Лов на диви животни

FeliXxX

Нинџа
Член од
27 април 2010
Мислења
808
Поени од реакции
282
Здраво овде ја направив темата бидејки ме интересира ловот на диви животни па ако не ве мрзи и не ви смета би сакал да постирате видеа на македонски,хрватски јазик од лов на животни ако може...фала :)
(краток вовед во темата ама тоа е )
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Се чудам како може во 21ви век убивањето на животни да се смета за хоби? Треба да го цениме секој вид на живот, без разлика дали се работи за човечки или не.

Deer-stalking would be a very fine sport if only the deer had guns.“ - Sir William Schwenck Gilbert
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Се чудам како може во 21ви век убивањето на животни да се смета за хоби? Треба да го цениме секој вид на живот, без разлика дали се работи за човечки или не.

Deer-stalking would be a very fine sport if only the deer had guns.“ - Sir William Schwenck Gilbert
Најпрост пример:Имаш овци,стадо 150 грла.И да видиш волк,нема да го утепаш,само од љубов?
Јас иако учам ветерина,иако го сакам животните,пак сакам лов,ама само на дивеч кој го има во изобилство,и што може да направи штета,како :Зајак,дива свиња,волк,лисица....
 

TheGeneral

Арогантно копиле
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
583
Се чудам како може во 21ви век убивањето на животни да се смета за хоби? Треба да го цениме секој вид на живот, без разлика дали се работи за човечки или не.

Deer-stalking would be a very fine sport if only the deer had guns.“ - Sir William Schwenck Gilbert
Братче, ако Бугарија еден ден га нападне источна Македонија, нема да има потреба од војска, оти как прво нема да можат да се справат со ловџиите од тој дел. :)
Ново Село, општина од 12.000 народ има околу 600 ловџии шо е голем процент, а пола од тие имат не по една, по две пушки. Можда тва ќе ти покаже колко е популарен тој спорт у некои краишта. Да не прааме маабет за други, поголеми општини. Иначе се е заштитено и регулирано со закон. Кои животни кога треба да се ловат, а кога е забранено. У кој период јаребиците, фазаните, патароците, дивите свињи, зајци, лисици, волци и другите животинки се множат, па е забранено да се убиват, у кој период можат да бидат најштетни, па треба да се ловат и слично. Прав таков спортист, ловџија, и у самио лов одлучува дали ќе скине некоо животно или не. На пример ако виде дива свиња (женка) со прасиња ја остава, едноставно не пука. Ловните друштва организирано прават хајки на штетни животни, градат реони забранети за лов, водат сметка за бројо на животните итн. Интересна работа е, можам да кажам дека е еден од најпопуларните спортови у Македонија. Доста познати фаци, државни и европски функционери ловат низ Македонија как хоби. Можда кај нас нема фудбал, ама има лов. :)
 
S

Sagan

Гостин
Убивањето беспомошни животинки од задоволство е прекрасно хоби... Тамам створено ко за човекот.

o_O


 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Најпрост пример:Имаш овци,стадо 150 грла.И да видиш волк,нема да го утепаш,само од љубов?
Јас иако учам ветерина,иако го сакам животните,пак сакам лов,ама само на дивеч кој го има во изобилство,и што може да направи штета,како :Зајак,дива свиња,волк,лисица....
штета? Зајакот прави штета? Свињата? На каква штета мислиш?
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Нека ти влезат во нива,ќе видиме каква штета :) :)
ко така и сколовранцине прават штета , и глувцине прават штета,мравкине прават штета , секој прави штета дури и човек да ти влезе во нива прави штета ќе ти укради/искрши ...
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
ко така и сколовранцине прават штета , и глувцине прават штета,мравкине прават штета , секој прави штета дури и човек да ти влезе во нива прави штета ќе ти укради/искрши ...
Е да,за зајакот може и претерав,ама група диви свињи,кога ќе влезат цела нива ја преоруваат.На таква штета мислев ;)
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Сум одел на лов но поддржувам само лов на прелетен дивеч(пајки,еребици)нив ги има кај нас во изобилие а не се доволно големи за да ми е жал за нив:oops:Се што е поголемо не би можел да убијам а и не ни сакам.Одличен пример да даде бугаринот со спремноста на ловџиите,браво батка:)
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Најпрост пример:Имаш овци,стадо 150 грла.И да видиш волк,нема да го утепаш,само од љубов?
Јас иако учам ветерина,иако го сакам животните,пак сакам лов,ама само на дивеч кој го има во изобилство,и што може да направи штета,како :Зајак,дива свиња,волк,лисица....
Убивањето беспомошни животинки од задоволство е прекрасно хоби... Тамам створено ко за човекот.
Сум одел на лов но поддржувам само лов на прелетен дивеч(пајки,еребици)нив ги има кај нас во изобилие а не се доволно големи за да ми е жал за нив:oops:Се што е поголемо не би можел да убијам а и не ни сакам.Одличен пример да даде бугаринот со спремноста на ловџиите,браво батка:)
Ве цитирам не со цел да реплицирам на вашиве мислења, туку за да ги имам вашите цитати на едно место, доколку уште некој ме праша зошто имам мизантропски размислувања или пак зошто ми се гади од човештвото, да можам на љубопитните да им го покажам ова.
 
S

Sagan

Гостин
Ве цитирам не со цел да реплицирам на вашиве мислења, туку за да ги имам вашите цитати на едно место, доколку уште некој ме праша зошто имам мизантропски размислувања или пак зошто ми се гади од човештвото, да можам на љубопитните да им го покажам ова.
Да си имал време и да го видиш смајлито под мојата реченица, а уште и видеото да си го ѕирнал...
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Да би пробал диво зајче/свинче да видиш како одма би го сменил мислењето...а не пак да имаш пробано скачка(ловџиите ме сваќаат на што мислам :sneaky:)
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Ovaa tema kade i da se pojavi sekogas e prosledena so kritiki i negoduvanja, a lovot e najzasluzen za postoenjeto na ludjeto i za opstanokot na divecot (malku e smesno neli).

Ne se site ludje lovci i ne ja sakaat prirodata site, kako sto ne sakaat site da gledaat F1 i tenis....nebitno.

Da ne se lovnite drustva i nivnite fondovi nema da ima divec kako sto ima. Ste se zaprasale li koga ste pridonele za zgolemuvanje na fondot na divecot vo RM (ova se odnesuva do site sto ne se clenovi vo lovnite drustva).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom