Матура

Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Ја да пошо видов у претнодниве години прашање од типот Тоа и тоа дело кои карактеристики ги има за да припаѓа на тој правец.
Нека никаде такви прашања каде виде, од 2009-2011 нема во ниту еден тест карактеристика.

Но она што е можно да се падне според мене е три карактеристики и да заокружиш која одговара за правецот во кој спаѓа делото. Како и да е, треба да се учат, барем според мене, а дека се паднале до сега, НЕ, ги немало.
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
28
Поени од реакции
16
Ве молам ако знае некој да ми каже СИГУРНО дали Дениција е за матурата или само Пиреј ?
 
Член од
16 август 2007
Мислења
1.927
Поени од реакции
1.658
Матуранти немојте со паника, без учење се зема 3ка без проблем (y)
Последниот дел од тестот имаше 2-3 текстови и прашања у врска со нив, нешто што само идиот не би го решил.. само од тоа 2ка е извадена у старт.
 
Член од
3 октомври 2011
Мислења
167
Поени од реакции
78
Да бе, последните прашања се некако глупички, ако можам така да се изразам. Јас не планирам да се оптеретувам многу, многу. Граматика шо беше поважно научив синоќа, сеа литература да читнам нешто и есејот да си го напишам :D

Ве молам ако знае некој да ми каже СИГУРНО дали Дениција е за матурата или само Пиреј ?
Мислам дека и Дениција е.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.014
Поени од реакции
7.730
Да бе, последните прашања се некако глупички, ако можам така да се изразам. Јас не планирам да се оптеретувам многу, многу. Граматика шо беше поважно научив синоќа, сеа литература да читнам нешто и есејот да си го напишам :D


Мислам дека и Дениција е.
шо есеј планираш да пишиш?
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
28
Поени од реакции
16
За темите не ми е јасно дали пишуваме два есеја- еден од романтизам, и другата тема е слободна, или ни даваат две теми: една за романтизам и една слободна и одбираме да пишуваме за која сакаме?
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
За темите не ми е јасно дали пишуваме два есеја- еден од романтизам, и другата тема е слободна, или ни даваат две теми: една за романтизам и една слободна и одбираме да пишуваме за која сакаме?
Ќе бираме која сакаме али ја СЛУШНАВ дека за Слободната даваат помалце бодови..Колку е точно бог ти знае :)
--- надополнето: 6 јуни 2012 во 21:28 ---
Ај нека си ебе матер матурава се напнав со есејов..До толку да си ТУП у пишување не е можно :mad:
 
W

Werther

Гостин
За темите не ми е јасно дали пишуваме два есеја- еден од романтизам, и другата тема е слободна, или ни даваат две теми: една за романтизам и една слободна и одбираме да пишуваме за која сакаме?
Слободната тема не би требало да е по избор барем во минатите матури никогаш не била по избор,ми текнува лани слободната тема беше "Каде се гледам себеси во иднина"
Ќе бираме која сакаме али ја СЛУШНАВ дека за Слободната даваат помалце бодови..Колку е точно бог ти знае :)
--- надополнето: 6 јуни 2012 во 21:28 ---
Ај нека си ебе матер матурава се напнав со есејов..До толку да си ТУП у пишување не е можно :mad:
Tочно дека слободната тема носи помалку бодови20 носи есејот,барем во минативе матури,а слободната мислам дека беше 12.
 
Член од
3 октомври 2011
Мислења
167
Поени од реакции
78
шо есеј планираш да пишиш?
Хаха лошо се изразив малце. Планирам воведот да си го почнам за романтизам, зошто каква и да биде темата (ако се падне за романтизам де) иститот вовед ќе го напишам, и романтичарските елементи во двете дела малце да ги разработам. Зошто таму да земам состав цел да мислам, no way.

А ако се падне друга тема, фино ќе нае*ам. Одам на среќа, шта чеш.
 

V1kTo.Or

Талкач
Член од
16 август 2011
Мислења
504
Поени од реакции
304
Ќе си разработам неколку тези за аргументирање за романтизам , ако се падне ок ако не слободната тема и шо ги ебам , ќе ги сечам :cool:
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Значи за есејот ќе има 2 теми, 1 романтизам и 1 слободна тема и ние си бираме која сакаме да ја пишуваме, а тоа за поените и едната и другата тема ви носат по 13 бода.
 
Член од
7 јуни 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
луѓе и шо излезе џабе паничиме? од кај ви се информациите дека ќе е романтизам?
 
М

Мартин`

Гостин
Како се гледа во што е напишана песната ? на пр во осмерец, десетерец и слично ?
 
Член од
4 април 2010
Мислења
23
Поени од реакции
7
Како се гледа во што е напишана песната ? на пр во осмерец, десетерец и слично ?
Броиш колку слогови имаш во еден стих :)
Инаку ќе има две теми и една да си одбереш. Едната е од романтизам, поточно „Странствувањето на Чајлд Харолд“ и „Евгениј Онегин“, а другата е слободна тема, НО ќе ти биде даден наслов, а ти сам да одлучиш што ќе пишуваш, од кој аспект итн.
 
Член од
7 јуни 2012
Мислења
21
Поени од реакции
5
vo vrska so sostavot. ke mozes da biras pomegu romantizam tema ili sloboden esej, ova e 100 % sigurno.
Bitno e da se spomne deka na casot prvo te prasuvaat dali sakas da pisues za romantizam ili slobodna tema, pa posle ti kazuvaat za sto potocno treba da pisuvas
pisuva deka za romantizam e boldirano ili naglaseno koi dela se vo ispitnata programa, no jas toa nigde ne go najdov. Najverojatno i daj boze taka da ispadne, ke bide samo za evropskiot romantizam i toa se dve dela samo. ako ispadne za makedonskiot romantizam togas ke mu ja mislam.. :/

jas imam drugo prasanje.. nas ni kazaa deka vaa godina treba site elektronski uredi (citaj mobilni tel) treba da gi ostavime pred da vlezeme vo ucilnica. Moze li nekoj da go potvrdi ova?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom