Масони

Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.006
Поени од реакции
14.828
И јас сум членувал во едно од овие друштва(такозвано хуманитарно по природа), и тоа кратко, но не од рангот како темплари или масони. Но за воља на вистината еден од поглавните имаше чуден прстен и го прашав што значи престенот, и на тоа ``другарот` до него ми кажа-остави,тој е темплар.

Мое мислење е дека пониските слоеви се обично пополнување на бројот,вистинските работи се случуваат многу погоре во врвот.

На состаноците се прават обични муабети, се прават некои хуманитарни акции и толку.

Видов, не ми се свиде и си заминав,бидејќи знам дека е сето тоа фарса. Кој знае што се дешава во позадина, но јас знам дека јас немам појма што е вистината
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.006
Поени од реакции
14.828
Džeka Trboseka su štitili Masoni?
Džek Trbosek bio je pevač i tekstopisac kog je od hapšenja zbog seriju ubistava štitila policija po nalogu “Slobodnih zidara”.

DAILY MAIL IZVOR: SUBOTA, 3.10.2015. | 20:45

Foto: Wikimedia Commons
Tu tvrdnju izneo je pisac Brus Robinson, koji je proveo 15 godina izučavajući misteriju koja je mučila istoričare još od 1888.

On tvrdi da je gotovo siguran da je Džek Trbosek bio Majkl Mejbrik, popularni pevač u to vreme, kog su štitili “službenici viktorijanske države”.

Do te ideje doveo ga je jedan neobičan detalj iz policijskih izveštaja. Naime, Elizabet Strajd i Ketrin Edouvs pronađene su mrtve 30. septembra 1888. u razmaku od nekoliko sati i bile su treća i četvrta žrtva u roku od četiri nedelje.

Inspektor Čarls Voren pozvan je da ispita grafit u Gulston ulici, nedaleko od mesta na kom je pronađeno beživotno telo Ketrin Edouvs.

Grafit je glasio: “Jevreji su ljudi koji neće biti okrivljeni ni za šta”, a Voren je naredio da se odmah izbriše, kako bi sprečio antisemitsku pobunu. Robinson kaže da ga je to nateralo da se 15 godina bavi istraživanjem misterioznog ubice, što je na kraju dovelo do štampanja knjige od 800 strana “They All Love Jack: Busting the Ripper”.

Robinson tvrdi da su Voren i Mejbrik bili Masoni i kaže da je umalo odustao od pisanja knjige, jer u jednom trenutku više nije mogao da se suočava sa “odvratnim čovekom i njegovim odvratnim zaštitnicima”.

Robinson kaže da je gotovo siguran da je Mejbrik stvarni Džek Trbosek i da čak ni inspektori ne bi mogli da obore njegovu teoriju.

http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2015&mm=10&dd=03&nav_id=1047031
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Убаво ќе биде во некоја блиска, а можеби и не толку многу подалечна иднина кога кинезите ќе му го стават крајот барем на дел од овие сатанистите, бидејќи поприлично им се намерачија.

Све што е лошо во светот потекнува токму од тие тајни (крајно сатанизирани) друштва... од друга страна, сите реални и општествено добри идеи за напредок се руинирани во старт, прикриени разно-разни откритија од јавноста, а за вонземјани и слични срања да не ни почнувам пошто ќе забегам во друга тема (и тоа се крие на велико).

Генерално, им се гледа почетокот на крајот и нив... дај Боже.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Убаво ќе биде во некоја блиска, а можеби и не толку многу подалечна иднина кога кинезите ќе му го стават крајот барем на дел од овие сатанистите, бидејќи поприлично им се намерачија.
Кинезите за тебе се парагон на доблест?
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
ако тебе ти одговараат овие говедата тогаш супер... :bravobe:
ја сум за жутите ;)
и да, може да им стават крај ако сакаат.
Не реков дека ми одговараат. Само ме интересираше дали сериозно ги подржуваш кинезите.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Не реков дека ми одговараат. Само ме интересираше дали сериозно ги подржуваш кинезите.
И јас не реков дека кинезите се совршени, туку дека со нив ќе започне крајот на оваа масонеријата и сличните срања... што и ме радува до некаде.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
И јас не реков дека кинезите се совршени, туку дека со нив ќе започне крајот на оваа масонеријата и сличните срања... што и ме радува до некаде.
Уф како ме разочара сега, два дена нема да спијам. :(
 

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
385
Поени од реакции
403
Убаво ќе биде во некоја блиска, а можеби и не толку многу подалечна иднина кога кинезите ќе му го стават крајот барем на дел од овие сатанистите, бидејќи поприлично им се намерачија.

Све што е лошо во светот потекнува токму од тие тајни (крајно сатанизирани) друштва... од друга страна, сите реални и општествено добри идеи за напредок се руинирани во старт, прикриени разно-разни откритија од јавноста, а за вонземјани и слични срања да не ни почнувам пошто ќе забегам во друга тема (и тоа се крие на велико).

Генерално, им се гледа почетокот на крајот и нив... дај Боже.
Баш така.И мене во нив и во русите ми е надежта.
Само знаеш што ќе биде многу интересно ?
Масоните и Илуминатите ќе изгубат на крајот,а дури ни тогаш 90 проценти од луѓето нема да знаат дека некоја организација била толку блиску во целост да го пороби светот.
И тогаш како и сега,обичниот човек ќе си остане слеп.

Ипси брат,извини.
Се воздржував два месеци да не пишам ништо,ама едноставно не можам да премолчам.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Убаво ќе биде во некоја блиска, а можеби и не толку многу подалечна иднина кога кинезите ќе му го стават крајот барем на дел од овие сатанистите, бидејќи поприлично им се намерачија.

Све што е лошо во светот потекнува токму од тие тајни (крајно сатанизирани) друштва... од друга страна, сите реални и општествено добри идеи за напредок се руинирани во старт, прикриени разно-разни откритија од јавноста, а за вонземјани и слични срања да не ни почнувам пошто ќе забегам во друга тема (и тоа се крие на велико).

Генерално, им се гледа почетокот на крајот и нив... дај Боже.
Класичен пример кога неукоста, стереотипите и неинформираноста за одредена тематика или област резултира со омраза и стремеж да се уништи се што е предмет на таа заблуда.
Токму тие тајни друштва ја извадија европа и западната цивилизација од мракот на средновековното едноумие, суеверие и теократија, поради што европа тонеше во мрак цел милениум. Без нив, денеска сеуште ќе гледавме спалување на вештерки, инквизиции и слично. Секуларноста, либералноста, половата рамноправност, правото на слободно изразување.....сето тоа денес е реалност благодарение на тајните друштва што ти ги нарекуваш сатанистички и им го посакуваш крајот.[DOUBLEPOST=1443975851][/DOUBLEPOST]
Баш така.И мене во нив и во русите ми е надежта.
Само знаеш што ќе биде многу интересно ?
Масоните и Илуминатите ќе изгубат на крајот,а дури ни тогаш 90 проценти од луѓето нема да знаат дека некоја организација била толку блиску во целост да го пороби светот.
И тогаш како и сега,обичниот човек ќе си остане слеп.
Ако бараш слепци, побарај го најблиското огледало.
Тајните друштва опстојувале од почетокот на човечката пишана историја, треба да си крајно глуп или наивен да мислиш дека токму сега некој ќе ги уништи.
Ова време е време кога човештвото има најмногу права, можности и привилегии од било кога предходно во човековата забележана историја, а сепак луѓе како вас ниту знаат да го препознаат ниту да го ценат тоа!
Кина ќе ги спасувала....:facepalm: Пробај во Кина да ја критукуваш власта, или распрашај се дали имаш неограничен пристап на интернет, или запрашај се зошто кинеската стока е толку ефтина и на каков начин и под какви услови луѓето таму ја произведуваат. Не рекле за џабе, човекот знае да го цени тоа што го има дури откако ќе го изгуби.
Ипси брат,извини.
Се воздржував два месеци да не пишам ништо,ама едноставно не можам да премолчам.
Тогаш не го премолчувај ни тоа дека по приватна порака бараше од мене да не пишувам на темава.
 
Последно уредено:

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
385
Поени од реакции
403
Тогаш не го премолчувај ни тоа дека по приватна порака бараше од мене да не пишувам на темава.[/quote]
Барав.Не викам не.Барав и двајцата да не пишуваме.
Верувај ми дека се воздржував да не пишувам на овие теми 2 месеци највеќе заради тебе.
Од една страна навистина ми е глупаво да ги плукам тајниве друштва притоа знаејќи дека има форумџија кој е нивни член.
Но од друга страна не можам да премолчам.
Не можам,затоа што директно ми влијаат на мојот живот.

Имаме различни верувања за тајниве друштва и тоа е тоа.
Што да кажам друго ?
Ќе се обидам да бидам поблаг и да не пишувам многу често на овие теми.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.149
Поени од реакции
5.287
Koj ima viasat histort neka pusti ja ima emisijata za tajnite drustva momentalno :D

Sent from my HTC Desire 610 using Tapatalk
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Баш така.И мене во нив и во русите ми е надежта.
.....
Се воздржував два месеци да не пишам ништо,ама едноставно не можам да премолчам.
И јас не издржав па еве да прашам - Запознат си со Руската масонериска историја? Или онака ги лупна во пакет со Кина, пошо одат заедно како хамбургер и помфрит? (ала BRICS срањето)
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Класичен пример кога неукоста, стереотипите и неинформираноста за одредена тематика или област резултира со омраза и стремеж да се уништи се што е предмет на таа заблуда.[DOUBLEPOST=1443975851][/DOUBLEPOST]

Ако бараш слепци, побарај го најблиското огледало.
колку си бил ти толерантен за други и туѓи размислувања, па после споредуваш со кина и што тоа таму правеле .... хахаха вери фани.

биди ми поздравен друже, продолжи да размислуваш како што размислуваш. јас немам проблем со тоа :D а ти повторно можеш да плукаш по членовите и нивните ставови да ги нарекуваш неуки, па дури некои од нив да ги нарекуваш слепци. Дечкото што искоментира не го познавам, но дури и кога би го познавал не верувам дека е слепец.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom