Можно ли е да се порасне повеќе со помош на некој препарат (Growth-Flex)?

U

UniqueGirl

Гостин
знам де.. :smir:а башка вакви ствари нема кај нас
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Деца гледајте во умо да порасните еднаш после за другото лесно е.

Патем 20години-176 или незнам таму се немам мерено со години.
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
знам де.. :smir:а башка вакви ствари нема кај нас
Нема од проста причина што е скапо и ретко кој од нашиве доктори би се нафатил да ја извршува таа хируршка интервенција.

Абе не е битно да пораснеш телесно, битно е да ти „порасне“ умот. :)
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Може привремено да се порасне до 7 цм :)

насабајле одма штом ке станеш... земи двајца батки да те тегнат еден за раце еден за нозе, доколку доволно силно го направат тоа, ке пораснеш од 4-7 цм, само има еден мааалецок проблем во врска со тоа, до ручек негде 3 саат (фигуративно земено дека си се разбудил во 8) ке бидеш на нормална висина.

Инаку докажано е дека наутро си за 1-2 цм повисок од навечер:)
 

VertigO

750ml ракија
Член од
11 декември 2008
Мислења
297
Поени од реакции
47
Имав од клас еден што имаше зимано апчиња за растење. На хормонална база беа ама на него навистина му требаа.. 155 ако имаше? Сега после неколку месеци се извиши детето, и тоа добра разлика има, навистина се приметува. Но ипак, ризични се многу и треба добро да се размисли однапред дали навистина имаш поблем и вреди да ги зимаш.
 
Член од
3 ноември 2008
Мислења
431
Поени од реакции
90
Ги гледавте ли вестите на А1? Доколку не, гледајте го следното издание. Девојче наравило хирушка интервенција за издожување на екстремитетите и поради тоа поминало 9 месеци во болница. Зарем вреди да се изгубат 9 месеци од животот за зголемување на растот?
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Можеш да пораснеш. На времето кога цепав ватерполо па одвреме навреме идев у теретана, имаш еден тип кој висеше закачен ко бетмен по пола саат а можда и више. Колку порасна и дали воопште порасна немам поима. Но според мене човек е најбољи ко што го дала мајка природа, само треба човекот да знае да се носи со тоа.
 

VertigO

750ml ракија
Член од
11 декември 2008
Мислења
297
Поени од реакции
47
Ги гледавте ли вестите на А1? Доколку не, гледајте го следното издание. Девојче наравило хирушка интервенција за издожување на екстремитетите и поради тоа поминало 9 месеци во болница. Зарем вреди да се изгубат 9 месеци од животот за зголемување на растот?
Ако гледаш дали вреди или не вреди да се загубат 9 месеци или да го "загубиш" цел живот со 140 дефинитивно ќе се решиш да интервенцијата. Воопшто не се битни тие месеци, побитни се нус ефектите и можните компликации односно несакани ефекти од опарацијата или примањето на соодветни апчиња. Тоа е проблем а тие што го имаат убедена сум дека повеќе би се одлучиле на терапии и да ги изгубат тие 9 месеци. Зборувам за луѓе со џуџести растови или премногу ,премногу низок раст, за 150 160 што пишувале некој не ни правам муабет..
 
V

Viktoranius

Гостин
Јас на 14 години бев 180 сантиметри, се извишив многу нагло, али затоа сеа па имам 18 и сум само 188. До кај 18-19 години се формира висината, зависи од влегувањето во пубертет кога хормоните за растење најмногу се лачат.

А за препарати за растење знам дека имаше хормонски терапии, еве ви жив пример Лионел Меси фудбалерот на Барселона, за 4 години извиши 21 сантиметар. Од 149 до 170. Али којзнае колку скапи терапии се тие.
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
абе што ке ви се терапии.
еве јас сум 152 па не се жалам....колку толку,се снаоѓам добро и вака
ми прераснува во стил некако:baeh:
 
U

UniqueGirl

Гостин
хормонална терапија чини 16000 за месец, мислам. ја сум 170 и за сантим поише не мислам ниту да се тегнам ниту да користам било каков препарат
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Во Македонија владата увезе хормон за раст од фирмата Novo Nordisk.
Приватно да го купуваш овој хормон вреди околу 20 000 евра годишно, а владата кај нас го донесе бесплатно, но за тоа треба да се аплицира на сајтот на министерството за здраство.
Треба да им се прате e-mail и потоа ќе ти кажат што треба да направиш за да аплицираш.

Истата фирма има претставништво и во Скопје, во населбата аеродром во истата зграда каде што е Веро, веднаш до агенцијата Можности... Можеш и таму да се распрашаш ќе ти објаснат подобро.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom