Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.685
Поени од реакции
3.982
SMESNA POTROSUVACKA dava SMESNO GREENJE. Do koga so ovie pedrasudi, zarem tesko e da se rzabere deka potrosuvackata na energija e sekogas EDNAKVA na toplinskite gubitoci na doticnata prostorija/objekt na zagrevanje. Se ostanatoto e vo domenot na MAGIJA i MISTICNOST i ne treba da se veruva vo rekla kazala. Ova so uljeto kako akumulator na toplina e samo reklamna patka i stos za prodazba na radijator grealki. Toplinskata energija se predava na zagrevanje na uljeto, na rebrata pa na vozduhot vo prostorijata. Podobar e direktniot nacin na zagrevanje so goli graci bez nikakvi posrednici, tuka e iskoristuvanjeto na el. energija najgolemo. Se drugoto e mizi da te baem, se razbira klimite se izemeni od ova blagodarenie na sposobnosta na gasovite da se zagrevaat/ladat pri nivno komprimiranje/sirenje.............
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.727
Поени од реакции
2.546
Mits. FH35VA e vrvniot model i cini okolu 1000eur,
Zatoa velam deka za 1000evra ja kupuvas najdobrata klima od eden od nejrenomiranite kompanii za klima uredi.
Nekoi tamu vo mits. ne za dzabe ja smestile kako nivni vrven model.
Тој модел е одлична клима, тука нема збор. Но за врвен модел види го постот на @Kandilce. Од друга страна се работи за модел што е стар добри осум ако не и повеќе години. За таа цена од 60 и нешто илјади не е баш најдобриот избор за парите. За поевтино има помоќни подели од даикин и хитачи а и фуџитсу може да се најде.

Made in kinez e i na @moongoses klimata, no toa e 2011 koga on ja kupil, mu skidam kapa sto vo toa vreme voopsto ja nasol i zemal za taa cena za koja denes ima mnogu poslabi modeli-marki za istite tie pari...
Од хидросет ја купив, тие што на темава ги бие глас дека се прескапи :). Цената им е таа цело време, единствено што моделите ги менуваат како што од фуџитсу ги заменуваат. Моменталниот е нешто малку послаб од мојата.

Gree tezi 28 kg ima kompresor 9.1cm3.
Tvojata tezi 34 kg so
Kompresorot ASD084SFNA7JK1, znaci 8.4 cm3 kompresor i 2 kw na -15 I 2.7 kw na -7 po eurovent ti greese 50 kvadrati bez problem,kolku ti bese vnatresnata temperatura na -10 nadvoresna temperatura 20 stepeni sigurno. Se e ova nerealno.
Sega ke ti kazam sto e realno jas so mojata lg d12ak-s12ak so 10.2 cm3 kompresor 37kvadrati greev na -14 stepeni nadvoresna klimata namestena na 25 stepeni na najsilen izduv ne mrdna od 23 stepeni vnatresna, termometarot namesten na 5 metri od klimata trosese 800-1200w ( okolu 900w najmnogu se dvizese potrosuvacka)
I uste edna bitna rabota da se kazi za servisnite upatstva od Gree samo na niv imam sretnato application area za sekoja klima pa ako sakate edna klima da vi raboti komotno, mirno I mnogu godini I dobro da topli bez pomos na dodatno greenje i na -15 mozite da se vodite po toa.
A ne vaka pausalno se pisuva so 12 ka klima se great 50 kvadrati,ama na kolku vnatresna temperatura e prasanje?
Smetkata bi bila vakva
9 ka do 15 kvadrati
12ka do 25kvadrati
18 ka da 35kvadrati
I klimata ke trae godini bez problem, ovde ima isklucoci kako na primer
Micubisito fh35ve koe moze da se smeta za 18 ka.
Зошто да е нереално? Најголема глупост е да се одредува капацитетот за греење според квадратурата, па макар советот да доаѓа и од грее. Според се димензионира според топлотните загуби, а не според квадратурата или волуменот. Едно е да се грее куќа направена од цигла и малтер, па дури и без малтер какви што има еден куп, сосема е друго стан во зграда со добра изолација. Твојата лг што не успева да качи над 23, кај @mt07485 може бања да прави со само пола капацитет. Кај друг нема ни 20 да постигне.

Ova e vo mesec april,maj ili januari, bidejci ako e vistina deka se polni za 5 minuti a prazni za 20-30 , znaci ti vlece struja ili od komsiite ili direktno od jonosfera po teslinite principi na bezicen prenos na energija. Abe se prevrtuvaat vo grob site poznati, pa i nepoznati fizicari ....
Едно прашање. Колку време му треба на литар вода да зоврие на рингла, а колку време треба истата таа вода да се олади до првобитната температура? Исто е и со радијаторот во муабетов.
 

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
A zosto bi se prefrlal od panelka na radijator, odnosno ako vekje ja imas panelkata zasto bi kupuval greac za radijator pa ulje pa majstori ?? Mislam deka toa ti e ideaata ako dobro te svativ ?
Pogore ti napisaa da ja ostavas panelkata cel den na 1250W t.e na eden greac...
za 15casa vo denot (site vo skapa tarifa) i da trosi nonstop po 1,25Kw za 30dena ke platis 1,25x15x30x6,6=3712den.
vo obratniot slucaj so 2 greaca vkluceni za da pak istata smetka ja imas odnosno 3712den treba da se grees maksimalno 7,5casa vo denot.
А плус другото трошење на струјата како машини за перење алишта/садови, шпорет, печка 4,5 во дневна, електроника... пак 6-7000ден. месечно и тоа не ми одговара. Како што кажав со еден греач на панелката со по цел ден горење е супер ама таа воопшто не држи топлина и со тоа ја дува сметката.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Koj e vo potraga po klima, eve informacija hitaci rak50ppa ja zemal moj prijatel za 60000, ceka da se montira od majstor zoki,strelec ako si mu ja dal mojata garancija na zoki ,ce ja zemam od kaj nego, ako ne daj mu ja , posto mislam rece imale dogovor vo nedela da montiraat.
Od kade ja kupil?

Sent from my Redmi Note 2
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Koj e vo potraga po klima, eve informacija hitaci rak50ppa ja zemal moj prijatel za 60000, ceka da se montira od majstor zoki,strelec ako si mu ja dal mojata garancija na zoki ,ce ja zemam od kaj nego, ako ne daj mu ja , posto mislam rece imale dogovor vo nedela da montiraat.
Od kade ja kupil?

Sent from my Redmi Note 2
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
moongoses

Ubavo bi bilo da navedes koj koj daikin e poeftin od Mits FH serijata, adekvatno na klasata, kako bi znaele da ne se pogresime vo kupuvanje

Tie sto gi postiral kladence se zamena za segasnite klimi namesto so 410, ide so drug freon, a tie ima vreme koga ke se pocnat da se prodavaat.

Gore navedeniot Mits e vrvniot model na Mits, a fujitsuto koj se prodava vo Hidroset e najslabiot model, posle nego imame LU, pa LT SERIJA.

Eve za Fujitsu
http://www.fujitsu-general.de/air-conditioners/residential-use/wall-types.html

Isto taka i za site drugi moze da procitas na internet i da gi sporedis cenite.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
A be moongoses ako 3,5Ki so 2Kw na -15 moze da great 50m2 i na -10 i -15 togas voopsto i da ne gi proizveduvaat 5,5kive so 4Kw na -15, im zatvori ti cela proizvodna linija ti na klimagiive po fabrikite...3,5ka i sve je moguce :)
Konkretno za Hitachito ima 2 modela/verzii PPA i PPB koi se ista cena kaj nas....pokraj tezinite i kolicinata freon bitna razlikata e vo kompresorite pa pred da odberete PPA ili PPB procitajte ja temata kaj bugarive i simnete si gi servisnite. 5,5kata 50WPB spored oznakata 5RSxxxx po se izgleda ima Panasonic kompresor, 50WPA ima JU serija Hitachi twin kompresor.....3,5WPA e so ASD102SF a 35WPB so pomal kompresor ASD084SF.
Spored Eurovent 5,5kata 50WPA dava 800W povekje toplina od 50WPB na -15 na smetka na pomal COP od WPB odnosno klimava e podesena pred sea da gree dobro a ne da brka COP pa koj mu treba toplina WPA, na koj mu e do pojak COP WPB. Slicna e situacijata i so 35PPA vs 35PPB na -15, tuka 1Kw e razlikata vo korist na PPA.
komp.jpg kompp2.jpg
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
38
Поени од реакции
49
Ама да не влече многу струја? Јас минатава зима со панелна греалка се греев и еден месец ми гореше на еден греач од 1250W а од кога ја поставив за да загрее еден ден на 2500W. Кога дојде после струја 7000ден. А на еден греач убаво и фино затоплуваше, ама влече многу струја. Потоа ја палев кога ќе седам во соба, ама не е тоа тоа, само за брзо да загрее мора на 2 греача да гори...
А иначе за ова, јас имам ребраст радијатор од парно и идејата е да се испушти водата (ама мислам дека и нема воопшто), да се наполни со уље и греач да се купи. Друго треба нешто, термостат или..?
Еве инфо од прва рака за радијатор и грејач
- Радијатор Алгрета Р 500/80 22 ребра
- греач чини 1500вати со термостат и термички осигурач (стар тип и најдобар)
- Радијаторот наполнет со дестилирана вода (за 22 ребра околу 10.5 л)
- Греење на просторија од 15 кв со ПВЦ прозори и без изолација-на ѕидови(полна цигла)
Мерења на потрошувачка (со мерач поврзан само на радијатор) тест за да имам точна представа колку троши за одредени температури - земена е просечна потрошувачка поради вариации на надворешната температура оваа зима;
- работа на греачот - грее 15 секунди, не грее 45 сек и така во круг (исклучува термостат) а кога е поладно, обратно грее 45 не грее 15, или ова зависи од надворешната температура.
- за температура од 21 степени 24 часа на ден 2700-3100 ден месечно
- за температура од 22 степени 24 часа на ден 2900-3500 ден месечно
- за температура од 23 степени 24 часа на ден 3200-3900 ден месечно
- за температура од 21 степени 16 часа и за 18 степени 8 часа на ден 2400-2900 ден месечно
Температурите беа за прошла зима која и не беше баш зима како што и знае да биде.
Во поладните денови знае добро и да потроши, многу повеќе од овие цифри ( + 20-30% }.
Не препорачувам Радијатор грејач вода, за загреавање, со клима уред е многу поевтино.
Мене радијаторот воопшто не ми беше исклучен, од мес Октомври па до кај Април само што неколку месеци тестирав со смалување на ноќна темп и темп. Го користев во просторија за лица со посебни потреби и нега, така да морав да греам и преку ноќ над оптимумот . Истата просторија со клима уред стандард, не инвертер трошев помалку, а за зими со -12-15 степени и додатно панелки потрошувачката знаеше да се искачи многу повеќе. Со Инвертер е многу поевтино .
Што се однесува за Радијатор со масло, мислам дека треба специјален грејач за масло, (овие не се наменети за тоа) ги има, ама јас не сум користел и не знам дали има готови комплети со вградени термостати и осигурачи. Како и да е не сум задоволен за греење со греач и радијатор.Подобар избор е пелети и печка за пелети, или нај економично е со клима инвертер. Подобар инвертер е поскап али инвестицијата се врајќа за две год. со помалата потрошувачка на енергија.
За жал кај нас за ТП многу малку се размислува, се избираат стандард инвертери или обични клима уреди, а пожалосно е што нема многу детални информации за бренд моделите или воопшто, за да се информира некој со најбитните детали при купување на клима уреди.


Код:
http://viking.hr/

http://www.energosistem.com.mk/greewe/radijatori-registri-i-oprema/elektrichni-grejachi

http://www.cini.co.rs/sr/elektricni-grejaci/mek

http://www.bojleri-renome-beograd.com/grejaci/grejaci-za-radijatore-i-susace/

http://www.etes.mk/cini-grejac-1200W#.VJQ33FSH0nQ.facebook


1447925987473.jpg 1447840552687.jpg slika-197744-1d085377a14d-velika.jpg



ВИКИНГ ХРВАТСКА - премногу се скапи

r21.jpg
 
Последно уредено:
Член од
16 ноември 2005
Мислења
75
Поени од реакции
31
да се вратиме на климите ... :)

Дали може некој да сподели мислење за VIVAX COOL, ACP-12CH35AERI? Помина летово, ги оставив моите без клима, треба барем пред зима да се направи нешто...

Буџетот е 500еур плус-минус, ова ми изгледа ок, демек ДЦ инвертер, греачи на компресор, тацна, грее до -15 и сл а влегува внатре. Слободно разубедете ме за друг модел ако има подобар избор за парите. Не успеав да најдам сервисно упатство, ваљда е многу нов моделот.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
222
Поени од реакции
193
Mitsubishi
Najveći svjetski proizvođač klimatske oprema tvrtke Gree u suradnji sa Daikinom , počeo je s prodajom kućanskih split sustava, ne samo rashladnim freonom R32, nego i sa verzijom R290 rashladnog propana. Čak su i drugorazredne tvrtke kao Midea i Haier, donekle zadržale korak s vodećima.
Koje su prednosti rashladnog R32? U ekologiji utjecaj na ozonski sloj je gotovo nula. Nova tvar je u potpunosti u skladu s vrlo strogim standardima koji će se primjenjivati u Europskoj uniji od 2018. Osim toga, R32 ima ogroman potencijal za stvaranje klima uređaja visoke kvalitete. U nastavku u tablici 1., pogledajte energetske učinkovitosti klimatizacijskih uređaja na koeficijentima R32 (modeli 2,5 kW).
Tablica pokazuje da energetska učinkovitost rashladnog R32 prelazi top modele rashladnog R410A istog proizvođača. Bilježimo jednu važnu činjenicu: latentna toplina isparavanja (kondenzacija) je na temperaturi vrenja od 360 do 390 kJ / kg, što vam omogućuje da napunite klima uređaj s manje radne tvari (, u usporedbi s R410A je više od tri puta), kako bi stvorili više kompaktniju i tiši klima uređaj.
Знаеме дека старите клими на старите нееколошки фреони многу подобро работеа и подобро грееја(ОН-ОФ). Ова со R32 фреон е навистина прекрасно. Дали нашите „врвни трговци“ наместо на форуми да фалат и „продаваат“ клими од 1000 и фазла евра ќе успеат за скоро време да донесат ваков уред за коректна цена? Дали би можело на веќе постоечки клима уред од средна класа(тиесетина илјади) со R410A да смени фреонот со R32? Ако може колку би чинело?[DOUBLEPOST=1470385451][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.685
Поени од реакции
3.982
Voopsto ne e tocno deka klima so R22 podobro gree od R410a. Najdobar gas za TP e amonijak no za zal toj e otroven i ne se primenuva. R32 ima uste podobri karakteristiki od R410a i so nego ce se postiga bez problem greenje na T=-20, samo sto e blago zapaliv, pa sekoe propustanje na gasot moze da bide mnogu opasno, sto znaci deka proizvoditelite moraat da go podignat kvalitetot na spoevite na uste povisoko nivo, a nie kupuvacite da bideme spremni na uste edna potencijalna bomba vo oklolinata. Se razbira deka ne e mozna zamena na dvata gasa pomedju sebe, bidejci imaat razlicni temperaturi/pritisoci na pregrevanje i podladenje, a so toa i softverite za upravuvanje ne se voopsto isti i kompatibilni ......
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
9
Поени од реакции
7
да се вратиме на климите ... :)

Дали може некој да сподели мислење за VIVAX COOL, ACP-12CH35AERI? Помина летово, ги оставив моите без клима, треба барем пред зима да се направи нешто...

Буџетот е 500еур плус-минус, ова ми изгледа ок, демек ДЦ инвертер, греачи на компресор, тацна, грее до -15 и сл а влегува внатре. Слободно разубедете ме за друг модел ако има подобар избор за парите. Не успеав да најдам сервисно упатство, ваљда е многу нов моделот.
Јас ја имам добра е. Убаво лади, не сум проверувал колку троши ама оние што проверувале велат дека е добра, ептен е тивок компресорот не се слуша, убава е на лик и има WiFi.
2 месеца се мачев да го поврзам WiFi-то ама денеска еве конечно успеав. За сите што имаат проблеми со оваа клима и со апликацијата за WiFi (NetHome Plus):

- Добив одговор од Вивакс Хрватска дека апликацијата не работи на Андроид 6. Демек апдејт се спремало моментално ама, еве веќе две недели од тогаш уште нема никаков апдејт.

- Арно ама, кога ја пушташ апликацијата се најавуваш со имејл и пасворд. Доброто тука е што можеш преку друг телефон да се најавиш со истиот имејл и да ја поврзеш климата со рутерот, а после од твојот телефон кога ќе се најавиш климата ќе си биде поврзана и ќе можеш да ја палиш/гасиш.
До сега за 3 телефони знам дека можат да ја поврзат со рутер: Samsung Galaxy S4 mini (Android 4.4.2), Lg F60 (Android 4.4.2) и еден Meizu кинески (не знам што андроид имаше ама мислам 5. нешто беше). Веројатно и многу други можат само треба да имаат верзија на Андроид постара од 6.0 (ама и не постара од 4.4 оти тогаш нема ни да ја подржуваат апликацијата)
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
218
Поени од реакции
788
Pocituvani ,

So golemo zadovolstvo Ve izvestuvame deka od sredina na mesec Septemvri ke Vi go predstavime noviot model na GREE Inverter model AMBER so freon R32 i standard Wi-Fi.
Energetska klasa A+++/A++

Amber A1正面.jpg

Voedno Ve izvestuvame deka od 15 Avgust 2016 Vi podgotvuvame mnogu prijatni podaroci so sekoj kupen model na GREE klima ured.
Naskoro ke imate podetalni informacii, kako i celosna tehnicka specifikacija za noviot model AMBER.

So pocit,
Greemak Group
 

Kajgana Shop

На врв Bottom