Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.274
@nmarkovski
Otidi na download sekcijata na kineskiot Gree i ke vidis deka imaat razlicni PDFi t.e. razlicni se klimite i nivnite oznaki za EU, Europe(sto ne se vo EU), Asia itn. Simni go toj za EU posto tuka se istite sto gi nosat i za Grcka i Ungarija i vo toj za EU pdfot oznakata za 18kata e GWH18TC-S3DBA1D za LowAmbient ili takozvani Arctic model i drugata e GWH18TC-S3DBA1B t.e obicnata sto ne e Arctic. Nomenklaturata na oznakite tesko se primetuva, obicno edna bukva samo e razlicna kako i vo gorniot slucaj so D i B.
Grckata oznaka za 18kata e GRS 181 EI/JSH-N2 i stoi deka taa oznaka e ista so GWH18TC-S3DBA1B sto mozes da go vidis od PDFov tuka. Ima i model GRS 181 HI/JSH-N2 model a dali e toa toj Arctic model so 1D na krajot neznam posto nenajdov takov opis za nea.
Najsigurno ti e Product Number od servisnoto za GWH18TC da go zapises i od tamu kaj sto mislis da ja kupis baraj Product Numberot za nadvoresnata da ti go kazat i ke znaes koja klima e.
I druga zaebancija ima, ovie oznaki se razlikuvaat vo delot D/B samo vo posledniot katalog na gree RAC 2014, dodeka vo prethodniot RAC 2013 nosat ista oznaka B na krajot (i obicnata18ka i arctic modelot) no tamu pa oznakata e skroz druga t.e S3DNA1B :) Toa pak znaci deka ako hansolot sto ovde go imaat na lager vo Mk e proizveden pred 12-2013ta primer juni-2013(datumot na proizvodstvo go pisuva na metalnata plocka zakacena na nadvoresnata) togas go imaat stariot model, a dokolku e od 12-2013 i ponov datum togas e od 2014ta serijata.
 
Член од
7 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
243
Здраво, имам една прилично голема инвестиција да направам, па се мислам помегу неколку работи, па да прашам овде за совет...

Имам куќа од 100м2 со парно на дрва, веќе имам инсталирано бакарни цевки и радијатори во просториите (2009 година), освен во ходник и уште 1 соба 15кв,
- моментално се загреваат околу ~75м2 со 3 радијатори заедно со котелот кој е сместен во кујна,
(просечна температура ~22-3 степени)
- котелот на дрва што го имам (пламен термо 14kw) не ми ги задоволува потребите и не сум задоволен од него, па сакам да го сменам за појак, и да ставам радијатор во собата каде што немам. За ходникот не сум сигурен дали би ставил...

Се мислам дали да земам Центрометал Био-Пек 23kw или Алфа Терм 20? Значи ми треба со можност за готвење и рерна.
Дали има некои други да ми предложите? Каде се отприлика најефтини и кое е поквалитетно/поиздржливо/поефикасно :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
@nmarkovski хансолот е многу фален, но за толку мала ценовна разлика јас не би го ставал во иста класа со Мицибуши. Е сега не знам ништо за тој модел muz-sf50ve, прочитај си ревјуа по нет... но јас лично би идел на него (ако спецификациите и искуствата на корисниците се ОК.


Mislam deka kaj nas za okolu 1000evra e gorniot pragot na klima ured koi bi gi zadovoluval potrebite vo nasi uslovi, se drugoto iznad e podobro samo prasanje e koga taa razlika vo cena ke se vrati
Дап, тука некаде окулу илјадарче е sweet spot-от за квалитетен а исплатлив клима уред за овде. (за 3.5kw зборувам)

Но клима како клима, иако овде се ретки екстремно ладните денови, сепак кога ќе се случи ладно време со многу минуси (па уште и влага ако има голема): проблем ќе биде моќноста.
Се разбира може да се предимензионира моќноста, но со тоа бега и исплатливоста на целата работа.
Затоа јас секогаш би комбинирал со друго греење, за тие (оприлика) 20тина дена кои се во просек поладни денови овде.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Зима немаме видено ние што е, а ги имало на овие простори. Знам дека сега убаво е да се има дневна соба од 500 метри квадратни да се загрева куќа со парно од 2000 метри квадратни, ама ако дојде таква зима ќе ви стане јасно зошто нашите предци живееле во толку мали собички и загревале само една до две од нив.
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Povtorno ve kontaktiram bidejki imam dilemma, koja sega se sveduva na dve klimi a so ogled na Vasheto iskustvo I nesebicno delenje na informacii I iskustva se resiv pak da pisam.

Znaci jas sakam da gream 30m2 denski ili na postavena temp okulu 22-23 stepeni (dnevna+terpezarija+kujna) I navecer 37m2 (dnevna+trpezarija+dve spalni) so potrebna 18 stepeni, zadadena temp. Neshto kako denje/noke mode for heating. Ova e vozmozno bidejki od trpezarijata ima vrati koi direktno vodat vo spalnite (nema plus hodnik).

Posleden sprat, 5cm stiropor nadvor, nad mene ploca so 10cm tervol, severo-zapaden, dograma drvena stara 25god so dvojno termopan demek staklo.

Rezerva za greenje, TA 4.5kw plus dva paneli 2.5kw.

Prva klima: msz-fh35ve 64000 plus montaza
Učinak grijanja: 4,0(1,0-6,3)kW
Prikladno za prostor: 30m2
Energetska klasa grijanja: A+++
Energetska učinkovitost SCOP: 5,1W/W
Potrošnja el.energije: 0,80kW 64000mkd plus montaza

Spored eurovent sertifikat I nivniot prospect na -10 nadvoresha temp, vnatre generira 3.6kw


Vtora klima: muz-sf50ve koja ima COP okulu 4.1 I , koshta 73000mkd plus montaza

Spored eurovent sertifikat I nivniot prospect na -10 nadvoresha temp, vnatre generira 4.2kw

Prvata e ponov model, poeftina e za 10 000 mkd, I za minus deset dava 600w pomalce toplina vtorata, koja e pojaka ali e postar model I poveke troshi struja sporedbeno so prvata. Glavnata dilema mi e dali vredi za tie 600w na -10 nadvoresha temp da se zemi poskapata? Prvata klima e ponova generacija, so ponovi filtri shto e vazno za mene, prilicno shtedliva, youtube najdov video kade eden korisnik od BG kazuva kolku malce troshi struja: http://www.youtube.com/watch?v=M02uhBJpJ2k

Baagi se dvoumam pomegu ovie dve klimi.

Blagodaram na izdvoenoto vreme[DOUBLEPOST=1408876983][/DOUBLEPOST]http://airconditioner.tech-details.com/compare/?model=Mitsubishi_Electric_MSZ-SF50VE___MUZ-SF50VE;Mitsubishi_Electric_MSZ-FH35VE___MUZ-FH35VE;


ova kolku za edna grupa sporedba
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
Хммм @nmarkovski не знам, 37м2 е веќе на сама граница за 12.000btu клима ако изолацијата е навистина добра можно е да биде доволно, ама може и да не е.
Спалните комплицираат, очекувај солидни температурни разлики пошто топлото иде нагоре и не проаѓа ефикасно низ врати (кои нели, не идат горе до плафон). Но ајде за спиење не е таков проблем, еве јас и сакам да биде поладно таму каде спијам. Проблем може да ти се јави со појава на мувла на ѕидовите во спалните, посебно ако објектот има топлотни мостови (неизолирани тераси првенствено, исто ако целокупната изолација не е добра).

Нека кажат поискусните на форумов, ова ти е само мое размислување. Иначе, во овој случај можеби е попаметно да идеш со поскапава варијанта... но не ми се допаѓа тоа што разликата е само 600w а во пари е солдна разликата.
Малтене излегува подобро за таа разлика купи и една фикс спид клима, ем ќе припомага во греење а лето можеш повеќе со неа да се ладиш и да си го „штедиш„ инверторот. За резерва тие панелките 2х2.5кв и ТА од 4.5кв се повеќе од доволни (посебно ТА, со исклучиво ноќно полнење).
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Ako bi jas bil vo takva dilema, za plus minus tie pari ke zemam dve gree hansol. i na -7 ke ti generira vnatre od dvete 7.85kw, a na -15, 5.8kw.
I nema da rabotat dvete vo kontinuitet.
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Ako bi jas bil vo takva dilema, za plus minus tie pari ke zemam dve gree hansol. i na -7 ke ti generira vnatre od dvete 7.85kw, a na -15, 5.8kw.
I nema da rabotat dvete vo kontinuitet.
Nemam prashano, kolku e gree hansol 12000btu?
I spored ova shto go napisha edna gree hansol 12k na -15 nadvoreshna vnatre generira 2.9kw toplina?
Ili pak kade mozam da gi najdam ovie informacii za toa kolku kw toplina bi generirala vnatre edna 12k hansol na -15 nadvor, bidejki eve ti imash konkretni podatoci i gi spodeluvash, za shto sum blagodaren.[DOUBLEPOST=1408907312][/DOUBLEPOST]
Хммм @nmarkovski не знам, 37м2 е веќе на сама граница за 12.000btu клима ако изолацијата е навистина добра можно е да биде доволно, ама може и да не е.
Спалните комплицираат, очекувај солидни температурни разлики пошто топлото иде нагоре и не проаѓа ефикасно низ врати (кои нели, не идат горе до плафон). Но ајде за спиење не е таков проблем, еве јас и сакам да биде поладно таму каде спијам. Проблем може да ти се јави со појава на мувла на ѕидовите во спалните, посебно ако објектот има топлотни мостови (неизолирани тераси првенствено, исто ако целокупната изолација не е добра).

Нека кажат поискусните на форумов, ова ти е само мое размислување. Иначе, во овој случај можеби е попаметно да идеш со поскапава варијанта... но не ми се допаѓа тоа што разликата е само 600w а во пари е солдна разликата.
Малтене излегува подобро за таа разлика купи и една фикс спид клима, ем ќе припомага во греење а лето можеш повеќе со неа да се ладиш и да си го „штедиш„ инверторот. За резерва тие панелките 2х2.5кв и ТА од 4.5кв се повеќе од доволни (посебно ТА, со исклучиво ноќно полнење).
Denes beshe pekolno topol den vo Bitola. Vo stanot bev nekade okulu 12.00h i vnatre i pokraj eden otvoren prozor beshe moshne prijatno za sedenje. Znaci za ladenje retko ili mnogu retko bi ja koristel. Spalnite mi se mnogu malli zatoa direktno duvanje od vnatre vo niv ne sakam i ke prifatam i temp razliki i narusuvanje na komocija, barem dodeka mozam. Stanot e takov kakov shto e ;)
Vo odnos za pojava na muvla....pojma nemam koga ke ja pominam ovaa prva zima tamu ke vidam.
Vo sekoj slucaj fala ma predlozite.
 
Последно уредено:
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Eve gi cenite:
GREE Hansol 3.5 kW= 46.990 den.
GREE Hansol 5.5 kW =58.990 den.
со 7 год. гаранција
plus montaza znaci 50k za edna ili 100k za dve.
JOK
Skapo. Ali fala za ideata, no mene mi e toa skapa solucija
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Povtorno ve kontaktiram bidejki imam dilemma, koja sega se sveduva na dve klimi a so ogled na Vasheto iskustvo I nesebicno delenje na informacii I iskustva se resiv pak da pisam.

Znaci jas sakam da gream 30m2 denski ili na postavena temp okulu 22-23 stepeni (dnevna+terpezarija+kujna) I navecer 37m2 (dnevna+trpezarija+dve spalni) so potrebna 18 stepeni, zadadena temp. Neshto kako denje/noke mode for heating. Ova e vozmozno bidejki od trpezarijata ima vrati koi direktno vodat vo spalnite (nema plus hodnik).

Posleden sprat, 5cm stiropor nadvor, nad mene ploca so 10cm tervol, severo-zapaden, dograma drvena stara 25god so dvojno termopan demek staklo.

Rezerva za greenje, TA 4.5kw plus dva paneli 2.5kw.

Prva klima: msz-fh35ve 64000 plus montaza
Učinak grijanja: 4,0(1,0-6,3)kW
Prikladno za prostor: 30m2
Energetska klasa grijanja: A+++
Energetska učinkovitost SCOP: 5,1W/W
Potrošnja el.energije: 0,80kW 64000mkd plus montaza

Spored eurovent sertifikat I nivniot prospect na -10 nadvoresha temp, vnatre generira 3.6kw


Vtora klima: muz-sf50ve koja ima COP okulu 4.1 I , koshta 73000mkd plus montaza

Spored eurovent sertifikat I nivniot prospect na -10 nadvoresha temp, vnatre generira 4.2kw

Prvata e ponov model, poeftina e za 10 000 mkd, I za minus deset dava 600w pomalce toplina vtorata, koja e pojaka ali e postar model I poveke troshi struja sporedbeno so prvata. Glavnata dilema mi e dali vredi za tie 600w na -10 nadvoresha temp da se zemi poskapata? Prvata klima e ponova generacija, so ponovi filtri shto e vazno za mene, prilicno shtedliva, youtube najdov video kade eden korisnik od BG kazuva kolku malce troshi struja: http://www.youtube.com/watch?v=M02uhBJpJ2k

Baagi se dvoumam pomegu ovie dve klimi.

Blagodaram na izdvoenoto vreme[DOUBLEPOST=1408876983][/DOUBLEPOST]http://airconditioner.tech-details.com/compare/?model=Mitsubishi_Electric_MSZ-SF50VE___MUZ-SF50VE;Mitsubishi_Electric_MSZ-FH35VE___MUZ-FH35VE;


ova kolku za edna grupa sporedba
3,5 KW клима во твојот случај би требало да биде доволна. Најдобро е да ги пресметаш топлинските загуби за твојот простор.

Пример, ако од тие 37, еве да речеме дека се 40 квадрати, се со димензии 4*10 метри и имаш височина на зидот од 3 метри, имаш површина од 84м2 низ кои губиш топлина+40м2 таван.

Ако си лепенка од двете страни со други станови кои се греаат топлинските загуби ќе ти бидат минимални. Пример, имаш 4*3*2, односно 24м2, ѕидови со комшинските станови. Ако овие ѕидови се од класична шуплива цигла од 25 цм тогаш ѕидот има U вредност од околку 1,5W/m2/C. Ако температурата во овие комшински станови е 15C а твојата проектирана температура е 22С, имаш разлика од 7С. Топлинските загуби преку овие ѕидови ќе ти бидат 24*1,5*7 односно 252W.

Ако надворешниот ѕид е од истата цигла, но како што спомна со 5цм стиропор, тогаш U вредноста за тој ѕид е околку 0,6W/m2/С. Вкупната површина е 30м2, но да речеме дека 8м2 се прозорите тогаш повшината на ѕидот е 22м2. Ако надворешната температура е -10С, тогаш топлинските загуби се 22*0,6*32 односно 422W. Ако 8м2 се под прозори (U вредноста за тие прозори мислам дека е околу 2,5W/м2/С) тогаш загубата преку прозорите ти е 8*2,5*32 или 640W. Значи вкупната загуба преку ѕидот би ти била 1062W.

Ако последниот ѕид пак ти граничи со ходникот, а во него еве да речеме температурата е 0С, тогаш вкупните загуби би ти биле 30*1,5*22 односно 990W.

Топлинските загуби преку таванот би ти биле 40*0,4(U вредност на армиран бетон со 10цм тервол)*22(ако температурата од другата страна од кровот е 0С), односно 352W.

Значи во даденото сценарио топлинските загуби преку ѕидовите би ти биле 2656W. На оваа вредност треба да додадеш +30% загуби преку вентилација и други отвори, како на пример, аспиратор во кујна, отвори за вентилација, оџак и сл. Со ова вкупната топлинска загуба би ти била 3453W. Значи толкава количина на топлина треба да испорачуваш, во даденото сценарио, за да ја одржуваш температурата на дадената вреднот.

Сега имај во предвид дека ова е многу упростен метод на пресметка на потребната топлинска енергија. Околу 30 до 40 % од вкупните загуби би можеле да бидат преку кровот, додека само 1 до 3% преку подот. Имај во предвид дека освен загубите имаш и добитоци на топлина кои не се споменати во сценариото. Пример, работа на рерна, телевизор, и сл.

Во краен случај мислам дека 3,5KW клима би ти била достатна во даденото сценарио.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Vivax gexi e negde okolu 38500 (koja e ista sto i gree hansol), za dve doaga 77000, ako se iscenkas za popust bidejki zemas dve, ke dojde nesto popriblizno do 73000 za mitsubishito koja e 18000 btu, i kako takva ima svoi negativnosti (buka na vnatresna edinica, jak protok na vozduh za da se dobie soodvetniot topl. kap., i vo sekoj slucaj dva izvora na toplina e podobra opcija od mnogu aspekti nego li eden)

Vo sekoj slucaj izborot e tvoj
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Дали ако се стави камин (котел) на дрва со парно, ќе мора и барем 1 радијатор да се приклучи за да може да се користи или може да се користи без да се приклучи радијатор?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom