Најекономично греење (затоплување)

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Stanuva zbor za drvo od vtora klasa. Od onie potenkite i baagi krivi, kade so redenje imaat baagi prostor za manipulacia. I plus na toa, treba sam da si go platish prevozot. Sakam da kazam ne e bogznae kakvo namaluvanje bidejki po normalen pat i na rati so vklucen prevoz ... nekade se okulu 2500 mkd za m3.
Ogrevot kaj nas vo MK kako stavka e seriozen konzumator na skromniot bugjet.
Во медиумите нема информација дека се работи за дрво од втора класа
Според моите познавања огревно дрво од втора класа е она со дебелина помала од 6 см. Цената на таквото дрво пред ова намалување беше 1800 денари.
Што значи ова дрво не е втора класа, а можеби да е оштетено, со започнато гниење или слично
Инаку, во право си, огревното дрво во Македонија е поскапо од колку што е во Бугарија, Србија и Романија. За Албанија немам податоци
И кај нас сеуште се продава со „ метрење “, а во околните земји, се повеќе, се продава сечено и исцепено, пакувано на палети или во вреќи.
Еве како за ова известија Вечер и Дневник
http://www.vecer.mk/default.asp?ItemID=CA6958A007A82A4FA125283D2891A13A
http://dnevnik.mk/?ItemID=800ED4CB9EF2DF468F4FE1DEE3B9EDA2
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
За дрвата не знам за вакви цени од медиумите. Нормално дабово дрво, непоцрнето, не тенки гранки и нерастено на осој по скопските стоваришта чини 3100-3500 сосе сечење и превоз. Под 3000 денари не сум видел во околината. Не знам како е сега МК Шуми ама 2-3 пати пред негде 15-20 години сум имал лошо искуство со квалитет и количини па не ни купувам оттаму
 
Последно уредено:
Член од
24 јули 2014
Мислења
28
Поени од реакции
6
Uste ednas ZAMOLUVAM za korisnicki mislenja za GREE klima uredi i inverteri vo pogled na greenje!!!!
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Gree Hansol - provereno dobar za greenje[DOUBLEPOST=1407271301][/DOUBLEPOST]Imas ponazad linkovi za test vo skandinavskote zemji na Gree Hansol GWH12TB na niski temperaturi
 
Член од
24 јули 2014
Мислења
28
Поени од реакции
6
Korisnicko mislenje mi treba za modelot GREE GHANGE 12000 BTU inverter vo pogled na greenje....
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
За таа квадратура земи 18-ка да не офкаш после. Компресорот многу помалку ќе работи под максимално оптеретување и полесно ќе ја достигнува бараната температура. Истовремено, ќе трае подолго. Поздрав
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Korisnicko mislenje mi treba za modelot GREE GHANGE 12000 BTU inverter vo pogled na greenje....
Mene vo ducan na full mi rabotese i struja lapase i nekako kilavo se ponasase, da bi mozel da go vratim filmot gree hansol bi zel, mada iako ima ducanot 13m2 nekako imav problemi so bilo sto da go zatoplam. Za ladenje raboti kako saat, ja cuvam na 26° i tocno tolku odrzava, nema koj ne vlegol i da rece kolku e prijatna temperaturava.
Odi na gree hansol/vivax geyi
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.819
Uste ednas ZAMOLUVAM za korisnicki mislenja za GREE klima uredi i inverteri vo pogled na greenje!!!!



Zdravo,

po sugestija na ostanati clenovi na forumot, se obrakam za Vase mislenje. Imeno bidejki vo momentot razmisluvam za nabavka na GREE CHANGE 12000 btu inverter, a mi posocija deka vie go imate ve molam za korisnicko iskustvo...

Mene mi treba za dogrevanje vo preoden period t.e. do noemvri i od april natamu... za ladenje voopsto nema da bide koristen. Prostorijata e 32 kvadrati. Pa molam za sugestija


Го немам јас, туку брат ми го има тој модел. Со него загрева стан во зграда, внатрешната единица е во дневна просторија плус кујна, и остава отворени врати од спална и детска.

Задоволен е многу, и од греење и од потрошувачка. Но како што му реков и него, лани имавме многу блага зима и за двете други соби би требало да размислува за догревање во случај на поладно време. Плус го вади тоа што е во зграда, па само еден ѕид му е надворешен ѕид.


Е сега пошто ти сакаш само да догреваш, тој инвертор без никави проблеми би требало да го направи тоа. Таа квадратура од 32м2 за загревање е таман за 12к БТУ, дури и за целосно загревање не само за догревање. Но со задршка дека многу работи зависат и од изолацијата на објектот, како и од влажноста надвор. Плус и висината на просторијата игра улога, односно вкупниот волимен на воздух.
Тој модел на Гри го сметаат за ефикасен на температури некаде над -10 евентулано над -15 целзиусови степени. Со тоа што колку пониски температури, толку повеќе опаѓа моќноста на уредот.

Така да паметно е што ќе имаш друга опција за греење а ова го рачунаш како за догревање. Паметен пристап, и јас слична варијанта правам но уште се мислам која печка/вградлив камин со котел да одберам.
Една забелшка е тоа што мислам дека не мораш да поставуваш граници во вид на временски период (кои месеци) кога ќе користиш, туку едноставно гледај да не го користиш инверторот кога ќе биде минус -15с. Па дури и тогаш, денски можеш да догреваш со инверторот, кога температурата ќе рипне над -10с.
Според ланските температури, една од поевтините начини на греење беше со клима/инвертор.

Чисто ме интересира, колкава е просечната влажност во Битола во зима?
Има често магла?


BTW ова ќе го пренесам на темата за загревање, пошто нели поентата на муабетиве е сите да имаат корист од разменувањето информации.
Така да, се што имаш за муабет ќе продолжиме таму на темата (која патем малку ја подзаборавив, па ете причина да ја ѕирнам).[DOUBLEPOST=1407528939][/DOUBLEPOST]@CrniBitola, ме интересира што ќе ти биде примарното загревање во поголемите студови?
 
Последно уредено:
Член од
24 јули 2014
Мислења
28
Поени од реакции
6
Primarno greenje se drvata vo period od dekemvri do kraj na mart... taka da tokmu i zatoa se dvoumam za inverterot sepak e investicija dolgorocna... e sega barem po moe ubeduvanje do budzetot koj go imam gree change e soliden izbor no ete sugestii se dobredojdeni

Ona sto me natera da se dvoumam e iskustvoto na @goran0505 koj spored ona sto toj go kaza i ne e bas zadovolen
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.819
Има многу добри избори од аспект на брендови, тоа е веќе личен избор. Исто и моделите се секој со свои предности и мани.
Мислам дека gree change е добар од аспект на односот пари/перформанси.

Инаку искуството на Горан0505 е специфично, ќе треба да прочиташ поназад на темава за да разбереш. Накратко, кај него просторијата е мала ама со стаклени ѕидови (дуќан), и со прилично висок плафон (не ми текнува точно).... некои проблеми беа со тенденцијата на топлиот воздух да оди нагоре, а нас луѓето (осетливи на ладно) гравитацијата има тенденција да не држи долу, цврсто на подот. ;)
Мислам имаше и уште нешто со случајот на Горан, но не ми текнува точно што. Може и тој самиот да ме потсети ако сака.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.819
@CrniBitola
Мислам дека окулу 3 илјади денари им беа во зима сметките. Целата месечна потрошувачка за станот. Ај ќе го прашам брат ми денес на ручек, ако сум погрешил ќе поправам.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
@CrniBitola
Мислам дека окулу 3 илјади денари им беа во зима сметките. Целата месечна потрошувачка за станот. Ај ќе го прашам брат ми денес на ручек, ако сум погрешил ќе поправам.
Таа цифра е само за загревање или вкупно за се?
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Без добра топлинска изолација на надворешните зидови заборавете на греење со топлински пумпи(климатизери).Јас пред месец ипол завршив со фасадата надвор 8см. тврдо пресуван стиропор.За разлика од лани ова време кога климата ми работеше без прекин после 13 часот, сега немам потреба да ја палам, не крева повеќе од 26с. во соба.Здравје на зима ќе видам како ќе се покаже фасадата, ама планирам со обичен он/офф уред да загревам 22м2. без никакво друго додатно греење.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.819
Таа цифра е само за загревање или вкупно за се?
Само што зборував, сметките иделе од 3.800ден до 4.500ден. Се вкупно за електрична енергија за цел стан (трособен, 1 бања, 1 wc), четиричлено семејство.
@CrniBitola

Информацииве се разбира, може само ориентационо да му користат на некој друг. Многу работи зависат од изолацијата. Во стамбена зграда сигурно нема којзнае каква надводешна изолација, но затоа надворшен ѕид има само од една страна, од другите 5 страни има станови (кои исто се греат) и ходници (потопло од надвор).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom