Летна работа за средношколец?

Член од
9 октомври 2011
Мислења
88
Поени од реакции
15
Може ли, и каква би била таа работа? Имам 16 и пол години и навистина би сакал да работам нешто преку летото. Ем денот исполнет, ем некој денар што можам да го потрошам како сакам. Било што? некаква идеја? Фала однапред (y)
 
Член од
5 август 2008
Мислења
6.007
Поени од реакции
5.324
Може ли, и каква би била таа работа? Имам 16 и пол години и навистина би сакал да работам нешто преку летото. Ем денот исполнет, ем некој денар што можам да го потрошам како сакам. Било што? некаква идеја? Фала однапред (y)
Да не ти расипувам надеж.. али многу тешко да најдеш некоја работа.. јас барав бев на неколку разговори ама ништо све бараат некои со искуство и сл. А иначе може да најдеш некоја работа како келнер ако те бива да не ти се тресат раце .. или во некоја градежна фирма и сл.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Знаеш ли да форматираш компјутери ?
-Ако знаеш форматирај кајтебе у маалото за 300 денара со виндоус цеде.
Крупен си ?
-Работи како обезбедување во некоја агенција.
Те интересира нешто ?
-Работи како помошник.

Е сеа воа се мојте предлози..други не ми текнува :)
--- надополнето: 26 март 2012 во 21:49 ---
П.с заборавив на келнер :)
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Пробај негде истовар-утовар...некоја физичка работа,друго нема...и за келнер,тешко кој ќе ти се нафати,пошто треба некои пријавувања 300 курци палци...
--- надополнето: 26 март 2012 во 21:50 ---
Знаеш ли да форматираш компјутери ?
-Ако знаеш форматирај кајтебе у маалото за 300 денара со виндоус цеде.
Крупен си ?
-Работи како обезбедување во некоја агенција.
Те интересира нешто ?
-Работи како помошник.

Е сеа воа се мојте предлози..други не ми текнува :)
--- надополнето: 26 март 2012 во 21:49 ---
П.с заборавив на келнер :)
Дај жити се кажи ми која агенција ќе ме прими за обезбедување,одма ќе идам ?
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Знаеш ли да форматираш компјутери ?
-Ако знаеш форматирај кајтебе у маалото за 300 денара со виндоус цеде.
Крупен си ?
-Работи како обезбедување во некоја агенција.
Те интересира нешто ?
-Работи како помошник.

Е сеа воа се мојте предлози..други не ми текнува :)
--- надополнето: 26 март 2012 во 21:49 ---
П.с заборавив на келнер :)
Добра работа е ова со форматирањето, ама на кого ќе му форматираш, и сите да поминат на ред и после ништо, треба да си широко прочуен па да ги форматираш, и да си поефтин за 100 денари од најефтиниот во градот на пример, иначе како би ти доаѓале клиенти. :)
 
Член од
9 октомври 2011
Мислења
88
Поени од реакции
15
Вие не сте работеле ништо? Барем на еден месец. Иако е малку рано, сакам да испланирам и да побарам на време. Фала на брзите одговори ! ;)
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Вие не сте работеле ништо? Барем на еден месец. Иако е малку рано, сакам да испланирам и да побарам на време. Фала на брзите одговори ! ;)
Се зависи од тоа од каде си, ако си од Охрид, на лето можеш да работиш на некоја плажа да продаваш сладолед, како келнер, шанкер, на лежалки и чадори...
 
Член од
22 март 2009
Мислења
2.356
Поени од реакции
454
Пробај во некој маркет, во кафиќ за келнер ако не те бива тогаш да миеш чаши, види во овие што носат пијалоци да растоваруваш, имаше нешто за лозје берба или сл. беше, и види во некој бутик или продавница за спортска опрема. Посебно во ова последново, лани другар 8000ки ги земаше месечно, годинава нема кај да бега. :)
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Вие не сте работеле ништо? Барем на еден месец. Иако е малку рано, сакам да испланирам и да побарам на време. Фала на брзите одговори ! ;)
Работев јас летото малце...прво со вујко ми,му носев алатот :D

после во една фирма,истоварував кутии,зеленчук и 300 чуда...ама кратко траеше,не дека они ме избркаа,туку ми здосади...башка имав и нешто друго за правење...годинава,да не се урочам,ќе фатам асално,пошто ебено ми требаат пари :vozbud:
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Добра работа е ова со форматирањето, ама на кого ќе му форматираш, и сите да поминат на ред и после ништо, треба да си широко прочуен па да ги форматираш, и да си поефтин за 100 денари од најефтиниот во градот на пример, иначе како би ти доаѓале клиенти. :)
Затоа викам,просечно е 500 он за 300..ама ако знае и убаво ке има клиенти :)
--- надополнето: 26 март 2012 во 22:08 ---
Пробај негде истовар-утовар...некоја физичка работа,друго нема...и за келнер,тешко кој ќе ти се нафати,пошто треба некои пријавувања 300 курци палци...
--- надополнето: 26 март 2012 во 21:50 ---


Дај жити се кажи ми која агенција ќе ме прими за обезбедување,одма ќе идам ?
Ако си снажен побарај во пантера,никоб или во некоја локална немора државна..
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Затоа викам,просечно е 500 он за 300..ама ако знае и убаво ке има клиенти :)
--- надополнето: 26 март 2012 во 22:08 ---

Ако си снажен побарај во пантера,никоб или во некоја локална немора државна..
Од сигурни извори ова кажуваш,или онака ?

пошто брат како што знам јас,како што ми кажувале,треба да те пријавуваат незнам каде,документи,курци,палци....
--- надополнето: 26 март 2012 во 22:12 ---
Затоа викам,просечно е 500 он за 300..ама ако знае и убаво ке има клиенти :)
--- надополнето: 26 март 2012 во 22:08 ---

Ако си снажен побарај во пантера,никоб или во некоја локална немора државна..
Инаку,за крупен,не сум Урко или Ален,ама повеќето обезбедувања што ги знам,вечином во школиве,и кај мене и во основно и во средно,во зуби ќе ги носам...сите се со виснати цицки,пушат цигари,се заморуваат од 10 скали и немаат сила во нив за рака да свиткаат...
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Преку 3-40 посто невработеност, он како средношколец бара работа. Мода во подем е ова, седи си невработен.
Чичковци од по 3-40 години седат невработени, срамно е покул да се од тебе.
 
М

Мартин`

Гостин
Дај жити се кажи ми која агенција ќе ме прими за обезбедување,одма ќе идам ?
Тешко, како што знам за да работиш како обезбедување мора да имаш и лиценца која е 500тина евра. За работа летно време како средношколец и во денешено време полесно е само во земјоделството да најдеш, да береш кајсии, праски.. да поливаш лозја итн. За други “полесни“ работи чисто сумњам дека ќе најдеш, освен како келнер ако се спровнеш некако.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom