Омилен Метал Албум

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
Еве ви тема каде што можете да ги кажете вашите омилени албуми ... што ви се свиѓа во него , зашто баш тој албум , што е тоа што ве привлекло... текстовите , вокалот , инструментите ... ?
значи би било добро и да го опишете малку ... можете и да давате препораки за добри албуми .. итн ..

ке почнам со ...




Според мене ова е најтрешерскиот албум некад направен на планетава... со овој албум металика ја имаат потврдено својата контрола врз треш металот ... албум што има привлечено ненормално многу фанови ... албум што ке ве натера да се заљубите у треш металот ... албум што ја објаснува моќта на Металика ... албум на совршенство ... а факинг мастерпис !

Сите 8 песни се која од која подобра .. совршени рифови, откачени солажи, ненормално добро напишани текстови ... па еве ке кажам по нешто за секоја песна ...

1.Fight Fire With Fire - можда најбрзата песна на металика .. откачено соло, многу брзи рифови, таман онака за полудување :) .. песна што се пее за одмазда, армагедон, нуклеарен холокауст, уништување на светот ...

2.Ride The Lightning - песнава има дефинитивно најдобар почеток, најдобро отварање, најдобар гитарски звук на грмотевици ... песнава го опишува чувството на невин човек кој што по грешка е осуден на смртна казна на електрично столче ... доста кул работа :evil1:

3.For Whom The Bell Tolls - песнава може слободно да биде прогласена за метал химна, неверјатно добар почеток, ненормално тешки рифови, и ако каже некој дека на песнава и фалело соло , ке го убијам :) ... веројатно сите знаат дека текстот у песнава е мал извадок од истоимената книга на Ернест Хемингвеј ...за време на Шпанската цивилна војна кога 5 војници ке пробаат да избегаат од фашистите и кога ке стигнат на ридот, ненадајно загинуваат од авионски напад !

4.Fade To Black - една од моите омилени балади, просто неможам да се изначудам колку само е добро напишан текстот ... како и сите други песнава има интересни рифови и многу убаво соло гитарче ... песна полна со емоции, песна што опишува какво е чувството кога човек ке ја изгуби вољата за живот и се решава на самоубиство (мојот омилен текст у песна) ... има прекрасно делче на крајот каде што вика "Death Greets me Warm, Now i Will Just Say Goodbye" ова едноставно ме тера да се самоубијам !

5.Trapper Under Ice - незнам зашто али песнава е многу помалце слушана од другите, мене искрено многу ми се свиѓа, брзите рифови, откаченото соло , уфф ... песна за човек кој што е заробен под мраз, смрзнувајки и умирајки полека во длабочините...

6.Escape - исто така помалку слушана, песнава воопшто не е лоша, тешки рифови, интересно соло, многу ми се свиѓа како Џејмс ја има одпеано ... песна за човек кој што бега од затвор и од све она што го спречува да биде тоа што сака или може ...

7.Creeping Death - една од моите alltime favourite песни , просто неможам да и се изнаслушам, лудите рифови, ненормалното соло, прекрасната лирика ... има многу работи опишано во песнава ... инспирирана од "The Ten Commandments" филмот, Creeping Death (или Death of The Firstborn) е десетата чума врз египќаните - Ангелот на Смртта испратен од господ да ги убие сите првородени деца, можам за секој стих да објаснувам посебно што значи, али ај друг пат ...

8.The Call of Ktulu - супер инструментално песниче, мирен почеток, па интересни и откачени рифови, јака соло гитара ... иначе Cthulhu е митско чудовиште од книга на H.P. Lovecraft (немам поима кој е писателов) ... али супер инструменталка у секој случај ...


и да кажам само дека Метаљика е мој добар другар, добро да пее и да не забушава :pos:

друг пат ке кажам за друг албум

тоа би било тоа ...

па , кажете го башиот омилен албум ...

Додадено од Модератор:
Meshuggah напиша:
Ставање омот на омилен албум без да се напише некоја реченица е во најмала рака безобразно... Мој совет: Друг пат напиши и некој збор, импресиите, позитивнинте моменти, идеологија за и оние кои не слушнале бендот/албумот да им дадеш добар повод да го земат, ова не е напад само добронамерна критика:)
 

Superhik

Краде од сиромашните, дава на богатите
Член од
26 јануари 2007
Мислења
128
Поени од реакции
4
Човече нема теоретски шанси да одвојам најбоље албум.Секој добар албум има своја тежина.
 

ZIKS

Ај за убо да е.
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.582
Поени од реакции
39
па, мислам дека неможам да издвојам најдобар од најдобрите, сите се најдобри. :)
 

Roswell

Tu Sei Tutta La Mia Vita
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.619
Поени од реакции
29
Sranje rabota. Ako nekoj ima omilen album togas neka go slusa samo nego.
 

Necrophilia

Night date without obligations, one night only
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
можам од омилената група, омилениот албум. А најдобриот неможам - се е до вкусто а кај мене и до расположението.
Еве во моментов Од Џудас Прист - Рем ит Даун.
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
Sranje rabota. Ako nekoj ima omilen album togas neka go slusa samo nego.
davaj odgovor ili molci, samo lupetas po temite


omilen nemam, ima samo omileni

1.Metallica-killem all
2.Slayer-reign in blood
3.Kreator-renewal
4.Grave-into the grave
5.Sacred Reich-the american way (ja sodrzuva metal himnata whos to blame)
6.Bathory-hammerheart
7.Iron Maiden-s/t
8.Anthrax-among the living
9.EvilDead-annihilation of civilization
10.Tankard-alien
 

Roswell

Tu Sei Tutta La Mia Vita
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.619
Поени од реакции
29
omilen nemam, ima samo omileni




ova e sosema drugo
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Pantera - Cowboys from hell
Avenged Sevenfold - Sounding the Seventh trumpet/Waking the Fallen/City of Evil
Metallica - And Justice for All/Kill em' all/Ride the Lightning

А за препорака, As I Lay Dying - An ocean between us. Закон албум, од песна до песна. (Месаја, брат те честам шо сакаш за албумов. :))
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
328
Поени од реакции
8
See You On The Other Side - KoRn наомилен ми е зато шо сите песни од тој албум ,да речиме, ми се омилени освен една.ептем добар албум.
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
можевте барем по 1-2 реченици да кажете за албумите, али нема везе ..

мој следен албум е ...




веројатно еден од најсовршените албуми на сите времиња ... звукот на моќта , звукот на треш металот , звукот на легендарните металика ... албумов ги има дефинитивно нај јаките сола и нај совршените рифови што некад се одсвирени ... албум што има донесено револуција у метал музиката , албум што го има променето светот ... албум што ке ве извади од кожа и ке ве донесе до лудило ... песните се која од која подобра..
почнувајки со ...

1.Battery - многу ми прави кеиф убавото споро гитарче на почетокот .. после доаѓаат рифовите на лудило кои што едноставно ме вадат од кожа .. искрено мислам дека е најдобрата песна на која што може да се удри една јака шутка на концерт .. а посебно кеиф ми прафи на S&M како ја имаат одсвирено ...

2.Master of Puppets - убедлово најмоќните одсвирени рифови од сите можни метал песни на светов, според мене песнава ја има и најмоќната лирика некад напишана, неверојатно добро напишани метафори за зависноста од кокаинот, Џејмс можда се надминал и самиот себеси.. едноставно песнава е ремек дело .. MASTER, MASTER ...

3.The Thing That Should Not Be - песнава е супер, интересни рифови, не толку добро соло .. али незнам зашо мене никад не ми правела многу кеиф ... само знам дека инспирација добиле од кратка приказна напишана од H.P. Lovecraft наречена "The Shadow Over Innsmouth" ... а никако неможам да сватам за што се пее у песната ...


4.Welcome Home (Sanitarium) - уште една од моите alltime favourite песни.. просто неможам да и се изнаслушам ... многу интересен спор почеток.. многу опасни рифови , многу откачено соло .. феноменален текст (еден од моите омилени) инспириран од филмот "
One Flew Over the Cuckoo's Nest" со Џек Николсон .. се пее за полудување и за животот у санаториум и обид за бегство ( коа доаѓа делчето - Fear of Living on, natives getting restless now ...) - одпеана баш како што е приказната у филмот, ако сте го гледале...


5.Disposable Heroes - песнава има почеток што едноставно ме тера да полудам и со сета сила да си ја удрам главата у ѕид ...песниште невидено, факинг лудница .. као и увек тука се моќните рифови на металика и соло кое што бара одмор после слушање ...феноменалната лирика како и у секоја друга песна ми прави ненормално многу кеиф .. војна, уништување, болка, смрт на сите страни .. војници представени како играчки за владата која што скоро ич не се грижи за нив ...дури и Liverpool Fan кажа дека сакал да има секс на песнава :pos:


6.Leper Messiah - почеток со интересени и малце поспори рифови, интересното соло гитарче на Кирк, интересната лирика .. едно време песнава од глава неможев да ја извадам .. песна што се пее за ТВ проповедници кои што се нарекуваат месаи и профитираат добро од вербата и испраниот мозок на лугето ...


7.Orion - интересно инструментално песниче .. како прочитав негде, металика пред скоро време за прв пат ја имаат цела песна одсвирено у живо ...


8.Damage Inc. - ова е буквално песна за збеснување .. песна што иде со 300 на саат .. бесни рифови, соло од кое што човек скроз се мрднува, ремек дело .. само малце почетокот не ми се свиѓа, некако не ми личи на ваква песна .. али нема везе .. би се десила стварно јака шутка на песнава :) .. иначе ова е една од песните што немаат некое значење .. може да се свати како .. ќотек , мавање , рогање , кршење заби, глави, кичми .. итн ..



веројатно ке треба и "...And Justice For All" да го кажам .. али нареден пат ке пробам со нешто од Мејден !


и пак ке кажам дека Метаљика е мој добар другар :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom