Може ли Македонија да ги врати воопшто кредитите што ги зема?

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
...ауу..многу е, но нешто друго ми го мати умот ко на индијанецов од племето црни гаврани, пост погоре : би можел ли Гошев да набаци идеа КОЈА ВЛАСТ во Македонија , а и наоколу може да преживее без задолжувања??? И има ли друга логика во еден цел свет на планетата Земја кој балансира на врвот на дооолг колец кој се нарекува ДОЛГ , сега да се правиш паметен со некои концепти кои се базираат на дужина на черга???
zashto goshev ,eve kumco volcko odma denes pocna da shtedi so shtedlivi sijalici ,i avtomatski nemora da lapa krediti,neli ?
i pazi iskaca ni pomalku ni poishe MINISTER i ON kazue za shtedlivi sijalici i toa sega posle devet godini mi kazue mangupov deka so ovie sijalici ke sme ushtedele !!!!vauuuuu
a zashto porano ne shtedevme ,kaj se toa novinarcinjata da go prashaat ,pa i cela tolpa zombi pozadi nego demek jaka rabota napraila vlaaata ...amore da dojde da vidi deka u sred den gorat ulicnite svetilki i toa na sonce treshtat ,a on so tolku mnogu pari ke stava shtedlivi sijalici za da sme ushtedele ......ne bre ova se e zabegano ....
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
demek nekoj im se zakanuva so bombi i mora da zemat krediti ?ne mi se veruva deka ova si go pishal !!!ili losho te razbrav ? .
Има една книга, “Економски убиец“ прочитај ја....
И едно интервју од професор по економија на Стенфорд, ако не грешам, екс-претседател на ММФ, ѕирни го
Како економски се поробуваат држави. Некаде во темава ги имам постирано линковите до нив.
Како случајно паѓале авиони на претседатели што исто случајно, не играле по нивна игра.....
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Има една книга, “Економски убиец“ прочитај ја....
И едно интервју од професор по економија на Стенфорд, ако не грешам, екс-претседател на ММФ, ѕирни го
Како економски се поробуваат држави. Некаде во темава ги имам постирано линковите до нив.
Како случајно паѓале авиони на претседатели што исто случајно, не играле по нивна игра.....
moze da praime muabet za zakani vo smisol na politicki odluki ,vo red ,no molimte nemoj da mi objasnuvash deka ako ne sjebale DVE MILIJARDI I CHETRSTO MILIONI DENARI NA VRBI BAROKNI FASADI I TEATRI I SPOMENICI I RAZNI SALI I IGRALISHTA KAJ SHTO GI TERA GLADNI DECA DA VEZBAAT ZA DA IM GO PODOBRI ZDRAVJETO .....za vakvi gluposti ke im go "letnele avionceto u vazduh .......DAJ MOLIMTE ...
....
ne igrale po nivna igra ????pa Obama da ne ja naraca GRADSKATA PLAZA NA KEJOT ....aj molimte ,malku razmisli pa posle ke diskutirame ....shto bi rekol eden moj prijatel daj prvo sredi se ......
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
moze da praime muabet za zakani vo smisol na politicki odluki ,vo red ,no molimte nemoj da mi objasnuvash deka ako ne sjebale DVE MILIJARDI I CHETRSTO MILIONI DENARI NA VRBI BAROKNI FASADI I TEATRI I SPOMENICI I RAZNI SALI I IGRALISHTA KAJ SHTO GI TERA GLADNI DECA DA VEZBAAT ZA DA IM GO PODOBRI ZDRAVJETO .....za vakvi gluposti ke im go "letnele avionceto u vazduh .......DAJ MOLIMTE ...
....
ne igrale po nivna igra ????pa Obama da ne ja naraca GRADSKATA PLAZA NA KEJOT ....aj molimte ,malku razmisli pa posle ke diskutirame ....shto bi rekol eden moj prijatel daj prvo sredi se ......
Ај да размислам па да дискутираме :)
Ама да не мешаме работи. Една работа е прекумерно задолжување на државите, друга работа се глупостите на кои патриотиве ги трошат парите. За врби, споменици и други срања, не разговарам, мислам дека тука се сложуваме.
За првото, еве ти дел од интервју од човек кој го работел тоа: ( и линк од книгата )

Џон Перкинс, аутор књиге "Признање једног плаћеног економског убице"
Најважнији задатак за економског плаћеног убицу је да открије све оне земље Трећег света које имају ресурсе за које су заинтересоване корпорације , затим тим земљама Светска банка или њој сличне институције дозвољавају огромне позајмице.....
....Од тога имају користи локалне богаташке фамилије,,,,
...Земља, наравно, завршава тако што упада у огроман дуг који не може да измири....
...Тада ми економски плаћене убице идемо назад у ту земљу и кажемо: "С обзиром на то да не можете да платите своје дугове, дајте нам оно од чега живите . Или пошаљите своје трупе да подрже наше у Ираку."...
...У неким ситуацијама у којима ми нисмо имали успеха, агенти – шакали, били су послати да сруше ту владу или елиминишу оне лидере које економске убице нису успеле да подмите. То се мени догодило у Панами и Омар Торијос је био убијен као резултат тога....
...Ако би и шакали подбацили, онда иде америчка војска – као што је случај с Ираком...
...Светска банка и њене сестринске организације функционишу у читавој овој причи али треба додати да, једном када се земље задуже, Међународни монетарни фонд им нуди додатну финансијску помоћ. У извесном смислу, то је смањење дуговања али тек онда када се држава или државе сложе да продају своја добра и друге ресурсе страним компанијама и да приватизују јавни сектор. Последица тога је да те државе потпадају под ту светску империју.

Не ти звучи познато ?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Секако дека е познато: целта од задолжувањето од државите кон меѓународните легални лихвари, се состои во тоа што на државите им се дозволува па дури и им се наметнува „потребата„ од задолжување, која (потреба) била ѓоамити прашање на „имиџот„ од државата на меѓународен план. Целта од задолжувањето преоѓа во ново задолжување, а ова пак, во уште едно задолжување и на тој начин, државата станува зависна од тазе отпечатените банкноти, кои немаат златана полога, туку се обична безвредна хартија.

Со ова бесконечно задолжување, државите стануваат неспособни да го вратат долгот, кој постојано се наголемува, било преку нови заеми/кредити, било преку отплаќање на каматите за веќе земените кредити.

Ако некоја држава успее да го врати долгот, таа држава има да пати „дебело„, како што беше случајот со убиството од Чаушеску, но и со Гадафи и Хусеин, кои беа ликвидирани токму од таа причина.

Има и друга финта, како што е случајот со Словенија: таа држава во 2005 г. го отплати својот надорешен долг, а пред некоје време и‘ се случи „народ„ на улиците, затоа шти на власт и‘ дојдоа „либерално„ ориентиарни политичари, кои не ги следеа интересите од државата и народот, туку интересите од меѓународните паразити и банкстери. Така, сега Словенија зема кредит, со кој и‘ го отплаќа дологот на Грција, а своите државни фирми ги распродава, за да го врати надворешно наметнатиот долг.

Ако ги погледнеме економиите од новопримените „европејски„ држави, ќе видиме дека нивните долгови, наследени од комунизмот, се неколку кратно зголемени и практично недостижни за отплаќање, со оглед на нивната економска (не)моќ.

Да не се лажеме: Македонија нема никад да го отплати својот надворешен долг, а сведоци сме дека тој станува се‘ повисок, во однос на обемот од домашниот производ.
 
Последно уредено:

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Ај да размислам па да дискутираме :)
Ама да не мешаме работи. Една работа е прекумерно задолжување на државите, друга работа се глупостите на кои патриотиве ги трошат парите. За врби, споменици и други срања, не разговарам, мислам дека тука се сложуваме.
За првото, еве ти дел од интервју од човек кој го работел тоа: ( и линк од книгата )

Џон Перкинс, аутор књиге "Признање једног плаћеног економског убице"
Најважнији задатак за економског плаћеног убицу је да открије све оне земље Трећег света које имају ресурсе за које су заинтересоване корпорације , затим тим земљама Светска банка или њој сличне институције дозвољавају огромне позајмице.....
....Од тога имају користи локалне богаташке фамилије,,,,
...Земља, наравно, завршава тако што упада у огроман дуг који не може да измири....
...Тада ми економски плаћене убице идемо назад у ту земљу и кажемо: "С обзиром на то да не можете да платите своје дугове, дајте нам оно од чега живите . Или пошаљите своје трупе да подрже наше у Ираку."...
...У неким ситуацијама у којима ми нисмо имали успеха, агенти – шакали, били су послати да сруше ту владу или елиминишу оне лидере које економске убице нису успеле да подмите. То се мени догодило у Панами и Омар Торијос је био убијен као резултат тога....
...Ако би и шакали подбацили, онда иде америчка војска – као што је случај с Ираком...
...Светска банка и њене сестринске организације функционишу у читавој овој причи али треба додати да, једном када се земље задуже, Међународни монетарни фонд им нуди додатну финансијску помоћ. У извесном смислу, то је смањење дуговања али тек онда када се држава или државе сложе да продају своја добра и друге ресурсе страним компанијама и да приватизују јавни сектор. Последица тога је да те државе потпадају под ту светску империју.

Не ти звучи познато ?
procitav samo del od linkot ,no eve vetuvam ke ja docitam ...i pak ke ti kazam ova shto go postirash moze da vazi za sekade ,no ne i za kaj nas ...eve ti edno hipoteticko prashanje :dejstvijata koi gi pishuva avtorot se od 1971g .znaci i togash postpele EU (ekonomski ubica )?za ovie tvrdenja treba poveke od makedonski smrtnici ,nie sme shaka jaden narod ,kaj nas ne vredi da DOAGAAT "EU" shto ke isperat ?kolku vojnici ke vrbuvaat za vojnite shto se pod patron na SAD .
da skratam ,ti veruvajsi deka vo toa shto sakash ,jas vo mojata vistina koja ja gledam i ja slusham .dali onie shto ja prakticiraat vlasta znaat deka postojat vakvi "EU" ?ako znaat ,zoshto ednostavno ne se trgnat od vlasta za da nebidat "povredeni "...site drzavnici ke bidat UBIENI ??????te molam pa neli gledash deka na samiot pocetok avtorot koj za mene e eden BOLEN UM ,samiot megu redovi ja kazuva svojata zivotna zelba a toa e SAD DA VLADEE SO SVETOT !!!!!!!!!
jas si ostanuvam na svoeto mislenje ....delot so chaushesku ke ti kazam nakratko :nego go likvidiraa nezadovolnite gragani od negovoto diktatorsko vladeenje ,shto neznaci deka CELIOT narod bil protiv nego ,jas licno imam muabeteno so negovi soziteli koi seushte mu palat sveka i go spomnuvaat po dobro ,no toa neznaci deka onie shto mu presudija nebile vo pravo .
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
ja samo da doprasham vo nedostatok na slobodno vreme za da ja procitam knigata ,a sigurno veke imash odgovor pa zatoa ti se obrakam povtorno :dali "EU" licata im kazuvaat odnosno gi uslovuvaat chelnicite shto da pravat so GOLEMITE pozajmeni pari ,mislam me razbirash ili eve ushte poblisku i posvatlivo prashanje dali so parite od svetska banka mora da se pravat BAROKNI FASADI i slicni gluposti ? dokolku izborot e na chelnicite vo drzavata koja ja napadnal "EU"kako da gi troshi pozalmenite pari ,neli e podobro tie da gi troshi ovaa nasha VLAST na mnogu poproduktivni neshta ,otkolku na vrbi i gluposti .muabetot mi e deka moze da gi IZMENADZIRASH ovie pari ,koj shto gi zemash SO SILA I POD UCENA na nacin barem graganite da vidat neshto DOBRO ,a ne pod zakana zemani pari da gi KRADESH samo za sebe i familijata
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Еве што се случува откако државата претерано ке се задолжи. Истите тие кои ти одобрувале кредити, сега ке те “ советуваат“ како да ги вратиш : со распродажба на сите јавни добра

Во Хрватска во тек е план за давање на патиштата под концесии поради неможност за враќање на земените кредити.
Џабе народот се буни и организира петиции против
Тие што ги земале кредитите ( и се офајдиле ) ке го тераат планот даље....
На крај државата ке остане само со долгови. Кој и да ги земе патиштата ( да “инвестира“ :facepalm: ) ќе гледа за кратко време да си ја врати “ инвестиција “, а единствен начин е покачување на цените. На крај сметката пак ќе ја платат граѓаните, а државата ќе биде уште повеќе заглавена поради вадење на добивката надвор

Примерот со Италија е правило, не исклучок.
'U Italiji autoceste zovu 'kokama koje nesu zlatna jaja'. Sve do kraja 90-ih godina, gotovo sve autoceste u Italiji bile su javne, a onda su 1999. privatizirane. Od tada do 2013., cestarine su u prosjeku narasle za 65 posto. U samo šest godina, jedan od koncesionara, tvrtka Schemaventotto u vlasništvu Benettona, šest do sedam puta multiplicirala je vrijednost svog ulaganja u autoceste

Или некоја делница во Хрватска
u Hrvatskoj pak problematičan slučaj Bina-Istre i ugovora iz 1995. o koncesiji za projektiranje, financiranje izgradnje i upravljanja autocestama u Istri:
'Ugovor je sklopljen na 32 godine, Što je prvo napravila Bina-Istra nakon potpisivanja ugovora o koncesiji? Podigla je cijenu tunelarine sa 12 na 24 kune. Danas ona iznosi 28 kuna
.

Има некој идеја како, пример, Скопски Водовод ќе враќа кредити со кои се задолжува ?
Скопјани се задолжуваат со 7 милиони и 300 илјади евра за луксузна зграда на Водовод
„Зградата на Водовод во Скопје ќе чини над 11 милиони евра. Од нив 7 милиони и 300 илјади евра се кредит со којшто се задолжуваат скопјани.1 метар квадратен во оваа зграда, чини повеќе од 2 илјади евра!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Има некој идеја како, пример, Скопски Водовод ќе враќа кредити со кои се задолжува ?
Скопјани се задолжуваат со 7 милиони и 300 илјади евра за луксузна зграда на Водовод
„Зградата на Водовод во Скопје ќе чини над 11 милиони евра. Од нив 7 милиони и 300 илјади евра се кредит со којшто се задолжуваат скопјани.1 метар квадратен во оваа зграда, чини повеќе од 2 илјади евра!
Евтини са...:icon_lol:
„Само„ 2 иљадарки по крадрат. Што е тоа за беден народ како нашиов.

Да се постетиме на уште една работа. Кога Пенов беше градоначалник, имаше намера да го приватизира (!) скопскиот водот, ради ѓоамити подобро менаџирање (?) со истиот! Ајде да замислиме што тогаш би се случило!

Со оглед на тоа што водата за пиење (водоводите) веќе се предмет на приватизација по белиов Свет, тоа значи дека и водата ќе стане берзански „производ„, со што ќе ни се е*е мајката...
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Во контекст на муабетот, ( малку настрана од темата )
Да, се сложувам со тебе во однос на приватизацијата на водите. Ама пострашно е што почнува да се исфрла правото на вода од основните човечки права ( од некоја декларација на ООН )

Kapital u ratu za vodu: Njemačka vodu izbacila s liste ljudskih prava

Nakon što je većina zastupnika Bundestaga podigla ruku za zakon kojim je doslovno pregažena Opća Deklaracija o ljudskim pravima ( koju je još 1948. donio UN) te je pravo na vodu izbačeno s popisa temeljnih ljudskih prava, širom su otvorena vrata multinacionalnim korporacijama da krenu s preuzimanjem tog sektora

- To znači da nas u skoroj budućnosti čeka poskupljenje pitke vode za 100, 200 ili 300 posto, ili koliko već privatni distributer želi i smatra 'nužnim' kako bi napunio svoje džepove ekstra-profitom.Tko tu cijenu neće moći platiti, slobodno će umrijeti od žeđi jer mu voda, kao temeljno ljudsko pravo, više neće biti zagarantirana,
Ovo je početak kraja civilizacije kakvu poznajemo....

.....jezivа primjera privatizacija vodoopskrbe koja je od strateške važnosti za svaku državu koja hoće biti suverena. Od Hondurasa, Gvatemale, Nikaragve i Bolivije preko Šri Lanke i drugih azijskih država pa do europskih država
....Unatoč tome, Europska komisija članicama eurozone u dužničkim problemima davanje financijske pomoći uvjetuje privatizacijom vodnih resursa. Skupine civilnog društva pisale su povjereniku Oliju Rehnu da zahtijevaju da se zaustavi 'daljnji pritisak za nametanjem privatizacije voda' Grčkoj, Portugalu i drugima

 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Во контекст на муабетот, ( малку настрана од темата )
Да, се сложувам со тебе во однос на приватизацијата на водите. Ама пострашно е што почнува да се исфрла правото на вода од основните човечки права ( од некоја декларација на ООН )
Тоа значи дека т.н. теории на заговор, од теории, на големо стануваат пракси.

А трагикомедијата е во тоа што ООН, значи на планетарно ниво‘, го укинува „правото„ на пристап до санитарна вода (небаре тоа право некој го дал па може и да го земе), но затоа пак, воведено е едно од „најновите„ човекови права, а тоа е „правото„ на пристап до Инетрнет (!).

Поинаку кажано, што ќе ни е вода, дајте ни сурфање по Интернет...
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Идемо даље......

Македонија се задолжи уште со 400 милиони долари во Светска банка за нови вработувања
Македонија во наредните четири години ќе може да користи 400 милиони долари од Светска банка за постигнувње повисок и поинклузивен раст, кој ќе се претвори во работни места и зголемен приход за сите сегменти во општеството...
Зависно од условите на пазарот, овие 400 милиони долари може да бидат дополнети со 80 до 100 милиони долари ...

Македонија стана членка на Светска банка во 1994 година. Од тогаш, Светска банка инвестираше 1,7 милијарди долари заеми и грантови преку повеќе од 40 операции, вклучувајќи инвестиции во енергетскиот сектор, патишта, земјоделство, здравство, социјална политика, иновации, вештини и други области


Пази,
1,7 милијарди во енергетски сектор ( ? - сеуште сме зависни од увоз на струја, не знам дали се направиле нови хидроцентрали, Чебрен и Галиште не знам до каде се ), патишта ( 90% од патиштата се пред 90-сетите ), земјоделство ( производството на храна паѓа секоја година, увозот на храна расте секоја година, Македонија е зависна од увоз на храна ), здравство ( мое лично мислење е дека јавното здравство е во се полоша ситуација , еве пример ) за иновации и вештини немам зборови.....само долговите остануваат
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Не можи да се допрочита од темпото на задолжување колку е брзо, пеесче, шеесче, стотче во миљони евра...

ЗАДОЛЖУВАЊЕ: Повлечен кредит од 52 милиони евра од Светска банка за нови патишта
21/10/2014 // Пред 15 часа // ФИНАНСИИ // Коментирај

inShare

Макеоднија ја повлече првата транша од одобрениот заем за инфраструктура од Светска банка. Станува збор за 52 милиони евра, од вкупно одбрените 400 милиони долари со Стратегијата за партнерство со оваа финансиска институција.

http://faktor.mk/archives/128034
 

Kajgana Shop

На врв Bottom