Омилен Метал Албум

Член од
13 мај 2008
Мислења
114
Поени од реакции
4
Не спомнав име...
И само едно прашање.. Machine Head новиот ти се свиѓа?
Па ако мислиш на The Blackening ( дека не е баш нов, година и кусур помина, али им е последен, да ми се свиѓа, ако беа сите песни како Halo, Wolves, Aesthetics Of Hate ќе беше рамо до рамо со Burn my eyes, али и вака не е лош... А сеа кажи ми ти зошто ме праша баш ова?:)
Сигурно со некоја намера.....:)
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Cryptopsy - None So Vile (1996)



  1. "Crown of Horns" – 3:57
  2. "Slit Your Guts" – 4:02
  3. "Graves of the Fathers" – 4:11
  4. "Dead and Dripping" – 3:53
  5. "Benedictine Convulsions" – 4:00
  6. "Phobophile" – 4:38
  7. "Lichmistress" – 2:31
  8. "Orgiastic Disembowelment" – 4:51
Албумов ми е еден од најомилените метал албуми воопшто. Нема збор кој што може да го опише. Им го препорачувам на сите death metal фанови, иако сум сигурен дека веќе го имаат изнаслушано. :)

 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Па ако мислиш на The Blackening ( дека не е баш нов, година и кусур помина, али им е последен, да ми се свиѓа, ако беа сите песни како Halo, Wolves, Aesthetics Of Hate ќе беше рамо до рамо со Burn my eyes, али и вака не е лош... А сеа кажи ми ти зошто ме праша баш ова?:)
Сигурно со некоја намера.....:)
Па зашо не ти се свиѓаа Соулфлај и Слипнот, а слични се со Машин Хед, па онака...
А према мене најдобар албум им е последниот на Машин Хед... најспремен е..
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Еве сега нешто од македонската метал сцена:

Orion - Banishing Souls (1991)


  1. Total Depression/Sins Revenge
  2. Searching The Dignity
  3. Hunters Of Life
  4. Banishing Souls
  5. Factory Of Death
Orion - Steps To Immortality (1992)

  1. Darkness Overulled
  2. Ungracious Disgraced
  3. Exicration Behind The Walls
  4. Convinced Through The Ages
  5. Steps To Immortality
  6. Obedineti Vo Omraza
За тие што не знаат, Orion е првиот death metal бенд во Македонија. Бендов е од Битола и зад себе има оставено само 2 демоа: Banishing Souls (1991) и Steps To Immortality (1992) и нажалост е распаднат. Според мене, овие демоа се едни од најквалитетните метал парчиња во државава, па и пошироко. Басистот од Orion е сега во друг бенд, познат како Arhont.

Arhont - Arhont (2008)



  1. Of Dreams...
  2. I, Revenant
  3. The Gate
  4. Crimsonize
  5. Serpent's Knowledge
  6. Vodocha
  7. Lament Introduction...
  8. Dear Dead Dawn
  9. From Embryodirge To Funeral Scenes
Must-have албум за сите death-metal фанови.


 
U

UnholY

Гостин
Cryptopsy - None So Vile (1996)



  1. "Crown of Horns" – 3:57
  2. "Slit Your Guts" – 4:02
  3. "Graves of the Fathers" – 4:11
  4. "Dead and Dripping" – 3:53
  5. "Benedictine Convulsions" – 4:00
  6. "Phobophile" – 4:38
  7. "Lichmistress" – 2:31
  8. "Orgiastic Disembowelment" – 4:51
Албумов ми е еден од најомилените метал албуми воопшто. Нема збор кој што може да го опише. Им го препорачувам на сите death metal фанови, иако сум сигурен дека веќе го имаат изнаслушано. :)



Одличен избор.
Нормално дека го имам ислушано уште од поодамна, делата на Cryptopsy се на must have листата на секој приврзаник на техничкиот дет метал.
Одлична комбинација на growl и scream со специфична инструменталност, а Фло Муниер, нормално растура.
Од екстремен и ултра брз ритам, прелаз и комплетно се шо се бара од еден технички тапанар.
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Одличен избор.
Нормално дека го имам ислушано уште од поодамна, делата на Cryptopsy се на must have листата на секој приврзаник на техничкиот дет метал.
Одлична комбинација на growl и scream со специфична инструменталност, а Фло Муниер, нормално растура.
Од екстремен и ултра брз ритам, прелаз и комплетно се шо се бара од еден технички тапанар.
[/left]
[/center]
Новиот од Cryptopsy го имаш слушнато? Јас сум разочаран од тој албум. Останатите албуми им се гром. :)
 
U

UnholY

Гостин
Новиот од Cryptopsy го имаш слушнато? Јас сум разочаран од тој албум. Останатите албуми им се гром. :)


Знам, и мене комплетно ме разочара.
Меѓутоа не сме само ја и ти, истиот случај е и со мнозинтвото приврзаници на бендот, кои очекуваа албумот тотално да ги откорне од мозокот како шо тоа го прават претходните албуми :)

Албумот воопшто не соодветсвува со карактеристичниот дет метал звук.
Нема шо да се коментира, стварно разочарување, особено за таков бенд.
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
После второто заминување на црвојадачот Lord Worm, почнаа со некој -core стил да фураат, со што изгубија добар процент од публиката.
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
114
Поени од реакции
4
Bolt Thrower - Who Dares Wins

Ако сакате бенд кој што никогаш нема да го промени стилот кој што го свират, повелете, земете ги англиските легенди Bolt Thrower. Од болно спори делчиња, до брзи олд скул дет парчиња. Нема тука покажување на некоја си беспрекорна техника, кој колку умее да свири, сола од по минута и кусур, ама за возврат ќе довиете суровост, болна тематика која сите нас не засега, војна, борби, омразеност, мрачност сето тоа преточено во едно-Bolt Thrower.... А Денеска се одлучив за Who Dares Wins.... \m/
 
U

UnholY

Гостин
Bolt Thrower - Who Dares Wins

Ако сакате бенд кој што никогаш нема да го промени стилот кој што го свират, повелете, земете ги англиските легенди Bolt Thrower. Од болно спори делчиња, до брзи олд скул дет парчиња. Нема тука покажување на некоја си беспрекорна техника, кој колку умее да свири, сола од по минута и кусур, ама за возврат ќе довиете суровост, болна тематика која сите нас не засега, војна, борби, омразеност, мрачност сето тоа преточено во едно-Bolt Thrower.... А Денеска се одлучив за Who Dares Wins.... \m/

Браво, за изборот.
Bolt Thrower, ми се еден од омилените бендови.
Ја моментално го слушам Those One Loyal.
Карл, сеуште располага со својот моќен и мрачен growl, и искрено од моја гледна точка ни за нијанса не е модифициран во негатива.
А, убаво за слух ми е исто и неговиот типичен англиски акцент.

Тематика, како шо нагласи погоре.
Воена идеологија, суровоста и мрачноста на нашата егзистенцијалност и омразата.
Ја го постирав неколку страни наназад, War Master, кој ми е убедливо омилен албум од нив.
 
А

Ајсшутер

Гостин
Metallica - Death Magnetic (2008)






Artist: Metallica
Album: Death Magnetic
Genre: Hard Rock
Size: 71MB

Tracklist:
------------

1. That Was Just Your Life 07:08
2. The End of the Line 07:52
3. Broken, Beat & Scarred 06:25
4. The Day That Never Comes 07:56
5. All Nightmare Long 07:57
6. Cyanide 06:39
7. The Unforgiven III 07:46
8. The Judas Kiss 08:00
9. Suicide & Redemption (instrumental) 09:57
10. My Apocalypse 05:02
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Death Magnetic е прилично солиден албум, и врши работа.

Фала богу не наликува на Load/Reload.

Поагресивно, малку враќање кон корените. Само многу долги песни, неам појма колку време траат т.е. се губам во тракиве. Една песна 5 минути, сите други над 6,7 и повеќе.

Ама пак, им чини албумов, имаат нешто креативност во нив. :)
 

TheSunCries

фак.......i am dead!
Член од
16 јули 2008
Мислења
194
Поени од реакции
5
ама зарем тој е нечив омилен албум?по неколку дена од неговото официјално излегување?мммм.чудно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom