Летна работа за средношколец?

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Затоа викам,просечно е 500 он за 300..ама ако знае и убаво ке има клиенти :)
Кај мене во Охрид најефтино е во Јонгис, 300 денари е мислам, ќе треба бесплатно да ги форматирам за да имам клиенти :D
 

Pallatino

Батулец
Член од
29 декември 2011
Мислења
63
Поени од реакции
21
Ако имаш нешто баба дедо или некој кај шо можеш цело лето да останеш во Охрид то ке ти е супер. Имаш секаква работа од сладоледи продавање, лежалки и чадори кревање до скараџија во некоја лесковачка да креваш столови маси по некој кафич па дури и ако си малку постар може да се вработиш како рецепционер во некое мало хотелче пример од 2 по полноќ до 7 сабајле колку само да има некој да не е празно хотелчето, случајно да не налета некој.
 
Член од
9 октомври 2011
Мислења
88
Поени од реакции
15
Од Скопје сум. Да бев од Охрид лесна работа.. Само барав примери и некои совети :) Може истовар-растовар, добро би ми дошла малку физичка работа. Имам и добар пријател имаат градежна фирма, неколку негови познаници помагаа на градилиште, и земаа добри 7-8000.. ќе видам и таму.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Ако некој знае нешто повеќе за предлогот на дечкото за обезбедување,нека ми пише...
 
С

сашенко

Гостин
Мек Доналдс? Мислам дека бараат сеа за работа луѓе :)
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
дај,нека пише некој што се разбира во закони,дали смееме да работиме или не...и каде што-како...
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
дај,нека пише некој што се разбира во закони,дали смееме да работиме или не...и каде што-како...
Смееш да работиш,и да не смееш има работа на црно не е тоа проблем.Проблем е кој ќе те вработи на 16 години.По огласи и такви работи не барај се бараат само државна администрација и струки.

Најдобро ти е преку роднини или пријатели некаде да се вработиш ако е за неколку месеци.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Смееш да работиш,и да не смееш има работа на црно не е тоа проблем.Проблем е кој ќе те вработи на 16 години.По огласи и такви работи не барај се бараат само државна администрација и струки.

Најдобро ти е преку роднини или пријатели некаде да се вработиш ако е за неколку месеци.

да да...знаев...ама пошто некој поназад пиша предлог,за обезбедување ако си крупен,по тоа се запалив...
 
Член од
9 октомври 2011
Мислења
88
Поени од реакции
15
не другар, мислам дека обезбедувањето е веќе доста озбилна работа :) мене најмногу би ми одговарало келнер некаде и доволно ми е само еден месец . Да помине уште некое време, и ќе поминам ќе се распрашам , па ако има нешто и да се договорам. :cuc:
 
З

Забавата е во Кругот

Гостин
да да...знаев...ама пошто некој поназад пиша предлог,за обезбедување ако си крупен,по тоа се запалив...
Не се летајте одма....Еве и јас планирам обезбедување .. сега завршувам средно..... Значи мора лиценца да имаш,која се плаќа 300 евра и се полага 2 недели.... обука за пиштол,боречка вештина и слично.... Со лиценцата работа послем можеш да најдеш одма,има многу фирми кои бараат работници... просечна плата е од 10 000 до 12 000 денари..
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Не се летајте одма....Еве и јас планирам обезбедување .. сега завршувам средно..... Значи мора лиценца да имаш,која се плаќа 300 евра и се полага 2 недели.... обука за пиштол,боречка вештина и слично.... Со лиценцата работа послем можеш да најдеш одма,има многу фирми кои бараат работници... просечна плата е од 10 000 до 12 000 денари..
Just the question,that's all..
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Не се летајте одма....Еве и јас планирам обезбедување .. сега завршувам средно..... Значи мора лиценца да имаш,која се плаќа 300 евра и се полага 2 недели.... обука за пиштол,боречка вештина и слично.... Со лиценцата работа послем можеш да најдеш одма,има многу фирми кои бараат работници... просечна плата е од 10 000 до 12 000 денари..
Многу лоша идеја е со обезбедување да почнеш да се занимаваш толку рано.Подобро пробај нешто друго учи за некоја струка на технолошки или машински (заварувачи се бараат многу денес и такви професии ) или барем пробај да влезеш во војска.

Ако почнеш на 19 со обезбедување рачунај на 60 уште ќе мрзнеш по складишта втора смена.Тоа е ако те вработи некој на 60 затоа што ќе има 100 деца на 19 што сакаат да бидат обезбедување.
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Сите обезбедуење, лежи лебу да те јадам..Јас лани летото работев градежно, се изнамачив ама пара имаше, се зависи кај кој ќе работиш. Лани работев кај мене во град, годинава преговарам да патувам во Скопје кај вас да работам, солидна дневница има за наши години. И не се ветрејте, за 300ки дневница 8-10 саати не ви се исплаќа денот да го губите. Риби на суво не се фаќаат, запотете го газето малце.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Сите обезбедуење, лежи лебу да те јадам..Јас лани летото работев градежно, се изнамачив ама пара имаше, се зависи кај кој ќе работиш. Лани работев кај мене во град, годинава преговарам да патувам во Скопје кај вас да работам, солидна дневница има за наши години. И не се ветрејте, за 300ки дневница 8-10 саати не ви се исплаќа денот да го губите. Риби на суво не се фаќаат, запотете го газето малце.
А ти по колку зимаше,и каде работеше,и што работеше ?
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
117
Поени од реакции
19
Ја дрва товарав,во Велес во еден склад даваа по 800-900 денари од ден,ама тешко е,се трга од 3 саатот сабајле,се прибираш у 3 дење,значи по најголемата жештина работиш,и дрвата се сурови (водени) се на се ако немаш ребро за работа не оди поарно,можеш да се искилавиш,да си направиш проблем,иначе твои години сум.Тоа работев ја преку лето.Мој совет,од дрво и од песок бегај,ама тоа е,ја и годинава ќе одам,навикнат сум.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom