Омилен Метал Албум

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222

Според мене, најдобрите песни кај Тиатарците на едно ЦД!
нов албум, совршенство!
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323

Според мене, најдобрите песни кај Тиатарците на едно ЦД!
нов албум, совршенство!
Овој албум безброј пати го преслушав летово. Повеќе од совршенство.
 
U

UnholY

Гостин


Krisiun - Apocalyptic Revelation

Албумов првпат го слушнав пред два месеца, и буквално се навлеков.
Можам да кажам дека се заљубив во него. :)

Албум, креиран за приврзаниците на мрачниот дет метал кој како тематика опфаќа анти христијанство, елементи на сатанизам, зло и мрачен окултизам преставен преку техничката перфекција и егзактноста на бендот пред се од инструментален аспект.
Официјално овоа е вториот албум, после Black Force Domain, а тука веќе е очигледен интензивниот напредок и хармонијата на целовкупните елементи.
Макс, свири на електрични тапани, шо донекаде и не ми е прифатливо, иако неговите способности се одлични.
Сепак не негирам дека е маестрално и вака, тука се бласт битовите кои неизбежно соодветстуваат со ваквиот стил.
Мојсес, без никакво размислување би го класифицирал во потесниот круг на најдобри метал гитаристи.
Неговите мрачни, долги и екстремно брзи солажи се комплементарен елемент во инструменталниот дел.

Значи, инструменталниот дел го специфизираат екстремната брзина, техниката, а може да се напомене и дека сето тоа соодвествува со брутален звук, а како главен додаток одличните мрачни и моќни вокали на Алекс.

Кога сме кај албумите, пред откривањето на овој албум, убедливо омилени ми беа, Conquerrors Of Armagedon и Ageless Venomous, ама сега дефинитивно горенаведениот стои на врвот.

Бенд како овој не постои.
Вистинска оригиналност, пример за останатите од сличен жанр, бенд од кој може да се учи.
Кој е заинтересиран нека пише пп, за линк.
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Албумот од Слипнот не сум го слушнал и не можам нишо да речам за него, али овај од Соуфлај го слушам и реакција еднаква на нула бе човеку...Мислам може ти си по овај стил на музика, со џамперски шмек, али мене ми е преку глава од сиот тој таконаречен племенски дух, дивјачките рефрени, римите и монотоноста која владее на албумов. Ниту гостувањето на Vincent ( батката од Morbid Angel ) не ми го поправа впечатокот....

Али очигледно Mesaja има различно гледиште кога се работи за Соуфлај...:)
Епа брат јебига... а пошо си со ник Мешуга, баш би те прашал...
Мош сецките не ти се досадни?
Ја поштуем Мешуга, не викам не, ама неможам поише од 2 пати да ислушам нивни албум, едноставно напиња...
И друго, извлечи ми ја монотоноста на албумот молим те...
Најде да сереш за еден Марк Ризо и Кавалера за како тоа они напраиле неуспешен монотон албум.
И можеби они сакаат да го пукаат тој традиционален дивјачки момент, прибидејќи само они се едини бенд шо вадат таков звук, додека други неуспешно ги копираат.
И го напраиле и ќе праат такви албуми со причина, едноставно од причина шо им се свиѓа тој звук и стил, додека на тие шо не им се свиѓа само критикуваат, зашто во животот слушнале многу малку, за да дојдат до степен за изјава на лоша критика.
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
114
Поени од реакции
4
Пишав еден подугачки пост, али се замина у пизду мајчину, ми се рестартира комјпутерот:s. Сеа вака, И Meshuggah почнаа да ја тупат на последните два албуми, не викам не, инаку ја повеќе го сакам самото значење на зборот Meshuggah.

Никогаш не ми играло значајна улога дали се работело за некој познат или анонимен артист, и што ако е Макс Кавалера или Марк Ризо? Само мала споредба, кој беше Роналдињо во фудбалот пред 2-3 сезони, кој е сеа? Истото важи и за Макс, замо што кај него е разликата во една цела деценија и повеќе. Не викам не, продуктивен е, вади албуми, свири во живо, ама ете мене едноставно ми здосади со тоа што го напоменав и погоре: Ударни рефрени, племенскиот дух, неизоставните рими во текстовите, повторувањето на еден рефрен по десетина пати, ете мене ми пречи.
Не ти реков никаде не го слушај албумов, едноставно си кажав дека албумов не го сакам и крај, незнам што не е јасно тука? Од каде ли ти заклучоци дека во животот сум слушал малку, не сум компетентен за критика и такви ствари...?

Никој не те брани, спречува да го слушаш Conquer, од мене имаш целосно одобрение да го рскаш по цели деној и да уживаш...:) . Поздраф:)
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Dying Fetus - War of Attrition (2007)



1. Homicidal Retribution - 5:30
2. Fate Of The Condemned - 4:42
3. Raping The System - 3:41
4. Insidious Repression - 4:47
5. Unadulterated Hatred - 6:11
6. The Ancient Rivalry - 3:33
7. Parasites Of Catastrophe - 4:12
8. Obsolete Deterrence - 4:14
Машинерија!
 
Член од
3 јануари 2008
Мислења
16
Поени од реакции
0
Омилен албум неам ама ке напишам неколку албуми шо ми се во омилени
Kreator - Enemy of God, Violent Revolution
Slayer - Reign in Blood
Metallica - Kill'em All
Megadeth - Rust in Peace
Testament - The New Order
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Пишав еден подугачки пост, али се замина у пизду мајчину, ми се рестартира комјпутерот:s. Сеа вака, И Meshuggah почнаа да ја тупат на последните два албуми, не викам не, инаку ја повеќе го сакам самото значење на зборот Meshuggah.

Никогаш не ми играло значајна улога дали се работело за некој познат или анонимен артист, и што ако е Макс Кавалера или Марк Ризо? Само мала споредба, кој беше Роналдињо во фудбалот пред 2-3 сезони, кој е сеа? Истото важи и за Макс, замо што кај него е разликата во една цела деценија и повеќе. Не викам не, продуктивен е, вади албуми, свири во живо, ама ете мене едноставно ми здосади со тоа што го напоменав и погоре: Ударни рефрени, племенскиот дух, неизоставните рими во текстовите, повторувањето на еден рефрен по десетина пати, ете мене ми пречи.
Не ти реков никаде не го слушај албумов, едноставно си кажав дека албумов не го сакам и крај, незнам што не е јасно тука? Од каде ли ти заклучоци дека во животот сум слушал малку, не сум компетентен за критика и такви ствари...?

Никој не те брани, спречува да го слушаш Conquer, од мене имаш целосно одобрение да го рскаш по цели деној и да уживаш...:) . Поздраф:)
Не спомнав име...
И само едно прашање.. Machine Head новиот ти се свиѓа?
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Конечно и ова го дочекав: Само што го спуштив Death Magnetic од Metallica. Ајмо сега на слушање. :)
edit: според првиве 2-3 песни, можам само едно да кажам: Metallica are Back!!!
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Конечно и ова го дочекав: Само што го спуштив Death Magnetic од Metallica. Ајмо сега на слушање. :)
edit: според првиве 2-3 песни, можам само едно да кажам: Metallica are Back!!!
И ја сега го преслушувам,моментално највише ми се бендисува The end of the line,ама уште не е цел преслушан :)
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Баш ми е мило за Metallica. До пред 3-4 месеци, не постоеа повеќе за мене, се додека не ги видов на Rock Am Ring 08
Со Death Magnetic ми потврдија дека металика се далеку од пропаднат бенд. Сите песни ми се допаднаа, освен Cyanide (не ми ја прими некако организмов :) ) А, за анфоргивен 3 ќе ми треба повеќе време за да ја сварам :)
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Искрено,кој ги чув првите две песни што беа ставени на претходниве страници или на друга тема,не знам каде поточно,се откажав од албумов,ама еве,другиве ги спасија :)

All Nightmare Long е дефинитивно мојот фаворит од албумов,со песнава може да се прогласи враќањето на Металика.
Инаку,можат они и подобро,или можеа,али не е важно,добар е албумов,не е St.Anger/Load/Reload боже сачувај,потсеќа на Блекот,ама ми недостига некако двобас у песневе.
Unforgiven III е интересна,не ми е многу по ќејф,клавијатура има како што чув,ако не ме лаже слухов у 5 саат,али може да пројде,и многу се разликува од претходните Анфоргивени.
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Vulgar Display Of Power и Cowboys from Hell од Пантера.

И наравно сите албуми од Black Sabbath. :pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom