Најми со правилен менталитет, и обучи на вештини

Дали треба да се најми човек со правилен менталитет без вештини?

  • Да

    Гласови: 15 71,4%
  • Не

    Гласови: 6 28,6%

  • Вкупно гласачи
    21
Член од
16 јули 2021
Мислења
239
Поени од реакции
544
Каков е вашиот став во оваа насока. Се повеќе гледам менаџери на светски компании дека го верглаат ова, а знаеме дека се фаќаат ко слепи за стап во однос на трендови: Hire for attitude, train for skills. Ме интересира дали се согласувате со овој тренд, дали го гледате да се применува, зашто едно е теорија, друго е пракса, и дали веќе, ако се применува, треба да се применува малку или многу на слепо? Да објаснам што сакам да кажам. Има луѓе што знаат да напраат добро интервју и да импресионираат, ама не ги бива, а обично тие што се поинтелектуални, праат послабо интервју, и да, тука ќе го одбереш тој што импресионира, но ќе го биде ли после. Според мене треба да има тест за квалификација за некои работни места, нешто у стил на тест горила, па после веќе да се избере кандидат од тие што го прошле.

Но тоа е моја насока, дајте вие ваше мислење и можеби насока на ова.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Некоја комбинација од двете би била оптимална.
Лично познавам луѓе од двете крајности - одлични работници ама тремаџии на интервју, и безработници што знаат само добро да се продадат.
Тоа треба и тие што регрутираат од HR да го знаат.

Во едно од претходните работни места, директорот прими на пракса тип што го сретнал минатата вечер на концерт. Си направиле муабет, многу супер му се видел, одлично размислувал, имал потенцијал. Почна човеков, испадна дека не знае ни Ексел, ни Ворд, нема работна етика (пр. работно време, пауза... јес да беше практикант ама без разлика), ајде му најдовме нешто да прави, издржа 2 месеца и самиот си замина. :pos:
 

Diferans

Природно high
Член од
3 јули 2009
Мислења
126
Поени од реакции
180
Од мое искуство, нема некоја голема заинтересираност да се тренираат луѓето на работно место, и на тоа се гледа како непотребна инвестиција.
Но тоа не значи дека им е многу важен ставот и личноста. Само се бара готов производ, работник, тате-мате за се, кој како знае и умее ќе научи тоа што му треба. И ќе биде постојано во тек, што со денешново темпо на новини е речиси невозможно да се изведе кога некој работи полно работно време. Тоа се завршува со меѓусебно лажење, едниот се прави дека знае се, а овие се прават дека тие знаат што тој работи...

Според мене треба да има тест за квалификација за некои работни места, нешто у стил на тест горила, па после веќе да се избере кандидат од тие што го прошле.
Добро, тоа изгледа згодно за тој што вработува, но мириса на мрзливост на ХР, или менаџментот. Изгледа како вработување на ангро, и на немање почит кон луѓето кои масовно треба да си го трошат времето за огласи кои можеби не им ни одговараат. Исто, рачунајте дека интервјуата течат во две насоки, не се испитува само за вработен, се испитува терен и за работодавач.
Така, подобро процесот да почне со ХР, да се направи тесен избор, па потоа да се интервјуира меѓу неколку души.

ајде му најдовме нешто да прави, издржа 2 месеца и самиот си замина
Па фер, можеби е брилијантен, ама не за во канцеларија
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.128
Поени од реакции
8.942
Gledam se pochesto se fura ovoj film, demek veshtini se uchat a pobitno e pravilen mentalitet.
Teoretski da, vo praksa voopshto ne.

Rabotnoto mesto ne e obrazovna institucija! Epten se retki kompaniite so seriozni i pravilno implementirani
programi za doobuka na vrabotenite i eventualno dousovrshuvanje (ova e od moeto profesionalno iskustvo).

Vo najgolem del od rabotnite mesta (privaten sektor, osven za praktikanti i pochetnici) se ochekuva vednash
vrabotenite da imaat pridones kon rabotnite obvrski. Koga kje gi uhat na tie veshtini ako gi nemaat?
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.285
Поени од реакции
22.573
Gledam se pochesto se fura ovoj film, demek veshtini se uchat a pobitno e pravilen mentalitet.
Teoretski da, vo praksa voopshto ne.

Rabotnoto mesto ne e obrazovna institucija! Epten se retki kompaniite so seriozni i pravilno implementirani
programi za doobuka na vrabotenite i eventualno dousovrshuvanje (ova e od moeto profesionalno iskustvo).

Vo najgolem del od rabotnite mesta (privaten sektor, osven za praktikanti i pochetnici) se ochekuva vednash
vrabotenite da imaat pridones kon rabotnite obvrski. Koga kje gi uhat na tie veshtini ako gi nemaat?
Во Македонија е обратно. Бар од мое искуство. Ретарди и психопати по секоја цена се избегаваат а за не многу захтевните работи 1 недела за основата и уште 1 месец за нормално работење се таман.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
991
Поени од реакции
651
Каков е вашиот став во оваа насока. Се повеќе гледам менаџери на светски компании дека го верглаат ова, а знаеме дека се фаќаат ко слепи за стап во однос на трендови: Hire for attitude, train for skills. Ме интересира дали се согласувате со овој тренд, дали го гледате да се применува, зашто едно е теорија, друго е пракса, и дали веќе, ако се применува, треба да се применува малку или многу на слепо? Да објаснам што сакам да кажам. Има луѓе што знаат да напраат добро интервју и да импресионираат, ама не ги бива, а обично тие што се поинтелектуални, праат послабо интервју, и да, тука ќе го одбереш тој што импресионира, но ќе го биде ли после. Според мене треба да има тест за квалификација за некои работни места, нешто у стил на тест горила, па после веќе да се избере кандидат од тие што го прошле.

Но тоа е моја насока, дајте вие ваше мислење и можеби насока на ова.
Hire for attitude, train for skills. Однесувањето е многу битно, така да јас би селектирал некој со завршен курс ама се интересира за работата, него некој со факултет и се понаша онака лабаво. Тоа го мислат со ова.

Gledam se pochesto se fura ovoj film, demek veshtini se uchat a pobitno e pravilen mentalitet.
Teoretski da, vo praksa voopshto ne.

Rabotnoto mesto ne e obrazovna institucija! Epten se retki kompaniite so seriozni i pravilno implementirani
programi za doobuka na vrabotenite i eventualno dousovrshuvanje (ova e od moeto profesionalno iskustvo).

Vo najgolem del od rabotnite mesta (privaten sektor, osven za praktikanti i pochetnici) se ochekuva vednash
vrabotenite da imaat pridones kon rabotnite obvrski. Koga kje gi uhat na tie veshtini ako gi nemaat?
Менталитетот е многу битен да, на запад going above and beyond обично е супер за твојата кариера. Барем во коорпорација. Многу луѓе имам видено, кога ќе бараат волонтери за некој процес или подршка, се кријат, а ко ќе добијат волонтерите екстра пари или промоција после тоа мрчат.

Еден многу битен совет: Одговорете на прашањето и запрете, не мора да ја раскажувате цела Историја. Ако ги интересира повеќе, ќе те прашаат.

Пример: Му правев интервју на човек во години за работна позиција како техничар, и не прекина од зборување. Не го зедов на работа на крај, не беше дека беше во години, едноставно не ме остави на збор да дојдам, како ќе го управувам јас него.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Каков е вашиот став во оваа насока. Се повеќе гледам менаџери на светски компании дека го верглаат ова, а знаеме дека се фаќаат ко слепи за стап во однос на трендови: Hire for attitude, train for skills. Ме интересира дали се согласувате со овој тренд, дали го гледате да се применува, зашто едно е теорија, друго е пракса, и дали веќе, ако се применува, треба да се применува малку или многу на слепо? Да објаснам што сакам да кажам. Има луѓе што знаат да напраат добро интервју и да импресионираат, ама не ги бива, а обично тие што се поинтелектуални, праат послабо интервју, и да, тука ќе го одбереш тој што импресионира, но ќе го биде ли после. Според мене треба да има тест за квалификација за некои работни места, нешто у стил на тест горила, па после веќе да се избере кандидат од тие што го прошле.

Но тоа е моја насока, дајте вие ваше мислење и можеби насока на ова.
Зависи од типот на работата, можеби нешто што може да го научат за 1 недела и да може да земеш некој со 0 искуство, ама во комплексни работи генерално се бара комбинација од двете. Со покачување на платите и таму тешко дека ќе има компании кои би се заебавале да учат некој со 0 вештини со месеци, нема апсолутно никаква гаранција дека таа личност ќе остане во компанијата за да изиграваш образовна институција.
 

Diferans

Природно high
Член од
3 јули 2009
Мислења
126
Поени од реакции
180
Исто, човек кој има и вештини и правилен менталитет, веројатно и не бара работа, туку го бараат за работа. Кога ќе видам дека некој бара ваков профил си викам во себе, со среќа.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
менталитетот е битен, да има фат детето. Пример ставаш скараџија и нема осет кога да ги сврти плескавиците. Сеа може он не е за тоа, можда ќе биде одличен контролор на летање во МНАВ или пилот. Затоа човек треба многу лесно да се шифта низ разни средини додека најде нешто што му одговара.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.681
За правилен избор битно е пробна работа. Значи, земаш човек и му даваш фора од месец дена за да покаже што знае и умее. Интервју и биографии у принцип не се релевантен показател за тоа каков работник ке биде, друго екога ке го видеш човек како работи во пракса. Е сега, за обуки кај нас е малку проблематично, особено за обуки кои се комплицирани и за кои треба повеке време. Основниот проблем е во тоа што нема ефикасна законска регулатива која ке го заштити работодавецот од изигрување. Ке земе некој во кој гледа потенцијал, ке го плаќа со месеци за да учи во фирмата, ке потроши време, пари и енергија и таман кога ке го оспособи и обучи за работата, овој со готов занает ке му избега кај конкуренцијата или ке му ја летне во странство.... Затоа кај нас не се исплати некого да обучуваш, подобро е да земеш готов производ кој уште од првиот ден ке ти носи профит.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
968
Поени од реакции
2.278
Немам баш некое огромно искуство по фирми ама од она што сум го видел има еден куп луѓе со висок скил а тапа менталитет и таквите можеби моментално придонесуваат во фирмата (прават профит) ама џабе кога истите се штетни за околината околу нив. Конкретно има еден еден вреден одговорен работник во фирмата кај мене, ама човекот има комуникација 0 со останатите, на новите наместо како поискусен да им објасни он им ја отежнува и прави во старт да се осеќаат во фирмата како отфрлени. Да сум јас газда на истава фирма би го заменил да бидам искрен, џабе допринесуваш со работа кога си себичен а средината не е за индивидуална работа - го саботира во старт идниот кадар на фирмата, веројатно и намерно за да другите не напредуваат еве од мене се зависи во работата.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.627
Поени од реакции
8.500
Зависи за каква работа станува збор, ако се учи лесно тогаш ако нема некој со правилен менталитет и добри вештини подобар е оној со правилен менталитет без вештини од оној со лош менталитет а добри вештини. Проблем е што тоа правилен менталитет е релативна ствар, и прашање е кој процент од расположивата работна сила го поседува истиот дефиниран така како што одговара.
Све си има прос анд конс....треба тој што менаџира со човечки ресурси да ја познава работата да не речам да биде сопственикот, кој исто мора да ја разбира цела проблематика. Овие големиве фирми што користат агенции или имаат запослено менаџери околу вреботувањето се неефикасни....барем од искуството што го имам лично.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
За правилен избор битно е пробна работа. Значи, земаш човек и му даваш фора од месец дена за да покаже што знае и умее. Интервју и биографии у принцип не се релевантен показател за тоа каков работник ке биде, друго екога ке го видеш човек како работи во пракса. Е сега, за обуки кај нас е малку проблематично, особено за обуки кои се комплицирани и за кои треба повеке време. Основниот проблем е во тоа што нема ефикасна законска регулатива која ке го заштити работодавецот од изигрување. Ке земе некој во кој гледа потенцијал, ке го плаќа со месеци за да учи во фирмата, ке потроши време, пари и енергија и таман кога ке го оспособи и обучи за работата, овој со готов занает ке му избега кај конкуренцијата или ке му ја летне во странство.... Затоа кај нас не се исплати некого да обучуваш, подобро е да земеш готов производ кој уште од првиот ден ке ти носи профит.
Заборави да напоменеш дека и работникот нема како да се заштити од работодавци кои си играат к*рот буквално. Те зема 6 месеци на пракса, или година дена, низ муабет ти протнува дека рачуна на тебе, за коа ќе дојде време да истече договорот за пракса, не те вработува, туку наоѓа нов за пракса од 150-200 евра, и така до бескрај. Имам еден куп такви случаеви. Затоа како работодавците на работниците, така и они обратно им враќаат.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
968
Поени од реакции
2.278
Заборави да напоменеш дека и работникот нема како да се заштити од работодавци кои си играат к*рот буквално. Те зема 6 месеци на пракса, или година дена, низ муабет ти протнува дека рачуна на тебе, за коа ќе дојде време да истече договорот за пракса, не те вработува, туку наоѓа нов за пракса од 150-200 евра, и така до бескрај. Имам еден куп такви случаеви. Затоа како работодавците на работниците, така и они обратно им враќаат.
Можеше да пишеш и конкретни имиња, ако се расчуе помеѓу народот верувам нема да им биде сеедно. Ете хај тек фирмана од такви лоши искуства и малтретирања сега секој месец пушта огласи и не може да најде соодветни вработени
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
Немам баш некое огромно искуство по фирми ама од она што сум го видел има еден куп луѓе со висок скил а тапа менталитет и таквите можеби моментално придонесуваат во фирмата (прават профит) ама џабе кога истите се штетни за околината околу нив. Конкретно има еден еден вреден одговорен работник во фирмата кај мене, ама човекот има комуникација 0 со останатите, на новите наместо како поискусен да им објасни он им ја отежнува и прави во старт да се осеќаат во фирмата како отфрлени. Да сум јас газда на истава фирма би го заменил да бидам искрен, џабе допринесуваш со работа кога си себичен а средината не е за индивидуална работа - го саботира во старт идниот кадар на фирмата, веројатно и намерно за да другите не напредуваат еве од мене се зависи во работата.
Обично ваквите се најзаштитени и ценети од газдите, а самите газди не се свесни на долгорочно колку се во загуба од ваквите типови на токсични работници.
Сум ги сретнал вакви во животот и поради нив безброј работници си заминале од фирмата, многу често газдата без воопшто да знае која е конкретната причина за нивното заминување.Понекогаш и знае ама го заштитува затоа што му вреди како работник.
Во една фирма мислам дека најважно нешто е да има позитивна атмосфера и соработка помеѓу колегите.Ако се работи само за плата и профит, налет нека е таквата работа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom