Најекономично греење (затоплување)

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
па ова не ми е јасно
нели ХАНСОЛОТ одржувал Т со 100-110w, од кај сега пак 400-420 на надворешни +20с
нешто не ми е јасно или сум прескокнал некоја страна да прочитам ??
Se imas nesto zbuneto ti :)
Kaj mene Gree Hansolot od 17 ti Oktomvri meram za 23 dena ima potroseno 171 kw vkupno. Ili prosek dnevno 7.4kw za 23 dena ili 309w prosek na sat.
Na 24 stepeni denski namestena na 22-23 stepeni navecer so ifeel uklucen
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.299
Поени од реакции
4.705
па ова не ми е јасно
нели ХАНСОЛОТ одржувал Т со 100-110w, од кај сега пак 400-420 на надворешни +20с
нешто не ми е јасно или сум прескокнал некоја страна да прочитам ??
Имаш разлика помеѓу моментална (реков дека тоа и е потрошувачката за време на пишување на постот) и просечна за цел период.

Иначе баш ти ми требаш за проблем со Чејнџ, вчера ми ја наместија и цела ноќ чудно работи едно никако да даде топол воздух, друго создава некој звук како испарување да има а не како ветер и во прва брзина троши скоро двојно повеќе одколку на најјако. Имаш слични симптоми?
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Кое примарно греење кога без греење е 20 степени по дома, не се глупирајте.

Sent from my Huawei P9
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Имаш разлика помеѓу моментална (реков дека тоа и е потрошувачката за време на пишување на постот) и просечна за цел период.

Иначе баш ти ми требаш за проблем со Чејнџ, вчера ми ја наместија и цела ноќ чудно работи едно никако да даде топол воздух, друго создава некој звук како испарување да има а не како ветер и во прва брзина троши скоро двојно повеќе одколку на најјако. Имаш слични симптоми?
неее
кај мене не се слуша внатрешната во прва брзина, во другите нормално се слуша само протокот на воздух, никакви други звуци нема. Да не ти е помалку од 3м инсталацијата ?
Кај сестра ми истата клима е монтирана со 2.8м цевки и има разлика, се слушаат понекогаш некој чудни звуци како испарување што велиш ти. Мојата е безмалку 6м долга линијата, а за тоа дека не дава топол воздух можам да ти кажам само дека во 3-та брзина на издув кај мене дава 38-39, во 2-ра 44-45с. Во прва брзина не сум ја измерил оти не ја ни работам, троши струја а ептен слабо дува. Јас секогаш ја држам фиксно во 2-ра, кога постигнува Т се гаси комплет внатрешната и нема никакво дување. За греење немам зборови, грее одлично. Другата ја работат на аутофан, исто и они презадоволни, зададени 22с толку и одржува цело време. Ке дојде сметката овие денови ќе ви пренесам колку потрошила за месец октомври во 26м2. Мојата има потрошено ептен малку оти го користам повеќе Неото сега за сега
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.299
Поени од реакции
4.705
неее
кај мене не се слуша внатрешната во прва брзина, во другите нормално се слуша само протокот на воздух, никакви други звуци нема. Да не ти е помалку од 3м инсталацијата ?
Кај сестра ми истата клима е монтирана со 2.8м цевки и има разлика, се слушаат понекогаш некој чудни звуци како испарување што велиш ти. Мојата е безмалку 6м долга линијата, а за тоа дека не дава топол воздух можам да ти кажам само дека во 3-та брзина на издув кај мене дава 38-39, во 2-ра 44-45с. Во прва брзина не сум ја измерил оти не ја ни работам, троши струја а ептен слабо дува. Јас секогаш ја држам фиксно во 2-ра, кога постигнува Т се гаси комплет внатрешната и нема никакво дување. За греење немам зборови, грее одлично. Другата ја работат на аутофан, исто и они презадоволни, зададени 22с толку и одржува цело време. Ке дојде сметката овие денови ќе ви пренесам колку потрошила за месец октомври во 26м2. Мојата има потрошено ептен малку оти го користам повеќе Неото сега за сега
Кај мене е инсталацијата од самата внатрешна единица плус 2,6м.
Во ниедна брзина не дава топол воздух како вентилатор да сум пустил е.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Na bugarskiot forum ima tema za konsumacija na Fujitsu LEC vo StandBy mod i konkretno trosela i po 50W vo StandBy mod t.e na iskljuceno, pa posle ima post koj vika deka pod +7 nadvoresna Temeperatura se ukljucuvalo zagrevanjeto na namotkite za da go zgree uljeto...eurovent za LLCC kazuva deka ima greac na kompresor(crancase heater) so 25W potrosuvacka (neli nemase greac i samo kineskite imaa greaci ? ;)
Klimite so greaci(znaeme koi) ova go pravat pod +1C i netrsosat struja bezveza na +5 ili +2 koga nisto nemrzne....na palenje ke si ujkljuci greaci koi za kratko ke go zgreat uljeto, mozebi nekolku minuti poveke ke se poceka da pocne da duva klimata ama nema da treba cela nokj da trosi 25W ili 50W za da gi gree namotkite na +7 i pod taa temperatura.....a nema da ima ni potreba na prekidac da se vrzuva klimata kako sto i nasle solucija bugarive za da ne im trosi preku nokj :)
Bas me interesira kolku trosat na StandBy ovie skapo platenive klimi pa posebno Fujitsu....sto neveruvam deka nekoj ke prijavi ;)
LEC e postar model zamenet mislam so LLCC....ovde znam deka go ima LEC eden clen...neka proveri kolku mu trosi na StandBy pod +7 :)
Го имам тоа пријавено, ти промакнало :) И слободно именувај ме, нема причина да ме криеш :)
А исто троши без оглед на надворешната температура дури и лето кога е надвор 35.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Кое примарно греење кога без греење е 20 степени по дома, не се глупирајте.

Sent from my Huawei P9
Da be! Zato na site moi komsii od okulu mu cadat odzacite da ne mozi covek na terasa da izlezi...Sigurno i kaj niv e 20 C doma...pa si go zapalile onaka sporetot da se prizagreat :)))
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Кај мене е инсталацијата од самата внатрешна единица плус 2,6м.
Во ниедна брзина не дава топол воздух како вентилатор да сум пустил е.
Па барај ги инсталатерите нека видат што е, не може на ова топло време да дува како вентилатор. Ставена ли е на HEAT внатрешната, делува глупо ама провери за секој случај
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Кое примарно греење кога без греење е 20 степени по дома, не се глупирајте.

Sent from my Huawei P9
Aj nie se glupirame aj togas ti kazi nesto konstruktivno kako na primer za tvojata klima ako ja imas i sto imas i kolku ti trosi?
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Денес имам за потопол воздух на излез ама звукот оценете сами.//cloud.tapatalk.com/s/5825eb5092674/VID_20161111_165547.mp4
Dobro be drugar kako mozes da gi pustis monterite da si otidat pred da ja iztestirate klimata vo site modovi vo site brzini i slicno. Prventsveno toa e nivna rabota i ne smeat da napustat lokacija bez da se uverat deka uredot funkcionira besprekorno..barem taka bi trebalo vo kontinentalna evropa da bide..
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.299
Поени од реакции
4.705
Dobro be drugar kako mozes da gi pustis monterite da si otidat pred da ja iztestirate klimata vo site modovi vo site brzini i slicno. Prventsveno toa e nivna rabota i ne smeat da napustat lokacija bez da se uverat deka uredot funkcionira besprekorno..barem taka bi trebalo vo kontinentalna evropa da bide..
Прав си не викам не ама обврските си го направија своето и сега ќе согледуваме грешки. И ќе се жалиме, веќе им јавив рекоа ќе поминат утре или задутре да проверат

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@wiksa хансолот истите монтери го монтираа ?
беше ли дома кога ја местеа 9-ката, ја вакумираа ли, цевките дали се изолирани посебно секоја ?
дај малку инфо, вака можеме само да нагодуваме што и е
 

Kajgana Shop

На врв Bottom