Матура

Член од
17 април 2012
Мислења
38
Поени од реакции
24
Само романтизам ќе биде темата оваа година 13 бода се добива максимално ;)
а ако можеш да ми кажеш од каде ти е оваа информација и дали знаеш со сигурност и што поконкретно од романтизам ќе има?
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
а ако можеш да ми кажеш од каде ти е оваа информација и дали знаеш со сигурност и што поконкретно од романтизам ќе има?
Професорката по македонски ни кажа дека сигурно ќе биде Романтизам а за сигурно не знам само претпоставки мои..Па сеа ако ме има излажано онда јебига и ја вас ве лажам :D
 
Член од
27 јули 2009
Мислења
12
Поени од реакции
15
За есејот македонски сигурно ке биде за романтизам и ке има една слободна тема, а англиски ке има писмо (80-100 збора) и есеј (140 - 180 збора). До сега колку што знам сите писма биле неформални би требало и оваа година, ама да не прогнозираме да го чекаме вторник и ке видиме :)
 
М

Мартин`

Гостин
Како се пишува точно есеј може некој накратко да објасни ? Зошто чув нешто 2 прста оставање од почеток на редот и слично не ми е јасно баш, инаку за слободнава тема бар тоа ќе биде лесно ме бива за пишување ..
 
Член од
27 јули 2009
Мислења
12
Поени од реакции
15
Како се пишува точно есеј може некој накратко да објасни ? Зошто чув нешто 2 прста оставање од почеток на редот и слично не ми е јасно баш, инаку за слободнава тема бар тоа ќе биде лесно ме бива за пишување ..
Ти вероватно немаш правено писмена работа по македонски :D :D

http://makedonskijazikiliteratura.blogspot.com/2010/12/blog-post_22.html
 

vakemk

vakemk
Член од
18 февруари 2009
Мислења
39
Поени од реакции
3
Пишував сега есеј македонски и есејот за матура треба да е од 350 до 550 збора се мислам дали и буквите како И, Е, ги рачунаат како зборови? (Не би требало ја мислам)
 
М

Мартин`

Гостин
Ти вероватно немаш правено писмена работа по македонски :D :D

http://makedonskijazikiliteratura.blogspot.com/2010/12/blog-post_22.html
Сум правел само никогаш не се спремам за нив, 1 читам за што правиме и филозофирам после ме бива барем за тоа :) Инаку фала сега видов лесно е само не знаев тоа со два прста.. требало да оставиме за да се познава кој е воведен, завршен дел итн.

Пишував сега есеј македонски и есејот за матура треба да е од 350 до 550 збора се мислам дали и буквите како И, Е, ги рачунаат како зборови? (Не би требало ја мислам)
Не ги рачунаат тие .. бар нас така ни кажаа
 
W

Werther

Гостин
Пишував сега есеј македонски и есејот за матура треба да е од 350 до 550 збора се мислам дали и буквите како И, Е, ги рачунаат како зборови? (Не би требало ја мислам)
Да и,е се сметаат за зборови пример "како и" се два збора а, исто ако напишеш пример со бројки 1856 година секоја бројка е посебен збор,баш ова ни го кажаа на дополнителната во понеделникот,исто така внимавајте ако пренесувате зборови во есејот од еден ред во друг ред зборот ако го пренесувате треба да се дели точно кај слогот за да се пренесе во другиот ред.
 
Член од
16 април 2012
Мислења
333
Поени од реакции
217
Да и,е се сметаат за зборови пример "како и" се два збора а, исто ако напишеш пример со бројки 1856 година секоја бројка е посебен збор,баш ова ни го кажаа на дополнителната во понеделникот,исто така внимавајте ако пренесувате зборови во есејот од еден ред во друг ред зборот ако го пренесувате треба да се дели точно кај слогот за да се пренесе во другиот ред.
1856 се смета како два збора, барем така пишува во инструкциите за есејот од минатогодишниот тест.
 
W

Werther

Гостин
1856 се смета како два збора, барем така пишува во инструкциите за есејот од минатогодишниот тест.
Нас на дополнителната ни кажаа дека секоја бројка на пр.1962 год. се брои како посебен збор,па сега незнам како е исправно,но во секој случај е подобро годините со букви да се пишуваат,а не со бројки.
 
Член од
3 октомври 2011
Мислења
167
Поени од реакции
78
1962 се смета како еден збор. 16.06.2012 се смета како три збора.
 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
нее нас професорката ни кажа дека ние имаме право да бираме ппмеѓу темата за романтизам и слободна тема
 
Член од
3 октомври 2011
Мислења
167
Поени од реакции
78
Луѓе, карактеристиките на правците, романтизам, реализам.. планирате да ги учите?
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
Луѓе, карактеристиките на правците, романтизам, реализам.. планирате да ги учите?
Ја да пошо видов у претнодниве години прашање од типот Тоа и тоа дело кои карактеристики ги има за да припаѓа на тој правец.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.394
Пишував сега есеј македонски и есејот за матура треба да е од 350 до 550 збора се мислам дали и буквите како И, Е, ги рачунаат како зборови? (Не би требало ја мислам)
ДА и тие се сметаат за зборови!! - ако се напишани одделно пример Таа и рече - 3 збора, Нему му - 2 збора, Мајка е - 2 збора (ова пред две години матурата)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom