Најекономично греење (затоплување)

Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Па од Германија доаѓа на одмор за две недели, парите за нив не се проблем, сакаат решение.
Имаа изолација, имаат нови прозорци. Имаат двоумење меѓу централно греење и панели во секоја соба. И инверторите се добра инвестиција.
za dve nedeli samo panelki i tolku. a pred da dojdi, mozis da mu gi pushtis na nekoja sredna jacina, da si mlacat edno dva dena, pa nashiot makedo-germano nema da sedi vo ladno i nema da ima ladni zidovi. Iskreno, ako se raboti samo za dve nedeli, totalno nepotrebno se zamarash
 
Член од
10 јануари 2013
Мислења
20
Поени од реакции
9
Луѓе дајте препорака за добар инвертер. Имам Горење, ја купив летоска ама на секој саат кога е ладно прави дефрост. Сега имам во план да ја префрлам во спална а новата да ја ставам во дневна. Дневната ми е некаде околу 25-27 м2. Имам можност да бирам од Техно Маркет, Нептун и Сетек.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Луѓе дајте препорака за добар инвертер. Имам Горење, ја купив летоска ама на секој саат кога е ладно прави дефрост. Сега имам во план да ја префрлам во спална а новата да ја ставам во дневна. Дневната ми е некаде околу 25-27 м2. Имам можност да бирам од Техно Маркет, Нептун и Сетек.
Ako isklucivo od ovie mesta sto gi navede mora da zemes, nemas nekoj izbor na dobra klima. Neznam Panasonicot vo technomarket sto e 40000 den. kako se odnesuva, mozebi toj e i najdobriot izbor od ovie technoshopovi.
Za pod 40000 iljadarki nemas nisto podobro, Daikinot sto se dvizi okolu taa cena pisuvaa deka defrostite isto mu se na saat vreme. Veruvam i povekto drugi klimi okolu taa cena se slicni, pa i Panasonicot sto go spomnav pogore moze da ti pravi defrosti na saat vreme, samo pretpostavuvam.
Ako sepak imas nekoja moznost i nastrana od drugo mesto da zemes, togas moze da se zbori za Gree Hansol, Vivax GEYI koi se isto taka okolu 40000 den, no ja imam doma i mozam da ti tvrdam deka ima neverojatna mok, a i defrostite koga e ladno (koga nema magla) gi pravi na 3 saati.
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Ako isklucivo od ovie mesta sto gi navede mora da zemes, nemas nekoj izbor na dobra klima. Neznam Panasonicot vo technomarket sto e 40000 den. kako se odnesuva, mozebi toj e i najdobriot izbor od ovie technoshopovi.
Za pod 40000 iljadarki nemas nisto podobro, Daikinot sto se dvizi okolu taa cena pisuvaa deka defrostite isto mu se na saat vreme. Veruvam i povekto drugi klimi okolu taa cena se slicni, pa i Panasonicot sto go spomnav pogore moze da ti pravi defrosti na saat vreme, samo pretpostavuvam.
Ako sepak imas nekoja moznost i nastrana od drugo mesto da zemes, togas moze da se zbori za Gree Hansol, Vivax GEYI koi se isto taka okolu 40000 den, no ja imam doma i mozam da ti tvrdam deka ima neverojatna mok, a i defrostite koga e ladno (koga nema magla) gi pravi na 3 saati.
Daikinot defrosti na pola saat???Nesto imas pomesano druze iskreno,mnogu losa informacija
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Daikinot defrosti na pola saat???
Kazi nesto pametno ako imas, ne samo dezinformacii da siris. Me citiras, a odma dezinformacija davas, plus nisto da ja potvrdi i taa tvoja gresna izjava.
Jas sum siguren deka ne e na pola saat defrostot, ama na saat moze da bide. Za 3,5-ka ili 12-ka koga stanuva zbor, a za takov stanuva zbor vo ovaa situacija. Sigurno nema ni razmisluvanje za 18-ka vo 25 kvadrati.
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Abe ,ti prodolzuvas da treses zeleni sto komentiras nesto sto go nemas ,moes da.komentiras za vivax.Daikinot na najladno i najmaglivoto koa bese nemase cesti defrosti.Pripazi na recnikot koa mi se obrakas
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Па од Германија доаѓа на одмор за две недели, парите за нив не се проблем, сакаат решение.
Имаа изолација, имаат нови прозорци. Имаат двоумење меѓу централно греење и панели во секоја соба. И инверторите се добра инвестиција.
За теткава од Германија има повеќе нелогичности. Се потенцираат 2 недели дека ке се греат а од друга страна размислуваат за централно греење, инвертори или панелки.
Ценовно овие инвестиции се многу различни и во некој однос 4:1 е поскапо радијаторското и инверторското од панелките.
Иако имаат добра изолација сепак тоа е куќа изложена на надворешни зидови од сите страни, друга работа цела година тие инвертори на 2 спрата да висат надвор на некој може да му падне идеа на памет да се офајди. Па и нечини цела година да стојат надвор на сонце и ветер науклучени. Трајно решение за куќа е да си инвестираат во централно, со котел на цврсто гориво + котел на струја (при пари се), бафер од 5тона вода може да си укопаат во двор и со 2 ложења дневно ке тераат радијаторите на 2та спрата. Централното греење со радијатори денес има толку многу новитети и може целосно да се автоматизира иако кај нас тоа ретко се практикува од финансиски причини па се сведува на основното котел+радијатори.. Во секој случај системот од основен (котел-радијатори) до целосно автоматизиран може да се надградува и понатака немора веднаш. Нека си консултираат фирма (таму или овде) да им направи асолен проект за "индиректно загревање на водата" и автоматика на целиот систем. За 2 недели во годината 2м3 дрва во подрумот ке им бидат и премногу за 2 полнења дневно.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.039
CU-RE12QKE ja zemav i eve sega ke vi obrazlozam losi i dobri strani. Nikoj ama nikoj do sega nema dadeno konkretno kako se odnesuva klimata sto ja koristi. Sto se dobri, a sto losi strani. Imam od porano toshiba suzumi i ke vi ja sporedam edna so druga.
CU-RE12QKE kosta 38.000 vo gotovo bez montaza, suzumi 13-ka 51.500 bez montaza.
Panasonikot ............... ocekuvav mnogu poveke. Iako i dvete se inverter, imaat skoro isti COP, skoro isti minimum na rabota (deklarativno), skoro isti karakteristiki po eurovent, ipak se dve sosema razlicni klimi.
CU-RE12QKE dobri strani... jebiga sepak e inverter koj treba da raboti na -15 iako nema veke uslovi toa da go dokaze iiiii tolku od dobrite strani barem sprema toshibata. Prva losa rabota ne gasi nikako pa i da ja stavis od postignati 25 stepeni na 16, luda rabota. Momentalno gasi no ostanuva da vrti ventilatorot so potrosuvacka od 10 vati edno 30 sekundi i posle pak se uklucuva procesot na greenje so 400-500 vati i posle nekoe vreme pak ventilator u prazno i se taka u krug. Drugo, ne ferma zadadena brzina na ventilator, pici po svoe bez razlika dali e na 2,3,5 ili na auto koga ke ja postigne zadadenata temperatura, koga brka temperatura e poslusna, posle seta so brzinata i nonstop pojacuva i namaliva na 5 sekundi.
Minimumot koj treba da e 200 vati ne e, tuku e 375-385 vati, toshibata raboti kaj mene na 210-220 vati.
Ima mnogu podobro i polesno za koristenje daljinsko od suzumito posebno za tajmerot, no nema sleep mode, nema eko rabota.
Maksimumot kaj toshibata e nekade 1650 vati, panasonikot okolu 1350 vati, no toshibata mnogu pobrzo kacuva i namaluva, procesot e mnogu pobrz, panasonikot e pobaven.

Mislev deka inverter e inverter ama ete ne bilo taka, toshibata e kral definitivno, posto ovoj panasonik e maleziski a ne kineski i se racuna kako vrv od nivnata ponuda i nad nego ima samo uste eden model, sto znaci deka i poskapiot model e so ist softver i e po mene promasaj.
Dobra strana bi navel uste samo sto e dosta besumen, kako nadvoresnata edinica taka i vnatresnata koja vo prva brzina uopste ne se slusa.
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Браво пријателе! Не те подржувам за тоа кој е крал туку за тоа што ни кажа како работи тоа што си го купил. Јас купив vivax acp -18ch50geei и сум презадоволен од просечната потрошувачка од 580 w на час за 40 квадрати. Мислам дека нема врска од каде е уредот, туку повеќе има врска во кои други уреди се употребува и како работи.
 
Член од
5 декември 2014
Мислења
9
Поени од реакции
8
VIVAX GEEI 3.5 kw подесена на 26 степени уште ја нема постигнато температурата иначе паѓа до 500 вати

и од декември досега 3 пати дали има напраено дефрост :)
Презадоволен од климата за 26000 подобра амин.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.039
CU-RE12QKE ja zemav i eve sega ke vi obrazlozam losi i dobri strani. Nikoj ama nikoj do sega nema dadeno konkretno kako se odnesuva klimata sto ja koristi. Sto se dobri, a sto losi strani. Imam od porano toshiba suzumi i ke vi ja sporedam edna so druga.
CU-RE12QKE kosta 38.000 vo gotovo bez montaza, suzumi 13-ka 51.500 bez montaza.
Panasonikot ............... ocekuvav mnogu poveke. Iako i dvete se inverter, imaat skoro isti COP, skoro isti minimum na rabota (deklarativno), skoro isti karakteristiki po eurovent, ipak se dve sosema razlicni klimi.
CU-RE12QKE dobri strani... jebiga sepak e inverter koj treba da raboti na -15 iako nema veke uslovi toa da go dokaze iiiii tolku od dobrite strani barem sprema toshibata. Prva losa rabota ne gasi nikako pa i da ja stavis od postignati 25 stepeni na 16, luda rabota. Momentalno gasi no ostanuva da vrti ventilatorot so potrosuvacka od 10 vati edno 30 sekundi i posle pak se uklucuva procesot na greenje so 400-500 vati i posle nekoe vreme pak ventilator u prazno i se taka u krug. Drugo, ne ferma zadadena brzina na ventilator, pici po svoe bez razlika dali e na 2,3,5 ili na auto koga ke ja postigne zadadenata temperatura, koga brka temperatura e poslusna, posle seta so brzinata i nonstop pojacuva i namaliva na 5 sekundi.
Minimumot koj treba da e 200 vati ne e, tuku e 375-385 vati, toshibata raboti kaj mene na 210-220 vati.
Ima mnogu podobro i polesno za koristenje daljinsko od suzumito posebno za tajmerot, no nema sleep mode, nema eko rabota.
Maksimumot kaj toshibata e nekade 1650 vati, panasonikot okolu 1350 vati, no toshibata mnogu pobrzo kacuva i namaluva, procesot e mnogu pobrz, panasonikot e pobaven.

Mislev deka inverter e inverter ama ete ne bilo taka, toshibata e kral definitivno, posto ovoj panasonik e maleziski a ne kineski i se racuna kako vrv od nivnata ponuda i nad nego ima samo uste eden model, sto znaci deka i poskapiot model e so ist softver i e po mene promasaj.
Dobra strana bi navel uste samo sto e dosta besumen, kako nadvoresnata edinica taka i vnatresnata koja vo prva brzina uopste ne se slusa.
Ke mora da dadam edno golemo izvinuvanje do Panasonikot.
Denes pravev kitiranje na stolarijata so akrilen silikon i zatvoriv puknatinite pomegu zidovite i stolarijata, e sega dali poradi ova fino kitiranje i zgolemuvanje na izolacijata ili pak konecno nekoe stabiliziranje na klimata, OSTANAV VCUDONEVIDEN.
Klimata prede i raboti na minimum od 190 vati, nema zgolemuvanje i namaluvanje na brzinata i za celi 6 casa od 15.00 do 21.00 na podeseni 20 stepeni ima potroseno 1.6 kv.
E sega pak duri tolku dobro ne ni ocekuvav iskreno, strava, ne se slusa deka uopste raboti klima vo sobata.
Moze da kazam deka za tie pari izgleda napraviv odlicen izbor.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
VIVAX GEEI 3.5 kw подесена на 26 степени уште ја нема постигнато температурата иначе паѓа до 500 вати

и од декември досега 3 пати дали има напраено дефрост :)
Презадоволен од климата за 26000 подобра амин.
Ke mora da dadam edno golemo izvinuvanje do Panasonikot.
Denes pravev kitiranje na stolarijata so akrilen silikon i zatvoriv puknatinite pomegu zidovite i stolarijata, e sega dali poradi ova fino kitiranje i zgolemuvanje na izolacijata ili pak konecno nekoe stabiliziranje na klimata, OSTANAV VCUDONEVIDEN.
Klimata prede i raboti na minimum od 190 vati, nema zgolemuvanje i namaluvanje na brzinata i za celi 6 casa od 15.00 do 21.00 na podeseni 20 stepeni ima potroseno 1.6 kv.
E sega pak duri tolku dobro ne ni ocekuvav iskreno, strava, ne se slusa deka uopste raboti klima vo sobata.
Moze da kazam deka za tie pari izgleda napraviv odlicen izbor.
Nekoj na 26 podesuva, nekoj na 20. Normalno deka site se razlicni, i na nekoj komotno mu e na 20 podesena temperatura na klimata, sto znaci na metar visina ke e okolu 18 maksimum.
Posle tie sto se "great" na 20 pisuvaat kako klimite im trosat po 200w.
A na 14 stepeni temperatura denes i ne bi trebalo da trosi voopsto. Mene, na primer, mi bese isklucena klimata od 11:30 do 18:00, pretoplo bese. Ovde treba samo da napomenam deka na jug i zapad mi gleda stanot.
PS. IGOR77, kabelot sto ubavo ti visi preku cel zid. Jas ne bi go istrpil toa ni minuta, no pak, site sme razlicni.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.039
Nekoj na 26 podesuva, nekoj na 20. Normalno deka site se razlicni, i na nekoj komotno mu e na 20 podesena temperatura na klimata, sto znaci na metar visina ke e okolu 18 maksimum.
Posle tie sto se "great" na 20 pisuvaat kako klimite im trosat po 200w.
A na 14 stepeni temperatura denes i ne bi trebalo da trosi voopsto. Mene, na primer, mi bese isklucena klimata od 11:30 do 18:00, pretoplo bese. Ovde treba samo da napomenam deka na jug i zapad mi gleda stanot.
PS. IGOR77, kabelot sto ubavo ti visi preku cel zid. Jas ne bi go istrpil toa ni minuta, no pak, site sme razlicni.
Ne mi e celta da ja falam sopstvenata klima tuku iskreno da navedam prednosti i nedostatoci na klimite koi gi koristam. Pred panasonikot koristev termo pecka 6 kv vo taa dnevna soba i bev prezadovolen so 20 stepena koi retko gi gledav na termometarot. Ziveam vo kuka so stara stolarija i gream dve dnevni so kujna i edna detska soba. Od proslata zima koristam suzumi vo ednata dnevna i isfrliv od upotreba edna TA 6-ka so koja bev prezadovolen no bese relativno skapa investicija. Sega so mal rizik i dosta ispituvanja zemav i panasonik koj isto se pokazuva kako odlicen izbor. Mi ostanuva uste ednata soba vo koja ima TA 4.5 kv no ne planiram da menuvam.
Prosecno mi doagase soodnos od 500 kv skapa so 1800 kv eftina struja vo 2-3 te najladni meseci, mozebi i poveke eftina posto nemam tolku kontrola tocna, so napomena deka ni so tolku potrosuvacka nema 20 stepeni vo ladnite meseci.
Edna e rabota zagrevanje na stan od 40-50 kvadrati so izolacija, sosema nesto drugo na kuka kade ima nonstop priliv na laden vozduh od hodnici, skalicen prostor itn. Izlezi na hodnik na koj e 12 stepeni pa vlezi vo soba so 20 stepeni ke vidis razlika,
Da ne dolzam mnogu celta na vakvi forumi e da se obrazlozi dali nekoja klima e dobar izbor ili ne i zosto. Posebno se baraat losite strani megu koi spaga i bucnost na nadvoresna edinica, minimumot na koj moze da raboti pa na kraj i vkupnata potrosuvacka.I uste edna rabota koja mi se dopaga kaj panasonikot e sto ima 4-5 memorirani pozucii na krilata za duvanje od skoro vertikalno do skoro horizontalno sto retko se srekava. Se nadevam deka na nekoj ke mu pomogne vakvo izlaganje dali vo izbor na greenje, dali vo izbor eventualno na model.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@gigovit
Дали можеш да потврдиш колку ти е внатрешната Т кога климата е поставена на 20? Имаш напишано во претходниот пост дека не си го гледал баш термометарот. А еве и зашто те прашувам. Моите клими имаат 2 сензора, еден на зидниот термостат и еден на усисната страна. Дефаулт е наместено зимно време да се користи сензорот на зидот, а летно тој на усисната страна на внатрешната единица но може мануелно да се променат (каналски се внатрешните).
Битната разлика меѓу двата сензора е што ако сакам Т да е внатре 23Ца е избран зидниот сензор мора 23 да ми е и зададена, НО ако го користам сензорот на усис тогаш за да биде пак 23Ц внатре треба на контролерот да зададам 21Ц (а не 23) зашто тогаш Т на издув е меѓу 22-24Ц и реално внатрешната измерена Т е повторно 23Ц. Ова е и логично подесување, усисот е секогаш високо и блиску до таванот, па ако сакам да ми е внатре 20 а тоа значи на некој 100цм од подот да е 20, тогаш Т на плафон ке биде 2-3 степена повисока од 20. Или можда вака ке е појасно, за да е доле 20 на таван т.е усис треба да е 2-3 степена над тие 20, значи на усис влегува 22-23 и неможе издувот да е под таа Т, тогаш би ладела климата за да дува со 20.
Различни се сензорите па затоа се прашувам дали на сузумито при зададена 20 значи и внатре да е 20 или е 2-3 степена повеќе е од 20 т.е. 22-23Ц ?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom