Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
дајте совет за овој тип
inventor O1MVI-12WFR/O1MVO-12
Ovaa navodno "12"ka na ladenje so PdesgnH=2,6 ocigledno e samo 9ka na greenje, japanec ne e sigurno posto e najverovatno Midea, za ladenje cista 3,5ka so PdesignC=3,5Kw ama na greenje edvaj 2,6Kw PdesignH.
Bidejki na -7 bi davala 88% od PdesignH odnosno samo 2,3Kw Lomoto so 2,8Kw ke ti bide pomal rizik i podobra na greenje. Ne deka i dvete se nekoe cudo od klima osnovni modeli se i dvete ama po konstrukcija i Energetska nalepnica se gleda deka Inventorot e poslaba klima.
Kompresor prasanje, tezina 25kg, Lomoto 29kg, Wifi nema samo Ready e...za 22k nema logika ovaa da ja zemes.
Ostaj gi sto zborat kontrabanda i srpskive-japanci, sekako nema da otides da zemes japanec so eurovent od 40k ako te razubedam za Inventorov, rabotata e da nezemes i poloso.....vidovme kako pominal onoj so Whirpulot sto na kontrasive na Gree im poveruval :D
 

Attachments

  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
23 јули 2016
Мислења
12
Поени од реакции
6
https://klimi.mk/product.php?id=112 jas sum vo plan ovaa da ja zemam i da se toplam so neze ovaaa zima za prv pat so klima pa da vidime kako ke bidi.Nekoj sovet nekoj da pisi dodeka ne sum ja kupil :)
Jas ne bi ja kupil. Nemam nisto protiv GREE, no ima i drugi dosta dobri za taa cena. Ne sum siguren ama mislam deka ako e do -30 vo nadvoresnata edinica ima greac koj isto trosi 300-500 W struja....[DOUBLEPOST=1475241794][/DOUBLEPOST]
@yamaha10 se uzdrzavam da ne ti vratam so toj tvoj prost i pogan recnik samo zatoa sto znam deka 3puti na greenje si ja pustil, se cudis ko prvoodelence kako raboti.
A eve ti dokaz koj trolac si.....ako baba laze sllika nelaze.
Perkite u horizontala i 13W trosi.....ili da ti nacrtam klimata e OFF, i toa po kojznae koj pat....i Mitsubishi FH-35 na 23 zadadena i Auto Fan vo 40~50m2 gasi, a ti sledniot pat zemi si Tosh iba od Kurto i kompanija za 20000.
Za razlika od tebe koj prvpat gleda inverter u zivot JA si ja znam klilmata i znam kako da ja podesam za da negasi...
Izvini mozi da mi go obajsnis toa sto znaci, sepak sum nov so klimive voopsto a ja imam taa Mitsubishi FH35. Fala
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Da , na tehnicku podrsku montaze.Ipak je R 32 neka vrsta noviteta.Sada je u 100 % CH2F2 .Nije za igranje i laike.
Dali ima nekih zakonskih normi u Makedoniji o pravilima skladistenja i cuvanja za R32.
Бидејќи не вршеме увоз, не складираме и не вршеме монтажа имаме основна обука да се запознаеме со новитетите.
Увозот и слично го врши увозникот, за монтажа имаме надворешни соработници/овластени монтери и за секој бренд се горе доле различни, на нив се препуштени тие работи. Ние ја вршиме продажбата и дистрибуцијата.
 
Член од
16 ноември 2005
Мислења
75
Поени од реакции
31
Дасибете сите, со препукување и мерење онакви темава отиде у .... абе година дена помина, уште не земав клима за кај моите читајќи ве...

@Грее фраери, кој и и да е релевантен, тука или во порака, сеедно: ќе донесете ли нормално, не-еколошко, Ломо 12ка во догледно време (недела-две), или да земам Вивакс-Мивакс, дур има? Толку модели се изназбореа, а на лагер имате вкупно 2 кога и да прашам кај вас у дуќан у Буњаковец... а уште ви памтам од лани кога у дуќан добив понуда од 40кмкд за хансол ама немаше/баш тој ден се потрошил, кога стигна после некое време мистериозно стана 50кмкд па глумевте лудило.... така не се прават задоволни купувачи.

чекајќи ве, детската веќе ја решив со Даикин, за кај стариве би ви дал шанса, ако кажете нормален рок и нормална цена...
Чекам инфо :)
останете ми со здравје.
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Дасибете сите, со препукување и мерење онакви темава отиде у .... абе година дена помина, уште не земав клима за кај моите читајќи ве...

@Грее фраери, кој и и да е релевантен, тука или во порака, сеедно: ќе донесете ли нормално, не-еколошко, Ломо 12ка во догледно време (недела-две), или да земам Вивакс-Мивакс, дур има? Толку модели се изназбореа, а на лагер имате вкупно 2 кога и да прашам кај вас у дуќан у Буњаковец... а уште ви памтам од лани кога у дуќан добив понуда од 40кмкд за хансол ама немаше/баш тој ден се потрошил, кога стигна после некое време мистериозно стана 50кмкд па глумевте лудило.... така не се прават задоволни купувачи.

чекајќи ве, детската веќе ја решив со Даикин, за кај стариве би ви дал шанса, ако кажете нормален рок и нормална цена...
Чекам инфо :)
останете ми со здравје.
Pametno si naprail,produzi si taka,ne se glupiraj
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
дајте совет за овој тип
inventor O1MVI-12WFR/O1MVO-12
да не си од Гевгелија случајно ??[DOUBLEPOST=1475271520][/DOUBLEPOST]Најдобар однос цена-квалитет кај нас има Хитачи од 40К што планирав на времето да го земам, ама ме прелагаа извесни форумџии тука, мислејки и јас дека клима од 20К може сличната функција да ја врши
 
Последно уредено:
Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Вивакс ACP-12CT35AERI е на попуст од 40к на 36к.

Може некој да најде сервисно да видиме што компресор има и дали ја бива? И да ја споредиме со таа на Грее...

https://www.facebook.com/VivaxMacedonia/photos/a.957861147668024.1073741833.942553629198776/1077848682335936/?type=3&theater
ти луд си или луд се правиш, гледаш вивакс а имаш чистокрвен јапонец за 5 пива плус што сигурно ќе те грее и на -20с
читај ги моите постови, да не се заебеш и ти како мене, чисто другарски ти го кажувам ова
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Argumentiran post na mesto.Thanx.
Za vo detska ke odi Daikinot, za kaj moite vo dnevna, najverojatno Hansol.
Pa ova ne bilo lani tuku vo Fabruari koga si se resil za Hansolot.

Pa posle vo Avgust mesec 2016 mesto Hansol si otisol na AERI
да се вратиме на климите ... :)

Дали може некој да сподели мислење за VIVAX COOL, ACP-12CH35AERI? Помина летово, ги оставив моите без клима, треба барем пред зима да се направи нешто...

Буџетот е 500еур плус-минус, ова ми изгледа ок, демек ДЦ инвертер, греачи на компресор, тацна, грее до -15 и сл а влегува внатре. Слободно разубедете ме за друг модел ако има подобар избор за парите. Не успеав да најдам сервисно упатство, ваљда е многу нов моделот.
znaci ubava ti e prikaskata i odma go napali @Kurto ama ima malku poinakov tek na nastanite moras da priznaes....a za LOMO LCLH mozes da se zapises u lista na cekanje, toa sigurno go znaes i ti go kazele, luge si se zapisuvaat sekoj den, ko ke dojde zalihata ke si go zemat prvi.
Hansolot bese zamenet so noviot Hansol i bese potrosen od toa sto malku ostana eden den otkako go napisav ova za Hansol i Jorkot...fakticki ponedelnicki go snema posto bese objaveno za vikendot :)
Ova e eden drug York model u atach :)
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Pa ova ne bilo lani tuku vo Fabruari koga si se resil za Hansolot.

Pa posle vo Avgust mesec 2016 mesto Hansol si otisol na AERI

znaci ubava ti e prikaskata i odma go napali @Kurto ama ima malku poinakov tek na nastanite moras da priznaes....a za LOMO LCLH mozes da se zapises u lista na cekanje, toa sigurno go znaes i ti go kazele, luge si se zapisuvaat sekoj den, ko ke dojde zalihata ke si go zemat prvi.
Hansolot bese zamenet so noviot Hansol i bese potrosen od toa sto malku ostana eden den otkako go napisav ova za Hansol i Jorkot...fakticki ponedelnicki go snema posto bese objaveno za vikendot :)
Ova e eden drug York model u atach :)
Daj prekini so prostacki izrazi,posledna opomena od mene ti e,nema veke da ti repliciram. Mnogu virtuelni heroi stanale pedercinja sto d"tkale,taka da...biraj zborovi,ne si igraj,ne vredi radi business da si naprais problemi. Celo vreme adminive te toleriraat,pocna sekoj post da ti bide vreganje. Ne zborime za vasa familija,tuku kritikuvame klimi,malce poleka so cuvstvata,ne e ubavo za vas.Ne sakam da se spustam na tvoe nivo, ama sepak da ne zaboravime deka sme luge a ne bootovi. Razmisli uste ednas,ako ne mozes da se vozdrzis od peckanje i navredi ili povleci se ili daj da se vidime da me izvregas i da mi kazes se sto ti lezi vo lice,taka barem dolikuva
 
Последно уредено:
Член од
16 ноември 2005
Мислења
75
Поени од реакции
31
Pa ova ne bilo lani tuku vo Fabruari koga si se resil za Hansolot.

Pa posle vo Avgust mesec 2016 mesto Hansol si otisol na AERI

znaci ubava ti e prikaskata i odma go napali @Kurto ama ima malku poinakov tek na nastanite moras da priznaes....a za LOMO LCLH mozes da se zapises u lista na cekanje, toa sigurno go znaes i ti go kazele, luge si se zapisuvaat sekoj den, ko ke dojde zalihata ke si go zemat prvi.
Hansolot bese zamenet so noviot Hansol i bese potrosen od toa sto malku ostana eden den otkako go napisav ova za Hansol i Jorkot...fakticki ponedelnicki go snema posto bese objaveno za vikendot :)
Ova e eden drug York model u atach :)
Немам намера да се расправам со никого, уште помалку да палам некого... да, барам чаре, и уште не го најдов... претпочитам Грее Ломо пред Вивакс АЕРИ, не знам зошто, можда од што ве читам тука, сепак мора да најдам чаре. Хансол кога беше за 40к, се излажав да земам, иако е над буџет, за 50к, не... толку е, нозете-чергата и све. Ама па не добив одговор за Ломото, тој модел ќе го има тогаш-и-тогаш, за таа цена.

А немам намера да се запишувам на никакви листи за чекање, не продавате злато, мајкуму, клими продавате, производ за широка потрошувачка... или имаш или немаш, пара на рака, Мара за рака. За мои пари сакам да видам и да купам веднаш тоа што има. Вака, кога ќе дојдат, ако те има на список, можда ќе стигнеш на ред... не ме пали таа работа.

Него, што е со Јоркот од атачментот? Кај го има, колку парички, што чини-што не чини за него?
Благодарам однапред.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Немам намера да се расправам со никого, уште помалку да палам некого... да, барам чаре, и уште не го најдов... претпочитам Грее Ломо пред Вивакс АЕРИ, не знам зошто, можда од што ве читам тука, сепак мора да најдам чаре. Хансол кога беше за 40к, се излажав да земам, иако е над буџет, за 50к, не... толку е, нозете-чергата и све. Ама па не добив одговор за Ломото, тој модел ќе го има тогаш-и-тогаш, за таа цена.

А немам намера да се запишувам на никакви листи за чекање, не продавате злато, мајкуму, клими продавате, производ за широка потрошувачка... или имаш или немаш, пара на рака, Мара за рака. За мои пари сакам да видам и да купам веднаш тоа што има. Вака, кога ќе дојдат, ако те има на список, можда ќе стигнеш на ред... не ме пали таа работа.

Него, што е со Јоркот од атачментот? Кај го има, колку парички, што чини-што не чини за него?
Благодарам однапред.
Убаво ти кажа Јамаха, зошто не земеш хитачи за 40к ако ти дозволува буџетот?

Sent from my EVA using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom