Македонска берза

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
raste,raste Rusija saka da gradi spomenik na Juri Gagarin vo Karpos, tuka mozno e da ima brzo prezemanje na starata toplifikacija.
Околу топлификација ( не балкан енерџи)
Мислам дека имаше голема хајка околу оваа компанија. Мое гледање на работите е следново (морам да бидам долг и широк за да ми ја сфатите поентата)
Порано во 90тите радијаторите фрчеа а цените беа ниски за парно, затоа што цените на горивата беа значајно пониски и затоа што државата интервенираше. Реално доколку имате ребра прописно според квадратурата (и дали сте на приземје или најгоре, северна страна и сл.) Доколку зградата во која живеете има Фасада, како и здрави прозорци дома, влезна врата на влез и сл. Оваа енергија што ја испушта топлификација е повеќе од доволна за пристоен и топол дом. Проблемите се јавуваат од не исправни грејни тела дотраени вентили и ребра кои се запушени па го имате она познатото пола радијатор ми е топол пола студен крева и тплф. Нема алтернатива, нема поефтино греење од централно парно! Зборам во квалитет и квантитет. Точно доколку се исклучите и се греете со панелки( за кои сфативте дека се лага не се актуелни како пред некоја година) или со клими можеби ке имате помали трошоци ама ќе греете неколку соби и тоа по неколку часа. Значи ако ги греете сите соби, во време долго исто како и парното со иста температура со секој друг алтернативен начин на греење ќе плаќате поскапо. Тоа е и нормално затоа што топланите имаат економија од обем и позитивни ектерналии. Нели не е исто кога купувате или произведувате на големо и на мало, цените не се исти. Балкан енерџи е пандан на ЕВН значи во нивни ингеренции е наплатата, сервисот и дистрибуцијата. топлификација е нешто како елем и мепсо споени. Од тоа е стварно нелогично како луѓето сметаат дека топлификација пропаднала, однсно логично е затоа што беа остро напаѓани од медиумите (а и треба да бидат монопол се) друг е муабетот зашто сега балкан енерџи не е напаѓан и зошто останатите монополи не се под лупа на медиумите. Значи моментално топлификација произведува топлина ја продава на БЕГ и ја рента мрежата за дистрибуција, остварува профити, кои не се големи, Ако не се лажам веќе повеќето топлани им се адаптирани на плин. Кога би имале гасоводна мрежа трошоците уште повеќе би им паднале. Зашто немаме гасовод сте се запрашале? Затоа што потрошувачката за струја би паднала, а знаете кои увезува ат струја? ИСто така и скапиот мазут (и штетен) не би се набавувал во толкави количини од окта (во договорот за продажба на рафинеријата ако се точно информациите постои клаузула со кој рм се обврзува да купува годишно одредена количина горива) По мое гледање тплф се наоѓа во добра позиција долгорочно. Либерализацијата на пазорот на енергенси ќе им оди во прилог. Тоа не е компанија загубар која пропаѓа! Акцијата и е џабе, Како што вика спарта да дојде некој да ја купи заборавете цена помала од 100 евра по акција, сега е смешни 850 ден. Секогаш цената на нивната акција била нешто над аклалоид. Затоа што и едната и другата компанија не зависат од кризи и сл. (или во многу мала мера) што и да се случува апчиња ќе се трошат и лугето ќе се греат... така е и со струјата.. Затоа сметам дека цената им е вештачки срушена и мнногу ниска, некој да има милион евра и да сака да купи акции од тплф одма ќе ја дигне цената затоа што по оваа цена можете да купите многу малку акции. Кој е паметен би купувал сега мудро и по малку а тоа и го прават. Кога би имал сега пари за купување акции тплф ми е прв пик :)
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Po moite presmetki TNB.napravi P\E negde okolu 7 pa me interesira sto mislite dali e razumno da se kupi po ovaa cena,zboram za pedesetina akcii ili e podobro tie pari da se vlozat vo nekoja poevtina akcija koja doprva ke pocne so rast i koja bi mozela toa da bide?
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
Koj znae sto banka ke kupat koga firmata se zanimava so Call centri, vakvi apetiti treba NRBM da gi sopira. Samo banka moze da kupi banka
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
TNB. zastana na 5300 veke nekolku dena ,dali e toa maksimumot za ovaa godina ,sto mislite ?
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Sto se slucuva koga vrednosta na nekoja akcija ke se doblizi do tnr. book vrednost,konkretno prasuvam za ALK. koj veke se priblizuva za100-tina denari do book ?
 
Y

yob

Гостин
Da pisam nesto da ne fati pajazina temava . Sto ste se ukutale bre? :)
Beton 5100 evtino ili skapo?
Stb 350 evtino ili skapo? kupuvate, prodavate, chekate ???
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Pa temava vise i fati pajazina ,10tina dena nikakov post,no dobro kakva berza takov forum,tuku dali moze nekoj da mi dade bid\ask za TNB. nesto odamna mi ja nema vo trguvanje ?
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
Da pisam nesto da ne fati pajazina temava . Sto ste se ukutale bre? :)
Beton 5100 evtino ili skapo?
Stb 350 evtino ili skapo
? kupuvate, prodavate, chekate ???

dvete se eftini so nadez deka ke stanat uste poeftini ,ete toa cekam ne prodavam i od dvete, kaj stb cekam rekordna dobivka ne videna na ovie prostori . Uste edna prilika.
 
Последно уредено:
Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
Pa temava vise i fati pajazina ,10tina dena nikakov post,no dobro kakva berza takov forum,tuku dali moze nekoj da mi dade bid\ask za TNB. nesto odamna mi ja nema vo trguvanje ?
Купувна
Количина Цена
25 5.152,00
20 5.152,00


Продажна
Цена Количина
5.299,00 10
5.300,00 40
5.300,00 50
5.450,00 20
5.474,00 30
5.500,00 70
5.500,00 15
5.700,00 39
5.800,00 30
5.800,00 10
 

Kajgana Shop

На врв Bottom