Ножеви

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Конечно мојот прв нож од @eMilanist и секако не планирам да е последен.

Сечило - челик N690, 10cm должина
Дршка - дрво од круша (една од моите омилени рачки од ножевите на мајсторот), одбојник од алуминиум, црвен вулканфибер.

Искрено планирав друг нож да земам, но сум закаснил за кратко време (на моја голема жал), тој нож ќе патува за Америка. Кога ми покажа миланистот кои ножеви му останале достапни за продавање не се мислев речиси воопшто за ножот на сликите подолу, иако ми фатија око уште неколку, пример оној тазе изработениот со дршка од јасика, исто една од најубавите дршки.
Особено што ми прави голем ќеиф на овој нож е тоа што сечилото не е само намонтирано на изработената дршка, туку е комплетно изработено, обликувано, брусено од еМиланист, од обична челична плочка е доведено до оваа форма, многу слична на Enzo. Правење комплетен производ од нула.
Со ножот иде и футрола изработена од цврста кожа во која ножот се вклопува одлично, клапнува внатре и не мрда.

На дневна светлина уште поубаво изгледа ножот, но дење сум отсутен поради работни обврски, а не ми се чекаше до викенд за да се пофалам со ножот :D Уживајте.


Прегледај го приврзокот 160662

Прегледај го приврзокот 160663

Прегледај го приврзокот 160664

Прегледај го приврзокот 160665

Прегледај го приврзокот 160666

Прегледај го приврзокот 160668

Многу ми е мило што ти прави ќејф ножот.
Сликиве се добри, со што машина ги сликаше?
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.964
Многу ми е мило што ти прави ќејф ножот.
Сликиве се добри, со што машина ги сликаше?
Microsoft Lumia 950, задоволен сум и јас со сликиве, тазе ми е телефонов уште :)
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Добар е како штемувач, како нож е благо речено многу непрактичен, освен ако сакаш да бушиш лимови и такви работи.
Употреблив е како бајонет, а тоа колку е употреблив бајонетот е дискутабилно.
 
Член од
24 февруари 2016
Мислења
58
Поени од реакции
3
Добар е како штемувач, како нож е благо речено многу непрактичен, освен ако сакаш да бушиш лимови и такви работи.
Употреблив е како бајонет, а тоа колку е употреблив бајонетот е дискутабилно.
Fala na mislenjeto eMilanist i da te prasam dali si poseduval glock noz
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Fala na mislenjeto eMilanist i da te prasam dali si poseduval glock noz
Не, што ќе ми е таков нож кога имам саглам ножеви :D .
Кумашинот има глок нож, затоа ти пишав од втора рака;).
Ножот е добар ако имаш 15-16 години и се влезен во рамбо филм, е тогаш е тој нож ок:).
 
Член од
24 февруари 2016
Мислења
58
Поени од реакции
3
a sto mislis za m70 nozot mislam toa e bajonet so multifunkcionalnost. Vikaat deka ako dobro go naostris deka super drzi.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Бајонет како бајонет, не е за да сечеш со него.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Eve edno video za site ljubiteli na nozevi, ne e nisto posebno, no da se potsetime.
P.S. Ne reklamiram.

 
Член од
24 февруари 2016
Мислења
58
Поени од реакции
3
Zdravo prijateli. Izvinete seka sto idam nadvor od topic, no pokraj toa sto sum ljubitel na nozevi jas sum i kolekcioner (pretezno JNA) ako ima nekoj oprema sto bi sakal da ja prodade ili samo da mi ja pokaze, prasa ili nesto drugo slobodno neka pise.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Zdravo prijateli. Izvinete seka sto idam nadvor od topic, no pokraj toa sto sum ljubitel na nozevi jas sum i kolekcioner (pretezno JNA) ako ima nekoj oprema sto bi sakal da ja prodade ili samo da mi ja pokaze, prasa ili nesto drugo slobodno neka pise.
Иам јас, али нишо не давам. Зимски чорапи, ѕиври, каиш обичен, каиш со џебој за едно околу 30тина куршуми и лопата/мотика од тие малецките.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Dodeka milanistot si gi mele nozevite po eden vo 3-4 dena :), jas se odluciv da ja napravam prvata racka od koza na veke 100 pati modificiraniot Mora. Ne e dovrseno, cekam da se isusi lepakot, pa posle da gi doteram site positni detali.
Rate pls.
SAM_1217.JPG
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom