Матура

Член од
12 април 2012
Мислења
23
Поени од реакции
2
дајте да најме некој битолчанец.. слушам таму се печателе тестовите неколку години по ред :P
Јас сум матурантка од битола и за такво нешто првпат слушам!
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
28
Поени од реакции
16
http://makedonskijazikiliteratura.blogspot.com/2012/05/blog-post.html

Случајно го најдов ова на Google, ги разгледував прашањата и има некои што се имаат паднато на матура. Јас планирам да ги одговорам и да ги научам сите, па можеби ќе се падне некое.
 
М

Мартин`

Гостин
Кој ми ја најде матурата плаќам у Кеш! :D:D:D
Може и за мене и јас плаќам :D
Инаку не одговори никој.. може да се пишува на матурава кирилица/печатно или мора ракописно ?

Инаку еве денеска почнав првпат да учам, денеска и утре планирам граматикава да биде готова ..
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
http://makedonskijazikiliteratura.blogspot.com/2012/05/blog-post.html

Случајно го најдов ова на Google, ги разгледував прашањата и има некои што се имаат паднато на матура. Јас планирам да ги одговорам и да ги научам сите, па можеби ќе се падне некое.
Има негде одговори? пошо има неколку прашања што се двоумам па да видам или да барам по учебници тогаш?
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
28
Поени од реакции
16
Има негде одговори? пошо има неколку прашања што се двоумам па да видам или да барам по учебници тогаш?

Барав јас ама не можев да најдам, само прашањата ги најдов. Ќе барам јас од учебник одговори
 
Член од
2 јуни 2012
Мислења
42
Поени од реакции
7

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Државен испитен центар си имаат своја печатница
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Во каков циркус само се претвори матурава. Да сум сега прва средно ќе се глупирам сите четири години и ќе се стегнам 2 месеца да си поминам со 5ки на матурава и на исти ранг со тие будалите што учеле 4 години. :cool:
 

akcioner

стартер
Член од
20 февруари 2010
Мислења
174
Поени од реакции
85
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Па овие истите прашања и одговори (клучеви) ги имате на официјалниот сајт на Матура. Ги има тестовите од 2011-2009.

Иначе лани како ги дознавте темиве овде, или шпекулации беа, се надевам дека до петок вечерта ќе има некои претпоставки :)
 
М

Мартин`

Гостин
Зар е можно вакво прашање ? го немав видео до сега на ниеден матурски испит, за директен одговор (набројување) како ова ..

9. Кои се трите принципа што ги предлага Крсте Петков Мисирков за македонскиот литературен јазик:
И да мора да ги наброиш 3те, за цел одговор освен за делата немаше други прашања како ова ако добро гледав ..
 
Член од
27 август 2009
Мислења
1.540
Поени од реакции
1.671
Знаете дека една од темите ќе биде за романтизам, мислам дека сте запознаени и кои дела ќе бидат поточно па составете есеј за таа тема па нема да ви менува ако ја дадат темата тука. Лани триста теми излегоа денот пред полагањето, посебно да не коментирам англиски па некој сеир тргаше со Крис Браун и Ријана:icon_lol:. Петок ќе бидит каша на темава.....
Инаку кај нас во класот двајца имаа петки македонски а сите четири години едвај професорката двојка им пишеше:ROFLMAO:
 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
леле и како поминавте тешко ли беше? или само така изгледа :D
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.796
Иам оопасен материјал по Мкд,да учиш со мерак бе :D:D

Путки имаат предност при праќање на материјалот,додека на пендраци ќе праќам тема по тема:pos::pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom