Најекономично греење (затоплување)

Член од
26 октомври 2015
Мислења
53
Поени од реакции
60
Ke te zamolam drugar da objasnis kako ustanovuvas kolku vreme bila aktivna klimata?? Mislam go gledam ova 41% na vtorata fotka ama ne mi e jasno kako toa razlikuva meracot koga gree ili koga e vo standby ili slicno zasto sepak ima konstantna minimalna potrosuvacka nonstop..
P.S Da ne si osloboden od DDV :D
Секогаш има зајадливи лујѓе,кои сакаат да си лечат комплекси. Не дека велам дека и ти си таков ;) , но ајде да објаснам. На упатството од мерачот беше така објаснето,а и другите форумѓии така објануваат за отчитувањето на мерачите. А не пишав дека треба да се додаде 18% ддв,бидејки тоа се подразбира. Значи 591 денар плус 18% ддв=вкупно 697 ден. Значи со вклучено ддв испајѓе дека дневно троши 30 денари ел. енергија. Се надевам дека си задоволен со одговоров. Имај пријатна вечер :)
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Секогаш има зајадливи лујѓе,кои сакаат да си лечат комплекси. Не дека велам дека и ти си таков ;) , но ајде да објаснам. На упатството од мерачот беше така објаснето,а и другите форумѓии така објануваат за отчитувањето на мерачите. А не пишав дека треба да се додаде 18% ддв,бидејки тоа се подразбира. Значи 591 денар плус 18% ддв=вкупно 697 ден. Значи со вклучено ддв испајѓе дека дневно троши 30 денари ел. енергија. Се надевам дека си задоволен со одговоров. Имај пријатна вечер :)
Ne sum zadovolen, prvo te osloviv so drugar, zajadliv ne sum, iskompleksiran fala Bog pa ich..
Za DDV-to bese najobicna sala jasno deka znaes deka postoi..Za prasanjeto te prasav najnormalno sto te spopadna sinko da raspalis so navredlivi zborovi nemozam da sfatam. I kako toa objasneto e vo upatstvoto i drugite forumdzii taka go objasnuvaat a ti nemozes mene da mi go objasnis???
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Скапо... Друго решение со буџет од 400 евра ? Освен дрва ?
Клима, некој поевтин ( да не е од најотепаните ) бренд/модел 3.5kW ке брка работа за 30м2. Нема да имаш напредни функции и моќни перформанси но ако ја работеш правилно и рационално ке се стоплиш ( освен ако немаш големи загуби на енергија од просторијата т.е слаба изолација ), можеби не толку економично како со премиум моделите како на пример HANSOL, Mitsubishi FH и слично но сепак далеку поекономично од панелки/камини кои трошат по 2-3kW струја на час. Со оглед на буџетот би ти препорачал VIVAX AERI ( многу малку над буџет ), GREE LOMO ECO ( под буџет ) или нешто во тој сегмент.[DOUBLEPOST=1478636908][/DOUBLEPOST]
Секогаш има зајадливи лујѓе,кои сакаат да си лечат комплекси. Не дека велам дека и ти си таков ;) , но ајде да објаснам. На упатството од мерачот беше така објаснето,а и другите форумѓии така објануваат за отчитувањето на мерачите. А не пишав дека треба да се додаде 18% ддв,бидејки тоа се подразбира. Значи 591 денар плус 18% ддв=вкупно 697 ден. Значи со вклучено ддв испајѓе дека дневно троши 30 денари ел. енергија. Се надевам дека си задоволен со одговоров. Имај пријатна вечер :)
Немој да ме сватеш погрешно не ми е идејата да лечам комплекси и да се зајадувам, но сакам да се добијат сите точни информации.
Околу 41% стварно не ми е јасно како уредот знае кога климата е на стенд бај, бидејќи и тогаш има минимална потрочувачка ( LED диоди и слично ). Дали нешто се подесува да мери некој минимум или ?! Бидејќи 41% е премал период ако климата е вклучена постојано да одржува температура. Ако е така тогаш имаш топ изолација бидејќи имаш премногу мала загуба на топлинска енергија.

Околу цената за потрошена ел.ен., дали е вкалкулирана и сумата за ангажирана можност од 33% ?! Бидејќи сите плаќаме се комплет и битна е крајната сума која се плаќа од џеб со сите даноци и додатни трошоци. Знаеш некој се грее на дрва и ако налета на темава и постот ке го фркна во глава ( преоптимистички и позитивно ), ке си направи математика дека ако стандард му стига сметка од 1500 ден со греење на клима ке му дојде 2000 и сигурно нема да му текне дека не е пресметан данокот и 33% ангажирана моќност што прилично ја подига крајната сума.
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2015
Мислења
53
Поени од реакции
60
Ne sum zadovolen, prvo te osloviv so drugar, zajadliv ne sum, iskompleksiran fala Bog pa ich..
Za DDV-to bese najobicna sala jasno deka znaes deka postoi..Za prasanjeto te prasav najnormalno sto te spopadna sinko da raspalis so navredlivi zborovi nemozam da sfatam. I kako toa objasneto e vo upatstvoto i drugite forumdzii taka go objasnuvaat a ti nemozes mene da mi go objasnis???
Мала шала, прочитај реков не си ти таков ,бидејки ги следам твоите објави. Извини ако си ме сватил така,најмалку сакам да навредам некој кој им помага несебично на другите. А за процентите ,не би можел да ти објаснам,бидејки мислев дека така се објаснува како што напишав. Сменето и на мерачот со вклучено ддв,скапа 6,6 ден а евтина 3,3 ден;). Забелешката за ддв ти е на место. Поздрав и пријатана вечер уште еднаш 20161108_211654.jpg [DOUBLEPOST=1478637169][/DOUBLEPOST]
Zdravo
I jas da spodelam iskustvo za ovie 23 dena,te otkako mi e uklucena klimata na greejne. Mitsubishi fh-35 gree soba 6m na 6m so visina na plafon 2.7 m. Klimata ja uklucuvam nasabajle vo 7 ili 8 casot,i gree do 22 ili 23 casot,na dalecinskoto e postavena temperatura od 24 stepeni so auto fan. Za poneiskusnite klimata e uklucena 560 sati od koi aktivni 230 te bila aktivna 41% od vkupnite casovi. Za ovie saati potrosila 108,4 kw ,ili 591 denar. Prosecna potrosuvacka izleguva deka e 470 w /h ili 25 denari na den. Poisplatlivo nesto za greejne ZDRAVJE. Poftorno golema blagodarnost do Strelec,za izborot na klima. Skapa tarifa el. energija mi e postavena na meracot 5,57den od 07do 22,a eftina 2,78den od 22 do 07(cenive se prepisani od smetkata za el. energija. Za nedela evtina cel den nema opcija meracot . Pozdrav
Скапа тарифа ел.енергија 6,6 ден а евтина 3,3 ден со вклучено ддв.
 

Attachments

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
@vedar
Ova aparatceto od anhoc meri od 5 w ili 4 w( da ne go baram upatstvoto sega) nagore ako klimata ti trosi isklucena pomalku od 4-5 w ne ja registrira. Zatoa javuva taka razlika vo sati.
A ova aparatceto drugo sto go imam na hansolot meri od 1 w I pokazuva celo vreme kako da e rabotena ako bila isklucena
 
Член од
26 октомври 2015
Мислења
53
Поени од реакции
60
Клима, некој поевтин ( да не е од најотепаните ) бренд/модел 3.5kW ке брка работа за 30м2. Нема да имаш напредни функции и моќни перформанси но ако ја работеш правилно и рационално ке се стоплиш ( освен ако немаш големи загуби на енергија од просторијата т.е слаба изолација ), можеби не толку економично како со премиум моделите како на пример HANSOL, Mitsubishi FH и слично но сепак далеку поекономично од панелки/камини кои трошат по 2-3kW струја на час. Со оглед на буџетот би ти препорачал VIVAX AERI ( многу малку над буџет ), GREE LOMO ECO ( под буџет ) или нешто во тој сегмент.[DOUBLEPOST=1478636908][/DOUBLEPOST]
Немој да ме сватеш погрешно не ми е идејата да лечам комплекси и да се зајадувам, но сакам да се добијат сите точни информации.
Околу 41% стварно не ми е јасно како уредот знае кога климата е на стенд бај, бидејќи и тогаш има минимална потрочувачка ( LED диоди и слично ). Дали нешто се подесува да мери некој минимум или ?! Бидејќи 41% е премал период ако климата е вклучена постојано да одржува температура. Ако е така тогаш имаш топ изолација бидејќи имаш премногу мала загуба на топлинска енергија.

Околу цената за потрошена ел.ен., дали е вкалкулирана и сумата за ангажирана можност од 33% ?! Бидејќи сите плаќаме се комплет и битна е крајната сума која се плаќа од џеб со сите даноци и додатни трошоци. Знаеш некој се грее на дрва и ако налета на темава и постот ке го фркна во глава ( преоптимистички и позитивно ), ке си направи математика дека ако стандард му стига сметка од 1500 ден со греење на клима ке му дојде 2000 и сигурно нема да му текне дека не е пресметан данокот и 33% ангажирана моќност што прилично ја подига крајната сума.
Малку подразмислив и мислам дека 41% од времето би го објаснил вака. Мерачот е уклучен цело време те 560 часа,додека климата е уклучена само одредено време. Од 560 41% излегува 230 работни часа за климата,е сега колку саати била стенд бај ,колку саати работела со колку вати -тоа неможам да ти кажам. Има поискусни форумѓии кои можеби подобро ке објаснат.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ок си е мерењето на @диме1978 освен шо има мала утка во цената без ДДвто што не е проблем да си утврди колку му троши.
560 = Recoreded hours(vkupno casovi meracot u steker)
230 = ON hours (potrosuvacka nad 4~5W t.e klimata bila ON i rabotela)
230h e 41% od 560h
Има еден друг момент што го приметувам и баш "ми легна" да го потенцирам, доколку нели важи она дека Диме буквално секој ден ја укључува климата во 7 или 8часот а ја гаси во 22 ли 23, што можел да го намести на Weakly Timerot.
Еве нека ја пали во 8 а гаси во 22 (најкраткиот период), а тоа се 14часа дневно (што не е малку).....мерел 560часа или поделено на 24h што се вкупно 23,3дена а тоа би требало да даде време од 326часа работа на климава.
Но во тие 23,3 дена климата била ON и трошела над 5W само во 230часа од тие 560 а не 326, фалат цели 96часа работа. А тоа значи дека климата не греела баш 14часа дневно туку само 10(9,87поточно) бидејки 230/23,3=9,87....или доаѓаме на она мое тврдење дека климава во АутоФан често гаси и баш и не работи со ниски минимуми постирани и покажани тука за други клими кои не се со јака етикета а имаат подобро оптимизиран аутоФан.
 
Последно уредено:
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Energenie.jpg Energenie1.jpg
Iako siromasno navedeno vo upatstvoto zaklucokot e deka registrira i snima od 5W pa nagore i toa go dava kako vkupno izmereni rabotni ili aktivni casovi na klimata..Ama najverojatno ne tolku precizno zasto popravete me ako gresam ama spored eurovent:
fhve Pto W.jpg
znaci koga e vo mod na greenje najminimalno sepak ke trosi 7W mitsava..
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@vedar
Ova aparatceto od anhoc meri od 5 w ili 4 w( da ne go baram upatstvoto sega) nagore ako klimata ti trosi isklucena pomalku od 4-5 w ne ja registrira. Zatoa javuva taka razlika vo sati.
A ova aparatceto drugo sto go imam na hansolot meri od 1 w I pokazuva celo vreme kako da e rabotena ako bila isklucena
Na bugarskiot forum ima tema za konsumacija na Fujitsu LEC vo StandBy mod i konkretno trosela i po 50W vo StandBy mod t.e na iskljuceno, pa posle ima post koj vika deka pod +7 nadvoresna Temeperatura se ukljucuvalo zagrevanjeto na namotkite za da go zgree uljeto...eurovent za LLCC kazuva deka ima greac na kompresor(crancase heater) so 25W potrosuvacka (neli nemase greac i samo kineskite imaa greaci ? ;)
Klimite so greaci(znaeme koi) ova go pravat pod +1C i netrsosat struja bezveza na +5 ili +2 koga nisto nemrzne....na palenje ke si ujkljuci greaci koi za kratko ke go zgreat uljeto, mozebi nekolku minuti poveke ke se poceka da pocne da duva klimata ama nema da treba cela nokj da trosi 25W ili 50W za da gi gree namotkite na +7 i pod taa temperatura.....a nema da ima ni potreba na prekidac da se vrzuva klimata kako sto i nasle solucija bugarive za da ne im trosi preku nokj :)
Bas me interesira kolku trosat na StandBy ovie skapo platenive klimi pa posebno Fujitsu....sto neveruvam deka nekoj ke prijavi ;)
LEC e postar model zamenet mislam so LLCC....ovde znam deka go ima LEC eden clen...neka proveri kolku mu trosi na StandBy pod +7 :)
 
Последно уредено:
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
@Strelec kazi za mitsava vasa koga e na greenje i koga postignuva T i isklucuva ja imas videno na merac da padne i da stoi nekoe vreme na 5W?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Strelec kazi za mitsava vasa koga e na greenje i koga postignuva T i isklucuva ja imas videno na merac da padne i da stoi nekoe vreme na 5W?
Meracot mi e em visoko staven gore kaj vnatresnata pa treba da se potkacuvam za da vidam i koj so toa ke se zamara, ama posle ova so bugarive koa go procitav ke vidam bas kako ke se ponasa pod +7C....a sega mi e u taa situacija, ukljucena e klimata(perkite u horizontala) i so postignata T i neduva....sega trosi 15W na +15C nadvoresna a ne 5W.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Meracot mi e em visoko staven gore kaj vnatresnata pa treba da se potkacuvam za da vidam i koj so toa ke se zamara, ama posle ova so bugarive koa go procitav ke vidam bas kako ke se ponasa pod +7C....a sega mi e u taa situacija, ukljucena e klimata(perkite u horizontala) i so postignata T i neduva....sega trosi 15W na +15C nadvoresna a ne 5W.
Tocno taka spored mene mislam deka koga e na greenje klima ne pagja so potrosnja ispod 10W pa koja saka neka e.. A ova uste poveke ja komplicira situacijava so izmerenovo kaj @диме1978 i pocnuvam da sumnjam na situacija ko so stariov moj sto uvek mu e "toplo" i a izleze starava kaj nea dole od dnevna on odma i ja gasi za da shtedi ko i povekevo starci misli deka ko grealka e i aka struja bez razlika sto stopati sum mu objasnuval kako raboti :D sala na strana izgleda ovie meracive eftinurija sto site gi imame po doma ne se bas nesto precizni u merenjeto...
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@vedar Kaj mene u odnos na Dime pisuva 81% deka rabotela (140 od 170h resetiran e na 2ri vecerta meracot)....so toa sto mi e podesena na 24C preku den i na 21C da odrzuva nokje od 23h do 5:30h sabajle....pa fakticki cel den e ukljucena, a kako sto na ovie T nadvor preku nokj pocesto e OFF nego ON kaj mene ke pojavi povisok COP iako preku nokj mnogu pomalce ke raboti, no ako trosi po 15W t.e povekje od 5W toa vreme ke vleze vo meracot kako da rabotela turbo :)
I ja posle mozam da napisam....za 140 saati potrosila SAMO XXX Kw/h i ke iskoci po 150w trosi :)
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Немам слики зашто утрово набрзина излетав од дома и само погледнав колку се бројачите на мерачот (а денес е 1 недела одкако го користам дома Хансолот и е затворено да го грее само оној простор за кој е наменет). Бројките викаат вака:
Вкупно време колку што било мерено е: 168 часови
Вкупно време колку климата била вклучена: 145 (оние 23 часа кои била исклучена е за оние денови кога некои членови бараа од мене да споделам температура во просторијата без вклучена клима)
Вкупно потрошена електрична енергија: 59,7kW/h
По ова може да се заклучи дека потрошувачката за еден час во просек била 0,412kW/h
Следен тест ќе правиме кога и Грее Change моделот ќе биде поставен како помош за хансолот во најодалечената (и најладна просторија, освен што има 3 надворешни ѕидови има и отворен простор (тераса) под истата) просторија. Втората клима ќе биде поставена во Четврток барем така е договорено со мајсторот па неделните мерења мислам е најдобро да почнат од недела и да завршуваат во недела, додека пак месечните мерења секако ќе си бидат од почеток на месец до последниот ден во истиот.
па ова не ми е јасно
нели ХАНСОЛОТ одржувал Т со 100-110w, од кај сега пак 400-420 на надворешни +20с
нешто не ми е јасно или сум прескокнал некоја страна да прочитам ??
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
па ова не ми е јасно
нели ХАНСОЛОТ одржувал Т со 100-110w, од кај сега пак 400-420 на надворешни +20с
нешто не ми е јасно или сум прескокнал некоја страна да прочитам ??
Ne si u tek....uste ja uci coekot 10dena nema kako mu e namontirana....drugiot ja ima prostudirano i so IFeel ja raboti ;)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

Kajgana Shop

На врв Bottom