Најекономично греење (затоплување)

Член од
5 декември 2014
Мислења
9
Поени од реакции
8
Epten si ja kupil povolno, toa e odlicna klima za tie pari... Kazi mi dali imase nekoj drug model VIVAX na primer GEYI...
На лагер немаше ништо по порачка беше али ко шо гледам на испратницана од каргото од паком е испратена а кај нив на веб истава клима е 29000 е сега која е математикава појма немам :)
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
84
Поени од реакции
82
Едно прашање :
Кој е увозник/продавач/сервисер на Mitsubishi клима уреди во MK ?
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Edno prasanje jas sum nov na forumov prijatelce saka da zeme klima inverter t.s 2 za kuka od markata vivax acp-18ch50geei kako e pokazana i vredi li za parite ke se koristi za greenje
 
Член од
4 декември 2014
Мислења
13
Поени од реакции
18
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Blagodaram a realno civo proizvodstvo se vivax[DOUBLEPOST=1422057153][/DOUBLEPOST]Edno prasanje do strelec imase pisano edna strana za proverka na klimive oficijalna za site modeli kako se pokazani no nikako da ja najdam pod koj broj bese ako moze da.ja pises
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Blagodaram a realno civo proizvodstvo se vivax[DOUBLEPOST=1422057153][/DOUBLEPOST]Edno prasanje do strelec imase pisano edna strana za proverka na klimive oficijalna za site modeli kako se pokazani no nikako da ja najdam pod koj broj bese ako moze da.ja pises
Vivax nema fabrika za proizvodstvo na klima uredi, po informacii dobieni od internet zakljucokot e deka pod markata klimi Vivax se krie ili brendot GREE (kineski najgolem proizveduvac na klima uredi) ili Midea. Konkretno za modelot za koj ti prasuvas acp-18ch50geei e so komresor na GREE t.e. Zhunai-Landa(kompresorite se pravat po kupena tehnologija od Daikin) znaci GREE e 100% nadvoresnata edinica, za vnatresnata edinica t.e panelot nikoj nemoze da ti garantira civa e, verovatno i taa e Gree.
Vtorovo sto me prasuvas za nekoja strana za proverka na klimi stvarno neznam na sto mislis?[DOUBLEPOST=1422060539][/DOUBLEPOST]
Na www.ekupi.mk ima najpovolni i najpristapni ceni za VIVAX, koga se obrativ vo Pakom za klima ured me upatija na ovaj sajt, od kade narackite odat vo nivniot magacin.

http://www.ekupi.mk/9804.aspx
http://www.ekupi.mk/9801.aspx
http://www.ekupi.mk/11964.aspx
Da bas taka ekupi.mk e ednakvo na Pakom, pakom e magacin nema prodavnica i zatoa upatuvaat na Ekupi t.e prodazba na malo. No znam luge sto po informacii od sajt se javuvale pa nemalo na lager ni Geyi ni Gexi(koj go ima na advancedmedia u ponuda). Ako nema na lager ni na dvete mesta i ako e gre masina prasajte i vo Zorba drugarce od tamu zema koga nemase nikade a i poeftino go fati ;)
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Mislem na parametrite na klimive na proizveduvacive dali se stvarni vo uslovi na rabota nekoj sajt pisa za proverka
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
84
Поени од реакции
82
Ako ti e za kupuvanje, togash kade i da se obratish ke dobiesh ista cena za ovoj brend. Ova provereno od mene licno.
Ти благодарам за информацијата.
Инаку не ми е јасно е толкава разликата во цена на Mitsubishi клима уредите во МК и во околните земји ( разликата е скоро до 50 %) ?[DOUBLEPOST=1422094100][/DOUBLEPOST]
ПАКОМ=ЕКУПИ​
------------------------------------------------------------------------------------------
Организација:Друштво за производство, промет и инЖенеринг на информатички системи ПАКОМ КОМПАНИ ДООЕЛ експорт-импорт Скопје
Име:ПАКОМ КОМПАНИ Д.О.О.Е.Л. ЕКСПОРТ-ИМПОРТ СКОПЈЕ
Адреса:Јадранска магистрала 12, Скопје, 1000, MK, MK
Телефон:+389.23202800
e-mail:dario.ivanovic@msan.hr
Регистрар:TIM-CO-REG
Креиран на:17.10.2014 22:38:38


--------------------------------------------------------------------------------------------
Регистрант:TIM-CO-R748
Организација:Друштво за трговија и услуги ЕКУПИ МАКЕДОНИЈА ДООЕЛ Скопје
Име:ЕКУПИ МАКЕДОНИЈА Д.О.О.Е.Л. СКОПЈЕ
Адреса:Јадранска Магистрала 12, Скопје, 1000, MK, MK
Телефон:+389.23202800
e-mail:dario.ivanovic@msan.hr
Регистрар:TIM-CO-REG
Креиран на:17.10.2014 22:38:45[DOUBLEPOST=1422096618][/DOUBLEPOST]Многу е интересно што карактеристиките на моделот ACP-18CH50GEYI (http://www.ekupi.mk/11964.aspx) се разликуваат од карактеристиките за истиот модел дадени во каталогот на VIVAX (http://en.vivax.com/Download.ashx?FileID=e7b68ffc-e30b-4bb9-a958-f7e75f813390).
E сега прашање е дали е грешка или пак навистина има промена во карактеристиките на моделот ?
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Tetovo nase sega vo momentov E na 4 mesto vo svet, Skopje e na "pristojno" 24 mesto, vo Evropa Tetovo br 1, Skopje br. 2. A T. uzice na @Dr Zmigo ne e na listava, no toj se zasekiral za nego. Uste sum iznerviran, ne vikaat djabe po tudji gazinja 100 stapinja ne se mnogu.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.960
i posle mkd vlade ce kaze reg bitola zagaduval, abe ajde begaj kaj ste na listava? Znaes deka zavcera tetovo bese vtoro vo svet? Kaj da begam od ovoj grad?
http://www.numbeo.com/pollution/rankings_current.jsp
Не бе кај загадува Рек. Што е гледам чуден. Од оџаците чист кислород излегува , го паковаме во боци и го продаваме како чист низински битолски воздух збогатен со кислород. Класична ВИН ВИН ситуација. И ние тука среќни што ем дишеме чист воздух кој е нуспроизвод од Рек, башка правиме пари на понесреќните од нас што немаат таква среќа да имаат ваква фабрика за производтство на чист вооздух па им го шиткаме спакован во боци, ем ви продаваме струја. Ти од друга страна среќен што се грееш на грејно тело( нормално со помош на нашата струја ) кое не го загадува воздухот , а не како некои несовесни што се дрзнале да се греат на дрва.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.404
Toa e она кога ќе кажеме, се грееме на струја и тоа е „чисто„ греење. А оно најголемиот дел од струјата ни е од термоцентрали. Загуби во процесот на конверзија (топлинска-електрична-топлинска) еден куп, плус загуби во транспортот (отпорот на каблите и опремата) од, на пример ТЦ Битола, до Скопје.

Ние Скопјани се грееме, Битолчани се чадат. :D
Мала шала, @мкд владе -во секое време мењам битолски за скопски воздух... ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom