Македонска берза

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
СТБ со добивка од 1.350.185.000 денари за 3 квартала. Машала.
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
Нема одмор одиме утре пак зелено, имаме еден куп ефтини компании. Индексот е паднат 10 пати од 2007 додека во другите земји е скоро на исто или повисоко ниво од 2007 да не ја заречам економијата +4% им врти внимание на сите портфолио менаџери во светот, па имаме доста странски пари на нашата берза што се паркирани и чекаат ред ради малата ликвидност.
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
Нема одмор одиме утре пак зелено, имаме еден куп ефтини компании. Индексот е паднат 10 пати од 2007 додека во другите земји е скоро на исто или повисоко ниво од 2007 да не ја заречам економијата +4% им врти внимание на сите портфолио менаџери во светот, па имаме доста странски пари на нашата берза што се паркирани и чекаат ред ради малата ликвидност.
Во месец Декември ке има поголемо зеленило ако се држиме до традицијата :)
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Sparta aj te molam kazi koi se tie eftini kompanii a da se i likvidni barem malce,sigurno TNB. i STB. ne gi smetas vise u eftini ,a da ne zborime za ALK.?Sepak iako skapa ALK. mi se cini nekako kako najsigurna,a strav mi e za TNB. da ne napravat nekakva ujdurma pa da ja odlozat dividendata a celiot rast se temeli na taa famozna dividenda od 300-400 den.vo 2016.
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
Sparta aj te molam kazi koi se tie eftini kompanii a da se i likvidni barem malce,sigurno TNB. i STB. ne gi smetas vise u eftini ,a da ne zborime za ALK.?Sepak iako skapa ALK. mi se cini nekako kako najsigurna,a strav mi e za TNB. da ne napravat nekakva ujdurma pa da ja odlozat dividendata a celiot rast se temeli na taa famozna dividenda od 300-400 den.vo 2016.

Jas go kupuvav Beton koga bese nelikviden i tuka pisuvav deka maki macev akcii da najdam i toa na 4000+ denes e beton 7230den uste malce pa ke dupliram i mislam deka uste e eftin za vlez zatoa i ne mi teknuva da go prodavam. Denes e super likviden akcii pominuvaat po 90 na ovie ceni. Bankite ne se skapi zboram za STB zatoa uste strancive kupuvaaat kako sega da pocnuvaat, eve mislev OHR ne bas kako treba ama izleze so odlicni izvestai tamo vo ovie 2 nemozes da pogresis. TNB mislam deka dividenda nema da dade, ako sakaa divdenda da davaat nemase lizing zgradata da ja prodadaat na NLB Skopje mesto NLB lizing da im ja dava na gratis koristenje. KMB imav nadez ama gledam deka isto sum pogresil ednostavno imaat premnogu ostetuvanja prezemeno za koi ke ima trebaat godini da gi prodadadt, racunajki deka se otkacuvaat so 10% na godisno nivo. STB za niv e ferrari.-crveno ;)
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
mislam deka za kapitalna dobivka da ostvaris na nea e skapa. Ednostavno ne e losas kompanija za mala dividendda ama knigovdstvenata cena i e ednakva na pazarnata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom