Македонски урбани легенди

Neno-WH

Anyone interested?
Член од
21 септември 2008
Мислења
281
Поени од реакции
17
Bidejki sum od cair znam po nesto za edni ostatoci pokraj detskata gradinka na jajapasa. Neso u stilot na do sea 5-6 pati probuvale da gi rusat ama po nekoe vreme tipcite kinele konci naednas. Kolku e vistina ne znam:toe:
 
Член од
28 август 2008
Мислења
189
Поени од реакции
5
А го виде некој лани вампирот у парк?
Лани ова време одприлика, 10-11 саат навечер негде, паркот пун и од нигде излага еден тип во црно, косата залижана наназад и со црна наметка. Скока ли рипа типот мафта со наметката, па ќе седне на скали ќе ги гледа луѓето и има упаќа некои погледи...
Али сите буквално покажуваа со прст накај него и се газеа од смеење, а да им се појави ви стариот дел на пакот тоа време, и да нема никој друг, ќе се испосерат....
Незнам дели беше некој забеган или па некој што само се зезал...
знам го типот...писател е...нејќам да го кажам неговото име..не е у ред јавно да го спомнувам.Типот малце е ојден од дроги и све..али ок човек е онака...имам правено муабет..има неверојатен ум,и ногу луди драми...Цело време е така облечен..у деведесеттите години го сметале за нооогу контроверзна личност,имало ногу предрасуди у врска со него,и го мислат за ногу луд човек и лош.Јесте да е малце фрик,ама е ок.Сасвим ок личност шо ни направи сасвим ок муабет.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
Сега се вика МIA иначе да точно е се појавуваат духови тамо,ама они се добри и уствари они им помагаат на работниците кои се 3та смена а овие си седат у пушална и менза цело време и си делкаат јафа сокчиња и кога се разденува тамо негде кај 5 си подработнуваат малце дур им заврши смената,жива вистина:smir:
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
плата земаат барем?
експлоатација на духови!!!!!!!
 
П

Паган-др

Гостин
Сега се вика МIA иначе да точно е се појавуваат духови тамо,ама они се добри и уствари они им помагаат на работниците кои се 3та смена а овие си седат у пушална и менза цело време и си делкаат јафа сокчиња и кога се разденува тамо негде кај 5 си подработнуваат малце дур им заврши смената,жива вистина:smir:
:pos2::pos2::pos2::pos2: Види ги ти духовите. Па да дојдат низ Скопјево по улициве да почистат. Има ѓубре. :vozbud:
 
Член од
10 април 2008
Мислења
52
Поени од реакции
1
Сега се вика МIA иначе да точно е се појавуваат духови тамо,ама они се добри и уствари они им помагаат на работниците кои се 3та смена а овие си седат у пушална и менза цело време и си делкаат јафа сокчиња и кога се разденува тамо негде кај 5 си подработнуваат малце дур им заврши смената,жива вистина:smir:
А духовите пушачи се?
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
знам го типот...писател е...нејќам да го кажам неговото име..не е у ред јавно да го спомнувам.Типот малце е ојден од дроги и све..али ок човек е онака...имам правено муабет..има неверојатен ум,и ногу луди драми...Цело време е така облечен..у деведесеттите години го сметале за нооогу контроверзна личност,имало ногу предрасуди у врска со него,и го мислат за ногу луд човек и лош.Јесте да е малце фрик,ама е ок.Сасвим ок личност шо ни направи сасвим ок муабет.
Типов има неколку другари кучиња со него...Лани додека седевме со друштво во парк приметивме дека секој дек во 11,30 поминува од исто место. А исто така ми има еднаш искочено типов во стариот дел, патот накај љумфер, баш испадна сам натаму да одам и спроти мене одеше типов, за момент срцево ми застана ама видов после дека не е нешто опасен типов.
 

TheBossesSis

~ една жеМска со чаша ~
Член од
1 октомври 2007
Мислења
656
Поени од реакции
16
Типов има неколку другари кучиња со него...Лани додека седевме со друштво во парк приметивме дека секој дек во 11,30 поминува од исто место. А исто така ми има еднаш искочено типов во стариот дел, патот накај љумфер, баш испадна сам натаму да одам и спроти мене одеше типов, за момент срцево ми застана ама видов после дека не е нешто опасен типов.



да да секад со кучиња е ,има едно црно скроз мрачно...ја коа и да го видам у парк упаљач ми бара :nesum: :pos2:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
На дел од dark фаците на сепариња, идол и постојано спомнуван им е "СТАРИОТ"...Toj е имагинарен лик кој служи за ремет на одредена личност, која верува во него...на пр. "стариот рече да идеш у темниот дел од паркот, да си ги намачкаш брадавиците со мајонез и да си ги лижеш"..."стариот рече на полна месечина да гледаш низ пентаграм(типот верува дека пентаграмот се вика пентагон, инаку) и кога ќе видиш да врне крв низ пентаграмот, тогаш ќе станеш металец. Патентот на флаерката моа секогаш да биде наместен на 13 патент, зашто, нормално,стариот така рекол. Е кога му кажаа на типот дека умрел стариот, скрена, бедови кои ги јадел...почнал да крши, да се дере, ама после го смириле и му рекле дека стариот е прав металец, не оди кај господ тој, туку ќе воскресне брзо. Абе бог да чува...:pos2:
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Јас не сум од Скопје но знам нешто за некој си ЦРН камен што исполнува желби... незнам детали но е близу ПМФ и е остаток од нешто религиозно или пак гробишта. Само знам дека каменот е црн и дека се правеле некои чудни обреди...

бат ден аген, јас не сум од Скопје.
Да има црн камен кога се качуваш на пмф нагоре по скалите од десна страна али не е за исполнување желби и не се прават одредби :pos2:
На каменот се положуваат свеќи за сите што настрадале во тој предел (порано ептен често се случувале насилства, најмногу силувања)
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
15
Поени од реакции
0
Да има црн камен кога се качуваш на пмф нагоре по скалите од десна страна али не е за исполнување желби и не се прават одредби :pos2:
На каменот се положуваат свеќи за сите што настрадале во тој предел (порано ептен често се случувале насилства, најмногу силувања)

Xak da znaes deka sekoj grad,sekoe mesto se si ima urbana legenda!
ama neznam kako narodot gi svaka urbanite legendi...
tie se vistiniti prikazni, koi se slucile vo poblisko minato, koi se obicno grozomorni, i mornicavi i zatoa pottiknuvaat strav
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Xak da znaes deka sekoj grad,sekoe mesto se si ima urbana legenda!
ama neznam kako narodot gi svaka urbanite legendi...
tie se vistiniti prikazni, koi se slucile vo poblisko minato, koi se obicno grozomorni, i mornicavi i zatoa pottiknuvaat strav
Не реков јас дека нема урбани легенди туку скрос различно разбрал за местото од тоа што стварно е, ако убаво видиш 10000000000 пати е прогрозоморно местото вистински одколку што на него му кажале.
Инаку имам слушано и тоа баш пред година дена од едно девојче и цела вечер и неколку после тоа сум плачел од смеење на приказните : )))))
Ме мрзи сега да ги пишувам ќе ги напишам попосле треба да го прашам еден другар тогаш што беше со мене како беа зошто ги имам подзаборавено али буквално сум плачел од смеење кога си отиде девојчето, пред тоа се правев дека верувам зошто инаку ќе престанеше да зборува и ќе се осеќаше лошо : )))
 
D

Daftie

Гостин
знам го типот...писател е...нејќам да го кажам неговото име..не е у ред јавно да го спомнувам.Типот малце е ојден од дроги и све..али ок човек е онака...имам правено муабет..има неверојатен ум,и ногу луди драми...Цело време е така облечен..у деведесеттите години го сметале за нооогу контроверзна личност,имало ногу предрасуди у врска со него,и го мислат за ногу луд човек и лош.Јесте да е малце фрик,ама е ок.Сасвим ок личност шо ни направи сасвим ок муабет.
Зошто не е во ред јавно да му го кажуваш името кога веќе е писател?
Не си прв ни единствен што има правено муабет со него...
Баш тоа што спомнав кога се деси, еден тип му отишол и го прашал зошто прави така. Овој рекол, па така, штознам, така ми е убаво и то. Мислам дека ми кажа Кристијан се викал, ама не памтам добро....
Ама чудно беше еднаш, гледам од чешмичките накај Гоце, проаѓа, ме размина, за неполни две минути гледам пак иде во иста насока...нонстоп кружи изглеа.

Вчера ми кажаа за некои разрушени куќи кај Нерези.
Имало некоја куќа и пред да влезеш се качуваш на скали и баш кога ќе си ја поминел првата скала мора да се сопнеш, после тоа влагаш внатре во куќата и има огледало пред тебе и се гледаш сам себеси и некако језиво било тоа. Вака нешто беше.
Каде поточно во Нерези? Јас малце подолу живеам од Нерези, можда знам нешто...
 
Член од
27 септември 2008
Мислења
7
Поени од реакции
0
inace nema veza ni toa od vodno ni za sidata izvini so te razocaruem batice zaso sidata kako sida poiseto ja imaat prelezano :D:D:D (ne se salam ne znam kaj citav ama mislam deka samo nekolku sekundi moze da izdrzi virusot nadvor od coveckiot organizam ili nekoe takvo sranje pa taka da mora da vadi krv pred tebe a sto posto ke go vidis kajso se bode pred tebe nekoj tipac) a da i od kade site vikaat deka e masko sansite da e zensko se pogolemi ... use edna diskriminacija na maskiot pol a posle ke baraat zenski prava:vozbud:.
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.884
Поени од реакции
2.086
a moze nekoj da mi kaze za GOLDEN LORDS -zlatnite lordovi???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom