Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
не не... не ми беше тоа муабетот... мубаетот ми беше дали мислата ти беше дека со сончева енергија ке се грееш?
Ќе се грее со Сонцето, ама од Април до Октомври.... се друго е митологија ми се чини!?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Ќе се грее со Сонцето, ама од Април до Октомври.... се друго е митологија ми се чини!?
Зимите во Македонија се благи и кратки. Размислувам со што ќе ја продолжиме дискусијава. Можеби со сончеви колектори за загревање на санитарна топла вода?
 
Член од
5 март 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Има ли некој искуство со нешто вакво топлинска пумпа carrier 30AWH(воздушно ладен чилер),се работи за куќа од некој 250м2 со добра изолација .Ме интересира потросувачката на струја .
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Ќе се грее со Сонцето, ама од Април до Октомври.... се друго е митологија ми се чини!?
баш тоа чекав да го каже... ама ти се убаци... права митологија е тој муабет... со сончев колектор ке добиете греење за по низ дома... мало сутра..

појаснување:

во сончев ЗИМСКИ ДЕН (од прилика тоа е 3 од 7 дена во неделата) на класичен соларен систем (панелки) во комбинација од 3 панели т.е. вкупно 6 квадрати површина, со бојлер да речеме од 250 литри, ке му треба цел ден греење, со право позиционирање, бојлерот да се згарее на некои 55 степени. за парно греење или подно греење, да речеме дека греете само 60 квадрати, се пставува пумпа која бутка одприлика 15 литри во минута. тоа значи дека од бојлерот за првите 50% од количината т.е. 125 литри ке ги повлече за околу 8 минути. следните 10 минути температурата на бојлерот ке паѓа во надолна линија се до нај ниската собна температура... значи, реално и ефективно греење ке има околу 11 минути...

епилог:

инвестиција од околу 2600 евра, за во зимски ден да добиете 11 минути греење на 60 квадрати... ако е тоа 100 квадрати дели со пола или нешто под 6 минути...

некои луге инвестирале во вако систем за да добијат стартно брзо греење, т.е. стартот им е со висока температура... и за тоа не се исплати, бидејки како што реков 3 од 7 дена во зимо се целосно сончеви. тоа значи дека месечно се во просек 12 дена т.е. за 5 месеци тоа се 60 дена.

ако го израчунаме фактот дека оние 6 минути со класичен електричен котел ке потрошиш во просек 2 елкетрични киловати (со кано системот тоа е пола од електричен значи 1) тој има заштеда од вкупно 120 киловати електрична енергија за цеееела грејна сезона. односно по сегашната просечна цена на киловат тоа е околу 500 денари... ај бе 1000 нека биде... колку години ке треба да се експлоатира тоа за да се врати инвестицијата? јас ке ви кажам, одприлика над 160 години... и тоа само ако го поставите соларот и ништо не му правите... значи 160 години ништо да не се расипе, а бидејки дефинитивно ке има тековно одржување (антифриз, пумпа ниедна не тера повеке од 20 години, експанзии, вентили бла бла бла)... е тоа мало морген дека ке се деси... реално заокружи на нај малку 200 години експлоатација ЗА ДА СЕ ВРАТИ ИНВЕСТИЦИЈАТА!!!! тек тогаш почиња заштедата... а за 200 години бог знае што се ке се деси... можда ке нема сонце, можда ке има 5 сонца, можда ке има безжична струја, а можда и конечно ке има секој по низ дома едно перпетуум мобиле, па ке ве боли џока колку ви троши греењето, пошто сами ке си правите енергија бесплатно...:D
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ова е исто интересно и побајаги поефтино решение за топлинска пумпа, електрична хибридна топлинска пумпа воздух-вода за внатрешна т.е. индоор монтажа (подрум, гаража) користи воздух од просторијата наместо од надвор за работа на пумпата која е намонтирана на врвот од бојлер со голема литража 50-80 галони (190-300литра). COP-от варира од 2.5 кај американските до 3.5 кај германските Stiebel Eltron и моделот WWP300. izvor
StiebelEltron модели
AO Smith Voltex modeli
Америчките волтекс имаат и европски претствништва, цената им е околу 1300$ на нет, со образложение дека америве ги купуваат и за некој 600$ поефтино затоа што им одбиваат 300$ za греен уред плус уште 300 за energy сејвер.
За германскиов најдов некоја цена од 2100evra
Побарајте на гугл hibrid water pump heater има доста информации како и видеа на јутјуб, прашањето е колку е стварно ефикасно освен што е поефтина варијанта за централно греење + топла вода посебно за куки, за станови е тешко изводливо. Германскиве ми се гледаат некако поубедливи.
 
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
Има ли некој искуство со нешто вакво топлинска пумпа carrier 30AWH(воздушно ладен чилер),се работи за куќа од некој 250м2 со добра изолација .Ме интересира потросувачката на струја .
a cenata ja znaes?
 
Член од
5 март 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
цената на пумпата без внатрешна инсталација (радијатори,цевки и тн) е 5900е за оваа пумпа од некојси 15 kw
--- надополнето: 6 март 2012 во 06:37 ---
eve
--- надополнето: 6 март 2012 во 06:50 ---
израчунаа дека ќе троши околу 6500 ден струја месечно ако работи 8 саати во текот на денот со 100% оптоварување(некако не ми е верно ,може ама само на хартија);)
 

Attachments

Член од
6 ноември 2011
Мислења
11
Поени од реакции
1
цената на пумпата без внатрешна инсталација (радијатори,цевки и тн) е 5900е за оваа пумпа од некојси 15 kw
--- надополнето: 6 март 2012 во 06:37 ---
eve
--- надополнето: 6 март 2012 во 06:50 ---
израчунаа дека ќе троши околу 6500 ден струја месечно ако работи 8 саати во текот на денот со 100% оптоварување(некако не ми е верно ,може ама само на хартија);)
Zdravo presmetkata e tocna samo sto investicijata e golema deka ako sakas i da se ladis treba da zemis fankojleri a ne samo radijatori i koga ke dodades se izleguva mnogu skapo (zaedno so instalacija so radijatori i plus fankojleri ke ispadne okolu 10.000e), a za ovaa presmetka tocna e ne se sekiraj Carrier e eden od najgolemite i najpoznati proizvoditeli taka da se sto pisuvaat e tocnio evo i drug link da vidis...http://energija.com.mk/page.php?page=21&banner=4&ID=95
 
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
Mene mi presmetaa za 250m2 okulu 7000 i nesto samo pumpata koja bi se priklucila na poostoecki radiatori.
 
Член од
5 март 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
највероватно несто вакво ќе оди цената е некаде околу 2800е
http://www.ecospar.com.mk/mk/product_auriga.html
--- надополнето: 6 март 2012 во 22:35 ---
инвестиција која не се враќа во некој разумен рок и не е добра:D,мозда има малку повеќе работа со овој систем ,но со разликата до 10000е ќе се грееш 10 год
--- надополнето: 6 март 2012 во 22:40 ---
максималната потрошувачка е нешто повеќе од 10000 илјади ден месечно со полн капацитет
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Zdravo presmetkata e tocna samo sto investicijata e golema deka ako sakas i da se ladis treba da zemis fankojleri a ne samo radijatori i koga ke dodades se izleguva mnogu skapo (zaedno so instalacija so radijatori i plus fankojleri ke ispadne okolu 10.000e), a za ovaa presmetka tocna e ne se sekiraj Carrier e eden od najgolemite i najpoznati proizvoditeli taka da se sto pisuvaat e tocnio evo i drug link da vidis...http://energija.com.mk/page.php?page=21&banner=4&ID=95
не го заборавајте случајно испуштениот момент... што под -15 степени надвор...

од искуство знам (не конкретно од кериер) за овој тип на чилери, дека ако се деси да не работи подолго од 12 саати на таа ниска температура може и да не тргне...

инаку, кериер е бренд амерички, проверен по квалитет и слично... јас конкретно имам “блиска“ средба со повеке кериер клими и можам да кажам дека се тоа вистински МАГАРИЊА... една од таквите клими е монтирана во едно село на шар планина каде зимоска падна температурата под -30 па тргна и работеше иако се самозагреваше првите 15 минути...
сепак, проверете ги овие податоци пред да купувате чилери или во последниве неколку години популарно наречени топлински пумпи...

а да... секако за ладење и греење инвестицијата за 150 квадрати е околу 10.000 евра со фенкојлери... а за 250 квадрати е јаче за околу 35 до 50%... за комбинирано греење со радијатори а ладење со фенкојлери ке појде и до 20.000 евра се... сепак, ако се стваат фенкојлери нема потреба од радијатори... само регистри по тоалетите се тураат и толку...

комплицирана е малку инсталацијата бидејки треба да биде или тро цевна или петоцевна инсталација.. непарната цевка служи за собирање на кондензатот од фенкојлерите кој се собира и тече во летниот период кога се користи на ладење...
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
interesno e toa so fonkoljerite svarno mozebi pocetnata investicija e golema ali na kraj koga ke vidis se isplakja , jas koga bi mozel na pr da se dogovoram so tie sto instalirat mesto za greenje sto trosam na pr na godisno nivo sigurno 1000 e i ladenje 500 e vk 1500 e godisno jas sekako gi davam e sega da mozam na pr po 100 e mesecno da si plakjam na toj so ke mi instalira vo rok od 10 g a posle normalno toa da mi ostane bi se slozil vednas
 
Член од
5 март 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
interesno e toa so fonkoljerite svarno mozebi pocetnata investicija e golema ali na kraj koga ke vidis se isplakja , jas koga bi mozel na pr da se dogovoram so tie sto instalirat mesto za greenje sto trosam na pr na godisno nivo sigurno 1000 e i ladenje 500 e vk 1500 e godisno jas sekako gi davam e sega da mozam na pr po 100 e mesecno da si plakjam na toj so ke mi instalira vo rok od 10 g a posle normalno toa da mi ostane bi se slozil vednas
земи си кредит;)
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
interesno e toa so fonkoljerite svarno mozebi pocetnata investicija e golema ali na kraj koga ke vidis se isplakja , jas koga bi mozel na pr da se dogovoram so tie sto instalirat mesto za greenje sto trosam na pr na godisno nivo sigurno 1000 e i ladenje 500 e vk 1500 e godisno jas sekako gi davam e sega da mozam na pr po 100 e mesecno da si plakjam na toj so ke mi instalira vo rok od 10 g a posle normalno toa da mi ostane bi se slozil vednas
ииии ама си паметееееееен... да те финансира монтерот.... хахахаха... па за тоа постојат кредити бе друже... идеш у банка, дигнеш кредит, ке ми се јавиш мене, јас ке ти наместам, ке ми платиш и јас срекен и ти срекен и банката среќна, и евн среќно и сите се среќни, а ти ке си плаќаш по 100 евра ( а може и помалце) следниве 10 ( а може и повеке) години...:D
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
eххххх балканштина наша.... пукна сонце и сите заборавија за греењето... темава беше ојдена дури на 3-та страна... :tapp::drk::facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom