Лов на диви животни

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Ааа, си присуствувал на прехранааа...! Колку пати годишно? На колку места? Може ли да не информираш како стојат работите низ другите ловишта во Македонија?

Јас, пак, сум присуствувал на апсења на ловци фатени во криволов, со по две-три срни у багаж. И сега?
Па се чудиме после, волци шетале по градовите. Па кога сотреа и зајак и срна, што да праат, да завиваат во планините?

И да, срните преживувале и преживуваат во зима со брстење грмушки, дабова шума, копање под снегот за да најдат сува трева, собирање желади... како што преживувале стотици илјади години нанзад. Тоа што некој им однел еднаш во годината сено, не му дава право ги убива.

А дивите свињи како ги прехрануваат во зима?
Јас зборам за Срните, свињите сега ти ги спомна, а патем...... кај нас свињите се во голем пораст последниве 5 години, ова се инфромации од терен, а не лупање празни теории. Ај кажи како тоа срните копаат по храна? Какво собирање желади под метар и пол снег бе друже?? Немаат екстремитет за копање, а ниту за движење по снег....отежнато се движат по зима поради нивните тенки нозе.
И да.... збориме овде за лов, не за криволов, секој што има уловено срна (а нема платено глоба за дозвола на лов на истата) е криволовец, за таквите не сакам да праам муабет.
Лов што го почитувам е лов со еднометка, значи имаш една шанса за отсрел, тука животното (не збориме за Срни) има големи шанси за бегство, и во реални услови се лови на 50-ина метри, а не 500.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Логички е, само човек со мал кур прави глупости, во случајот убива безпотребно, за да докаже дека е мажествен. Абе ловџија исто како риболовџија, само бош муабети кој што убил, за да се искурчат меѓусебе, зашто со друго не ни можат.
--- надополнето: Sep 14, 2011 5:38 PM ---
Ловџија е маж што сака да инпресионира друг маж, а тоа го прават само педери со мали курци.
Ако е глупост тресење глупости тогаш и ти штотуку направи глупост. Луѓето се склони на правење глупости, гледањето реално шоу е за мене глупост, машките што носат ташни се глупост, машките што имаат обетки се глупост....ова по твојата теорија за глупости и големината на органот значи дека скоро сите имаат мал:tapp:?
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Ако е глупост тресење глупости тогаш и ти штотуку направи глупост. Луѓето се склони на правење глупости, гледањето реално шоу е за мене глупост, машките што носат ташни се глупост, машките што имаат обетки се глупост....ова по твојата теорија за глупости и големината на органот значи дека скоро сите имаат мал:tapp:?
Ај ти eMilanist ловџијо, кажи ми, зошто идеш да ловиш животни?
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Прееска не сме се разбрале,јас сум за тепање на штетен дивеч.
Сеа пример:за една срна утепана веќе 3 години по ред на еден чичко мој не му зборам.
Наречете ме како сакате,ама мене ми е потешко да гледак како се убива срне,него човек.
Незнам колку од вас знам,ама кога срна ќе биде погодена,како и течат солзи,срце д ати се раскине :(
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Па прочитав и тамо немаш ништо напишано за тоа зошто идеш по лов него само прашања имаш поставени за некој друг.
Види вака, прво зашто спамираш со твои хипотези. Второ, кој се крие зад грмушки? И кој пука од 500 метри? И кој спомна за прехрана...а кој воопшто спомна дека јас ловам?
Си се побркало или сакаш само да речеш нешто а не знаеш што?
Си била некогаш во природа? Си видела животно во природа?
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Добро Милане, еве штом не ловиш ондак кажи ми зашто ги сакаш ловџиите?
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Od kade idejata sea deka gi sakam lovdjiite? Temava e lov, a ne lovdjii.
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
Во Ловот не е поентата се што ке ти искочи пред тебе да испотепаш тоа е Спорт.
 
Член од
26 декември 2011
Мислења
13
Поени од реакции
6
Добра тема ама одма ја засрале овие „зелените“....
Барем некој администратор да реагира и да не одат офф топик.

Еве ви еден сајт http://www.lovstvo.com.mk/
Иначе ловџија бев некои 10 години али поради проблеми со здравјето се откажав и го продадов оружјето. Патроните сам си ги полнев, сам си набавував сачми, барут, чаури, каписли итн. А задоволството е преголемо кога со своја муниција ќе отстрелаш дивеч.
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
73
Поени од реакции
25
Znae li nekoj kolku kosta celosna procedura za dobivanje na dozvola za lovecko oruzje i sto se sodrzi? Cekam da polagam lovecki ispit pa me interesira kolku otprilika ke me cini samata nabavna dozvola
--- надополнето: 13 јуни 2012 во 15:22 ---
Znae li nekoj kolku kosta celosna procedura za dobivanje na dozvola za lovecko oruzje i sto se sodrzi? Cekam da polagam lovecki ispit pa me interesira kolku otprilika ke me cini samata nabavna dozvola
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
2
Поени од реакции
1
Ej zdravo,gledam ima nekoi na forumov nekoi lovgii,trt-prt, te zal mi e te ne mie zal,samo edno da razjasnime,nie site sto sme lovgii sme rascistile so toa deka ni e zal (sto se odnesuva do divecot),i jas ne znam sto im se pravdate na ovie "zelenive" sto do vodno odat so tri rolni toaletna hartija za koga ke se isposerat od strav da ima so sto da se brisat.Vistinata e deka nie lovgiite sme pohrabri ,t. e. nie sme mazi sto imaat hrabrost da izlezat vo planina vo 4 nautro vo 1\2 metro sneg i da izdrzat prvo fizicki gooolleeemmm napor,a za psihicki da ne zboram kolku treba da si spremen,kako prvo da ne pogresis i da ne dojde do nesreka,a vtoro da se soocis so divecot koj i toa kako znae da bide opasen,so ogled deka ti si mu na gosti,odnosno doagas vo negovata prirodna sredina.

one shot-one kill
 

Kajgana Shop

На врв Bottom