Наплата на побаруванја

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
М




Аванс викаш 100%? Наеднаш или на рати може пред време? :D
Те молам пријателе бизнисот не се состои само од извоз еднаш годишно за еден клиент. Бизнис во Македонија на аванс ниту функционирал ниту ќе функционира. Може ако сам на себе си дава услуги па да ги прави авансно и со гаранции. И ти тоа многу добро го знаеш, од прехрана па се до најголемите производствени капацитети во МКД како Железара и Фени.

Педигре и референци за домашна економија исчезнаа пред десет години. Најликвидните фирми неможат да ги остварат обврските.

Ме изненадуваш со муабетов што ти се случува?
...ништо посебно, "работам" само со 100% аванс или гаранција од првокласна банка...се друго е исто ко и порано..:):)
 
W

wicked_1

Гостин
Која е разликата доколку користам услуги на ЕОС наместо да тужам сам?
ако си фирма која е олигопол у својата област и се занимава со обезбедување на услуги ќе влегуваш у контакт со многу физички и правни лица во должничко доверителски однос, многу од нив нема да се одвиваат како што треба, а тоа многу, може да биде стварно МНОГУ и од таму бараш фирма која ќе ти помогне у сето ова, а ти од таа фирма добиваш гаранции.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
...ништо посебно, "работам" само со 100% аванс или гаранција од првокласна банка...се друго е исто ко и порано..:):)
И велиш можат сите субјекти како тебе да работат со 100% аванс? Спореден твојот обем на работа и на другите сектори обеми дневно по неколку фактури :)

Ако се лажеме или создаваме илузии да, али дај да бидеме малу пореални барем до толку заслужува народов.[DOUBLEPOST=1413567518][/DOUBLEPOST]
ако си фирма која е олигопол у својата област и се занимава со обезбедување на услуги ќе влегуваш у контакт со многу физички и правни лица во должничко доверителски однос, многу од нив нема да се одвиваат како што треба, а тоа многу, може да биде стварно МНОГУ и од таму бараш фирма која ќе ти помогне у сето ова, а ти од таа фирма добиваш гаранции.
Со правни фирми не откупува долгови.[DOUBLEPOST=1413567675][/DOUBLEPOST]
Еден случај имаше неплатени сметки од ВИП, друг случај беше користење ТВ пакет и опрема на реверс за определен рок од ONE.
Тие се режиски. Нека се јави фирма што граѓанин не и платил за машината за перење може ли еос да им наплати?
 
W

wicked_1

Гостин
Какви режиски? Што збориш? Како може да праиш вакви споредби за некоја машина за перење кога јас ти зборам за цесија, отстапување на побарување од едно на друго лице, до кое побарување е дојдено од некој долж-довер. однос како договор, фактура и друга исправа.
 
W

wicked_1

Гостин
:))))))[DOUBLEPOST=1413568626][/DOUBLEPOST]@leandra бараше да ти прецизирам за тоа што го имам видено во пракса ти прецизирав колку што можев, имај барем малку доблест да дообјасниш на што целиш, целава дискусија у вода ја носиш беспотребно, демек табираш луѓе да ти дојдат на помош да мe насочат и да ми објаснат мене, као никако да неможам да те сфатам. Нека е така, но нема да можам да го продужам муабетов и да дефинирам цесија одново и одново.
 
Последно уредено:

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
:))))))[DOUBLEPOST=1413568626][/DOUBLEPOST]@leandra бараше да ти прецизирам за тоа што го имам видено во пракса ти прецизирав колку што можев, имај барем малку доблест да дообјасниш на што целиш, целава дискусија у вода ја носиш беспотребно, демек табираш луѓе да ти дојдат на помош да мe насочат и да ми објаснат мене, као никако да неможам да те сфатам. Нека е така, но нема да можам да го продужам муабетов и да дефинирам цесија одново и одново.
Јас знам што е цесија, јас имам цесии правено, јас те сфаќам тебе на какво дело си бил, ме разбираш ли?

Ти не ме разбираш ајде одново.

Еос откупува долг само за режиски трошоци (режиски трошоци се телеком,вип, оне, струја, вода) на физички лица од дадениве компании ако нивниот број не е помал од 20 лица. Ние овде на темава збориме за откуп на долг помеѓу правни фирми. Пример јас и трајко имаме фирми, трајко ми должи и јас не сакам да се гњавам по судови каде веројатноста да трае делото е 3 години и одам во Еос. Еос ми вели дај ми го долгот еве ти ги парите од трајко, јас и на трајко фирмата ќе се разбереме. Тоа е откуп на долг на правни лица. Еос после како ќе ги наплати од на трајко фирмата моите пари е негов проблем. Дали ќе звони 24 часа на тел, дали ќе тужи не ме интересира. Мене еос ми ги откупил да речеме за 10% од сумата на долгот.

Е пријателов ја отворил темава да најде фирма како во примеров, ти и наумб ја посочивте еос. Арно ама еос не откупува долг на правни лица, туку само на споменативе компании кои продуцираат режиски трошоци кон физички лица.

Значи фирма која откупува долг на правни лица во МКД не постои.

А споменативе телеком, оне, вип, евн, водовод ги намалија тие сектори и повеќе им се исплати да ги дадат во еос одколку да платат 10 души вработени во овој сектор.

Ајде да видиме сега дали се разбравме :)
 
Последно уредено:
W

wicked_1

Гостин
Јас знам што е цесија, јас имам цесии правено, јас те сфаќам тебе на какво дело си бил, ме разбираш ли?

Ти не ме разбираш ајде одново.

Еос откупува долг само за режиски трошоци (режиски трошоци се телеком,вип, оне, струја, вода) на физички лица од дадениве компании ако нивниот број не е помал од 20 лица. Ние овде на темава збориме за откуп на долг помеѓу правни фирми. Пример јас и трајко имаме фирми, трајко ми должи и јас не сакам да се гњавам по судови каде веројатноста да трае делото е 3 години и одам во Еос. Еос ми вели дај ми го долгот еве ти ги парите од трајко, јас и на трајко фирмата ќе се разбереме. Тоа е откуп на долг на правни лица. Еос после како ќе ги наплати од на трајко фирмата моите пари е негов проблем. Дали ќе звони 24 часа на тел, дали ќе тужи не ме интересира. Мене еос ми ги откупил да речеме за 10% од сумата на долгот.

Е пријателов ја отворил фирмава да најде фирма како во примеров, ти и наумб ја посочивте еос. Арно ама еос не откупува долг на правни лица, туку само на споменативе компании кои продуцираат режиски трошоци кон физички лица.

Значи фирма која откупува долг на правни лица во МКД не постои.

А споменативе телеком, оне, вип, евн, водовод ги намалија тие сектори и повеќе им се исплати да ги дадат во еос одколку да платат 10 души вработени во овој сектор.

Ајде да видиме сега дали се разбравме :)
Па тие компании се правни лица. :)
 
W

wicked_1

Гостин
Прво зборевме дали ЕОС може да тужи, дали може да биде странка, парничарење, итн, најлошо од се е што и една судијка у основен у Скопје збореше дека овие само ѕвонеле на телефон.
Доста е додека не сме се захејтале појако, идам да учам маркетинг.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Прво зборевме дали ЕОС може да тужи, дали може да биде странка, парничарење, итн, најлошо од се е што и една судијка у основен у Скопје збореше дека овие само ѕвонеле на телефон.
Доста е додека не сме се захејтале појако, идам да учам маркетинг.
ЕОС откупува долг. Значи мене ми борчиш пари, а јас и ЕОС се договараме тој мене да ми исплати пари, а за возврат да си го наплати долгот кој ти го имаш кон мене, а јас и ти сме чисти...
Да, може да тужи...НЕГОВО побарување е...
Ќарот на оној кој го продал побарувањето е во тоа што СЕГА зема помалку пари отколку да зема повеќе после многу време, а можеби и никогаш.
Тоа е целата приказна.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
Ќе си ја искорнам косава во моментов :)
Батали.
Не се нервирај, си има мака со маркетинг. Не е толку страшно.

@Струмикс Тебе ко помудар да те опитам. Дали е дозволено да се одкупува/продава долг без знаење или согласност на должникот?
 
W

wicked_1

Гостин
ЕОС откупува долг. Значи мене ми борчиш пари, а јас и ЕОС се договараме тој мене да ми исплати пари, а за возврат да си го наплати долгот кој ти го имаш кон мене, а јас и ти сме чисти...
Да, може да тужи...НЕГОВО побарување е...
Ќарот на оној кој го продал побарувањето е во тоа што СЕГА зема помалку пари отколку да зема повеќе после многу време, а можеби и никогаш.
Тоа е целата приказна.
o_O
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
@Струмикс Тебе ко помудар да те опитам. Дали е дозволено да се одкупува/продава долг без знаење или согласност на должникот?
Чим се случува, очигледно е дека може.
Законски де...
Онаа моралната или социјалната страна е веќе друга приказна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom