Лов на диви животни

S

Sagan

Гостин
Да не се ловните друштва, нема ни да има потреба од нивните фондови за дивеч.
А за срни, се лежи и затвор.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
A sto mislis sto jadat srnite na zima? Kopaat po snegot za da dodjat do hrana? Ako ne im se nosi prihrana vo vid na sol i seno ke bidat lesen plen za predatorite,po snegot nema sansi da begaat od volci ili risovi, a posebno ne ako se gladni. Ste se zaprasale od kade se hranat zime?
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Ве цитирам не со цел да реплицирам на вашиве мислења, туку за да ги имам вашите цитати на едно место, доколку уште некој ме праша зошто имам мизантропски размислувања или пак зошто ми се гади од човештвото, да можам на љубопитните да им го покажам ова.
Абе ти брат можеш колку сакаш да имаш мизантропски размислувања ама тоа е бидеќи не си запознат добро со ловот.Ловот е добар начин да се одржи рамнотежа во природата,затоа постојат ловните друштва кои ја следат ситуацијата и одредуваат кои популации на животни се во поголем број и треба да се намалат а кои треба да не се ловат.
Знаеш кои се последиците ако се зголеми значително бројот на зајаци или птици пример?Да не зборувам за лисици,ќе ги десеткуваат другите животински заедници во близина.И јас сум против изживување и убивање животни без мерка но доколку е ловот контролиран и правилно осмислен тој е доста корисен за за природата.
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Да си имал време и да го видиш смајлито под мојата реченица, а уште и видеото да си го ѕирнал...
Брат, од толку простотилук на планетава буквално го сфатив твојот пост и навистина поверував во тоа што го имаше напишано. За жал ретко кој размислува рационално денес.

Да би пробал диво зајче/свинче да видиш како одма би го сменил мислењето...а не пак да имаш пробано скачка(ловџиите ме сваќаат на што мислам :sneaky:)
Може да би пробал и бебе убаво приготвено (нормално без да знаеш што е), би ти се допаднало, но во случај да знаеш што е, основните морални вредности кои ги поседуваш нема да ти дозволат да го јадеш тоа.
 
S

Sagan

Гостин
A sto mislis sto jadat srnite na zima? Kopaat po snegot za da dodjat do hrana? Ako ne im se nosi prihrana vo vid na sol i seno ke bidat lesen plen za predatorite,po snegot nema sansi da begaat od volci ili risovi, a posebno ne ako se gladni. Ste se zaprasale od kade se hranat zime?
Да зависеле од тоа троа сено што им го носат, ќе требало да исчезнат како вид пред 300.000 години.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Да зависеле од тоа троа сено што им го носат, ќе требало да исчезнат како вид пред 300.000 години.
Ok, da se vratime vo denesno vreme, a ne vo imaginacijata. Odgovorimi na poslednata recenica od delot sto mi go citirase.
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Ovaa tema kade i da se pojavi sekogas e prosledena so kritiki i negoduvanja, a lovot e najzasluzen za postoenjeto na ludjeto i za opstanokot na divecot (malku e smesno neli).

Ne se site ludje lovci i ne ja sakaat prirodata site, kako sto ne sakaat site da gledaat F1 i tenis....nebitno.

Da ne se lovnite drustva i nivnite fondovi nema da ima divec kako sto ima. Ste se zaprasale li koga ste pridonele za zgolemuvanje na fondot na divecot vo RM (ova se odnesuva do site sto ne se clenovi vo lovnite drustva).
да ама да ловиш за да се прехраниш а не за забава АЈДЕ ДА ИСПОУБИЕМЕ СЕ ЖИВО ШО МРДА... удри рафал ајдее се живо испотепај оти си исфрустриран од проблемите шо ги имаш дома па наплати на животните.... и плус ловите скриени у грмушки оддалечени 500 км ... која храброст еееј..
и да се сликаш после за да видат другите дека ти си голем ловџија.. пфф ..
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
да ама да ловиш за да се прехраниш а не за забава АЈДЕ ДА ИСПОУБИЕМЕ СЕ ЖИВО ШО МРДА... удри рафал ајдее се живо испотепај оти си исфрустриран од проблемите шо ги имаш дома па наплати на животните.... и плус ловите скриени у грмушки оддалечени 500 км ... која храброст еееј..
и да се сликаш после за да видат другите дека ти си голем ловџија.. пфф ..
Види вака, прво зашто спамираш со твои хипотези. Второ, кој се крие зад грмушки? И кој пука од 500 метри? И кој спомна за прехрана...а кој воопшто спомна дека јас ловам?
Си се побркало или сакаш само да речеш нешто а не знаеш што?
Си била некогаш во природа? Си видела животно во природа?
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Чекај чекај, ти стварно мислиш дека срните преживуваат затоа што некој им носи сено во зима?
Може конечно да ми кажеш ти што мислиш?
Не е работата што јас мислам, работата е тоа што имам присуствувано на прихрани на дивечи што знам некои работи.
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Види вака, прво зашто спамираш со твои хипотези. Второ, кој се крие зад грмушки? И кој пука од 500 метри? И кој спомна за прехрана...а кој воопшто спомна дека јас ловам?
Си се побркало или сакаш само да речеш нешто а не знаеш што?
Си била некогаш во природа? Си видела животно во природа?
значи луѓето ловеле за да се прехранат.. тоа било лов за нив.. испаѓале за да уловат нешто и да преживеат.. а овие денес испаѓаат само ради забава.. тоа е прво.. шо не ме сфати и не се тоа мои хипотези и не е спам.. не сум јас крива шо ти не ме сфаќаш..
второ многу добро знам што зборувам и за тоа како се лови..
сум била ја во природа друже многу пати.. само ја заразлика од тебе ја почитувам природата и не ги убивам животните само затоа шо ете ми светнало во глава дека тоа ми е хоби..

и сум видела животно во природа... прекрасни се и никако не можам да сфатам како некој може да има срце да убие такво животно само од забава... никако не ми е јасно.. баш ради тоа шо јас не ги гледам животните како ти шо ги гледаш.. спремни за на трпеза со јаболко во устата..
 
S

Sagan

Гостин
Може конечно да ми кажеш ти што мислиш?
Не е работата што јас мислам, работата е тоа што имам присуствувано на прихрани на дивечи што знам некои работи.
Ааа, си присуствувал на прехранааа...! Колку пати годишно? На колку места? Може ли да не информираш како стојат работите низ другите ловишта во Македонија?

Јас, пак, сум присуствувал на апсења на ловци фатени во криволов, со по две-три срни у багаж. И сега?
Па се чудиме после, волци шетале по градовите. Па кога сотреа и зајак и срна, што да праат, да завиваат во планините?

И да, срните преживувале и преживуваат во зима со брстење грмушки, дабова шума, копање под снегот за да најдат сува трева, собирање желади... како што преживувале стотици илјади години нанзад. Тоа што некој им однел еднаш во годината сено, не му дава право ги убива.

А дивите свињи како ги прехрануваат во зима?
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Не можам а да не прашам....сите ги имаш проверено:pos:?
Логички е, само човек со мал кур прави глупости, во случајот убива безпотребно, за да докаже дека е мажествен. Абе ловџија исто како риболовџија, само бош муабети кој што убил, за да се искурчат меѓусебе, зашто со друго не ни можат.
--- надополнето: Sep 14, 2011 5:38 PM ---
Ловџија е маж што сака да инпресионира друг маж, а тоа го прават само педери со мали курци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom