Машини за сушење алишта

Член од
11 јуни 2021
Мислења
362
Поени од реакции
810
^И мене ме интересира за Беко. До следната зима ќе мора да се опремиме со една пошто со сушење внатре по соби лом ги направивме собите. Конкретно ја меркам оваа па ако има некој ваква или некоја слична на Беко нека сподели искуства.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.175
Поени од реакции
15.985
^И мене ме интересира за Беко. До следната зима ќе мора да се опремиме со една пошто со сушење внатре по соби лом ги направивме собите. Конкретно ја меркам оваа па ако има некој ваква или некоја слична на Беко нека сподели искуства.
Ја моделот Beko DS852GAV го глеав, моментално е на попуст кај мене ама па лошо искуство имаше комшијава, по три саата сушење со неговата Беко пак биле влажни алиштата и сеа на сто памета сум.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.197
Поени од реакции
21.347
Искрено со Бош и Сименс бела техника најдобро искуство имам па и Самсунг. Поскапи се од Беко ама на долг план мислам се исплаќа. Беко воглавно исто се ок за цената ама може и некој чкарт да се погоди.
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
362
Поени од реакции
810
Ја моделот Beko DS852GAV го глеав, моментално е на попуст кај мене ама па лошо искуство имаше комшијава, по три саата сушење со неговата Беко пак биле влажни алиштата и сеа на сто памета сум.
Многу треба да се пази на тоа сушарата да не е полна или празна. Баш сега гледав видео за тоа како да се користи сушарата конкретно на Беко. Колешка моја има сушара на Беко и она е презадоволна од сушењето дури и не ги ни пегла алиштата.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.175
Поени од реакции
15.985
Искрено со Бош и Сименс бела техника најдобро искуство имам па и Самсунг. Поскапи се од Беко ама на долг план мислам се исплаќа. Беко воглавно исто се ок за цената ама може и некој чкарт да се погоди.
Генерално за бела техника ако не се мора, гледам да не штедам. Имам машина за перење алишта Самсунг и сме презадоволни.
Ама не ми се дава за машина за сушење многу пари зашто реално нема да се користи многу често па затоа глеам други опции.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.197
Поени од реакции
21.347
Генерално за бела техника ако не се мора, гледам да не штедам. Имам машина за перење алишта Самсунг и сме презадоволни.
Ама не ми се дава за машина за сушење многу пари зашто реално нема да се користи многу често па затоа глеам други опции.
Во тој случај земи Беко ама не најефтин модел. Имаат и тие подобри. Колку пари толку музика. И не за подценување е колку троши струја. И тука на долг план се исплаќа малце повеќе да се даде на старт ама долгорочно струја да се заштеди. Реално сушарата најмногу се исплаќа на зима и ако имаш деца па мора брзо да се суши нешто. На лето ако имаш место за сушење надвор нема подобро. Пошто честото сушење во сушара не е најдобро за алиштата а и некои и не ни треба во неа да се сушат.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.175
Поени од реакции
15.985
Во тој случај земи Беко ама не најефтин модел. Имаат и тие подобри. Колку пари толку музика. И не за подценување е колку троши струја. И тука на долг план се исплаќа малце повеќе да се даде на старт ама долгорочно струја да се заштеди. Реално сушарата најмногу се исплаќа на зима и ако имаш деца па мора брзо да се суши нешто. На лето ако имаш место за сушење надвор нема подобро. Пошто честото сушење во сушара не е најдобро за алиштата а и некои и не ни треба во неа да се сушат.
Моделот што го пишав погоре беше А+++, ваљда тоа е океј :D
И да, само ради тоа што ми треба да се сушат алишта побрзо у зима ја зеам инаку немам огромна потреба од истата.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.197
Поени од реакции
21.347
Иначе ако сушарата не ги суши до крај алиштата може да има некој проблем:

- проверете ја програма, има некои стандардно се направени не до крај да сушат и да ги досушите во регал. Имаат сигурно опција за сушење до крај али троши повеќе струја и време.
- Делете ги алиштате по материал. Памучните работи заедно другите посебно пример со полиестер.
- Не користете омекнувач при перење. И онака меки ги ваѓа сушарата алиштата. Но омекнувачот може да го иритира сензорот во сушарата и дури да ја расипе на долг план.
- Гледајт после секое користење да испразните и вода ама и филтрите да ги очистите.
- Користете торби за перење/сушење. Ако има многу алиште може да се сплеткаат па некои делови да останат влажни.
- Наполнете ја сушарата добри ама не ја преполнувајте.
Автоматски споено мислење:

Моделот што го пишав погоре беше А+++, ваљда тоа е океј :D
И да, само ради тоа што ми треба да се сушат алишта побрзо у зима ја зеам инаку немам огромна потреба од истата.
Изгледа доста солидно и со добрa потрошувачка.
 
Член од
31 јули 2021
Мислења
15
Поени од реакции
15
Имам Беко DF 7413 PA, ептен ни се погоди, еве во моментов буфта, суши. Суви, негужвани (и така не пеглав, освен кошули панталони), смали само една маица на маж ми, излезе ко за син ми (онаква со крагња, на неколку луѓе отпосле слушнав дека у сушара им се смалиле ваквите маици). Си има сензор, ја пуштам секогаш на памучни, каде стои 3 и пол саата, а нема сушено подолго од 2, буквално никогаш, некогаш и за саат и пол се суви. Имаше некој попуст кога ја купивме, околу 20 000 излезе, сега мислам се поскапи. И овој модел е добар и заради димензиите, не е длабока ко другите, 50см е.
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.742
Поени од реакции
1.170
Здраво. Сакам да купам машина за сушење алишта ама се двоумам помеѓу овие две
Машина за сушење BEKO DF 7412 PA, 7kg, 15п. A++ и CANDY CSOE H8A2DE-S, 8кг, A++


Дали некој ги има и како е задоволен?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.945
Здраво. Сакам да купам машина за сушење алишта ама се двоумам помеѓу овие две
Машина за сушење BEKO DF 7412 PA, 7kg, 15п. A++ и CANDY CSOE H8A2DE-S, 8кг, A++


Дали некој ги има и како е задоволен?
Moj sovet vi e ovaa Masina za Susenje

LINK
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Корисно да се изгледа... ако некој се двоуми ваква или онаква :)
 
Член од
30 август 2022
Мислења
23
Поени од реакции
32
^И мене ме интересира за Беко. До следната зима ќе мора да се опремиме со една пошто со сушење внатре по соби лом ги направивме собите. Конкретно ја меркам оваа па ако има некој ваква или некоја слична на Беко нека сподели искуства.
Беко е ефтино ѓубре земи самсунг или бош
 

Kajgana Shop

На врв Bottom