Најекономично греење (затоплување)

Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Имам понуда за Gree Viola, 3.5KW, ама со одлични перформанси била.

Според човекот, такво нешто ќе ми заврши работа. :) На -20 работела климата.

Цената е 38.500 со монтажа.

Мислења?
50 kvadrati so 3,5-ka nema sansi da zgrees.
Ovde dosta lugje ti kazaa sto kako, za 40000 den. imas 5.5-ki vivaks, dokazani. Mislam deka nekoj ovde imase i Vivax AELI 18-ka, ovaa
http://www.advancemedia.com.mk/shopping/vivax-cool-klima-ured-acp-18ch50aeli/p/50018
Pobaraj na search, ke najdes, pa iskontaktiraj go da ti kaze mislenje.
Se drugo pomalku ke ti e igranje igri so parite tvoi.
A za uste malku plus pari, ako gi imas, ili ako mozes na rati da zimas probaj da si ja dozvolis i LG-to od neptun https://www.neptun.mk/upload/letok/1423141848.pdf poslednata na prvata strana. Ovaa e so twin-rotary compresor, max moknost do 9kw, nominalna snaga 6,3kw. Za 52000 den so montaza ova e best-buy spored mene vo momentov i sum siguren deka nema da ima nikakov problem i na -15 da gree 50m2. (Iako po forumi se zbori deka korejci ne se za klimi)
 
Последно уредено:
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Значи не може? Ме лажат? :) Ах бе... :(
procitaj go forumov od prva do posledna strana i ke najdesh odgovori na site prashanja koi te macat
p.s. ne mu veruvaj na "takvi coveci", procitaj ovde, ovde pishele i patalci i gatalci. Dosta ke naucis[DOUBLEPOST=1425333277][/DOUBLEPOST]
50 kvadrati so 3,5-ka nema sansi da zgrees.
Ovde dosta lugje ti kazaa sto kako, za 40000 den. imas 5.5-ki vivaks, dokazani. Mislam deka nekoj ovde imase i Vivax AELI 18-ka, ovaa
http://www.advancemedia.com.mk/shopping/vivax-cool-klima-ured-acp-18ch50aeli/p/50018
Pobaraj na search, ke najdes, pa iskontaktiraj go da ti kaze mislenje.
Se drugo pomalku ke ti e igranje igri so parite tvoi.
A za uste malku plus pari, ako gi imas, ili ako mozes na rati da zimas probaj da si ja dozvolis i LG-to od neptun https://www.neptun.mk/upload/letok/1423141848.pdf poslednata na prvata strana. Ovaa e so twin-rotary compresor, max moknost do 9kw, nominalna snaga 6,3kw. Za 52000 den so montaza ova e best-buy spored mene vo momentov i sum siguren deka nema da ima nikakov problem i na -15 da gree 50m2. (Iako po forumi se zbori deka korejci ne se za klimi)
Vaka teoretski deluva mokno. Bash bi bilo interesno ovde za site nas, da cueme korisnicko iskustvo za ovaj model.
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.650
Поени од реакции
702
Ок, ако некој разгледувал во скоро време, ве молам да препорача нешто со монтажа до кај 45.000 максимум што фаќа.

Малце замарам, ама многу различни мислења слушнав од продавачи, нормално секој си го фали своето. Лутам малце, ама да ми беше јасно, немаше уопште да барам помош. :)

На мое место за тие пари што би ставиле? Значи дефинитивно 5.5ка треба.

Колку е потрошувачката на 5.5ка? Околу 1.5kw/h?
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
ja vaka apansas mada ve pratam na deckovo mu treba da gree 50m2 jas greeam tolku imalku poveke od toa so daikin ftxn50 veke 3 zima i nema nikakov problem ne deka e firmata tuku i nekoj drug invertor od druga firma ke ja vrsi rabotata samo da e 5.5 ili pojak .Bitno deka se spasiv od kotleto elektricno i negovite ludi smetki,i plus edna zabeleska bez dobra izolacija i dobri prozorci ne e toa toa narocito ako ste na severna strana baska i na visina.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Колку е потрошувачката на 5.5ка? Околу 1.5kw/h?
Толку ке биде ако е неивертер т.е. On/OFF клима, ако е инвертер и збориме за 5.5KW просек би и бил околу 700/800W на саат у Vivax-Gree варијанта, за поскапите брендови може да е и околу 500 вати.
Во продавница кај што гледаш клими погледај кај надворешната единица што пишува од десната страна за InputPower (тоа и е потрошувачка) и ке го приметиш следново, инвертерите за InputPower имаат 2 вредности ОД-ДО (пример 500W-1700W) а кај обичните не-ивертeр клими има само една бројка пример 1500W и таа e таа потрошувачка плус минус 100-200W. Да има COP од дури 4 обичната клима за да даде 5KW топлина би трошела 5/4=1.25KW, пологично е да е со COP околу 3 па 5/3=1,67KW и толку ке троши константно дур не ја постигне зададената температура. Кога ке ја постигне таа температура ке се искључи скроз и тогаш нетроши ама се лади просторот. Инвертерот нема да искључи при постигната Т туку ке ја намалува потрошувачката до минималната за InputPower а со тоа и топлината што ја испушта.
Но сепак имај во предвид дека просторот што ке го загреваш треба да е барем средно добро изолиран за да не се губи топлината во просторот и така што подолго време во денот работи со минималниот InputPower од 500W одколку со максималниот од 1700W.[DOUBLEPOST=1425343381][/DOUBLEPOST]
Ок, ако некој разгледувал во скоро време, ве молам да препорача нешто со монтажа до кај 45.000 максимум што фаќа.
Сега овој период цените на климите се доста покачени, лош момент е што доларот е многу рипнат а увознициве климите ги плаќаат во долари.
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.331
Поени од реакции
4.739
Дали е поекономично да се грееме со електрични панели кои се монтираат по единечни соби или да се монтира централно греење кое работи пак со струја?
Благодарам однапред.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Дали е поекономично да се грееме со електрични панели кои се монтираат по единечни соби или да се монтира централно греење кое работи пак со струја?
Благодарам однапред.
E ve moja sporedba do dekemvri se greev so paneli a od nova godina so klima i delumno panel vo spalna za dogrevanje navecer i smetkite mi se pomali vo prosek po 3000 den pomali sega a za centralno greenje nemam uvid
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.362
Поени од реакции
29.835
@puno
Економично не оди во иста реченица со двете опции што ги наброја. Е сега ако прашуваш за едното во однос на другото - централното греење ќе има поголема инерција и загуби, во однос на панелките... Но панелките сами по себе, ќе коштаат повеќе пари да се набават, ако можеби веќе имаш инсталација за парно. Ако веќе однапред размислуваш во што од двете работи да вложиш, ќе згрешиш со било која варијанта (од тие две).

Имаш на темава повеќе предлози за економично греење, од кои ако преферираш на греење со струја: инвертор климатизерите се докажано и без конкуранција најекономичен избор. Ако имаш повеќе пари и можности, и други имплементации на концептот на топлотните пумпи влагаат во игра.


П.С. Со односот на други теми можеби и не заслужуваш констуктивен одговор, ама сакам да ти покажам дека ништо не е исклучиво црно или бело. На жалост многумина (и ти делумно) така ги гледате работите.
Во секој случај, со среќа во изборот за економично загревање.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.331
Поени од реакции
4.739
@puno
Економично не оди во иста реченица со двете опции што ги наброја. Е сега ако прашуваш за едното во однос на другото - централното греење ќе има поголема инерција и загуби, во однос на панелките... Но панелките сами по себе, ќе коштаат повеќе пари да се набават, ако можеби веќе имаш инсталација за парно. Ако веќе однапред размислуваш во што од двете работи да вложиш, ќе згрешиш со било која варијанта (од тие две).

Имаш на темава повеќе предлози за економично греење, од кои ако преферираш на греење со струја: инвертор климатизерите се докажано и без конкуранција најекономичен избор. Ако имаш повеќе пари и можности, и други имплементации на концептот на топлотните пумпи влагаат во игра.


П.С. Со односот на други теми можеби и не заслужуваш констуктивен одговор, ама сакам да ти покажам дека ништо не е исклучиво црно или бело. На жалост многумина (и ти делумно) така ги гледате работите.
Во секој случај, со среќа во изборот за економично загревање.
Не станува збор за кај мене дома, ние се грееме на дрва, после скапувањето на нафтата.
Туку мојата тетка дома нема никакво греење, летоска не им треба, за зимоска за две недели одмор освен со струја мене не ми личи логично со друго да се греат.
Е сега немаат никаква инсталација, нема цевки ова она, најевтино ќе завршат работа со тие панели.
Ивертерите се подобри секако, нели и летоска можат да се употребат, ама не знам дали има рачун во секоја соба да си монтираат.
Фала.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
, за зимоска за две недели одмор освен со струја мене не ми личи логично со друго да се греат.
Куќа или стан која не е затоплувана цела зима е многу тешко да ја стоплиш. Ѕидовите и стварите се студени и потребно време од најмалку неколку дена за да тие се стоплат.
Во такви услови единствено се ефикасни обичните инфра гралки со ( вжарена жица ) и обични печки на дрва
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.331
Поени од реакции
4.739
Куќа или стан која не е затоплувана цела зима е многу тешко да ја стоплиш. Ѕидовите и стварите се студени и потребно време од најмалку неколку дена за да тие се стоплат.
Во такви услови единствено се ефикасни обичните инфра гралки со ( вжарена жица ) и обични печки на дрва
Имаш право еве сега дојдоа и цел ден греалките и беа пуштени и ништо, а станува збор за куќа на две спрата.
 
А

Атлантист

Гостин
Имаш право еве сега дојдоа и цел ден греалките и беа пуштени и ништо, а станува збор за куќа на две спрата.
А на дрва зошто не се грее? Сепак најефтино е на дрва.
Ако не ја грее цела куќа, само неколку простории и сака на струја, може на пр. комбинирано обични клими + панелни конвектори. За меѓусезона климите, кога е најладно панелните. Секако може и инвертори за поголем буџет, како и инвестирање во изолација и термопан прозори.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.331
Поени од реакции
4.739
Па од Германија доаѓа на одмор за две недели, парите за нив не се проблем, сакаат решение.
Имаа изолација, имаат нови прозорци. Имаат двоумење меѓу централно греење и панели во секоја соба. И инверторите се добра инвестиција.
 
А

Атлантист

Гостин
Само за 2 недели греење им треба и тоа во зима? Јас би идел на панелни конвектори во собите затоа што во старт е помала инвестицијата.
Е сега ако парите не се проблем, нека оди со инвертори.
Првото е помала инвестиција во старт, втората помали сметки за струја.
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom