би посвоиле дете.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Да си оставиш свое дете, па колку и да си очаен во тој момент, треба да си тешка кукавица. Нечовек, гнида.
Ако планираш да си го оставаш детето на некоај милост и немилост, поарно не го прави и не го раѓај ич.

Али има некои што размислуваат - грев/убиство е да абортираш, па дај да го родам, греотка нели, па после што ќе прави тоа отфрлено и дали уште од одма ќе му биде заебан животот, тоа секако не е грев.
Низ дискусија го иам ова слушнато од девојка на моја возраст и не можев да се изначудам. Али ок, секој на свој начин си размислува.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Кога го прочитав насловот на темата, мислев дека станува збор за нешто друго.
Како може воопшто да се постави такво прашање? Добар или лош потег?:facepalm:
Тоа е грозно, одвратно!
Па луѓето преку фб прават акции за вдомување на кучиња и мачиња! Каков човек треба да бидеш да оствиш бебе на хауба?
Во Германија мислам дека има центри каде што можеш да го дадеш бебето без објаснување. Едноставно го оставаш.

Ама не можам да сфатам: ти клоцало во стомакот, нов живот си донел на свет и да го дадеш?
Или абортирај го или ако го родиш, гледај си го.

За жал, во Македонија процедурата на посвојување деца е толку замрсена и долга, што голем дел од децата не се посвојуваат. Пораснуваат во институциите, додека потенцијалните родители се борат со бирократијата, а обично, сите сакаат да посвојат бебиња.

Треба да се отвори тема за состојбата на децата без родители во домовите, за самохраните родители, за луѓето со хендикеп, како ним да им помогнеме, а не за тоа дали е добро или лошо да оставиш бебе на хауба.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Човекот кој знаејќи дека нема пари да чува дете, а го ствара, а потоа одкога ќе се роди детето тој незнае што да прави и го остава детето на хауба, на контењер, на улица.... тој за мене не е човек, тој за мене е едно обично смрдено гомно кое ќе гори во пеколот.

Колку и да е тешка ситуацијата во која се наоѓаш, никогаш несмееш своето чедо, своето потомство да го фрлиш и заборавиш... секогаш треба со сите сили да се трудиш да му помогнеш и да му го пружиш најдоброто.

Кога ќе видам дека некој своето домашно милениче го исфрла од својот дом мака и тага ме фаќа, а не па дете, бебе кое е невино, незнае што се случува околу него, а и неможе да си помогне.

Затоа според мене треба да се воведат строги казни за ваквите луѓе, за педофилите и останатите штетници...
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Сте се фатиле за насловот ко слеп за стап...лош избор и точка. Може админот да го промени насловот секако.
Глупаво е да помислиш да оставиш бебе/мало дете само на улица(со исклучок на ромите кои своите деца уште на 7 години ги оставаат на улица да просат). Ја се прашувам што ли си мислат тие луѓе со главата кога ќе остават бебе конкретно на сред пат што не е случај само кај нас сум гледал снимки и од други земји, кадешто или го оставаат детето на сред пат, или го продаваат:cautious:. Што се тиче мене, не го оправдувам воопшто ова што се случило. Некој кажа погоре од немаштија, од второ па трето дете, и петто нека е ни на крај памет не би ми паднало да го оставам на улица. Можеби во дом, но не на улица!
 
Член од
15 септември 2012
Мислења
112
Поени од реакции
123
Помизерен потег од оставање на улица на своето дете - нема.
Овозможување на кастрација и абортус се идеалните решенија, како неколку пати горенаведените мислења.
А за ромите... мислам дека доволно ни е јасно дека не размислуваат, да размислуваа немаше веќе со векови да бидат толку уназаден народ (секоја чест на исклучоци).
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Ќе одговорам подоцна на повеќето од вас.Ова на „Хауба“ само така го земав како најтазе случај,инаку е темата за општо.
Дали е подобро дете кое нема услови да го чуваш,храниш,воспитуваш,да го дадеш на државата, е за тој потег да се насочи темата.
За мене подобро е да го оставиш вака или на институциите него ли да му наштетиш на полошо,осакатиш или му го одземеш животот.
А за овој случај дури денес прочитав(вчера не гледав вести) дека е и малку повредено детето.
Но може да од разни околности, на пример го носел до тука во багажнил па тука се валкало внатре и добило модринки.
Но може и мајката да не го давала а овој со сила и го земал.со влечење и така добило модринки.
Но најважно за мене што е тоа живо и здраво и не му е наштетено,на пример фрлено во река,дол,отпад,закопано и слично.
Само јас знам да го најдев не го давав на никој ќе си го чував.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom