Најекономично греење (затоплување)

Член од
24 јули 2014
Мислења
28
Поени од реакции
6
Uste ednas molam za mislenje sto e podobra ;nvesticija dali klima ili inverter? I ve molam za preporaka soliden monter vo bitola
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
odgovor: inverter
monter: koj ke ti kazi be batka, za monter? odisi vo firmite si najdolgogodishno iskustvo, ili pak, za dadenata klima koja bi ja kupil, vidi koj ti dava najdolga garancija, pa baraj gi niv. Spored mene, za BT samo euroklima (crn most) i/ili termocentar (stara avtobuska)
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Би сакал да прашам некој со искуство со селење од куќа во стан за разликите со сметките за греење (јас сум исклучиво на струја)? Кај мене, во куќа 85m2 сметките за струја варираат од 7000 до 9000 денари. Ако може и совет за изолација за стан.
Изолација на станот, предпоставувам од внатрешната страна, може да се изведе со камена волна или како што гледам во последно време со Multipor кој е мошне форсиран на форумиве. И за двете изведби очекувај цена од околу 15тина евра од м2, при што ги изолираш само надворешните ѕидови, а ефектот на заштедата би требало да биде околку 50% на топлинските загуби за надворешните ѕидови, ама со оглед на тоа што кај становите губитокот на топлината преку надворешните ѕидови бил околку 30% од вкупните топлински загуби, првата ставка би требало да ти биде квалитетна столарија (околку 45% од вкупните топлински загуби кај становите биле преку столаријата)
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Inaku Energosistem pocnaa da prodavaat Mitsubishi klima uredi.
Gi ima vo Hubo i cenite se poniski nego kaj Uni 24, ali eden prijatel baral klima uredi (split sistemi parapetni itn) za familjarna zgrada so 4-5 stana, i razocaran maksimalno.
20 dena sekoj vtor den se javuvam i 10tina mailovi pustil nemoze ni ceni da dobie nitu bilo kakva informacija, samo go lazat utre utre itn
E sega navodno oni bile generalni zastapnici za Mits. vo mk.
Gospod napomos so vakvi talenti, ne daj boze da kupis od kaj niv i da ti se rasipe.
Vakvi kompanii kako i talentite so Fujitsu treba da gi nema na pazarot, bidejki nie go jademe kalapot.
Zatoa i ne treba da se cudime na koe deredze ni e drzavicevo.

Pozdrav
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ако може некој што има земено Вивакс клима да ми каже од кого му е гаранцијата дали од Паком директно или од сервисот што ја монтирал и колку години е 1, 3 или 5?
Може и ПП порака да ми пише
Фала
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Garancijata (za Vivax) e 3 godini so godisen servis koj se plaka.
Dokolku ti se rasipe klimata go vikas monterot (firmata) koja je montirala klimata i ako on ustanovi deka defektot e od karakter kade e vo negov domen (nema freon ili sl) ke go resi problemot , a ako ne, se javuvas (ili toj se javuva) vo oficijalniot servis (koj za Skopje e Kontakt2000) i tie ke pokrijat sto treba.
Ako si od Sk. baraj kontakt2000 da ti ja montiraat klimata, bidejki drugite, covek-firma gledaat samo da zavrsat rabota i da si odat (so nekoi isklucoci)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Има ли некој искуство со брикети од камен јаглен?
се нудат во МК со цена од 11.000 денари (као заменувале 5-6 кубика дрва, па би сакал пример да земам 3 кубици дрва и 1 тон таков јаглен. Има разни јаглени , велат некој руски увезен бил многу добар.... па некој совет ако може околу тоа
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
@Let 3
-The energy density of coal, i.e. its heating value, is roughly 24 megajoules per kilogram[94](approximately 6.7 kilowatt-hours per kg)
- the energy content of wood is 16.2 megajoules per kilogram (4.5 kWh/kg).[5]

http://en.wikipedia.org/wiki/Coal#Energy_density_and_carbon_impact
http://en.wikipedia.org/wiki/Wood_fuel#Energy_content
Кубик дрва има маса околу 500 кг
Значи тон јаглен не заменува 5-6 кубици дрва, туку нешто повеќе од три
Но сепак земи една количлина за проба. Камениот јаглен има многу малку испарливи согориви материи и тој прави добар жар.
Значи кога ќе го разгориш огнот и кога ќе се направи жар од дрвата, врз тој жар ќе ставиш тенок слој од брикетите и долго време ќе имаш добар жар.
Но земи мала количина и пробај. Има луѓе кои се жалат дека им мириса. Овие брикети се продаваат и на вреќи од 25 кг. Земи една вреќа и пробај, па потоа извести.
 
Член од
24 јули 2014
Мислења
28
Поени од реакции
6
briketa od pilevina sum probal. kako sto i prethodno kazaa se koristat koga ima zar no iskreno licno i ne sum zadovolen. e sega za kamen jaglen neznam i iskreno i ne sum sretnal vo prodazba. kade ima?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
briketa od pilevina sum probal. kako sto i prethodno kazaa se koristat koga ima zar no iskreno licno i ne sum zadovolen. e sega za kamen jaglen neznam i iskreno i ne sum sretnal vo prodazba. kade ima?
Еве една адреса:
http://marketkonekt.com/macedonia/energy/coal-charcoal/briket-od-kamen-jaglen/Ync.htm
Минатата зима ги имаше во едно стовариште помеѓу Црквата во Ѓорче и надвожњакот кон Ново Село
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.784
Поени од реакции
21.190
@Let 3
-The energy density of coal, i.e. its heating value, is roughly 24 megajoules per kilogram[94](approximately 6.7 kilowatt-hours per kg)
- the energy content of wood is 16.2 megajoules per kilogram (4.5 kWh/kg).[5]

http://en.wikipedia.org/wiki/Coal#Energy_density_and_carbon_impact
http://en.wikipedia.org/wiki/Wood_fuel#Energy_content
Кубик дрва има маса околу 500 кг
Значи тон јаглен не заменува 5-6 кубици дрва, туку нешто повеќе од три
Но сепак земи една количлина за проба. Камениот јаглен има многу малку испарливи согориви материи и тој прави добар жар.
Значи кога ќе го разгориш огнот и кога ќе се направи жар од дрвата, врз тој жар ќе ставиш тенок слој од брикетите и долго време ќе имаш добар жар.
Но земи мала количина и пробај. Има луѓе кои се жалат дека им мириса. Овие брикети се продаваат и на вреќи од 25 кг. Земи една вреќа и пробај, па потоа извести.
Кубик дрва зависи од типот на дрвото треба да има отприлика 800-900 кг. Буката е полесна, а дабот е потежок. Тоа за дрва кои најчесто се користат за огрев кај нас. Но сепак да не мешате баби и жаби. Кога ке се речи дека заменува толку и толку кубици дрва , повеќе се мисли на калоричната вредност. Така да еден тон брикети со калорична вредност од околу 3000 кг/џук калории заменува отприлика три кубици даб ама во калорична вредност . За времето на горење можеш тој еден тон брикети да го изгориш колку и еден кубик дрва, така да ако одите со таа математика на сред зима ке останите без огрев. Посебно ако грејното тело нема добро согорување и регуалација ем брзо ке ги изгорите тие брикети ем можи и да го прегреете самото грејно тело а со самото тоа да му го скратите животниот век или во полош случај физички да го оштетите.
Камениот јаглен од друга страна има околу 4000 кг/џул калории , вака пресован во брикети незнам, но генерално математиката е иста. Се мисли не енергетска вредност а не дека буквално ке замени толку и толку кубици дрва. Ако некој се сомнева во математиката нека купи една вреќа пелети. Тие имаат калорична вредност од околу 3000-3500 кг/ џул калории или по ваши еден тон ке замени три кубици даб пример. Значи една вреќа од 15 кг би требало да замени 45 кг дрва. Е па видите за колку време ке ја изгорите таа вреќа а за колку време ке изгорите 45 кг дрва и споредете.
Одговорот што го бараше @Let 3[DOUBLEPOST=1406804085][/DOUBLEPOST]
briketa od pilevina sum probal. kako sto i prethodno kazaa se koristat koga ima zar no iskreno licno i ne sum zadovolen. e sega za kamen jaglen neznam i iskreno i ne sum sretnal vo prodazba. kade ima?
Јас имам користено брикети од талаш( пилевина) и сум задоволен, но пробелмот ми е што ми иди поскапо со нив.
Многу е битен каминот или шпоретот што се користи и неговата изведба. Ако туши од сите страни и нема добра регулација на проток на воздух, ем брзо ке изгорат , ем цела топлина ке замини низ оџак. Ако гледаме така се тотално непрактични и неефикасни и освен ако нема друг избор( да нема каде да се чуваат дрвата) тогаш не би ги препорачал. Посебно не ако како што нагласив каминот или шпоретот е постар модел или неквалитетен.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Кубик дрва зависи од типот на дрвото треба да има отприлика 800-900 кг. Буката е полесна, а дабот е потежок. Тоа за дрва кои најчесто се користат за огрев кај нас. Но сепак да не мешате баби и жаби. Кога ке се речи дека заменува толку и толку кубици дрва , повеќе се мисли на калоричната вредност. Така да еден тон брикети со калорична вредност од околу 3000 кг/џук калории заменува отприлика три кубици даб ама во калорична вредност . За времето на горење можеш тој еден тон брикети да го изгориш колку и еден кубик дрва, така да ако одите со таа математика на сред зима ке останите без огрев. Посебно ако грејното тело нема добро согорување и регуалација ем брзо ке ги изгорите тие брикети ем можи и да го прегреете самото грејно тело а со самото тоа да му го скратите животниот век или во полош случај физички да го оштетите.
Камениот јаглен од друга страна има околу 4000 кг/џул калории , вака пресован во брикети незнам, но генерално математиката е иста. Се мисли не енергетска вредност а не дека буквално ке замени толку и толку кубици дрва. Ако некој се сомнева во математиката нека купи една вреќа пелети. Тие имаат калорична вредност од околу 3000-3500 кг/ џул калории или по ваши еден тон ке замени три кубици даб пример. Значи една вреќа од 15 кг би требало да замени 45 кг дрва. Е па видите за колку време ке ја изгорите таа вреќа а за колку време ке изгорите 45 кг дрва и споредете.
Одговорот што го бараше @Let 3[DOUBLEPOST=1406804085][/DOUBLEPOST]
Јас имам користено брикети од талаш( пилевина) и сум задоволен, но пробелмот ми е што ми иди поскапо со нив.
Многу е битен каминот или шпоретот што се користи и неговата изведба. Ако туши од сите страни и нема добра регулација на проток на воздух, ем брзо ке изгорат , ем цела топлина ке замини низ оџак. Ако гледаме така се тотално непрактични и неефикасни и освен ако нема друг избор( да нема каде да се чуваат дрвата) тогаш не би ги препорачал. Посебно не ако како што нагласив каминот или шпоретот е постар модел или неквалитетен.
Мене ми е збор за користење на таков јаглен (или брикет) за шпоре со котел за парно, по некоја логика ако одредена количина на дрвото кое дава пример 1500 калории загрева вода на 70 степени и држи пола сат, дали иста количина на јаглен кој дава ете 4000 калории, би држал 70 степени - сат време.
Ако шпоретот не чини - не чини ни за дрва ни за јаглен, така да ако се има солидно шпоре (око му фрлиф на централ 23 од алфа плам) за кој сметам дека е солидно дали би било поефгикасно со користење на јаглен од колку дрва (помалце пепел, помалце маткање околу него со ставање огрев.....)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.784
Поени од реакции
21.190
Мене ми е збор за користење на таков јаглен (или брикет) за шпоре со котел за парно, по некоја логика ако одредена количина на дрвото кое дава пример 1500 калории загрева вода на 70 степени и држи пола сат, дали иста количина на јаглен кој дава ете 4000 калории, би држал 70 степени - сат време.
Ако шпоретот не чини - не чини ни за дрва ни за јаглен, така да ако се има солидно шпоре (око му фрлиф на централ 23 од алфа плам) за кој сметам дека е солидно дали би било поефгикасно со користење на јаглен од колку дрва (помалце пепел, помалце маткање околу него со ставање огрев.....)
Логички е така но практично би било вака. Ако одредена количина дрва ја топли водата до 70 степени и држи половина сат, иста количина јаглен за половина сат може да ја доведе водата до вриење а временски исто да издржи половина сат. Така да не е баш се така едноставно. Како што реков многу зависи од регулацијата на проток на воздух и дали тој може адекватно да се намали за да јагледнот не ги испушти тие 4000 калории за брзо време туку да ги испушта пополека. Ако е тоа во ред тогаш не гледам каде би се јавил проблем освен во согорувањето на јагленот, но тоа најверојатно ке го откриеш со пракса. Колку јаглен на колку проток дава најдобри резултати во смисла на испуштање на топлина и квалитетно согорување, за да не дојдиш во ситуација или да ја прегреваш водата или цело време да чистиш саги . Затоа најдобро пробај со мала количина да видиш што како, пошто теоретски љубовта убаво звучи но малце е поинаку во пракса;).
Инаку незнам како ти е распоредот во куќата и колку квадрати планираш да топлиш, и дали само сакаш да топлиш или и да готвиш, но сепак мислам дека подобар избор би ти бил Терм 20 од алфа плам ако имаш место секако. Ова шопре е предвидено за околу 140 квадрати ако таванот ти е висок 2.6 метри. Ако ти е понизок тогаш ке добиеш некој квадрат плус, ако е повисок за помалце. За изолацијата рачунам дека имаш некоја просечна ни добра ни лоша, посебно мислам на таванот и на дограмата, пошто куќата мислам дека е од старите со дебели ѕидови а тие сами посебе се добар изолатор.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Логички е така но практично би било вака. Ако одредена количина дрва ја топли водата до 70 степени и држи половина сат, иста количина јаглен за половина сат може да ја доведе водата до вриење а временски исто да издржи половина сат. Така да не е баш се така едноставно. Како што реков многу зависи од регулацијата на проток на воздух и дали тој може адекватно да се намали за да јагледнот не ги испушти тие 4000 калории за брзо време туку да ги испушта пополека. Ако е тоа во ред тогаш не гледам каде би се јавил проблем освен во согорувањето на јагленот, но тоа најверојатно ке го откриеш со пракса. Колку јаглен на колку проток дава најдобри резултати во смисла на испуштање на топлина и квалитетно согорување, за да не дојдиш во ситуација или да ја прегреваш водата или цело време да чистиш саги . Затоа најдобро пробај со мала количина да видиш што како, пошто теоретски љубовта убаво звучи но малце е поинаку во пракса;).
да знаеше колку е комплициран и предизвикувачки јагленот и дрвата за огрев, Ајнштајн ќе баталеше атоми и свемири и ќе си отвореше стовариште за огрев!
нема бе тука проба, иди грејна сезона и треба да се земат 4 кубуика дрва и 2 тона јаглен, зато што за проба треба зима да се види, не ќе речам за нова година “не го бива јагленот, ќе порачам дрва“
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.784
Поени од реакции
21.190
да знаеше колку е комплициран и предизвикувачки јагленот и дрвата за огрев, Ајнштајн ќе баталеше атоми и свемири и ќе си отвореше стовариште за огрев!
нема бе тука проба, иди грејна сезона и треба да се земат 4 кубуика дрва и 2 тона јаглен, зато што за проба треба зима да се види, не ќе речам за нова година “не го бива јагленот, ќе порачам дрва“
Е добро де како велат кој ризикува тој добива. Јас сепак би ти препорачал да си земиш дрва онолку колку што си земаш без јаглен, а јаглен земи половина тон или помалце колку за проба.
Ако бива за вгодина ке знаеш што и како, ако не ке имаш јаглен за скара за до крајот на животот па можеби и ке се сетиш на нас сограѓаните( за скарата де :)).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom