Наплата на побаруванја

Член од
11 октомври 2014
Мислења
29
Поени од реакции
10
Ме интересира дали постои агенција која се занимава со откуп на побаруванја.Доколку некој знае несто за ова би замолил да ми помогне за информација.
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Ме интересира дали постои агенција која се занимава со откуп на побаруванја.Доколку некој знае несто за ова би замолил да ми помогне за информација.
Нешто како откупување на долг? Мислам дека имаше некоја агенција слично на ова. Бркаат работа за да ти ги вратат парите што ти ги должат и земаат одреден процент. Ама искрено, се зависи од тој што ти должи... ако е државјанин на косово тогаш заборави на парите.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Член од
11 октомври 2014
Мислења
29
Поени од реакции
10
Нешто како откупување на долг? Мислам дека имаше некоја агенција слично на ова. Бркаат работа за да ти ги вратат парите што ти ги должат и земаат одреден процент. Ама искрено, се зависи од тој што ти должи... ако е државјанин на косово тогаш заборави на парите.
Не фирматае од Македонија но сеусте работата нее дојдена до суд ,кој да чека две години по судови па извршители и на крај разочаруванје.Линкот што го даде алекс дава некои активности за мегународни побаруванја за домасни побаруванја нема објаснуванје.Но во секој случај колку толку несто разбрав и ви благодарам а ке видам и некој друг да каже несто поконкретно.
 
Последно уредено:

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Ме интересира дали постои агенција која се занимава со откуп на побаруванја.Доколку некој знае несто за ова би замолил да ми помогне за информација.
Плати му на некој рекеташ 200 евра,парите за 1 саат дома ќе ти бидат..
 
W

wicked_1

Гостин
Не фирматае од Македонија но сеусте работата нее дојдена до суд ,кој да чека две години по судови па извршители и на крај разочаруванје.Линкот што го даде алекс дава некои активности за мегународни побаруванја за домасни побаруванја нема објаснуванје.Но во секој случај колку толку несто разбрав и ви благодарам а ке видам и некој друг да каже несто поконкретно.
Има агенција ЕОС Матриикс, парнично е способна и на нив им го продаваш побарувањето на еден начин преку договор за отстапување на побарување. Тие изготвуваат понатака документи за наплата на твојот долг, а за која цена и како тоа преку договорот ќе се констатира на еден начин. ЕВН, Т-Мобајл, Вип и уште многу други правни лица ја користат компанијава за наплата.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
29
Поени од реакции
10
Во опција го имам и размислуванјето на КРУИСЕ и 500 евра би дал посто износот е некаде над 5000 но се пласам од непријатности проблеми .
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Во опција го имам и размислуванјето на КРУИСЕ и 500 евра би дал посто износот е некаде над 5000 но се пласам од непријатности проблеми .
За што проблеми и непријатности.
Ти немаш нервози да имаш пари а во исто време да ги немаш на сметка или во џеб,па да треба да бараш од друго место
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
29
Поени од реакции
10
Незнам како ке изгледа целата таа работа со рекетари несум користел такви услуги ова ми се случува првпат псле 15 години работа во бизнис да наседнам на евтин штос и сега да молам за своите пари .Откај да знам што после можи да измисли мајмунот.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Незнам како ке изгледа целата таа работа со рекетари несум користел такви услуги ова ми се случува првпат псле 15 години работа во бизнис да наседнам на евтин штос и сега да молам за своите пари .Откај да знам што после можи да измисли мајмунот.
Нека му ги земат твоите пари па после што сака нека измислува.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Нема такво нешто во мкд, зошто нема правен систем и нема основа да се формира таква фирма. Исто како ти што неможеш да наплатиш така и таа идна фирма нема од што да наплати. После 3 години во суд ќе начекаш само празна сметка, а они со нова фирма си работат.

Еос е фирма која досаѓа за наплата во твое име за твои пари. Ништо друго. Само досаѓа. И ти можеш да досаѓаш за свои пари.

И трето рекетари овде што ти зборат немаат користено таква услуга. А за таа услуга се добива кривична, за тоа веднаш ќе те најдат. Плус батињава земаат 50% од долг и се во договор со полиција. Така да секако ќе го кркаш на крај. За кривична први се да ти поднесат, а да решат финансиски криминал нигде ги нема.

Ти бараш пријателе како во Америка, остави го чекот и наплати си па фирмата нека си брка побарувања за 10%. Македонија ти е луда држава, побарување е најтешко нешто да наплатиш.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Чекај нели тие еос преку банки нешто наплаќаа ама ако си должник за кредит,сметки.......
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
29
Поени од реакции
10
Леандра стопроцентно го делам твоето мисленје во банана држава нема место за воденје бизнис заснован на чесност и доверба. Овде изгледа полека станува рај за бесчувствителни животни што шетаат на две нозе и уживат во трошенјето на туги пари со пот заработени.Советите на другите коментари секако се добронамерни но неверувам дека ке ги употребам.Ми преостанува само да потрошам уште неколку стотини евра по судските лавиринти иако одсега знам дека приказната е завршена и парите отидени во неповрат.Што би рекле стари секое школо се плака а моето испадна прескапо.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Да за жал во Македонија останаа само лопови да водат бизнис. Трошоците ти се адвокат на секое одење и вештак пушти си на прво судење 100 евра е да не те вратат на второ за џабе. Најди си помлад адвокат сега што има отворено поагилни се, не оди кај старите. И секако прости се од парите ако знаеш дека е блокирана сметка или функционира со друга фирма. Таму не земаш ништо.

Јас имам дела кои траат три години. Најнова финта е што заврши судскиот спор по едно две рочишта (година две) ти ставаат жалба и те праќаат на апелација. Од апелација абер чекаме година дена. И уште нема. Ова стана процедура да знаеш. И фирмата е „странска инвестиција“ на која и сечеа ленти лепотаниве наши. Може ли нешто поболно да има од тоа, од твои пари и прават дочек на фирма која те влече по судови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom