Најекономично греење (затоплување)

Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Pretpostavuvam deka normalni zimski se onie koi se prosecni vo makedonija, a ne vo norveska ili bilo kade, i na samiot klima ured si pisuva do koja temperatura e toj funkcionalen bez da ima posledica za samiot ured, a istovremeno i da bide ekonomski isplatlivo negovoto koristenje

Ne sum bas siguren deka prosecnite zimski temperaturi vo zimo izmegu Skopje i Bitola se razlikuvaat za 20C.
Vo Skopje zimava bese relativno topla, ama ako prosecnata vo decembar ili januar bese 5C, vo bitola siguren sum deka ne bese -15C
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Pretpostavuvam deka normalni zimski se onie koi se prosecni vo makedonija, a ne vo norveska ili bilo kade, i na samiot klima ured si pisuva do koja temperatura e toj funkcionalen bez da ima posledica za samiot ured, a istovremeno i da bide ekonomski isplatlivo negovoto koristenje

Ne sum bas siguren deka prosecnite zimski temperaturi vo zimo izmegu Skopje i Bitola se razlikuvaat za 20C.
Vo Skopje zimava bese relativno topla, ama ako prosecnata vo decembar ili januar bese 5C, vo bitola siguren sum deka ne bese -15C
Не ми беше идејата на постот да се инаетам.
И Гевгелија, Скопје, Битола и Берово не се во Норвешка или на друг континент.
Со исклучок на оваа зима која беше една од поблагите , просечната температура во јануари помеѓу Битола и Скопје редовно е поголема од 15 степени и тоа во минус.
Така да мислам дека се прави голема грешка кога се фаворизира нешто а притоа не се гледаат локалните климатски услови. Нешто што функционира беспрекорно во Гевгелија на пример сигурурно нема да ги покаже истите перформанси во Битола па се работело за дрва, клима, струја или било што. Некој ако може да помини со обична клима во потопли краеви, тука нема да го помини ни ноември, за јануари, февруари и да не правиме муабет. И што, ке му сугерирате да купи клима( иако немам ништо против климите како грејни тела) од толку и толку пари само да ја користи во некој преоден период од некој месец , за да потоа или нема воопшто да работи или потрошувачката би била многу поголема па не би се исплаќало воопшто да се грее на неа. Нормално неинформиран купувач одма ке се залета по такво спасоносно решение и веќе истата сезона да сфати колку се заебал само затоа што тој што ја препорачал климата заборавил да спомене дека тој уставри зборувал за Гевгелија или Скопје каде нормалните зимски температури се повисоки во просек за 20 степени од Битола. Да не ја заборавиме и маглата која тука знае да легни и со месеци а сите видовме како се жалевте од перформансите на вашите скапи клими кога работеа( или поточно не работеа) во такови услови.
Затоа веќе кога давате совети за каква клима да се купи најдобронамерно ве советувам да ја земите во предвид и локацијата на тој што прашува, за да не го земите на душа не за друго пошто не исто дали се работи за Скопје, Битола или Струмица или Гевгелија. А и тој што прашува исто така да го земи тоа во обзир за да не испадни после дека цацко му е крив дека климата не му грее онака како што му кажале дека ке грее.
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
РЕК ве растурил. Разликата во просечната температура во јануари помеѓу Битола и Скопје не е поголема од 5(пет) степени.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Не ми беше идејата на постот да се инаетам.
И Гевгелија, Скопје, Битола и Берово не се во Норвешка или на друг континент.
Со исклучок на оваа зима која беше една од поблагите , просечната температура во јануари помеѓу Битола и Скопје редовно е поголема од 15 степени и тоа во минус.
Така да мислам дека се прави голема грешка кога се фаворизира нешто а притоа не се гледаат локалните климатски услови. Нешто што функционира беспрекорно во Гевгелија на пример сигурурно нема да ги покаже истите перформанси во Битола па се работело за дрва, клима, струја или било што. Некој ако може да помини со обична клима во потопли краеви, тука нема да го помини ни ноември, за јануари, февруари и да не правиме муабет. И што, ке му сугерирате да купи клима( иако немам ништо против климите како грејни тела) од толку и толку пари само да ја користи во некој преоден период од некој месец , за да потоа или нема воопшто да работи или потрошувачката би била многу поголема па не би се исплаќало воопшто да се грее на неа. Нормално неинформиран купувач одма ке се залета по такво спасоносно решение и веќе истата сезона да сфати колку се заебал само затоа што тој што ја препорачал климата заборавил да спомене дека тој уставри зборувал за Гевгелија или Скопје каде нормалните зимски температури се повисоки во просек за 20 степени од Битола. Да не ја заборавиме и маглата која тука знае да легни и со месеци а сите видовме како се жалевте од перформансите на вашите скапи клими кога работеа( или поточно не работеа) во такови услови.
Затоа веќе кога давате совети за каква клима да се купи најдобронамерно ве советувам да ја земите во предвид и локацијата на тој што прашува, за да не го земите на душа не за друго пошто не исто дали се работи за Скопје, Битола или Струмица или Гевгелија. А и тој што прашува исто така да го земи тоа во обзир за да не испадни после дека цацко му е крив дека климата не му грее онака како што му кажале дека ке грее.
Ќе ти даев лајк али ќе се уобразеше многу!
само да се надоврзам, јас работев околу 6 години во Охрид, некои 70 километри од битола, во то време масовно во Охрид ставаа луѓето парно на струја (нешто шо беше незамисливо во Битола) еднаш во охрид адна една вечер температурата околу -10. Па со денови не престанаа да са кажува за тоа на работа, кој како издржал, на кој му испукале цевки, кој фатил пневмонија..... и им велам, Добро да ве стегне едно недела дена секој ден околу -20 како Битола, шо ќе правите... ми вели еден Ништо ќе пратат камиони да не товарат смрзнати и насмеани во смртта.....
Интересно беше кога патував еден период секој ден на работа Охрид Битола, ќе тргнев од тука со џемпер, дебело поставено кожно нараквици шал и капа и бев атракција ко ќе стигнев во Охрид, колегите со лесно винтјаџе, ме гледаат и прашват “А бе од кај идиш ти?!“
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Jas se izvinuvam ako nekogo sum navredil so mojot post, ama 20C razlika vo prosecna temeratura pomegu skopje i bitola nemalo, a i tesko deka ke ima.

Da, tocno e daka imalo periodi koga preku nok vo Bitola bilo -25 a vo skopje -5, ama toa se samo izolirani slucai.

I mislam deka skopje i gevgelija ne seriozno da se stavvat vo ist kos vo odnos na zimski temperaturi.
Razlikata pomegu sk. i bt e pomala nego li izmegu Gevgelija I Sk.

Ima periodi i koga Sk e poladno od Bitola, ali Gevgelija nikogas ne bila postudena od Skopje.

A sekoja klima si ima svoj COP i drugi karakteristika, taka da kupuvacot moze generalno so golema tocnost da znae koga i kolku ke mu se isplati klimata
Pa ko voli nek izvoli.[DOUBLEPOST=1406554871][/DOUBLEPOST]http://www.yr.no/place/Macedonia/Karpoš/Skopje/statistics.html
http://www.yr.no/place/Macedonia/Bitola/Bitola/statistics.html
 
Последно уредено:
Член од
24 јули 2014
Мислења
28
Поени од реакции
6
Za do 24-25000 denari najdobar izbor(ako ne i edinstven) ti e Vivax ACP-12CH35GEEI za 24990den .
Poveke informacii za toj inverter ima na engleskata verzija na vivax t.e http://en.vivax.com/VIVAXCOOL-air-conditioner-ACP-12CH35GEEI-inv-35kW-266.aspx
Ovoj Vivax 12CH35GEEI po moe mislenje e ist so Gree COZY 3,5KW t.e modelot GWH12MB-K3DND3K so koja imaat ist kompresor, isti dimenzii na nadvoresnata edinica i ista tezina od 29Kg na nadvoresnata, razlikata e samo vo daljinskoto koe mislam e podobro kaj Vivaxot zaradi IFeeel funkcijata.
Po servisnoto za COZY koe go imas vo linkot treba da moze da gree do -15 i 99% e so greac na tacna/kompresor sto mozes da prasas vo Pakom, spored ova servisno na -7C mokjnosta paga na 70% taka da na poniski temperaturi od toa ke treba da dogrevas.

Interesno e sto vo servisnite na Gree stoi deka COZY modelite nad 18000btu primer 5,5 kilovatnata edinica GWH18MC namesto so Zhunai Landa kompresor koi sto doagja so 9 i 12K modelite ovaa od 18k ima kompresor MITSUBISHI ELECTRIC (GUANGZHOU)COMP,SNB130FGYMC.
Na Vivax sajtot stoi deka GEEI 5Kw edinicata e so Gree kompresor samo kolku e tocno toa sto na vivax e napisano koga vivax prepisuva podatoci od gree e prasanje.
E sega i jas bas razmisluvav za istiot inverter samo sto vo bitola barem spored ona sto jas go vidov go ima samo vo amc dodusa ista cena e. E sega i vo pogled na temperaturata mislam deka e ok do minus sedum bidejki generalno mi e za mesecite oktomvri noemvri mart april za greenje a drugiot period odam na drva. So ogled i deka temperaturite ne se i pod minus dva vo ovie meseci kslam deka e ok. Ona stome interesira e mislenjeto za ovoj ured t.e. dali e dobar i dali da odam na inverter ili sepak da zemam klima. Vtorata rabota e toa da najdam dobar monterpo moznost za vivax ovlasten sto i mi e problem za bitola. Pa ako ima nekoj predlog dobredojden e
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
РЕК ве растурил. Разликата во просечната температура во јануари помеѓу Битола и Скопје не е поголема од 5(пет) степени.
Велиш ?
Добро е вака кога некој ке те информира од прва рака пошто никој во Битола нема термометар а и слабо временска прогноза прати.
Додуша ако ја сметаш само оваа зима , па евентуално и претходната како едно од најблагите зими кои јас ги памтам ( повеќе температурите одеја на кај есенски отколку на зимски) тогаш да во право си. Инаку барем тука ако не падни температурата под -15 и да држи некој месец не се ни смета за нормална зима. Ке речиме блага беше.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Битола е ладен град, у ствари беше до пред 2-3 години, знам тогаш имаше и за наши услови голем и долг студ кој држеше 18-22 под нула скоро 3 недели. А после се стопли на околу -10, -12. и така држеше цела зима
Се греам на дрва и струја и тогаш ми идеше струја сметка над 8000 денари и тоа 2-3 месеца со ред, а ланската најголема беше 5700.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Ќе ти даев лајк али ќе се уобразеше многу!
само да се надоврзам, јас работев околу 6 години во Охрид, некои 70 километри од битола, во то време масовно во Охрид ставаа луѓето парно на струја (нешто шо беше незамисливо во Битола) еднаш во охрид адна една вечер температурата околу -10. Па со денови не престанаа да са кажува за тоа на работа, кој како издржал, на кој му испукале цевки, кој фатил пневмонија..... и им велам, Добро да ве стегне едно недела дена секој ден околу -20 како Битола, шо ќе правите... ми вели еден Ништо ќе пратат камиони да не товарат смрзнати и насмеани во смртта.....
Интересно беше кога патував еден период секој ден на работа Охрид Битола, ќе тргнев од тука со џемпер, дебело поставено кожно нараквици шал и капа и бев атракција ко ќе стигнев во Охрид, колегите со лесно винтјаџе, ме гледаат и прашват “А бе од кај идиш ти?!“
Е па и за тебе тогаш нема лајк :).
Случка моја , товариме комбето пратка за Валандово. Кај нас кочан ладно, ние под полна спрема. Зимски комбинизони, зимски елеци, капи , нараквици, дебели чевли. Мислам дека беше околу -15 плус минус, ништо невообичаено за тој период од годината( крајот на јануари). Стигнуваме Валандово некаде околу 9 вечерта. Луѓето седнати во дворот си пијат кафе онака по ветровки. Ние пошто цело време во комбето затворени , а веќе стемнато да неможиме да видиме ни надвор дали снег има ни мраз, си мислиме којзнај колку е ладно. Замисли чувство излегуваш од комбето , а надвор пролет.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.133
Поени од реакции
8.226
Би сакал да прашам некој со искуство со селење од куќа во стан за разликите со сметките за греење (јас сум исклучиво на струја)? Кај мене, во куќа 85m2 сметките за струја варираат од 7000 до 9000 денари. Ако може и совет за изолација за стан.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Е па и за тебе тогаш нема лајк :).
Случка моја , товариме комбето пратка за Валандово. Кај нас кочан ладно, ние под полна спрема. Зимски комбинизони, зимски елеци, капи , нараквици, дебели чевли. Мислам дека беше околу -15 плус минус, ништо невообичаено за тој период од годината( крајот на јануари). Стигнуваме Валандово некаде околу 9 вечерта. Луѓето седнати во дворот си пијат кафе онака по ветровки. Ние пошто цело време во комбето затворени , а веќе стемнато да неможиме да видиме ни надвор дали снег има ни мраз, си мислиме којзнај колку е ладно. Замисли чувство излегуваш од комбето , а надвор пролет.
Охрид успева и Киви си гајат луѓето една куќа имаше на кај даљан цел двор како лозница му беше покриен со гроздови киви. Мене во Битола елките не ми успеваат од ладни зими[DOUBLEPOST=1406582305][/DOUBLEPOST]
Би сакал да прашам некој со искуство со селење од куќа во стан за разликите со сметките за греење (јас сум исклучиво на струја)? Кај мене, во куќа 85m2 сметките за струја варираат од 7000 до 9000 денари. Ако може и совет за изолација за стан.
имаш стан и стан, зависи од местоположбата од орјентација од материјал од што е граден дали е обиколен со други станови каде се грее или е на приземје или последен спрат...
Јас пример живеам во спрат од куќа кој е зидан со камен и надвор и внатре малтерисано, мене ме јади дограмата стара дрвена али ќе ја сменам за скоро. Ако имаш добра изолација и со рингла од шпоре ќе се грееш
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.133
Поени од реакции
8.226
Охрид успева и Киви си гајат луѓето една куќа имаше на кај даљан цел двор како лозница му беше покриен со гроздови киви. Мене во Битола елките не ми успеваат од ладни зими[DOUBLEPOST=1406582305][/DOUBLEPOST]
имаш стан и стан, зависи од местоположбата од орјентација од материјал од што е граден дали е обиколен со други станови каде се грее или е на приземје или последен спрат...
Јас пример живеам во спрат од куќа кој е зидан со камен и надвор и внатре малтерисано, мене ме јади дограмата стара дрвена али ќе ја сменам за скоро. Ако имаш добра изолација и со рингла од шпоре ќе се грееш
Зборувам за руските згради во населба Даме Груев, градени после земјотресот. Квадратурата е 100-110 m2 (не сум сигурен која е најточната бројка), четирисобни се становите. Да речеме дека станот не е ниту на приземје, ниту најгорниот кат т.е обиколен е. Каква изолација би ми советувал и отприлика колку би изнесувале сметките за греење?

За куќата, имам 5ка стиропор на ѕидовите (што е малку), подна изолација и прозори. Сметките за греење во зима, со оваа изолација се од 7000 денари до 9000.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Jas se izvinuvam ako nekogo sum navredil so mojot post, ama 20C razlika vo prosecna temeratura pomegu skopje i bitola nemalo, a i tesko deka ke ima.

Da, tocno e daka imalo periodi koga preku nok vo Bitola bilo -25 a vo skopje -5, ama toa se samo izolirani slucai.

I mislam deka skopje i gevgelija ne seriozno da se stavvat vo ist kos vo odnos na zimski temperaturi.
Razlikata pomegu sk. i bt e pomala nego li izmegu Gevgelija I Sk.

Ima periodi i koga Sk e poladno od Bitola, ali Gevgelija nikogas ne bila postudena od Skopje.

A sekoja klima si ima svoj COP i drugi karakteristika, taka da kupuvacot moze generalno so golema tocnost da znae koga i kolku ke mu se isplati klimata
Pa ko voli nek izvoli.[DOUBLEPOST=1406554871][/DOUBLEPOST]http://www.yr.no/place/Macedonia/Karpoš/Skopje/statistics.html
http://www.yr.no/place/Macedonia/Bitola/Bitola/statistics.html
Нема врска со навреди , ни мене не ми беше тоа намерата. Како што реков намерата ми беше дека кога се дава совет нека се земе во предвид локацијата на тој што бара совет и на тој што дава.
А дека разликата меѓу Скопје и Битола е 5 степени можеме да речиме за оваа и евентуално за ланската зима. Претходно многу често знаело да биди и - 25 со недели. Многу лошо е кога од кога ке заврни салам снег, после времето се разведри, посебно навечер. Се ке замрзни и тогаш не ни бега -15 со недели. Па ако во меѓувреме заврни уште еднаш и над замрзнатото стави уште еден слој, стоплување евентуално во март. На тоа додади и магла која знае исто така подолго време да легни над котлината и ке го добиеш она правото чувство за битолска зима каде поголем дел сонце само на телевизија ке видиш. Една зима испукаја пожарните цевки по зградите во влезовите што се. Претпостави колку ладно требало да биди за да во влезот во зграда испукаат цевките( кои и не се баш тенки). Само на колку им испукаа бољерите во купатилата пошто им замрзнаа или инсталацијата за парно каде не го користеја а ја немаја испуштено водата. И колку луѓе во Скопје знаеш што чешмите во дворовите ги оставаат цело време да течат само за да не им замрзни или испука чешмата.
Ете @Let 3 нека кажи дали во зима ја остава чешмата( ако ја има надвор, а пошто е во куќа најверојатно ја има) да течи преку цела зима за да не замрзни.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Зборувам за руските згради во населба Даме Груев, градени после земјотресот. Квадратурата е 100-110 m2 (не сум сигурен која е најточната бројка), четирисобни се становите. Да речеме дека станот не е ниту на приземје, ниту најгорниот кат т.е обиколен е. Каква изолација би ми советувал и отприлика колку би изнесувале сметките за греење?

За куќата, имам 5ка стиропор на ѕидовите (што е малку), подна изолација и прозори. Сметките за греење во зима, со оваа изолација се од 7000 денари до 9000.
Во тоа време беше доста популарен стиропорот како изолација во зградите (се ставаше внатре во сендвич, арно ама кога после 20-30 години некои од зградите ги рушеле - стиропорот внатре го немаше!! се испостави дека веројатно во допир со малтер или некоја друга градежна состојка... стиропорот едноставно се топел - исчезнувал така да пример зграда која беше изолирана пред 30 години - сега е без изолација. Најубо е да се распрашаш во тие згади некој искрено да ти каже или уште подобро покаже сметка за струја од пред 2-3 години кога зимата беше доста ладна (или од лани сметка па спореди со својата) иако и то не е најверен показател - некој сака да му е дома топло некој не, јас лично ми е најпријатно околу 18 - 19 степени дома, жената се треси и на 24. Провери дали дограмата е добра и дали дихтова, ако се стари прозори од времето на СФРЈ, дрвени веројатно се доста пропаднати, не дихтоваат, исто така и вратите.
Не знам на каква струја се топлиш дали со панели или ТА печки или мермерни радијатори.. јас сум со ТА печки, то е гломазно и не баш најпријатно греење, а кујна трепезарија и салон ми се со дрва (во кујна шпоре на дрва) то е пријатна топлина али пак си бара ложење палење, пепел фрлање.. што е непрактично за стан, иако имам приатели кои стан грејат на дрва али тој е на приземје и према негови зборови, нормална зима му е до кај 6 кубика (само камин не и парно и отворени врати. Имам комшија кој има ставено вво куќа мермерни панели и задоволен е вели економично и топло е..... јас планирам (да се пребројам првво ) да ставам парно на дрва и така готвам на дрва (цепење, ложење, палење, пепели..) па барем цел спрат да го грејам, а и поефтино ќе ми дојде да земам уште 6 кубици дрва (15.000 денари) од колку да плаќам по 6-8 иљади месецо да грејам тие простории на струја.[DOUBLEPOST=1406584159][/DOUBLEPOST]
Ете @Let 3 нека кажи дали во зима ја остава чешмата( ако ја има надвор, а пошто е во куќа најверојатно ја има) да течи преку цела зима за да не замрзни.
Имам чешма во двор и секоја зима се затвара се обвиткува со крпи, најлони картони и врзува, дури и дома во многу ладни зими оставам да линее некоја чешма, до сега дома нема замрзнато али имаше зими кога ќе заборавев во дворо чешмата арно не испукаа цевки, па после со жешка вода потурувај додека не протече...
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.133
Поени од реакции
8.226
Во тоа време беше доста популарен стиропорот како изолација во зградите (се ставаше внатре во сендвич, арно ама кога после 20-30 години некои од зградите ги рушеле - стиропорот внатре го немаше!! се испостави дека веројатно во допир со малтер или некоја друга градежна состојка... стиропорот едноставно се топел - исчезнувал така да пример зграда која беше изолирана пред 30 години - сега е без изолација. Најубо е да се распрашаш во тие згади некој искрено да ти каже или уште подобро покаже сметка за струја од пред 2-3 години кога зимата беше доста ладна (или од лани сметка па спореди со својата) иако и то не е најверен показател - некој сака да му е дома топло некој не, јас лично ми е најпријатно околу 18 - 19 степени дома, жената се треси и на 24. Провери дали дограмата е добра и дали дихтова, ако се стари прозори од времето на СФРЈ, дрвени веројатно се доста пропаднати, не дихтоваат, исто така и вратите.
Не знам на каква струја се топлиш дали со панели или ТА печки или мермерни радијатори.. јас сум со ТА печки, то е гломазно и не баш најпријатно греење, а кујна трепезарија и салон ми се со дрва (во кујна шпоре на дрва) то е пријатна топлина али пак си бара ложење палење, пепел фрлање.. што е непрактично за стан, иако имам приатели кои стан грејат на дрва али тој е на приземје и према негови зборови, нормална зима му е до кај 6 кубика (само камин не и парно и отворени врати. Имам комшија кој има ставено вво куќа мермерни панели и задоволен е вели економично и топло е..... јас планирам (да се пребројам првво ) да ставам парно на дрва и така готвам на дрва (цепење, ложење, палење, пепели..) па барем цел спрат да го грејам, а и поефтино ќе ми дојде да земам уште 6 кубици дрва (15.000 денари) од колку да плаќам по 6-8 иљади месецо да грејам тие простории на струја.
Моментално се грееме на панели, три панели (две 17ки и една 19ка, ако добро се сеќавам).

Во руските згради како што знам нема никаква изолација ставено при изградбата. Станарите потоа ставале стиропор и дограма. Ако веќе се отселуваме, а прозорците се првичните дрвени, сигурно ќе се менува целата дограма.

Тука кај што сум моментално, можам со сигурност да потвдам дека дограмата прави најголема разлика. Многу голема разлика се почувствува сега со новите прозорци, старите дрвени прозорци не дихтуваа (дуваше насекаде), и многу брзо се губеше топлината во зима.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom