Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
2015-01-16-086.jpg еве што видов сабајле низ градот
климата е закачена од некое товарно возило ама за чудо работеше одлично тивка не се слуша воопшто, вивакс инвертер не знам точно кој модел е само
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.792
Поени од реакции
21.204
Zagaduvanjeto e kombinacija od poveke faktori koi prethodno gi spomenav.
VladeMKD dobro kaza deka golem del od strujata idi od REK koj raboti na jaglen. No bidejki e tolku dobar cinik, kolku shto e dobar i logicar, ne spomena deka najdobra, najeftina kombinacija za odredena kvadratura e greenje na klima vo kombinacija so drva (za onie koi nemaat dovolno sredstva da kupat poskap inverter). Klima od 200 evra za preodnite periodi i drva (buka II klasa) za poladnite e periodi. SIte ke se slozite deka toa e dobitna kombinacija (osven ako nemate uslovi za drva KAKO KAJ MENE).
Inace zatopluvanjeto na drva mozebi e ekoloski vklopeno vo prirodata no koga ima ekstremno golema potroshuvacka, kako kaj nas vo BT, posledicite koi gi osekame ili ke gi osekame se strashni. Koga vo BT bi imalo toplana koja raboti na gas, togash otpadnite gasovi bi vrvele niz filtri i zagaduvanjeto bi bilo minimalno. Ajde sega sporedi go toa so gorenje t.e. cadenje na site ovie individualno ogjaci od koi NITU EDEN NEMA NIKAKOV FILTER, plus gorat se i seshto od bor do peleni.......daleku e toa od vklopuvanje druze
Морав малце цинички да влезам мајагери. Се надевам дека никој не ми зеде толку за зло. Инаку не само во греењето туку секаде комбинирањето дава најдобри резултати. Во случајот пошто е таква темата, ете конкретно за дрва има голема разлика во искористивост на каминот, котелот па и обичното шпоренце кога надвор температурата е над и под нулата. Пошто малце е заебано да ја контролираш излезната снага на грејно тело на дрва( уствари можиш со тоа што најчесто му ја намалуваш искористеноста) нормално дека иако во потопли денови наизглед трошиш помалце гориво споредено со искористливост испаѓа дека со повеќе дрва добиваш помалце топлина. Но пошто ова не е како со климите или грејните тела на струја каде едноставно ке исклучиш греач или ке намалиш температура , не ти останува друга варијанта освен или да се помириш со тоа или да инвестираш во топлотни акомулатори( било вода за тие за што се на парно) или во изолација која има способност да акомулира топлина или како што се спомна погоре во комбинација со друг дополнителен начин на греење кој ете не е ефикасен при ниски температури но е сосема доволен при температури кои се над нулата. Само работата е што кога имаш пари вишок многу е лесно да сето тоа финансиски да го реализираш, но кога имаш ограничен буџет математиката иди сосем друга. Не викаат за џабе дека сиромавиот два пати плаќа.
Инаку за дрвата што треба да се платат наеднаш тоа е само работа на финансиска дисциплина. Многу едноставно, секој месец ке си тргаш одредена сума на пари исто како да плаќаш на рати.
И да не се лажиме ако зборуваме за индивидуално греење најлесно во физичка смисла и најчисто е она на струја. Прицкаш дугме и толку, завршена приказна. Арно ама секое задоволство кошта, така да секој знае што е најубаво, најчисто и најлесно но не секој може тоа да си го дозволи.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Sega ja gledam smetkata za sredina Dekemvri-sredina Januari.
6.189 den. Tolku i ocekuvav.
Zapisav sostojba na strujomer na 14.01 i vo smetkata ANT e do decimala tocno, AVT nekolku kw pomalku. Sigurno se pogodilo denta da citaat. No na prethodnata desetina dena ne bea izracunati, ne citale sostojba izgela, znaci ovie 6.200 den se za negde 40-tina dena vo najladniot period.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@ogledaloogledalo Мојата уште не е стигната но мерам на контролно броило и по измереното очекувам 7500-8000 за 90м2 со по 15часа дневно греење на 23Ц плус 24часа греење неделата околу нова година кога не ја гасев воопшто од страв дека е -15 надвор. Сеа незнам дали да те прашам колку саати грееш во денот зашто мислам имаш напишано, одприлика лани, дека денски не греете кога сте на работа, слабо готвите дома итн...ако е истата таа ситуација за 7-8 часа греење 30-40м2 не е баш малце. Не го пишувам ова во смисол да правам споредби или за она секој својот коњ го фали него и по некои постови твои дека просек 1.4KW ти трошела во ладното (ако не било 1.4Kw исправи ме по сеќавање го пишувам) да не и фали фреон на твојава клима у тој стил, некако многу троши.
Додуша немора да е до фреонот може ја пукаш над 25Ц и слично, ако можеш да опишеш подетално како ја работиш у смисол температури зададени и внатре ? Филтрите ги чистиш ?
 
Последно уредено:
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
se izvinuvam shto sum nadvor od temava ama ne mozam da izdrzam a da ne spodelam

6b1036f3b202bd2165995d2da1572f8c07504f775a205ba93e9990a8144ba046.jpg eve kolku e zagadena bitola (bitola istok). maximalno dozvolena granica e 50mg/m3. ete ja frustracijata
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Strelec gi imas pomesano lugjevo ovde.
Jas i lani i sega sum na 24h greenje. Negde okolu 25 Oktomvri bese koga startuvase 24 casovnoto greenje, za razlika od lani koga okolu 20 Noemvri pocnavme so 24h. Lani na 28 Oktomvri ako dobro se sekavam ja montirav klimata, i po kratki rakavi sedevme na balkon. Kolku poladen bil Noemvri pa i Oktomvri ovaa godina.
Sega mnogu poveke se gotvi, tripati se pusta sporet samo za varenje na zelencuk/ovosje za bebeto. Dvapati vo denot bojler, ednas preku den za bebeto, ednas po 22 za nas.
Nemam pisano za 1,4kw. Nemam kako da izmeram kolku trosi klimata, osven najladnata vecer na 2-ri koga vidov kolku imam potroseno na evtina tarifa, i mi iskoci deka okolu 1,7kwh jadela cela vecer a toa e i maximumot koj go pisuva deka go trosi.
Podesuvanjata se 22 stepeni so iFeel (da meri temperatura kaj daljinskoto), daljinskoto na 30-40 cm od pod. Greenje na 42 m2.
Letoska smetkite mi idea okolu 1500-1600 den. Otkako pocna greenjeto, smetkata sredinaa Oktomvri-sredina Noemvri bese 1.170 den (neznam zasto tolku malku, verojatno ne citale strujomer), narednata do sredina na Dekemvri 2.550 (i tuka slabo so citanjeto strujomer). I ovaa od 6.200 so realna sostojba na strujomer.
Jas racunam do sega deka za greenje imam dadeno 5.500 den, 4.600 na poslednava+900 na prethodnite dve.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
I jas bi gi spodelil smetkite za struja !!! Se nadevam deka ke bidat mnogu prifatlivi za dzeb :)
Inverterot go montirav na 27 Oktomvri, Gree Hansol 12000btu.
Bidejki sme vseleni vo stanot vo Septemvri, imam samo 2 celosni smetki do sega (krajna suma so vkluceno ulicno osvetluvanje)
Prvata od 14.09-14.10: 853 denari.
Vtorata 15.10-13.11: 1.300 denari.
Ziveeme samo jas i soprugata.
Standardna potrosuvacka e bojler sekoj den, masina za perenje 3-4 pati nedelno, susenje na alista 1-2 pati nedelno, masina za sadovi 2 pati nedelno. Se ova se uklucuva na eftina tarifa.
E sega, ne gotvime mnogu barem zasega, pa mozam da kazam rerna otprilika ednas nedelno, sporetot se uklucuva pretezno za kafinja-caevi, makaroni i ne mnogu cesti przenja. Ova e normalno na skapa tarifa.

Klimata otkako ja montiravme vo vtorata smetka vleguva so nekoi 16 dena. Poradi visokite temperaturi vo toj period ja uklucuvavme samo navecer od negde 18-19:00, pretezno ja ostavavme da raboti cela vecer i ja gasev sabajle koga ke stanam za na rabota okolu 6:45.

Ja pustiv non-stop da raboti na 22.11 i ottogas ja nemam iskuceno, namestena e na 21 stepen so iFEEL opcija da meri temperatura kaj daljinskoto, koe go cuvam na komodata za televisorot na 30-tina cm od zemja. Preku den sedam i na kratki rakavi, no zenami e pozimurliva i radi nea ja drzime taa temperatura. Navecer se pokrivam samo so edno kebe, zenami so kebe i frotirka-sinokja go primetiv ova, znam deka bese so dve kebinja od koi ednoto vo carsav no vika deka se potela taka :)
Poslednive 4-5 dena uklucuvam sleep funkcija preku den (sleep3 ili DIY za tie sto imaat vivax gexi-geyi ili hansol) namestena da ja namali temperaturata za 1 stepen (znaci 20) za 7 saati i potoa pak da vrati na 21. Ne ja uklucuvam navecer ovaa opcija zasto posle otprilika 2 saati pocnuva da duva epten mlak vozduh od sto e toplo doma i koga bese snegot proslata nedela posle defrost se isklucuvase, valjda bidejki nema potreba da raboti, no posle i treba vreme za da ukluci (stvarno da se izladi doma). Koga ne e na sleep, uklucuvam QUIET, odnosno najmala mozna bzina bidejki e dovolna za ovie temperaturi od okolu 3-5 stepeni.
Kako sto vika sass, duva skoro vruk vozduh kako od fen. Koga ke zastanes pod nea ne ti se trga.

Slednata smetka treba da stigne negde pred nova godina. Poveke informacii togas.

Zaboraviv da pisam deka greeme 42 kvadrati, 30 kvadrati e otvoren prostor dnevna kujna hodniche + 12 kvadrati spalna vo koja se vleguva direktno od dnevnata i vratata ja drzime non-stop otvorena.
Нешто сум утнал не баш све, ама главниот дел дека греете по цел ден сум го утнал тоа признавам. Јес да сум у години ама дотолку да утнам колега со Гри на кој и монтерот сум му го нашол нема шанси ;)
Вака чим сте со бебенце (како и ние) греењето на високи температури а со тоа и потрошњата е сосем разбирлива и разумна за тие 30+12м2 за овој период.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.819
Јас би се сложил со @nmarkovski и @Strelec дека за простор 30-40 квадрати треба 5,5kW клима, бидејќи ...
Ne gi slusajte prikaznite i razni sporedbi pomedju koli i klimi za potrosuvacka na el. energija..... Koga 3.5-kata e loso dimenzionirana taa sekako se trosi povece od 5.5-kata, no ako e dobro dimenzionirana ce trosat otprilika ISTO bidejci izgubenata energija e sekogas ISTA.

Jas za prostor od 30-40m2 sekogas bi zel 5.5 kw-na klima...
Јас не се согласувам со вас двајца. Генерално сум противник на предимензионирање на климите, пошто со разликата во пари до 5+KW модел ќе докупите нешто како термоакумулациона печка, или панелка, или печка на дрва, или што и е да е со што ќе го диверзифицирате греењето со редундантен извор на греење.

Тоа кажано, не ми се допаѓа ниту симплифицирањето „киловат топлина за 7м2„. Нерелевантна е квадратурата, релевантна е само топлинската загуба на објектот (или просторијата). Или како што велат, ако имаш доволно добра изолација -и на сијалица ќе можеш да се загрееш. Се разбира, не LED или флуоросцентна... ;)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Da sme samo dvajca kolaj rabota, tuku ne ima najmalku 5-6 -tina..... Jas koga dvajca ne bi se slozile so mene, vednas bi se preispital sto ne e vo red kaj mene. Jas ubavo obrazloziv zosto taka mislam, a ti bace s neba pa u rebra, ednostavno ne ti stima i ne se soglasuvas bez objasnuvanja zosto e taka. Vo red ti ne se SOGLASUVAS sto istovremeno i ne mora da znaci deka si vo pravo, a nie ostanatite, da ne gi nabrojuvam sega ne sme.
Znaes zosto go pisuvam ova? Pa ako ti si vo pravo togas jas cel zivot za tehnikava pogresno sum razmisluval i se sto sum rabotel i izrabotuval e klimavo, togas ce mora debelo da se preispitam .
Za tebe ova primedba nema nikakva tezina, ednostavno ne ti stima nesto, a samiot ne mozes da si dokazes zosto, ednostavno e taka, i jas vo mnogu oblasti mnogupati go imam istoto custvo, ednostavno si vikam nema logika da e ova tocno nemozejci da objasnam sam na sebe zosto e bas taka, no na toj sto go tvrdi toa ne mu frlam rakavica vo lice deka ne se slozuvam .......
Eve navedi zosto ne sme vo pravo, obrazlozi, presmetaj, kako ce pravis pravi ( samo nemoj da zemas za dokaz nekoj sto nesto kazal na nekoj forum i sega toa e TEOREMA), zosto batka so ovaa izjava mene licno me navreduvas.
Se slozuvam so ova za 7m2....... ne se slozuvam okolu jacinata na klimata.
Za tvoja informacija liftovite se pravat so stepen na sigurnost 10 ( znaci se deset pati PREDIMENZIONIRANI), vozilata ne znam tocno vo zavisnost od namenata sigurno se 2-3 pati, bidejci poedini elementi od koi se sostaveni MORAAT da imaat stepen na sigurnost epten golem ( na primer straf za trkaloto e uzasno predimenzioniran).
Vo tehnikata se se predimenzionira (vo smisla fizickata presmetkovnata vrednost MORA da se zgolemi za odreden stepen na sigurnost vo zavisnost od namenata), stosot e da se pronajde OPTIMUMOT. Vo gradeznistvoto cesto se preteruva vo dvata pravca, cesto i konstrukciite padjaat od sopstvena tezina.
Ajde sega obrazlozi ZOSTO da kupam TA pecka i poslaba klima. Ako zborime za DOGREVANJE togas vo red, no ako zborime za PRIMARNO ZAGREVANJE samo so edno telo togas?
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
синоќа морав да го палам каминот поради славата, и за проба на крај после 2 ипол направив 37с. во дневна 30-31м2 :D
еве уште нема паднато под 28, пекол, ке отварам сега да излуфтирам
кога само ќе ми текне дека далинското од климата има бројки до 30 на греење смешно ми е :D
 
Член од
28 октомври 2013
Мислења
9
Поени од реакции
6
Zdravo.

Jas koristam Gree GRS 121, Hansol. So nea grejam dneven prostor od okolu 39 m2, so izolirani nadvoresni dzidovi i smeneti prozorci (orientiran kon zapad). Prethodno bev dosta skepticen za greenje na klima, a najmnogu za klima od firma sto prvpat ja slusam. Sega otkako pomina najstudeniot period, mozam slobodno da kazam deka sum prezadovolen od klimata, so eden zbor si GAZI! Smetkite za struja za Noemvri 2400den, za Dekemvri 3100den, pripazuvam eftina tarifa, a gotvime na plin. Prethodno, da ne recam letoto, mi stigaa smetki vo rangot pomegju 900 - 1100den.
Vo tekot na periodite koga bese okolu -10, vo dnevna ne se spusti temperaturata pod 20C, sto mene mi e sosema prijatno.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@neogeo сигурно си во стан
инаку одлична потрошувачка за таа квадратура и најдобра температура според мене 19-20с. и јас не сакам потопло глава ме боли
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.792
Поени од реакции
21.204
Јас не се согласувам со вас двајца. Генерално сум противник на предимензионирање на климите, пошто со разликата во пари до 5+KW модел ќе докупите нешто како термоакумулациона печка, или панелка, или печка на дрва, или што и е да е со што ќе го диверзифицирате греењето со редундантен извор на греење.

Тоа кажано, не ми се допаѓа ниту симплифицирањето „киловат топлина за 7м2„. Нерелевантна е квадратурата, релевантна е само топлинската загуба на објектот (или просторијата). Или како што велат, ако имаш доволно добра изолација -и на сијалица ќе можеш да се загрееш. Се разбира, не LED или флуоросцентна... ;)
Види едно е да не ти се допаѓа но е друго е практичноста. Не секој има време, знаење и трепние да пресметува топлински загуби.
Стиуација 1:
Влегуваат во продавница странки кои сакаат да купат грејно тело. Јас ако земев да ги прашувам се по ред и по пропис и тоа под услов тие да знаат што точно ги прашувам и ги имаат потребните информации ке имав време да продадам две три грејни тела во најдобар случај. А вака колку простор ке загревате. Толку и толку.
Тој тој тој и тој. Одберете кој ви одговара и се префрлам на другите. Нормално тие што ке им ги препорачам со самото тоа што го земам киловатот да е 6- 7 м2 е предимензиониран малце за да компенизирам за загубите пошто точните пресметки се околу 8 м2 за киловат, најточните се пресметани во волумен а не плоштина. И сега кој просечен купувач знае колкав им е волуменот на просторт кој сака да го загрева ? Да не прашувам за топлински загуби и ред други параметри. И така сите среќни и весели.
Ситуација 2:
Имав колега војно лице од стар ков. Топџија поточно за хаубици. И кај нив истото.
Тој дури да пресмета брзина на ветер, агол и уште појма немам колку параметри непријателот ке се префрли на другиот рид и после пак наново. Башка не се сите добри во математика и пресметки. Затоа по негово кажување имаа таблици со упростени пресметки кои за 5 мин им даваа потребни параметри и пукај. Не е толку прецизно но не пука само една, туку цел плотун, така да веројатноста дека ке погодат е задоволителна.
Па така и овде со тие 7 м2 = 1 кв да не ја тупиме до бескрај. Можи ке биди 7.5, можи ке биди 6.5, можи ке биди 8. Важно приближно тука сме некаде и нема да промашиме за многу. Се надевам ми ја разбираш поентата.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Во секој случај од појака клима глава не боли. Освен цената не гледам кој друг недостаток би имала појака клима.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
90
Поени од реакции
26
Здраво. Сакам да прашам за затоплување. Планирам да купам Клима од Нептун или Техномаркет, сеа читам Инвертер климите биле поубави и поекономични па планирам таква да земам. Гледам од минимална цена почнуват од околу 450 евра па нагоре, која е разликата во поскапите ако може некој да ме упати? Некои се со помалце KW (3.2) некои со повеќе KW (3.7) која би била подобра?
И дали инвертер клима би затоплувала добро соба од 13 квадрати ? И се разбира доколку знаете колку сметка струја би идело?.. Фала однапред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom