Милан - Јувентус |20.09.2014 20:45| Сан Сиро

Каков исход очекувате од натпреварот?


  • Вкупно гласачи
    116
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
^ Се е кажано во постот на Син.

Честито презаслужена победа.Едноставно тактички не надигравте на секој дел од теренот и тоа е тоа.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.058
Поени од реакции
17.753
Овој Јуве (под Алегри) не е ист со оној Јуве на Конте!!!
Многу е сличен. Можеби понатаму ќе се издвојат некои побитни разлики ама засега во овие неколку натпревари се добива впечаток дека Алегри не се обиде да наметне своја филозофија, туку ја продолжи играта од лани со многу трчање на теренот, започнување на акцијата од одбраната и брзото враќање на изгубена топка.

Не дека ова е лошо туку напротив добро прави Алегри што го продолжува успешниот пристап во Италија. Е сега тоа што треба да го промени е играта и пристапот во ЛШ за што искрено ептен мал тест е Малме за да се извлечат заклучоци.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.767
Поени од реакции
13.431
Многу е сличен. Можеби понатаму ќе се издвојат некои побитни разлики ама засега во овие неколку натпревари се добива впечаток дека Алегри не се обиде да наметне своја филозофија, туку ја продолжи играта од лани со многу трчање на теренот, започнување на акцијата од одбраната и брзото враќање на изгубена топка.

Не дека ова е лошо туку напротив добро прави Алегри што го продолжува успешниот пристап во Италија. Е сега тоа што треба да го промени е играта и пристапот во ЛШ за што искрено ептен мал тест е Малме за да се извлечат заклучоци.
Ова се основни работи во модерен фудбал што мора да ги прави секоја екипа (според можностите, разбира се)...
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.058
Поени од реакции
17.753
Ова се основни работи во модерен фудбал што мора да ги прави секоја екипа (според можностите, разбира се)...
А кои се посебните разлики што ги воочи во играта на Јуве под Алегри?

Покрај тоа не држи вода муабетот дека мора да ги прават, затоа што некои тимови кога ќе ја загубар топката не се обидуваат да ја вратат веднаш со висок притисок туку оставаат противникот да ја започне акцијата.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.767
Поени од реакции
13.431
Па го прави секоја озбилна екипа, барем против послабите од неа, затоа и напишав ’според можностите’. А и под Конте не играа висок пресинг по секоја цена, на многу натпревари после изгубена топка, лесно се откажуваа од бркање и се повлекуваа на своја половина.

Тоа околу трчање малку е и ’оптичка мамка’. Не дека не трчат многу, туку дека се работи и за добар систем (не е толку важна формацијата) со кој добро се покрива терен.

А точно е дека е рано да се зборува за тоа каков е Јуве под Алегри и какви се разликите со тој на Конте. Посебно затоа што не знаеме колку тоа се должи поради веројатно принудното играње на Маркизио како прв човек пред одрбана, а тоа има големо влијание за Јуве да не изгледа исто како минтата сезона.

Но, на страна тоа, додека да се врати Пирло, па да видиме што ќе биде... Сега Јуве не е толку директен како под Конте, а тоа делумно се должи и на инсистирањето да ја држат повеќе топката во нозе него порано. Играат и сега директен фудбал, но не форсира Алегри како Клоп или Гарсија... Против посилни противници во ЛШ, ова веројатно ќе се промени. Поголема пас игра, повеќе играње на дупли пасови и триаголници, отколку на форсирање на длабински топки по крила, како под Конте. Подобро организиран пресинг, иако ова можеби е поради тоа што во средина ги има Маркизио, Погба и Переира/Видал, значи без Пирло, кој во овој случај е негативност. Има и некои други ’ситници’, како замислата еден играч од средина (денес беше Переира), да преминува на позиција полушпиц... има и други работи кои ми оставија впечаток, но ќе почекам да изгледам уште некој натпревар. Мое мислење е дека не се работи за ист, пресликан Јуве, мислам дека постои разлика...

Тоа секоја акција да почне од одбрана и да не се скокаат линиите пробуваше Алегри да го наметне и во Милан, имаше доста изјави на фудбалерите за тоа.

А секако дека одбраната со тројца е најзначајното нешто што го остави од Конте. Иако тоа беше изгледа малку и на инсистирање на раководството. Никој не сакаше да внесе дополнителен немир и несигурност...
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.058
Поени од реакции
17.753
Па го прави секоја озбилна екипа, барем против послабите од неа, затоа и напишав ’според можностите’. А и под Конте не играа висок пресинг по секоја цена, на многу натпревари после изгубена топка, лесно се откажуваа од бркање и се повлекуваа на своја половина.

Тоа околу трчање малку е и ’оптичка мамка’. Не дека не трчат многу, туку дека се работи и за добар систем (не е толку важна формацијата) со кој добро се покрива терен.

А точно е дека е рано да се зборува за тоа каков е Јуве под Алегри и какви се разликите со тој на Конте. Посебно затоа што не знаеме колку тоа се должи поради веројатно принудното играње на Маркизио како прв човек пред одрбана, а тоа има големо влијание за Јуве да не изгледа исто како минтата сезона.

Но, на страна тоа, додека да се врати Пирло, па да видиме што ќе биде... Сега Јуве не е толку директен како под Конте, а тоа делумно се должи и на инсистирањето да ја држат повеќе топката во нозе него порано. Играат и сега директен фудбал, но не форсира Алегри како Клоп или Гарсија... Против посилни противници во ЛШ, ова веројатно ќе се промени. Поголема пас игра, повеќе играње на дупли пасови и триаголници, отколку на форсирање на длабински топки по крила, како под Конте. Подобро организиран пресинг, иако ова можеби е поради тоа што во средина ги има Маркизио, Погба и Переира/Видал, значи без Пирло, кој во овој случај е негативност. Има и некои други ’ситници’, како замислата еден играч од средина (денес беше Переира), да преминува на позиција полушпиц... има и други работи кои ми оставија впечаток, но ќе почекам да изгледам уште некој натпревар. Мое мислење е дека не се работи за ист, пресликан Јуве, мислам дека постои разлика...

Тоа секоја акција да почне од одбрана и да не се скокаат линиите пробуваше Алегри да го наметне и во Милан, имаше доста изјави на фудбалерите за тоа.

А секако дека одбраната со тројца е најзначајното нешто што го остави од Конте. Иако тоа беше изгледа малку и на инсистирање на раководството. Никој не сакаше да внесе дополнителен немир и несигурност...
Од мобилен сум не знам како да болдирам, инаку сакам да ти одговорам во врска со пас играта и триаголниците.

Имаше една одлична анализа на британскиот sky после Јуве-Челзи каде што беа прикажани токму триаголниците што ги создаваа играчите на Јуве на секој дел од теренот. Маркизио, Асамоа и Киелони на левата, а Видал, Барзаљи и Лихштајнер на десната. Покрај тоа што е само еден пример Јуве честопати постигнуваше голови после двојни комбинации и увежбани уфрлања. Единствено сега се намалени долгите топки за што се разбира има логично објаснување - Пирло. Во овој Јуве има повеќе сличности отколку разлики, нешто што е нормално поради истата формација и не многу променетиот со состав.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.161
Поени од реакции
107.612
Одличен резултат за Милан, среќа што не примија повеќе голови. Со таа одбрана и ова е успех. Колку и да ги мразам гнасниве сепак ќе си се прошетаат до титулата.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
pa taa sezona 4 gola na Juve na dvete utakmici im dade i toa go napravi poznat !! A taa sezona pamtam vkupno 9 gola imase, sto znaci drugite 5 gola gi dal na 36 utakmici, sto se gleda kakov finiser e :D
па ок,се почнува од некаде,не може на 18 години да речеме да ги решета мрежите на секоја утакмица.Се разбираме на што целам,момакот за неговите години има огромен талент и само самиот може да се сјебе.Само нека продолжи вака,ќе збориме за некоја година :)


До миланезите што ме цитираа,дечки хуморот ви е отиден веќе во минус,се надевам дека се симнавте на земја после онаа пета гол на Менез против факинг Парма и свршувањето во гаки после одбраната на Лопез на пеналот против Лацио.
Тоа си е реалноста,сеуште сте раштиман оркестар на чело со Мистер Офсајд (не дека и ние сме нешто поарни со џигерицата,ама сме реални).
Поздрав и напијте се по некое пивце,смирете си доживљај и не глумете многу интернет шерифи на форумов.
 
C

Castiel

Гостин
па ок,се почнува од некаде,не може на 18 години да речеме да ги решета мрежите на секоја утакмица.Се разбираме на што целам,момакот за неговите години има огромен талент и само самиот може да се сјебе.Само нека продолжи вака,ќе збориме за некоја година :)


До миланезите што ме цитираа,дечки хуморот ви е отиден веќе во минус,се надевам дека се симнавте на земја после онаа пета гол на Менез против факинг Парма и свршувањето во гаки после одбраната на Лопез на пеналот против Лацио.
Тоа си е реалноста,сеуште сте раштиман оркестар на чело со Мистер Офсајд (не дека и ние сме нешто поарни со џигерицата,ама сме реални).
Поздрав и напијте се по некое пивце,смирете си доживљај и не глумете многу интернет шерифи на форумов.
Кое дигање бе? незнам кај го видовте тоа дигање...никој не рече дека сме појаки од јуве ниту па дека за скудето ќе се бориме...па пак прашувам кај е дигањето?

Среќа вие не свршувавте на хет трикот на Икарди...и да многу сте реални ... Икарди играчиште го напраивте...ебате реалноста....
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.237
Поени од реакции
41.559
Кое дигање бе? незнам кај го видовте тоа дигање...никој не рече дека сме појаки од јуве ниту па дека за скудето ќе се бориме...па пак прашувам кај е дигањето?

Среќа вие не свршувавте на хет трикот на Икарди...и да многу сте реални ... Икарди играчиште го напраивте...ебате реалноста....
koj go pravel ikardi igraciste ( ne deka e los igrac ) :), koi sme toa nie ? :D
1-2 ne se site fanovi na inter, mada ja ne vidov nekoe letanje u oblaci posle pobedata protiv sasuolo ( lani ist bese slucajot ), toa sto sekoj fan na inter ke ti go kaze e deka sezonava na hartija imaat super tim koj e kadaren za top 3, a so poveke sreka zasto da ne i do skudeto ( ko atletiko lani ), pogotovo vo sredina i odbrana se odlicni, ali i sekoj fan na inter ke ti kaze deka najgolemiot problem sezonava e macari i negoviot zakrzlaven sistem. Zatoa i ja vikam deka se dur on ne se opravi, sto za mene licno e analogno i na cudo gledajki go kakov inat e koj standard odi so glava kroz zid, inter nema sansa za titula, a i treba 1 ton sreka da imaat za da zavrsat vo top 3.

Toa golemo Ako, ako se desi, Macari da iznenadi, cuda mozat da se slucat, do togas


Milan od druga strana imaat ocajno losa odbrana, i katastrofalna kreativnost vo sredinata, realno Galijani sezonava ne sostavi tim za top 3, kako sakate vrtete ja, a isto taka i imaat dosta neiskusen trener, neiskustvo koe na delo vcera se vide. Sezonava Milan mozat do 5to, 6to mesto, toa e realniot maksimum na ovoj tim, samo napadot im e soliden, drugovo bara shminkanje asalno. Ne mi e jasno tim koj na vremeto imase uspesi so najdobrata svetska odbrana, da dojde do ova nivo, istoto vazi i za sredinata i ogromniot nedostatok na kreativnost. A onoj Muntari ej, vcera gubi topka na sredina i dzogira a na metro do nego igrac na juve sporo si ja vodi topkata :facepalm:

p.s. I sto zaboraviv vo prethodniot post da spomnam a e klucno, Juve igraa vo tek na nedela vo LS, Milan ne, a vcera na teren odnosot na dvata tima bese ko Milan 4 utakmici u tek na nedela da igrale a Juve niedna, mnogu cudno, premnogu :eek:
Uste eden podatok sto treba da ve zagrizi, ne se samo taktiki i pristap na teren, tuku i trening metodi, ne e mozno tolku umorno da deluvaa Milan u vtoro, ko Makedonija da gi gledam.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Интер фанс доминираат во темава со нивниот Икарди и Ковачич не сваќаат дека напнуваат со спамовиве кој играч ќе играл во Јуве или па дека Милан ќе бил шампион што никој немаше ништо такво пишано пред сезонава во фан клуб Милан.
А после прво коло никаде ги немаше сега после победава против Днипро и Сасуоло каде магичниот дае 3 гола се наполнија и по секоја тема спамаат.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Интер фанс доминираат во темава со нивниот Икарди и Ковачич не сваќаат дека напнуваат со спамовиве кој играч ќе играл во Јуве или па дека Милан ќе бил шампион што никој немаше ништо такво пишано пред сезонава во фан клуб Милан.
А после прво коло никаде ги немаше сега после победава против Днипро и Сасуоло каде магичниот дае 3 гола се наполнија и по секоја тема спамаат.
Ама затоа од утре ќе молчиме оти Палермо ќе ни еби мамицата вечер :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom