Ножеви

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Имам јас еден таков венгер од 55-та, додуша со нови дрвени рачки и малку модифициран и радо би го продал:).[DOUBLEPOST=1482064074][/DOUBLEPOST]
Dodeka milanistot si gi mele nozevite po eden vo 3-4 dena :), jas se odluciv da ja napravam prvata racka od koza na veke 100 pati modificiraniot Mora. Ne e dovrseno, cekam da se isusi lepakot, pa posle da gi doteram site positni detali.
Rate pls.
Прегледај го приврзокот 161767
Не се баш на 3-4 дена.
Честитки за рачката.
Ставај слики кога ќе е готов.
 
Член од
31 мај 2015
Мислења
120
Поени од реакции
127
:drk:, original Wenger sto go koristela vojskata, jas imam Alox od 1980, no ovoj tvojov e orgazam. Ne bi go prodal za ziva glava ako e vo moi race.
Овој го барав скоро 2 години, кога го најдов малку ми се стресоа рацете, а плус и коа го отворив и коа видов дека е ептен зачуван ке се онесвестев. :eek:. Ваков примерок не се наоѓа лесно.

Milanist твојот Wenger го имам видено на форумов, прекрасен е. Рачките ги имаш направено супер, претпоставувам дека си морал да ги смениш, ама јас повеке ги сакам тие со оргинални рачки, на нив има и жиг WK (Waffenkontrolle), и со тоа има поголема колекционерска вредност. Чисто од радозналост, колку го продаваш и дали би го трампал? Јас на твое место би си го чувал, баш е фора да извадиш таков нож и на пример да си отвориш пиво со него:)
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Eve go gotov, nakisnat vo maslinovo maslo, uste starata futrola da uspeam malku poveke da ja rasiram kaj delot sto vleguva rackata, ako ne, moze i nova futrola da mu napravam.
SAM_1220-800x800.JPG
SAM_1221-800x800.JPG
Napred nema nisto, nema stitnik, samo koza i lepak. SAM_1222-800x800.JPG
Na krajot ima sper-ploca, vrz nea ima prsten napraven od svitkana zelezna zica, vrz toa ima najlonski konec sto vo istovreme e zamotano okolu dvata zlebovi od samiot noz/rackata(/tang-ot). Ne izgleda sovrseno no mislam deka dvokomponentniot lepak nema da popusti dolgo vreme. SAM_1223-800x800.JPG
SAM_1224-800x800.JPG
Cuvstvoto e mnogu dobro koga go drzam i rabotam so nozot, ne zum znael kolku se udobni vakvite racki.
P.S. Skoro celosno e napraven racno, struja koristev samo za da napravam dupki vo sper-plocata i neli za da go oblikuvam nozot, drugoto, delkanje, struganje, maznenje, se e racno.
 
Последно уредено:

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Eve go gotov, nakisnat vo maslinovo maslo, uste starata futrola da uspeam malku poveke da ja rasiram kaj delot sto vleguva rackata, ako ne, moze i nova futrola da mu napravam.
Прегледај го приврзокот 161847
Прегледај го приврзокот 161850
Napred nema nisto, nema stitnik, samo koza i lepak.Прегледај го приврзокот 161849
Na krajot ima sper-ploca, vrz nea ima prsten napraven od svitkana zelezna zica, vrz toa ima najlonski konec sto vo istovreme e zamotano okolu dvata zlebovi od samiot noz/rackata(/tang-ot). Ne izgleda sovrseno no mislam deka dvokomponentniot lepak nema da popusti dolgo vreme.Прегледај го приврзокот 161848
Прегледај го приврзокот 161846
Cuvstvoto e mnogu dobro koga go drzam i rabotam so nozot, ne zum znael kolku se udobni vakvite racki.
P.S. Skoro celosno e napraven racno, struja koristev samo za da napravam dupki vo sper-plocata i neli za da go oblikuvam nozot, drugoto, delkanje, struganje, maznenje, se e racno.
Не знам дали е до сликата ама на првата слика делува како да е рачката малку прекршена, одма после потемниот дел.
Си одбрал погрешна кожа, или па не е пресувана како што треба, ама делува многу грубо.. Се гледа дека си импровизирал, што и за прв пат е нормално.[DOUBLEPOST=1482073639][/DOUBLEPOST]
Овој го барав скоро 2 години, кога го најдов малку ми се стресоа рацете, а плус и коа го отворив и коа видов дека е ептен зачуван ке се онесвестев. :eek:. Ваков примерок не се наоѓа лесно.

Milanist твојот Wenger го имам видено на форумов, прекрасен е. Рачките ги имаш направено супер, претпоставувам дека си морал да ги смениш, ама јас повеке ги сакам тие со оргинални рачки, на нив има и жиг WK (Waffenkontrolle), и со тоа има поголема колекционерска вредност. Чисто од радозналост, колку го продаваш и дали би го трампал? Јас на твое место би си го чувал, баш е фора да извадиш таков нож и на пример да си отвориш пиво со него:)
Немам формирано цена, а за трампа зависи за што.
Мораше да се сменат рачките, а и шилото повеќе го нема.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Не знам дали е до сликата ама на првата слика делува како да е рачката малку прекршена, одма после потемниот дел.
Си одбрал погрешна кожа, или па не е пресувана како што треба, ама делува многу грубо.. Се гледа дека си импровизирал, што и за прв пат е нормално.[DOUBLEPOST=1482073639][/DOUBLEPOST]
Немам формирано цена, а за трампа зависи за што.
Мораше да се сменат рачките, а и шилото повеќе го нема.
Kozata e od kais i ima nekolku potenki parcinja sto mi se nasle od nesto, inaku izgleda prekrsena bidejki taka mi e oblikuvana na secenjeto. Kolku sto znam mnogu dobro e presuvana, ja stegav so onie stegite za daski, i dupkite vo kozata mi se naraveni precizni, ni pomali, ni pogolemi od tang-ot.
Inaku dobro lezi vo raka, bidejki e mal i nema hot-spots.
SAM_1225-800x800.JPG [DOUBLEPOST=1482088266][/DOUBLEPOST]
da ve prasam dali nekoj od forumov prodava ka bar usmc i dali vo opsto gi ima vo makedonija da se kupat
@Agda Beata ima takov, koga bese otvoren Army Shop-ot kaj vladata, tamu imase, go prodavase tipot za 10.000, ama sega nema. Bas pregeska gledav na ebay za istiot, minimum 80e. spremaj ako go sakas.[DOUBLEPOST=1482091271][/DOUBLEPOST]Malku go izmeniv (vrvot na) 940kata:
Pred:
27205974346_cf5fd526b9_o.jpg

Posle:
SAM_1229-1024x1024.JPG
 
Последно уредено:

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Дечки дали некој може да помине во Хубо да провери дали имаат некоја мора со карбонски челик 2.5мм дебела?
 
Член од
24 февруари 2016
Мислења
58
Поени од реакции
3
eMilanist da te prasam pokraj veke napravenite seciva dali pravis svoi, koi metodi za ostrenje gi koristis i od kade gi kupuvas veke napravenite?
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Нешто тазе:

.

eMilanist da te prasam pokraj veke napravenite seciva dali pravis svoi, koi metodi za ostrenje gi koristis i od kade gi kupuvas veke napravenite?
Сега за сега веќе не. Не е исплатливо (не даваат кај нас пари колку што реално чини таа работа).
Се е напишано на темава, ако имаш време разлистај ја, и за острење и за материјали и за линкови....се е веќе пишано. Вака може секој да прашува било кога работи што ќе ги најде во темава ако сака, а јас немам баш време се да повторувам.

Еве едно скорешно интервју. http://gostivarpress.mk/izrabotka-na-unikatni-nozhevi-dgknives-gostivar/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom