Омилен Метал Албум

U

UnholY

Гостин


MY DYING BRIDE - A LINE OF DEATHLESS KINGS

Потврда за тоа колку е само маестрален овој бенд. За мене преставуваат божество.
Иако албумов не е оној чистиот мрачен doom како во првите албуми, сепак и со мала доза на прогресивни елементи успеваат да издадат совршено дело. Првата песна ,,To Remain Tombless'' ве внесува во албумот на најдобар можен начин.
Со совршените специфични рифови и неверојатната мелодија даваат изворедна хармонија и веднаш влегуваат во уво.
Меланхолична музика, умирачки вокал, спори и меланхолични делови се карактеристиките на албумов.
Не постои дефиниција за вокалните способности на Арон. Одлично се вклопува во музиката придавајќи и ја онаа меланхоличност специфична за нив. Како шо вика Разиел, Арон е севишен.
Не само се во прашање само вокалните способности. На неговата поезија во текстовите може да и завидува секој. Едноставно кажано, не постои површност.
Би го препорачал на секој шо сака квалитетна музика.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Lamb of God-Ashes of the Wake



  1. "Laid to Rest" – 3:50
  2. "Hourglass" – 4:00 (written by Willie Adler)
  3. "Now You've Got Something to Die For" – 3:39
  4. "The Faded Line" – 4:37
  5. "Omerta" – 4:45
  6. "Blood of the Scribe" – 4:23 (written by Willie Adler)
  7. "One Gun" – 3:59
  8. "Break You" – 3:35
  9. "What I've Become" – 3:28
  10. "Ashes of the Wake" – 5:45 (written by Willie Adler)
  11. "Remorse Is for the Dead" – 5:41 (written by Mark Morton)
  12. "An Extra Nail For Your Coffin/Another Nail For Your Coffin" – 4:37 (Japanese bonus track)
  13. "Bloodletting" – 1:58 (from Burn the Priest)
  14. "The Subtle Arts of Murder and Persuasion" – 4:10 (from New American Gospel)
  15. "11th Hour" – 3:43 (from As the Palaces Burn)
  16. "Black Label (Live)" – 4:37 (from Terror and Hubris)
  17. "Laid to Rest (Demo)" – 3:4
Epten me bendisuva albumov :D denojve go otepav od slusane
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
93
Поени од реакции
5
Disc TWO - Cradle Of Filth - Bitter Suites To Succubi
1. Once Upon Atrocity
2. Thirteen Autumns And A Widow - Red October mix
3. For Those Who Died Return To The Sabbat Mix *
4. Sodomy And Lust *
5. Twisting Further Nails **
6. Amor E Morte - Lycanthroy mix
7. Carmillas Masque
8. Lustmord And Wargasm-The Relicking Of Cadaverous Wounds
9. Dawn Of Eternity *
10. Of Dark Blood And Fucking-Stripped To The Bone mix
11. Dance Macabre **
12. Hell Awaits *
13. Hallowed Be Thy Name *

 

Devil-King

Пациентот од Бардовци
Член од
3 февруари 2007
Мислења
1.009
Поени од реакции
67
Засеа на плеј листа ми се вртат U.D.O со албумот Maestructor ме измрдаа од умот.Воедно бендов е форимиран од екс пеачот на Accept, и е уште еден доказ дека Германците освен за војна ги бидува и за Метал до коска!
http://youtube.com/watch?v=HpB_5fRq730
 

Kiro Hametovski

Sniffericious
Член од
11 декември 2005
Мислења
1.685
Поени од реакции
43
poise omileni:
Death-Spiritual Healing --- имам пишано за албумов и дефинитивно ми е на вечно 1 место.
Vader-The Ultimate Incantation
Dying Fetus-Purification Through Violence
Nile-In Their Darkened Shrines
Kreator-Coma Of Souls
Slayer-Reign In Blood
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Мислам дека иам 20 пути пишано кои ми се од увек омилени... ама за оваа година...
Soulfly - Conquer (2008)
Slipknot - All Hope Is Gone (2008)
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.790
Мислам дека иам 20 пути пишано кои ми се од увек омилени... ама за оваа година...
Soulfly - Conquer (2008)
Slipknot - All Hope Is Gone (2008)
хммм па овај новиот на слипкнот не би рекол дека е баш нај нај.....
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
114
Поени од реакции
4
Мислам дека иам 20 пути пишано кои ми се од увек омилени... ама за оваа година...
Soulfly - Conquer (2008)
Slipknot - All Hope Is Gone (2008)
Албумот од Слипнот не сум го слушнал и не можам нишо да речам за него, али овај од Соуфлај го слушам и реакција еднаква на нула бе човеку...Мислам може ти си по овај стил на музика, со џамперски шмек, али мене ми е преку глава од сиот тој таконаречен племенски дух, дивјачките рефрени, римите и монотоноста која владее на албумов. Ниту гостувањето на Vincent ( батката од Morbid Angel ) не ми го поправа впечатокот....

Али очигледно Mesaja има различно гледиште кога се работи за Соуфлај...:)
 
U

UnholY

Гостин
Албумот од Слипнот не сум го слушнал и не можам нишо да речам за него, али овај од Соуфлај го слушам и реакција еднаква на нула бе човеку...Мислам може ти си по овај стил на музика, со џамперски шмек, али мене ми е преку глава од сиот тој таконаречен племенски дух, дивјачките рефрени, римите и монотоноста која владее на албумов. Ниту гостувањето на Vincent ( батката од Morbid Angel ) не ми го поправа впечатокот....

Али очигледно Mesaja има различно гледиште кога се работи за Соуфлај...:)

Дефинитивно.
Обострано го делиме мислењето.
Инаку, се разочарав по дознавањето на информацијата дека на албумот ќе гостува Dave Vincent, член на мојот омилен бенд.
Сепак се работи за соработка и почитување, нормално дека нема да ја одбие понудата, иако воопшто тоа не е по негов вкус и негов стил.
Не гостува само Винсент, гостуваат мислам уште двајца, помалку афирмирани членови на метал бендови.

Стварно е монотоно, веќе преслушано и акцпектирано како досадно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom