Македонска берза

Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Bladeruner dali mislis deka TNB. po ovaa cena 5300-5500 e vise skapa za kupuvanje ili uste moze da se kupuva ?
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
Do kade mislis deka kje odi STB , i zosto, prevzemanje e vo najava ili ?
STB mozno do krajot na godinata da zavrsi so dobivka od skoro 110-120 den. Pa presmetaj kolku e toa od segasnata cena. toa e nekade na p/e od 3. A kade e KMB so denesnata cena pod pretpostavka deka ke ostvari da ja pokrie zagubata i ke bide vo dobivka od 100m denari , e togas ke ima p/e od 40. Znaci STB nema problem da se trguva i na 500den i pak da bide eden kup pati poeftina of KMB.
 
Последно уредено:
Член од
16 мај 2014
Мислења
461
Поени од реакции
369
STB mozno do krajot na godinata da zavrsi so dobivka od skoro 110-120 den. Pa presmetaj kolku e toa od segasnata cena. toa e nekade na p/e od 3. A kade e KMB so denesnata cena pod pretpostavka deka ke ostvari da ja pokrie zagubata i ke bide vo dobivka od 100m denari , e togas ke ima p/e od 40. Znaci STB nema problem da se trguva i na 500den i pak da bide eden kup pati poeftina of KMB.
O.K Blagodaram na odgovorot:)
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
426
Поени од реакции
522
Bladeruner dali mislis deka TNB. po ovaa cena 5300-5500 e vise skapa za kupuvanje ili uste moze da se kupuva ?
Jas nemam namera da kupuvam po ovaa cena. No nemam nitu namera da prodavam pod 10 000. Malku sum izgoren od ovaa akcija bidejki vo 2010 prvpat ja kupiv po 4300, a posle toa akcijata imase konstanten pad, a jas imav nervozi. Taka da 4 godini poiskusen smetam deka e rizicno da dokupuvam po ovaa cena bidejki edna "pogresna" odluka na upravniot odbor moze da ja srusi akcijata, a jas nemam povekje vreme da cekam uste 5 godini.[DOUBLEPOST=1418680886][/DOUBLEPOST]Od druga strana toj sto kupuva celo vreme (nekoj fond pretpostavuvam) kje prodolzi da kupuva i ponatamu samo ne znam do koja cena i sigurno ima povekje informacii od nas.
 
Последно уредено:
Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
Големо движење со акциите на ЗК Пелагонија.. денеска гледам и некој нови акционери над 5% но немам некоја посериозна информација кој се управители на тие фирми...Ајде некој да не иформира доколку има информација за новите акционери над 5% :)
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Od druga strana toj sto kupuva celo vreme (nekoj fond pretpostavuvam) kje prodolzi da kupuva i ponatamu samo ne znam do koja cena i sigurno ima povekje informacii od nas.
Некој купувал цело време? Прометот е катастрофа, 2-3 дена немаше ни еден куповен налог, денес гледам има за едвај 5000.
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
Големо движење со акциите на ЗК Пелагонија.. денеска гледам и некој нови акционери над 5% но немам некоја посериозна информација кој се управители на тие фирми...Ајде некој да не иформира доколку има информација за новите акционери над 5% :)
27 000 akcii do denes se istrguvaa od ZK PELAGONIJA, ubedlivo najgolem promet zedno so onoj na KMB od minatata nedela.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Branchez kako sto te razbrav deneska TNB.se nudela za5000,i nemalo kupuvaci ?!!! Bladeruner ke go prifatam tvoeto mislenje i sepak parite sto gi planirav zaTNB. ke gi prenasocam kon ALK. koj iako ima p\e 12 nekako mi e najsigurna akcija na MSE, sto mislite za toa?Barem pa ima sigurna dividenda.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Branchez kako sto te razbrav deneska TNB.se nudela za5000,i nemalo kupuvaci ?!!!
Лошо си ме разбрал, кажав дека денес се нудеа 5000 денари за купување, а претходните денови воопшто немаше куповни налози. Продажни налози има за 5150.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom