Матура

Член од
3 октомври 2011
Мислења
167
Поени од реакции
78
Aбее ич неам желба да учам, ужасна мрза ме фаќа со самото погледнување на тоа прирачникот. Ама лесни ми стојат прашањата од минатите години, за тројче ќе знам секако, а за повеќе можеби ќе се потрудам овие денови :свиркам:
 
Член од
17 април 2012
Мислења
38
Поени од реакции
24
Дали некаде ги има темите за есеј од минатите години (и слободната) или пак некој ако ги знае, ако може да ги напише? :)
 
S

Stivie G

Гостин
Дали некаде ги има темите за есеј од минатите години (и слободната) или пак некој ако ги знае, ако може да ги напише? :)
Гледајки напред ја градиме иднината беше едната по македонски, другата не се сеќавам, а англиски мислам дека беше нешто правиш забава и треба да напишеш кој ќе поканеш, кога е забавата, на кое место и сл.
 
Член од
3 октомври 2011
Мислења
167
Поени од реакции
78
Дали некаде ги има темите за есеј од минатите години (и слободната) или пак некој ако ги знае, ако може да ги напише? :)
Maкедонски темите ги има во клучовите од минатите години. Провери таму.
Мене англиски ме интересираат, а нив ги нема во клучот. А англиски има писмо за пишување и друго што?
 
Член од
17 април 2012
Мислења
38
Поени од реакции
24
Maкедонски темите ги има во клучовите од минатите години. Провери таму.
Мене англиски ме интересираат, а нив ги нема во клучот. А англиски има писмо за пишување и друго што?
Благодарам.

Инаку, слушнав информација дека оваа година немало да има слободна тема. Дали некој знае дали е ова сигурно?
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
Само романтизам ќе биде темата оваа година 13 бода се добива максимално ;)
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.022
Поени од реакции
7.743
Само романтизам ќе биде темата оваа година 13 бода се добива максимално ;)
а шо од романтизам?
конкретно на некое дело или општо за некоја карактеристика на романтизмот?
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
Епа не ни кажаа ништо али ја видов нешо у претходниве години имало нешо у смисла преку делата На Балзак,Достоевски напиши за реализмот или нешо у таква смисла и сеа мислам дека ќе имаме преку Eвгениј Онегин и Странствувањато на Чајлд Харолд да ги напишеме романтичарските елементи али ова е мое мислење :)
 
Член од
24 март 2012
Мислења
137
Поени од реакции
119
Англиски јазик ќе има едно писмо формално и есеј :)
Македонски би требало ( 90 % сум сигурна дека ќе биди така, гледајќи ги минатите матури и манатите теми ) да има една слободна тема и оваа година е темата романтизам. Под тоа романтизам според мене може да се пишува за кој сакаш претставник ( нормално ако не е нагласено )
Едно прашање јас имам :P
Пример моја братучеда полага англиски интерно, а јас екстерно...
дали ќе бидат исти темите на есејот ( на не/формалното писмо) o_O ?!?
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.022
Поени од реакции
7.743
Англиски јазик ќе има едно писмо формално и есеј :)
Македонски би требало ( 90 % сум сигурна дека ќе биди така, гледајќи ги минатите матури и манатите теми ) да има една слободна тема и оваа година е темата романтизам. Под тоа романтизам според мене може да се пишува за кој сакаш претставник ( нормално ако не е нагласено )
Едно прашање јас имам :P
Пример моја братучеда полага англиски интерно, а јас екстерно...
дали ќе бидат исти темите на есејот ( на не/формалното писмо) o_O ?!?
не..интерниот тест го изработуваат професорите од училиштето во кое учиш
 
Член од
3 октомври 2011
Мислења
167
Поени од реакции
78
Англиски јазик ќе има едно писмо формално и есеј :)
Oд каде оваа информација? Читав на друг форум као демек сигурно ќе биде неформално, а и да не е веродостојна информацијава, на тестовите од сите години се паѓало неформално писмо, па голема е веројатноста и оваа година така да биде. И професорката не советуваше повеќе да се посветиме на неформално.
 
М

Мартин`

Гостин
Граматикава е урнебес у пм, кај најдов да го земам прирачников од Ленка Панчевска буквално се детално има напишано. Повеќе ќе се избунам од работиве што ги пишувала отколку да научам нешто, се и сешто има.. а дали ќе има потреба тоа..
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Не се замарајте ич за матурава.Боза е!Јас лани имав 99,8 поени со нормално учење без да одам нигде на спремање.То шо учев од прирачници можам да речам дека ич не ми се најде.Имаш извадоци од дела,поезија и шо ќе ми корисит мене ако сум прочитала скратена верзија на некој роман ко ти се барат смислата,суштината,симболиката на делото.Ако ви се прочитани книгите немате гајле.Прашањата пак од граматика беа.....Дали требит анѓел,ѓеврек...:facepalm:
 
Член од
24 март 2012
Мислења
137
Поени од реакции
119
немојте да ја бубате граматиката, секако околу 5-6 прашања ќе има со заукружување ( а тие можите да ги препишите );)
Уфффффффффффффф :eek:
дечки што учите англиски ?!
знаете какви не/формални писма ќе има ?!
КОЈ ШТО ЗНАЕ НЕКАКВА ИНФОРМАЦИЈА ДА ПИШИ, се замолува :oops:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom